Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
PaniPanda 
Blogger.Klub


Pomogła: 1 raz
Wiek: 29
Dołączyła: 25 Cze 2014
Posty: 26
Miasto: Bydgoszcz

Wysłany:    Visual Novel



Czy ktokolwiek tutaj siedzi w temacie Visual Novelek?
Jeśli nie, to po krótce opiszę o co w tym chodzi.

Wikipedia podpowie nam to:
Powieść wizualna (ang. visual novel) - gra komputerowa, będąca rodzajem fikcji interaktywnej, charakteryzująca się multimedialnym przedstawieniem najczęściej obszernej, nieliniowej fabuły z pierwszoosobową narracją wraz ze statyczną grafiką w stylu anime lub żywymi obrazami, podkładem muzycznym i niekiedy głosowym.

W japońskiej terminologii rozróżnia się gry powieściowe, które składają się przede wszystkim z narracji i mają niewiele elementów interaktywnych (NVL) oraz gry przygodowe, które mogą zawierać bardziej urozmaiconą rozgrywkę (ADV). To rozróżnienie zatarło się jednak poza Japonią, gdzie zarówno gry NVL, jak i ADV powszechnie nazywane są powieściami wizualnymi.
Gry te popularne są szczególnie w Japonii, gdzie stanowiły blisko 70% gier komputerowych wydawanych w 2006 roku.

Powieści wizualne rzadko tworzone są na konsole gier wideo, choć popularniejsze gry są czasem na nie portowane. Bardziej znane powieści wizualne są też często adaptowane do powieści ilustrowanych, mang czy anime.




Zaś moja wersja wygląda tak:
Jak widać, jest to typowa japońszczyzna. Po części gra, po części książka z ilustracjami. W jakiej tematyce są te powieści? Horror, obyczaj, komedia, erotyk - przeogromna różnorodność. Zaczyna się od tego, że jako gracz, wcielamy się w głównego bohatera danej historii. Wydarzenia poznajemy z perspektywy bohatera, czytamy zarówno jego słowa jak i myśli. Rozmawiamy z ludźmi, szwędamy się tu i tam.

Idziemy więc sobie drogą, którą fabuła nas prowadzi, do czasu, aż pojawi się możliwość wyboru odpowiedzi. Na przykład ktoś spyta nas czy chcemy pójść z nim na kawę czy nie. Od tego co wybierzemy zależeć będą dalsze losy naszej postaci. Niekiedy w "nagrodę" dostajemy jakiś ładniejszy obrazek. I tak dalej, i tak dalej...

Standardowo Visual Novel zawiera kilka różnych zakończeń historii, zarówno dobrych jak i złych, więc odkrycie wszystkich zajmuje trochę czasu. Całkowite przejście najbardziej znanych tytułów może zająć nawet 30 (właściwie to nawet ponad 50) godzin. Ale spokojnie, są też i krótsze, dwugodzinne tytuły.

Co w tym takiego fajnego? Historie. Przede wszystkim historie. Gry, które opierają się na literkach oraz obrazkach muszą oferować wciągające, dobrze napisane historie, żeby w ogóle kogokolwiek zainteresować. Nie będzie tajemnicą, że wśród visual novels oraz pochodnych jest wiele najlepszych fabuł gier wideo.

Przede wszystkim jednak, visual novels dotykają problemów rzadko poruszanych w innych gatunkach grach wideo - miłości, śmierci, choroby, problemów życia codziennego, rozterek moralnych, randkowania (ciężko nazwać to "problemem", choć dla niektórych na pewno za łatwe to nie jest). Oczywiście nie są to same smęty, o nie, wszystkie zależy od tytułu który wybierzemy.



Podsumowując?
Visual novels to "tylko" książeczki z obrazkami i wyborami. Ale to bardzo interesujące gry, pokazujące jak niewielkim nakładem środków robić fantastyczne historie, lub wciągające tasiemce. Osobiście mogę polecić te gry każdemu, kto czuje się na siłach by przeczytać całą książkę w języku angielskim i osobom spragnionym dobrych historii.

No więc? Czy zainteresowałam chociaż jedną osobę? W razie czego z chęcią polecę kilka tytułów w zależności od zainteresowań ;3
______________________________________________________
Xi'clu - recenzje książek o Japonii, Azji... science-fiction i fantastyki też nie zabraknie. A, no i wypocin własnych również!
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

missasumay 
WordPress.Klub


Imię: Dorota
Pomogła: 1 raz
Wiek: 29
Dołączyła: 05 Wrz 2015
Posty: 47
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2015-09-13, 19:14   

Szczerze powiedziawszy mój stosunek do visual novels zależy tak naprawdę od tytułu :D O ile Virtue's Last Reward pochłonęłam praktycznie hurtem (pomijając małe problemy z wersją na 3dsa) tak Katawa Shoujo czy Hatoful Boyfriend są zbyt abstrakcyjne jak na mój gust (chociaż w tym drugim mam platynę... łatwa była). Jeszcze w kolejce czeka Steins;Gate ale musi najpierw trochę potanieć na vitę :D
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2015-09-14, 20:10   

O samej formie nie mam zielonego pojęcia ani wyrobionego zdania, jednak wciągnąłem się ostatnio w SC2VN i już dawno nic mnie tak nie pochłonęło. Trochę mi się to kojarzy z grami w formie interaktywnego filmu (gatunek popularny w latach 90.) i starymi klasycznymi przygodówkami, które kiedyś uwielbiałem.
 
  podziel si� tym postem na:
wolak 

Dołączył/a: 22 Wrz 2015
Posty: 1

Wysłany: 2015-09-22, 19:32   

Ja wchłonąłem Grisaia na Kaijutsu. Niestety czasu brakuje, żeby cieszyć się VN. Może w przyszłości coś się obada, kiedy już życie jakoś się ustabilizuje.
 
  podziel si� tym postem na:
PaniPanda 
Blogger.Klub


Pomogła: 1 raz
Wiek: 29
Dołączyła: 25 Cze 2014
Posty: 26
Miasto: Bydgoszcz

Wysłany: 2015-09-26, 13:05   

Cieszy mnie, że Visualki nie są zupełnie nieznane w Polsce. Oczywiście jest to dość czasochłonna rozrywka. Da się znaleźć, rzecz jasna, jakieś tytuły które można przejść w 2 godziny czy mniej, ale wiadomo, jakość fabuły w takich grach może zostawiać trochę do życzenia. Aczkolwiek jedna z moich ulubonych visualek - a2 ~a due~ - jest krótka, darmowa, dobrze zrobiona i równie dobrze napisana. Więc jak widać są wyjątki od reguły. Dzięki za wspomnienie o SC2VN, nie znałam jej ale właśnie ogrywam :p
______________________________________________________
Xi'clu - recenzje książek o Japonii, Azji... science-fiction i fantastyki też nie zabraknie. A, no i wypocin własnych również!
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz