Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Krzysssiek 


Imię: Krzysiek
Dołączył/a: 14 Wrz 2017
Posty: 21
Miasto: Poznań

Wysłany:    Książki o biznesie i finansach. Co polecacie?

Większość książek, które czytam są właśnie o tej tematyce. Szczególnie do głowy wbiły mi się i zmieniły myślenie dwie: "Fastlane Milioniera" i "Laptopowy Milioner".
A Wy, co polecacie?
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2017-09-15, 12:01   

W sumie dobre pytanie, bo miałem kilka lat temu okres fascynacji tematyką tego typu i dziś spoglądam na tę półkę z dużym dystansem. Ale pomyślmy, do czego bym dzisiaj chętnie wrócił.

Robert Kiyosaki - maksymalnie jedna-dwie pozycje z jego katalogu, w szczególności te, które opisują kwadrant przepływu pieniędzy (m.in. Bogaty ojciec, biedny ojciec, ale była jeszcze jedna, której tytułu nie mogę sobie przypomnieć). Reszta w moim odczuciu to zbijanie kapitału na popularnym nazwisku. Niespecjalnie wierzę w historyjki dochodzenia do bogactwa oraz poradniki "jak szybko i łatwo się wzbogacić", ale jego spojrzenie na temat pieniędzy jest interesujące i prowokujące do myślenia.

David Allen - ja czytałem "Making it all work", jest też "Getting Things Done".

Steven Covey - 7 nawyków skutecznego działania - ten pan, razem z Davidem Allenem, w zasadzie ukształtowali moje spojrzenie na produktywność i efektywne zarządzanie pracą. Nie przesadzę, jeżeli napiszę, że ogromna część poradników na podobny temat na rynku czerpie garściami z obu pozycji.

Dale Carnegie - Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi. Ponadczasowy klasyk, niejako instrukcja obsługi człowieka.

Malcolm Gladwell - Tipping point (Punkt Przełomowy) oraz Blink. Jest tego więcej, ale nie sprawdzałem.

wszystkie pozycje Pawła Tkaczyka, choć te są bardziej zorientowane na marketing, z czego moim zdaniem najciekawsza jest Narratologia.

Obecnie, jeśli chodzi o okolice biznesu, to bardziej interesuję się historiami znanych firm i ludzi - lubię czytać o tym, co oni zrobili źle (albo dobrze) i próbować wyciągać z tego wnioski. I tak:

Nick Bilton - Twitter. Prawdziwa historia o bogactwie, władzy, przyjaźni i zdradzie. O Marku Zuckerbergu i Facebooku wiedzą prawie wszyscy, ale historia Twittera jest równie interesująca, a znacznie mniej znana.

Walter Isaacson - Steve Jobs oraz Steve Wozniak - iWoz. W takim tandemie. Książka o Jobsie jest znana i polecanie jej to banał, ale dopiero połączenie jej z książką o Woźniaku daje jako-tako obiektywne spojrzenie na historię Apple i całego tego szału z jabłkiem w tle.

Nicholas Carlson - Marissa Mayer and the Fight to Save Yahoo. To z kolei o byłej szefowej Yahoo i jej wcześniejszej pracy w Google. Też ciekawa i miejscami burzliwa historia.

I na razie chyba tyle. Mam też sporo do polecenia na temat psychologii oraz tego, jak działa internet, społeczeństwo informacyjne i gdzie to wszystko zmierza, ale nie wiem, czy chcemy aż tak bardzo poszerzać definicję książki o biznesie. :)

[ Dodano: 2017-09-29, 14:47 ]
Na prośbę Krzyśka przejrzałem moje zbiory nieco dogłębniej. Poniższe pozycje, w odróżnieniu od poprzedniego zestawienia, czytałem dość niedawno i pamiętam w miarę na świeżo.

Wojciech Orliński - Internet, Czas się bać - od tej książki zacząłem trochę bardziej zastanawiać się nad kwestiami prywatności, bezpieczeństwa czy wpływu internetu na ekonomię i politykę. O ile sama pozycja jest dość powierzchowna, o tyle jej wartością są odnośniki do innych, bardziej szczegółowych pozycji. Polecam wszystkie inne książki, które są tam cytowane.

Eli Pariser - Filter Bubble. Jest też prezentacja TED na ten sam temat. 'Bańki informacyjne' to coś, co po części zraziło mnie do Facebooka i nieco zmieniło sposób, w jaki przeglądam internet (choć nie zawsze mi to wychodzi).

Scott Adams - How to Fail at Almost Everything and Still Win Big. Książka twórcy Dilberta. Takie skrzyżowanie biografii z poradnikiem motywacyjnym, z dużym przymrużeniem oka.

Daniel Kahneman - Pułapki myślenia. O myśleniu szybkim i wolnym. O tym, jak działa ludzki mózg i jak bardzo racjonalne (lub nie) są nasze wybory. Jest tam trochę rzeczy, które mnie osobiście mocno zaskoczyły, a które faktycznie się sprawdzają.

Cathy O'Neill - Broń matematycznej zagłady, Jerry Kaplan - Humans Need Not Apply. Obie są trochę na pograniczu rzeczywistości i przyszłości (a może nawet science-fiction), ale i tak dają do myślenia - prezentują świat z robotami i algorytmami jako podstawą naszego codziennego życia i próbują zwrócić uwagę na konsekwencje tego faktu.

Jaron Lanier - Who owns the future? Tu również o ekonomii i polityce, a w szczególności wpływie internetu (z naciskiem na dużych graczy jak Facebook, Google czy Amazon) na nią.

cokolwiek, co opisuje mechanizm rajów podatkowych (tax havens). Wyjątkowo nie polecę tu żadnej konkretnej pozycji, gdyż wybór jest dość spory. Natomiast to, co czytałem osobiście, z różnych powodów nie zasługuje na polecenie.

Mam jeszcze więcej w kolejce oczekujących, m.in. 'Influence' Roberta Cialdini czy 'Eating the big fish' Adama Morgana, ale jeszcze nie mam wyrobionej opinii na ich temat.
 
  podziel si� tym postem na:
Monika73 
Blogger.Klub

Dołączyła: 09 Sty 2018
Posty: 5

Wysłany: 2018-01-13, 21:04   Winning znaczy zwyciężać

Dla mnie Top of the top - WINNING ZNACZY ZWYCIĘŻAĆ - Jack Welch, przystępnie napisana, z wieloma przykładami, napisana przez doświadczonego praktyka.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz