Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany:    Lekcje informatyki w mojej szkole

Zaczęliście w shoutboxie to rozwinę temat, bo wygląda na to, że czas ucieka, internet się rozwija a sale informatyczne mimo, ze coraz nowocześniej wyposażone to wygląda na to, ze lekcje w nich prowadzone niczym się nie różnią na przełomie lat. A może się mylę?

Jak to jest w waszych szkołach, realizujecie plan nauczania? co zwykle robicie na zajęciach? jak wyglądają lekcje tematyczne, przychodzą do was wizytatorzy i prowadzą je czy wszystko pozostawione jest w rękach nauczyciela zatrudnionego w placówce? Jak oceniacie wiedzę - i sposób przekazywania jej uczniom - waszych nauczycieli od informatyki?

Nawiązując do rozmowy z shoutboxa wspomnę o moim kontakcie z HTML na lekcjach informatyki :)

W podstawówce (lata 1992-2000) lekcje informatyki wyglądały zabawnie i polegały głównie na graniu w gry. Nasza wiedza dorównywała często wiedzy nauczycielki, stąd wielokrotnie darowała sobie zanudzanie nas tematami. Tematu HTML nie poruszaliśmy.

W liceum (lata 2000-04) na lekcje informatyki zaproszono nam studentów z Politechniki Wrocławskiej. Panowie się jednak - mimo starań - nie popisali. Ja miałem za sobą już kilka stron, blogowicz stawiał pierwsze kroki. Znajomi w klasie wiedzieli o tym i to ja byłem głównym konsultantem mojej grupy ;D Na 6(2lekcje) zajęć poświęconych temu tematowi aż cztery spędziłem na pomaganiu innym a dwie ostatnie poświeciłem na własny projekt zaliczeniowy, za który oczywiście otrzymałem maxa. Przypominał takiego bloga z Onetu ;D migające gify, muzyka, dziwne kolory.

Drugi kontakt z tworzeniem stron miałem na studiach (2004-05), w ramach zajęć na Politechnice. Nosiły one nazwę: Multimedialne Techniki Komputerowe. Moja strona zaliczeniowa (stworzona na ramkach iframe ;D) jest dostępna do dzisiaj :P
=> http://kwazar.if.pwr.wroc...6478/index.html
Najzabawniejszym zdarzeniem z tych zajęć była kartkówka. Spóźniłem się na zajęcia i przy okazji na kartkówkę. Dostałem szansę w postaci 5 minut na napisanie jej. Udało się - zrobiłem tylko jeden błąd ;D Zadanie polegało na napisaniu kodu do tego co widziałem na obrazu. Była to tabela z wierszami i kolumnami, oraz tekstem.

Opowiedzcie swoje zabawne historie, niekoniecznie dotyczące HTML ;)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Rododendron 


Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 630
Miasto: z łożyska

Wysłany: 2010-06-03, 08:14   

W LO miałam tylko w 1. klasie informatykę, a wyglądała ona tak, że zbiorowo krzyczeliśmy "Nie róbmy nic, nieee" i dwie godziny siedzieliśmy, graliśmy w szachy online (zazwyczaj grały osoby siedzące obok siebie), no i zaczął się wtedy też boom na NK, więc to też było na monitorach.
Uczyła mnie pani która miała mgr chemii i fakultet informatyki ;) Więc czego tu się spodziewać. Na pierwszej lekcji przyszła i zaczęła gadkę, że młodzież uważa, że wiedzą wszystko na temat komputerów, itd., a że ja miałam podniesioną rękę, to mnie wyrwała do odpowiedzi, czy wiem przynajmniej, co to jest HTML ;) To jej odpowiedziałam :yay: Nie wiem, czy dobrze, powiedziałam: "Język, w którym koduje się strony internetowe. A tak po za tym, to nie działa mi komputer" :yay: Bo taki był cel mojej podniesionej ręki :oczami:

W gimnazjum - heh, z moją udaną nauczycielką, której punktem honoru było przejść się po klasie i każdej dziewczynie poprawić włosy, informatyka nie była cudem. Chyba w trzeciej klasie dopiero zaczęliśmy coś tam kodować (na tabelkach ;) ), a że ja umiałam, to siedziałam non stop na mangowych stronkach :yay:

W podstawówce - trzy bite lata przepisywaliśmy podręcznik do Word'a i ćwiczyliśmy umiejętności w programie Klawiatórka, nie wiem, czy ktoś ogarnia ;) Dorobiłam się w 5kl. tytułu Mistrzowskiego i z nim wyszłam ze szkoły.

Tyle :)
 
  podziel si� tym postem na:
Krzysiek 
WordPress.Klub
Pan Cosiek


Zaproszone osoby: 4
Imię: Krzysztof
Pomógł: 17 razy
Wiek: 33
Dołączył/a: 18 Maj 2008
Posty: 3466
Miasto: R-ków.

Wysłany: 2010-06-03, 10:46   

Podstawówka - wydaje mi się, że informatykę mieliśmy trzy lata (4-6), ale nie jestem pewien. To był cyrk. Najpierw nauka o elementach pulpitu ("a teraz przesuńcie kursor w lewy góry róg ekranu" Dx), zabawy paincie, wordzie, notatniku i ForntPage! W szóstej klasie dopiero w czerwcu zainteresowałem się, czyli pod koniec roku, a wcześnie trzeba było zrobić stronę internetową... To był wtedy prawdziwy horror xD tajemnicze hiperłącza i obrazki, które nie chciały się otwierać. Pamiętam, że mieliśmy jeszcze ocenę za najlepszy wynik w jakieś grze o skokach narciarskich...

W gimnazjum również bez rewelacji informatyka była w 2-3 klasie. Również zabawy w wordzie, power poincie i exselu. Ostatnia praca zaliczeniowa to oczywiście strona internetowa, ale to już był html i mogłem pokazać to co umiem ^^ zrobiłem stronę w photoshopie o simsach :D Ocena za pracę 6.

W liceum informatyka w 1-2 klasie, to samo co w gimnazjum, tylko, że facet robił dość trudne testy, by wykazać się umiejętnościami obsługi danym programem. Dziewczyny były tym przerażone :D Doszły do tego magiczne bloczki Dx jakieś dziwactwo i również strony internetowe. Również 6. Kiedyś pokazywałem stronę na blogowiczu o hey.u, bo miałem problem z stopką. W daje mi się, że w liceum oceny wystawiane były za coś konkretnego, jednak dalej twierdzę, że nauka HTMLa leży i kwiczy. :zdegustowany:
 
  podziel si� tym postem na:
Strelicja 
Blogger.Klub


Dołączyła: 23 Lut 2010
Posty: 177
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-06-03, 12:47   

Najlepsza informatykę miałam w gimnazjum: szybko zrobiliśmy byle jakie strony, a później cały czas graliśmy w Csa ;)
W Lo robiliśmy jakieś banalne czynności typu ramki, wpisywanie tekstu, obliczenia... NUDA. A panie od informatyki były tak zaawansowane, że nie potrafiły podłączyć rzutnika do komputera.
 
  podziel si� tym postem na:
Sabinsien56 
Ownlog.Klub


Imię: Sabina
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 03 Sie 2008
Posty: 517
Miasto: Z południa

Wysłany: 2010-06-03, 12:56   

w podstawówce tylko graliśmy w bombermana (na kompach z Windowsem 95 i 98, niektóre jeszcze były czarnobiałe i miały jakieś specjalne osłonki na monitorach) i w kurkę wodną (na jedynym wtedy XP, który należał do dyrektorki) xD Ten kto się do niego dorwał był kimś :D
W gimnazjum albo graliśmy, siedzieliśmy w internecie i czasami robiliśmy jakieś pierdoły: czyli rysowaliśmy na ocenę w paincie i jeszcze robiliśmy jakieś bzety w programie logo komeniusz i uczyliśmy się zakładać konta mailowe i wysyłanie maili xD
W liceum to bawiliśmy się Corelem Draw, Windows Movie Maker, Exelem i tak przesiedzieliśmy trzy lata. Przez cała moją edukację, nie było nawet słowa o htmlu :rotfl:
Ale licealne kompy miały jakiś bląd nie nie szło nawet Icy Towera zainstalować, ale to obeszliśmy :D
Pamiętam jeszcze, że ktoś wpisał jakąś kombinację liter, tak że odwróciło monitor do góry nogami włączył wygaszać i poszedł sobie xD Później cały dzień szukali sprawcy xD bo sami nie umieli tego wyłączyć xDxD
______________________________________________________
Nie ma podpisu. Uciekł
 
  podziel si� tym postem na:
Ewa 
Blogowicz.Friend

Imię: Ewa
Pomogła: 1 raz
Wiek: 30
Dołączyła: 26 Maj 2009
Posty: 448
Miasto: okolice Elbląga

Wysłany: 2010-06-03, 14:44   

Ode mnie się zaczęło, to się wypowiem :P

W podstawówce informatyka była przez 2 lata ( 4 i 5 klasa, potem jedna nauczycielka odeszła i już w 6 nie mieliśmy). Co było - pamiętam, że uczyliśmy się jak się robi foldery itp.... poza tym pisanie w Wordzie (przepisywaliśmy tekst z jakiejś książki), rysowanie w paincie, exel, no i robienie stron www. Nauczycielka sama nie miała o tym zielonego pojęcia.

Gimnazjum. Informatykę miałam w 1 i 3 klasie (zmieniałam szkołę i tak trafiłam, bo normalnie jest tylko 1 rok). Jak zwykle word, exel, potem było 'programowanie' - czyli programy eli i logomocja - oczywiście wszystko z podręcznika, bo Pani sama niewiele wiedziała :P Zrobiłam jakąś pracę na 6 w eli - pomieszanie z poplątaniem, nawet nie działało jak powinno - wcale się nie zorientowała, że coś jest nie tak. A na ostatniej informatyce mieliśmy o robieniu stron. Dokładnie tak samo, jak w podstawówce (może nawet z tej samej książki :yay: ). Zero css, formatowanie tekstu za pomocą "font", jak zrobić hiperłącze i wstawić obrazek. Zgroza. (zgrozą jest również szablon strony mojej szkoły - tabelki... wygląd też beznadziejny, ciekawa jestem tylko, czy robiła to nasza pani czy jakiś baaardzo uzdolniony uczeń XD)

Na komputerach oczywiście jedyną zainstalowaną przeglądarką jest IE (niestety, nie można nic ściągać). Ale sporo gier jest XD
______________________________________________________
Marzenia to niczym niezmącona rozkosz, a oczekiwanie aż się spełnią to prawdziwe życie.
Portfolio
 
  podziel si� tym postem na:
sMiley 
Ownlog.Klub
już kierowca


Imię: Katarzyna
Pomogła: 3 razy
Wiek: 31
Dołączyła: 12 Lut 2009
Posty: 458
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-06-03, 14:59   

w podstawówce przez sześć lat (klasy 1-6) graliśmy w gry (Tony Hawk był numerem jeden!), siedzieliśmy na GG i rysowaliśmy, albo przepisywaliśmy jakieś durne teksty.

gimnazjum - porażka! nadal było rysowanie i przepisywanie. kto nauczył się HTML sam w domu to próbował coś kombinować, a jak dobrze pokombinował i potrafił to "sprzedać" dostawał 6 na koniec roku szkolnego :rotfl:

moje prawdziwe lekcje informatyki zaczęły się w LO, kiedy to trafiłam do klasy z rozszerzoną informatyką. klasa pierwsza minęła na Pascalu, Excelu, Photoshopie i HTML'u. w tym roku szkolnym mieliśmy bazy danych i obecnie (od listopada) męczymy C++.

to by było tyle mojej szkolnej kariery informatycznej :D
______________________________________________________
sława przemija, ale internet pozostaje na zawsze
~Ferb
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2010-06-03, 16:21   

Jeśli chodzi o lekcje informatyki w mojej szkolnej karierze, to w sumie nie było tak źle. Zaczęło się chyba w gimnazjum, gdzie trafiłem na człowieka, który faktycznie znał się na rzeczy i nawet jeśli musiałem pisać w zeszycie co to jest system operacyjny - to jednak miało to ręce i nogi. Uczestniczyłem nawet w etapie szkolnym olimpiady informatycznej, bez sukcesu wprawdzie ;) ale i tak to był najciekawszy okres - wtedy nauczyłem się instalować Windows (tak! informatyk kiedyś podyktował nam jak to zrobić !) i tworzyć algorytmy.

HTMLa uczyłem się oczywiście na kursie Pawła Wimmera oraz przerabiając skrypty JS na własne potrzeby (takie pierdoły typu tekst w statusie przeglądarki :) ). Tworzyłem prezentacje w Powerpoincie na różne tematy (np. animacja lądowania na księżycu albo parodia jakiejś reklamy ówczesnej Idei), za które dostawałem szóstki.

W LO nic szczególnego się nie działo, dlatego w ramach niespełnionych ambicji zredesignowałem licealną stronę internetową. Efekt jak na tamte czasy był niezły, choć dzisiaj nie podlinkowałbym tego nigdzie. ;)

O informatyce na studiach nie napiszę nic, przypomnę tylko jeden z moich starych tekstów i strip z Zygfrydem - one mówią wszystko. :)
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-06-03, 16:35   

podstawówka:
informatyka była zarezerwowana dla klas 7-8, ale w kółku informatycznym już od 5 klasy można było uczestniczyć, więc na kółko chodziłam (i z tego później względu miałam max oceny na koniec na normalnych zajęciach)
omawialiśmy DOS i jego komendy, miałam programowanie w LOGO (LOGO Komendiusz - prosty i po polsku w dodatku :P ) zarówno tekstowe jak i graficzne. Potem na krótko wszedł WINDOWS... wersja 3.11 i program kółka informatycznego kończył się na szczegółowym zapoznaniu się z tym systemem.
W klasach 7-8 miałam to co wyżej w nieco uboższej wersji (chodzi o ilość materiału) i wreszcie zaczęliśmy prace na WINDOWS 95.

liceum:
przez pierwszy rok byłam w klasie informatycznej - założeniem informatyki w tym wydaniu było nauczenie nas programowania w PASCAL'u - nie umiałam nadążyć za naprawdę szybkim tempem, więc musiałam się przenieść do klasy równoległej ogólnej, gdzie informatyka oznaczała WORD, EXCEL i inne duperele. W tym czasie dostałam swój pierwszy komputer i publiczny (jak się chodziło do szkoły językowej EMPIK'u miało się darmowy dostęp do internetu w ich kafejkach) dostęp do netu. I tu się zaczęła moja przygoda z budową stron :P

szkoła policealna:
robiłam sobie technika ekonomistę więc, to co z informatyki jako takiej wyniosłam to: Access (osobny przedmiot) + programowanie w Java (marne, bo marne, ale zawsze), same podstawy w PHP + HTML oraz znów nieco PASCAL'a.
reszta to samouczek.

studia:
informatyka do psychologii to jakaś dziwna pomyłka - to jak powtórzenie tego co miałam w liceum.
no ale dodatkowo miałam oddzielne zajęcia poświęcone programowi statystycznemu SPSS - i choć statystyka jest prosta, to szlag mnie trafia, jeśli chodzi o używanie tego programu (a muszę, bo magisterkę jeszcze piszę :P )
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2010-06-10, 00:19   

Podstawówka: Paint, Word, Excel, Html.
Gimnazjum (1 klasa): Word, Excel, Html (w podstawówce był bardziej zaawansowany)
 
  podziel si� tym postem na:
Tousuke 
WordPress.Klub

Imię: Karol
Wiek: 28
Dołączył/a: 12 Lip 2010
Posty: 14

Wysłany: 2010-07-13, 20:16   

Podstawówka: kochany Paint, Word i inne takie, nieważne duperele, którymi wszyscy umieją się obsługiwać :D
Gimnazjum: już drugi raz z rzędu omawialiśmy ten sam podręcznik... co to jest folder, aplikacja... aż chce się belferce powiedzieć: "Zlituj się kobieto". Ale nadszedł Excel i microsoftowski program do robienia stron... szał :P zobaczymy co w 3 gim wymodzi... pewnie nic nowego, ale trzeba mieć nadzieję =.=
 
  podziel si� tym postem na:
Laleczka 


Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 08 Maj 2009
Posty: 245

Wysłany: 2010-07-15, 17:07   

W podstawówce informatykę miałam od 3 klasy. Był to pierwszy rocznik, który zaczynał tak wcześnie. I oczywiście były to najbanalniejsze podstawy, jednak pamiętam, że wtedy dla mnie to było naprawdę COŚ. Rysowaliśmy w paintcie, przepisywaliśmy teksty w Wordzie i formatowaliśmy je. Potem bawiliśmy się takim żółwiem, wpisywało się mu jakieś formuły, a on rysował po planszy. Coś takiego. : ) W gimnazjum doszedł excel, power point. Chociaż wtedy ja już umiałam podstawy html i pascala, także nie robiąc nic miałam 6. ; D W LO miałam technologię informacyjną, czyli znów zaczęliśmy od samego początku, co było prawdziwą udręką. Facetka mówiła do nas tak, jakbyśmy nigdy wcześniej nie mieli kontaktu z komputerem czy internetem. Jedyną nowością były bazy danych. : )
______________________________________________________
Ale on zmartwychwstał i wiedział o tym, czuł to całym swym odnowionym jestestwem,
a ona – ona żyła przecież tylko jego życiem.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz