Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Motyw kobiety 
WordPress.Klub


Dołączyła: 09 Wrz 2014
Posty: 38
Miasto: Cz-Dz

Wysłany:    [wordpress] czy aktualizacje systemu są konieczne?

Mam blog w WordPress; co jakiś czas pojawia się informacja, że powinnam coś zaktualizować- jak do tej pory nie zaktualizowałam niczego, bo się na tym nie znam. Boję się, że coś nacisnę i cały blog wyleci w kosmos.
Czy te aktualizacje są konieczne i czy coś się zmienia na blogu?
______________________________________________________
www.miejsce-akcji.pl
http://motyw-kobiety.miejsce-akcji.pl
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2014-11-28, 22:19   

OK. Jak mawiają w PKP - po kolei.

CO TO SĄ AKTUALIZACJE?

To nic innego, jak poprawki udostępniane do ściągnięcia i zainstalowania. Mają zazwyczaj przynajmniej jedną z trzech funkcji:

1. Poprawienie znalezionych błędów i niedoróbek,
2. Usunięcie problemów zagrażających bezpieczeństwu strony (czyli po prostu łatanie znalezionych dziur),
3. Różnego rodzaju zmiany wyglądu, sposobu działania, lub wprowadzanie nowych funkcji.

W WordPressie aktualizacje dotyczą trzech obszarów:

1. Samego WordPressa,
2. Wtyczek,
3. Motywów graficznych.

I tak:

=> Aktualizacje WordPressa

Poprawki do WordPressa udostępniają twórcy tego systemu za pomocą wbudowanego mechanizmu. W samym WordPressie są dwa rodzaje aktualizacji:

1. Aktualizacje małe. Pojawiają się co jakiś czas i nie są planowane z góry. Ich celem jest zazwyczaj rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem WordPressa, czyli łatanie "dziur" umożliwiających osobom trzecim włamanie się do systemu. Ich instalacja z reguły nie zmienia niczego w wyglądzie i sposobie działania systemu, nie wprowadza też żadnych nowych funkcji ani istotnych zmian. Aktualizacje te nie mają wpływu na działanie wtyczek ani motywów graficznych.

Takie aktualizacje są oznaczane numerem po drugiej kropce. Jeśli mamy zainstalowanego WordPressa w wersji 4.0, to aktualizacja do 4.0.1 będzie właśnie taką "małą" poprawką.

Dodam jeszcze, że od niedawna WordPress - o ile nie trafi na jakąś nietypową konfigurację serwera albo sami mu tego nie wyłączymy - pobiera i instaluje te poprawki automatycznie, bez udziału użytkownika.

2. Aktualizacje duże, które również poprawiają problemy z bezpieczeństwem plus wiele więcej. Są planowane z wyprzedzeniem, ich terminy są wyznaczane z góry (czasem z przesunięciami) i przynoszą dużo większe zmiany. Historia pokazuje, że aktualizacje tej wielkości pojawiają się mniej-więcej co pół roku.

Można je poznać po zmianie numeru po pierwszej kropce. Czyli jeśli mamy WordPressa 4.0, to następną "dużą" poprawką będzie 4.1.

Aktualizacje te nie są instalowane z automatu, należy je instalować samodzielnie, gdy pojawi się powiadomienie.

Przy tych aktualizacjach może (ale nie musi) wydarzyć się sporo rzeczy:

a) często wprowadzane są zmiany w strukturze bazy danych, czyli sposobie, w jaki przechowywane są treści na stronie. Dlatego przed tą operacją dobrze jest robić kopię zapasową strony, aby w razie problemów można było szybko wrócić do poprzedniej wersji.

b) mogą pojawić się zmiany w wyglądzie i sposobie działania różnych rzeczy w systemie, mogą pojawić się nowe funkcje, jeszcze inne mogą zniknąć. Dlatego przed instalacją tej wersji dobrze jest przeczytać, co istotnego wprowadza nowa wersja WP.

c) mogą zajść zmiany w różnych elementach WP wykorzystywanych przez motywy graficzne i wtyczki. Ale przy każdej większej aktualizacji pojawiają się wersje testowe oraz wcześniejsze zapowiedzi, tak aby twórcy wtyczek i motywów mieli czas na przygotowanie się do zmian i wypuszczenie swoich aktualizacji możliwie jak najszybciej. Dla pewności można poczekać z aktualizacją parę dni, zaś samo aktualizowania WordPressa zacząć właśnie od wtyczek/motywów. Często na stronie WordPress.org pojawiają się też listy wtyczek i motywów, które są zgodne z nowymi wersjami WP.

Jeśli jakiś motyw graficzny lub wtyczka nie są aktualizowane na bieżąco - a co gorsza, są w bardzo starej wersji - to w tym momencie mogą przestać działać poprawnie.

=> Aktualizacje wtyczek

Tu sytuacja jest podobna, choć nie ma z góry ustalonego harmonogramu zmian. Twórcy wtyczek muszą nadążać za zmianami wersji WordPressa oraz poprawiać własne problemy bezpieczeństwa. A przy okazji mogą też wprowadzać nowe opcje lub ulepszać istniejące.

Ściągnięcie aktualizacji wtyczki oznacza usunięcie starej wersji i pobranie paczki z nową i rozpakowanie jej. Dlatego wszelkie zmiany w kodzie wtyczek dokonane samodzielnie przez użytkonika znikną. Ustawienia wtyczki pozostaną nietknięte.

=> Aktualizacje motywów

Tu w sumie taka sama sytuacja jak z wtyczkami.

I tutaj również ściągnięcie aktualizacji motywu oznacza usunięcie wszelkich zmian użytkownika dokonanych bezpośrednio w kodzie motywu. Jednak przed tym da się zabezpieczyć - możemy stworzyć tzw. child theme, czyli motyw dziedziczący wszystkie opcje od swojego "rodzica", i nanosić zmiany właśnie na nim.

Jeśli motyw graficzny posiada własną kartę z opcjami w panelu administracyjnym, to te opcje zostaną zachowane.

=> CZY TRZEBA INSTALOWAĆ AKTUALIZACJE?

Tak! Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo. Były już przypadki, gdy popularne blogi padały ofiarą włamania właśnie przez to, że na serwerze była jakaś niezałatana "dziura" (czyli np. nieaktualizowany WordPress).

Poza tym często jest tak, że aktualizowanie systemu jest obowiązkiem użytkownika wynikającym z regulaminu hostingu. Dostawcy serwerów różnie podchodzą do tematu, ale w przypadku problemów spowodwanych przez nieaktualną wersję systemu można dostać blokadę konta, albo grzeczną prośbę o uzupełnienie braków.

Owszem, można wyłączyć powiadomienia o aktualizacjach i żyć sobie beztrosko. Ale raz, że jest to ryzykowne, to dwa - omijają Was nowości. Twórcy inwestują czas w to, aby ich produkty były jeszcze lepsze, a Wy macie to za darmo - czemu nie mielibyście skorzystać?

Czy proces jest bezpieczny? Nie stracę żadnych danych?

Wtyczki i motywy graficzne przechodzą proces akceptacji przed puszczeniem ich w świat. Nie zdarzyło mi się jeszcze, aby aktualizacja motywu czy wtyczki przyniosła szkody w działaniu systemu. Pewne ryzyko istnieje zawsze, podobnie jak wyjątki od reguł - i dlatego warto robić kopie zapasowe przed wszystkimi większymi aktualizacjami - ale z pełną odpowiedzialnością mogę napisać, że mechanizm aktualizacji w WordPressie działa przewidywalnie i można mu zaufać.

W skrócie - w 99,99% przypadków strona nie wyleci w kosmos. ;)

Jeśli napisałem coś niejasno, lub powinienem rozwinąć któryś z punktów - to pytania chętnie usłyszę.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz