Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
sensibless 
Blogger.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 32
Dołączyła: 02 Paź 2013
Posty: 26

  Wysłany:    [fotografia] jak uzyskać rozmazanie tła na zdjęciach?

Mam lustrzankę nikona D5100 z obiektywem 18-105mm i teraz moje pytanie, jak zrobić zdjęcia z rozmazanym tłem tak jak na zdjęciu? Jak trzeba ustawić : jaka przysłona itp.? Jestem ciemna w tych sprawach, a bardzo zalezy mi na takich zdjęciach.
______________________________________________________
xx
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2014-05-14, 14:06   

Hasło, którego szukasz, to głębia ostrości - jest to, w dużym uproszczeniu, efekt uboczny szeroko otwartej przysłony oraz odpowiednio wysokiej ogniskowej. Napisano o tym wiele w poradnikach poświęconych fotografii. Przy małej głębi ostrości obiekt fotografowany (w polu fokusa) pozostaje ostry, zaś tło za nim już nie. Im szerzej otwarta przysłona, tym efekt jest bardziej widoczny.

Ale skracając wykład do minimum: włącz priorytet przysłony (program A), ustaw możliwie jak najdłuższą ogniskową (od 50mm w górę), jak najszerzej otwartą przysłonę (przy 50mm wyjdzie chyba coś koło f/4, a przy 105mm już f/5.6), a następnie podejdź do obiektu na tyle blisko, żeby mieścił się w kadrze i pozostał w polu ostrości obiektywu, a tło pozostało niejako za nim.

Z obiektywem 18-105 może być ciężko, ale jeśli poeksperymentujesz z różnymi ogniskowymi, odległością aparatu od obiektu oraz odległością obiektu od tła, to uzyskasz zbliżony efekt.
Ostatnio zmieniony przez Lukem 2014-09-10, 09:51, w całości zmieniany 1 raz  
 
  podziel si� tym postem na:
high_five 
Blogger.Klub

Wiek: 51
Dołączył/a: 08 Wrz 2014
Posty: 11

Wysłany: 2014-09-08, 17:37   

Tak, jak mówi Lukem. Od siebie dodam jeszcze jedno hasło: "bokeh". Wpiszesz do wyszukiwarki i będziesz wiedzieć o co chodzi. Poza tym dobre rozmycie tła uzyskuje się na obiektywach o dużej jasności, często tzw. "stałkach", czyli stałoogniskowych, np. 50/1.8 czy 85/1.4 (ogniskowa/przesłona).
 
  podziel si� tym postem na:
Peen 
WordPress.Klub


Imię: Paulina
Pomogła: 10 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 19 Lis 2013
Posty: 457
Miasto: Walencja

Wysłany: 2014-09-10, 07:10   

high_five napisał/a:

Od siebie dodam jeszcze jedno hasło: bokeh.


a co z ty ma wspólnego bokeh?
 
  podziel si� tym postem na:
high_five 
Blogger.Klub

Wiek: 51
Dołączył/a: 08 Wrz 2014
Posty: 11

Wysłany: 2014-09-10, 16:13   

http://www.optyczne.pl/16-s%C5%82ownik-Bokeh.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bokeh

Chodzi o rozmycie tła, a o to chodziło w pierwszym poście.
 
  podziel si� tym postem na:
goshka 
Blogger.Klub


Imię: Gosia
Dołączyła: 25 Sie 2014
Posty: 60
Miasto: Bydgoszcz

Wysłany: 2014-09-19, 21:53   

A czy taki efekt (rozmycia tła) da się uzyskać Nikonem Coolpixem??? Bo jak na razie to mi efekt odwrotny wychodzi super!!! :wstyd: (znaczy się rozmazany pierwszy plan z ostrym tłem :oczami: )
______________________________________________________
zapraszam na Moje Pyszne Siódme Niebo i na fanpage na Facebooku
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2014-09-20, 03:22   

goshka napisał/a:

A czy taki efekt (rozmycia tła) da się uzyskać Nikonem Coolpixem???


Jakim modelem konkretnie?

Jeśli mówimy o kompakcie i nie ma on trybu manualnego (takiego charakterystycznego pokrętła z programami M, A, S, P), to szanse na uzyskanie tego efektu są znikome. Optyka w aparatach kompaktowych projektowana jest tak, aby łapać jak najwięcej ostrych szczegółów i nie stresować użytkownika tym, że coś wysżło nieostre, poruszone lub z focusem nie tam, gdzie trzeba.

Mimo wszystko spróbuj ustawić maksymalne zbliżenie obiektywem i przysunąć obiekt fotografowany możliwie jak najbliżej (na tyle blisko, by autofocus wciąż był w stanie złapać ostrość na obiekcie - jeśli masz tryb makro, to spróbuj też go włączyć), a tło trzymać możliwie jak najdalej od obiektu (może zdjęcie jakiegoś małego obiektu na łące albo balkonie?). Jeśli to nie pomoże, to niewiele więcej da się zrobić. :kwasny:
 
  podziel si� tym postem na:
goshka 
Blogger.Klub


Imię: Gosia
Dołączyła: 25 Sie 2014
Posty: 60
Miasto: Bydgoszcz

Wysłany: 2014-09-20, 12:42   

Dokładnie to Coolpix L810. Pokrętła nie ma. Żebym to ja dwa lata temu wiedziała, że będę prowadziła (i chciała robić zdjęcia z rozmazanym tłem, to bym inne aspekty wzięła przy wybieraniu tego wymarzonego.
Ale z tego co pamiętam mój stary (też kompaktowy i bez pokrętła) samsung (Modelu nie pamietam) miał takie funkcje. Poszedł w odstawkę ze względu na problemy z wyciąganiem baterii (po "drobnym" upadku przeszedł naprawę, ale spręzynka już nie odbija baterii :( )
Ale w razie czego, mam w odwodzie aparat cioci (z pokrętełkiem - OLYMPUS jakiś tam)
______________________________________________________
zapraszam na Moje Pyszne Siódme Niebo i na fanpage na Facebooku
 
  podziel si� tym postem na:
misiuniaunia 
Blogger.Klub

Dołączyła: 01 Lut 2013
Posty: 35

Wysłany: 2014-10-10, 22:09   Re: jak uzyskać rozmazanie tła na zdjęciach?

sensibless napisał/a:

Mam lustrzankę nikona D5100 z obiektywem 18-105mm i teraz moje pytanie, jak zrobić zdjęcia z rozmazanym tłem tak jak na zdjęciu? Jak trzeba ustawić : jaka przysłona itp.? Jestem ciemna w tych sprawach, a bardzo zalezy mi na takich zdjęciach.


Przede wszytskim dobrze byłoby mieć obiektyw portretówke :)
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2014-10-16, 21:34   

misiuniaunia napisał/a:

rzede wszytskim dobrze byłoby mieć obiektyw portretówke :)


Dobrze byłoby, ale nie przesadzajmy. 105mm na f/5.6 oraz sensowny dobór tła i można osiągnąć niezłe rezultaty.
 
  podziel si� tym postem na:
goshka 
Blogger.Klub


Imię: Gosia
Dołączyła: 25 Sie 2014
Posty: 60
Miasto: Bydgoszcz

Wysłany: 2014-10-16, 21:38   

No tak jak Was czytam to sobie myślę, że pokombinuję z tym moim Coolpiksem (mimo że nie ma pokrętełka :oczami: ) i portretowym efektem, bo coś takiego to jest... Może i w moim kompakcie się uda??? :P
______________________________________________________
zapraszam na Moje Pyszne Siódme Niebo i na fanpage na Facebooku
 
  podziel si� tym postem na:
marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-02-04, 23:01   

Lukem napisał/a:

misiuniaunia napisał/a:

rzede wszytskim dobrze byłoby mieć obiektyw portretówke :)


Dobrze byłoby, ale nie przesadzajmy. 105mm na f/5.6 oraz sensowny dobór tła i można osiągnąć niezłe rezultaty.


głębia ostrości - zależy od użytej przysłony oraz od skali odwzorowania. tylko i wyłącznie i nie ma tu znaczenia żadna ogniskowa. dlatego ja np. nie rozumiem porady, że należałoby mieć obiektyw portretowy. co to w ogóle jest? dla jednych 50mm to portretowy obiektyw, dla innych 80mm a dla jeszcze innych 100mm to idealny obiektyw portretowy... a na ogniskowej 400mm to nie da się portretu zrobić? mam przez to rozumieć, że obiektyw portretowy wpływa na głębię ostrości?

efekt o jaki pytasz dostaniesz przez odseparowanie motywu głównego od tła przy maksymalnie otwartej przysłonie w obiektywie. tak jak kolega, lukem napisał:

Cytat

spróbuj ustawić maksymalne zbliżenie obiektywem i przysunąć obiekt fotografowany możliwie jak najbliżej....., a tło trzymać możliwie jak najdalej od obiektu


to jest właśnie przepis na rozmazanie tła... a osiągnąć go tym łatwiej im jaśniejszy obiektyw oraz większa matryca w aparacie.

GO można sobie policzyć. Wiążą się z tym pojęcia krążka rozproszenia światła oraz odległości hiperfokalnej a jeśli nie chce Ci się liczyć to po prostu zrób test. Ustaw modela na odległym tle czegoś, obiektyw otwórz maksymalnie i sama zobaczysz co osiągniesz przy danym ustawieniu.

Zwiększając ogniskową swojego obiektywu do 105mm wpłyniesz na perspektywę - elementy w tle będą zajmowały więcej miejsca w kadrze - będą większe. i choć spadnie jasność twojego obiektywu - bo pewnie używasz jakiegoś standardowego zooma ze zmiennym światłem - do f/5,6 a tym samym zwiększy się głębia ostrości to postrzegany efekt powinien być odwrotny - to znaczy wzmocnisz wrażenie, że jest ono bardziej rozmazane - bo będzie go budować mozaika z mniejszej ilości elementów i detali. ponadto, żeby utrzymać tą samą skalę odwzorowania - będziesz musiała się cofnąć od modela - zmniejszą się kąty widzenia/postrzegania i lepiej odseparujesz tło od głównego tematu chociaż głębia ostrości zwiększy się (przy założeniu że światło obiektywu spadnie) się lub pozostanie niezmieniona (gdybyś korzystała z obiektywu zmiennoogniskowego o stałym świetle).

to wszystko co można uczynić w pogoni za tym rozmazaniem tła. i pamiętać należy jeszcze, że otwierając maksymalnie obiektyw spadnie jakość obrazu jaki wyprodukuje. Zwykle obiektywy mają najlepsze osiągi po przymknięciu o jedną lub dwie działki. coś za coś. samemu trzeba wybrać co się chce zyskać a co stracić i na czym bardziej zależy.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz