Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2014-03-17, 15:16
Autor Wiadomość
Zorann 
Blogger.Klub

Pomógł: 2 razy
Dołączył/a: 30 Kwi 2013
Posty: 44

Wysłany:    omnibusy.blogspot.com - co sądzicie, co można ulepszyć?



Witam!
Jestem bardzo początkującym bloggerem, więc proszę o wszystko naraz - oceny, opinie i porady. Wszystko co uskuteczniam na blogspocie to improwizacja na wyczucie, stąd potrzebne mi są jakiekolwiek sugestie tego, co można/należy poprawić?
W tym kilka konkretniejszych pytań, które mnie nurtują:

1. Poszerzyłem szablon bloga do 1020px, z paskiem bocznym 300px. Domyślnie wydawał mi się strasznie wąski - więcej scrollowania, ni zawartości na ekranie. Ale nie wiem, jakie macie monitory... Czy to słuszna decyzja?

2. Co sądzicie o gadżetach, jakie użyłem? Czy ich układ/kolejność jest trafiona? Czy jakiś jest niepotrzebny, a może brakuje czegoś oczywistego, co powinienem mieć, a nie wiem o istnieniu tego?

3. Same posty - Staram się dbać o ich wygląd w miarę moich skromnych możliwości, ale czy mi to wychodzi należycie? Czy np. nie przesadzam z ilością/rozmieszczeniem obrazków, które utrudniają czytanie? A może obrazków powinno być więcej?
Obrazki - zdecydowałem, że domyślne blogspotowe ramki są ok, ale w sumie kto tam wie... jakieś sugestie?

4. Etykiety. Dobieram je na oko i w sumie nie wiem, czy dopuszczam się nadmiarowości, robiąc po kilka w każdym poście, tak, jakby to były jakieś keywordy dla wyszukiwarek, czy też jest to dobre?

5. Długość postów. Czy aby nie przesadzam, np. artykuł Jak zapamiętywać sny? wyszedł całkiem spory, należało go może podzielić na dwa arty i umieścić dzień po dniu? Albo wręcz przeciwnie - podzielenie artykułów Skąd się biorą sny? i Jak zapamiętywać sny? nie było dobrym pomysłem?
Może to trochę głupie pytanie (kwestia gustu?), ale po prostu nie wiem, jak blogowicze czytają blogi, w związku z czym nie wiem, jak powinienem scalać tego typu pokrewne tematy, jeśli zdecyduję dzielić je na różne posty?
Np. gdybym za rok napisał artykuł "Co to jest świadomy sen?", to średnio mi się widzi, abym wyszukiwał wszystkie artykuły o śnie i dorabiał ręcznie linki w każdym z nich do każdego innego. Może etykietami, ale znowuż etykiety nie są tak jednoznaczne tematycznie (np. sny dałem do "Biologia, Medycyna, Psychologia")... a może powinny być i powinienem dodać etykietę "Sny"? A może po prostu blogowicze olewają inne arty i interesuje ich jeden konkretny, a reszta może nie istnieć i nikt nie czyta archiwów?

6. Związane po części z 5 - Częstotliwość pisania. Na razie to około 2 posty tygodniowo, ale nie oszukujmy się - będzie z tym różnie, napisanie rzetelnego posta wymaga sporo czasu i nie ma mowy, abym zawsze miał go pod dostatkiem. Może częściej, a rzadziej, aby utrzymać minimum 1-2 postów tygodniowo? A może lepiej rzadziej, ale wyczerpująco, nawet jeśli miałby to być jeden post na 2-3 tygodnie?

7. Favikona. Królestwo dla tego, kto wymyśli mi temat na favikonę, który da się zmieścić w 16x16px :D
Myślałem o kuli ziemskiej, ale mój skill mikrorysunków nie pozwala mi jej zmieścić w 256 punktach w zadowalający sposób ;)

8. Nie lubię wielkich banerów, które zmuszają usera do przewijania półtorej ekranu w dół po każdym kliknięciu na stronie. Ale może powinienem coś dać na górze oprócz napisu "Ciekawostki" i krótkiego wprowadzenia do bloga?

9. A ten podpunkt to prośba o ogólną ocenę/opinię o blogu, abstrahując od moich "konkretnych" pytań ;)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

adrkwi 
WordPress.Klub


Pomógł: 3 razy
Dołączył/a: 23 Sty 2013
Posty: 190

Wysłany: 2013-05-13, 00:41   

1. Przy mojej rozdzielczości 1440x... Twój blog wygląda dobrze, szerokość jest ok.
2. Gadżet wyświetleń nie jest potrzebny czytelnikom, reszta wygląda ok.
3. Jeśli chodzi o wygląd postów to jest ok.
4. Etykiety dobieraj jak chcesz, to jest Twój blog i wiesz o czym piszesz.
5. Podzielenie artykułu na 2 części jak najbardziej dobre rozwiązanie, pozwoli Ci zdobyć powracających czytelników. Treści długie czy krótkie, nie ma reguły ale przecież nie o wszystkim napiszesz esej.
6. Co do częstotliwości to ja uznaje zasadę min. 6 postów w tygodniu i 1 jeden dziennie. Zauważ, że jeśli wejdziesz 3 razy na bloga czy jakąkolwiek stronę i nic się nie dzieje na niej to wrócisz?
7. Na favico wgl nie zwracam uwagi.
8. Rzecz gustu, ja u siebie trzymam obrazek 'identyfikacyjny'.
9. Ogólnie preferuje jasne blogi, lepiej mi się je czyta, nie dodawałbym na Twoim miejscu odnośników do tłumaczeń słów tak jak zrobiłeś z dygresją, nie rób ze swojego czytelnika półgłówka i załóż, że trafia do Ciebie inteligentny człowiek, który samodzielnie myśli i jeśli czegoś nie rozumie to szuka wytłumaczenia - no i chyba tak jest skoro piszesz chociażby o snach.
______________________________________________________
Powiedzialem.pl na facebooku
 
  podziel si� tym postem na:
Zorann 
Blogger.Klub

Pomógł: 2 razy
Dołączył/a: 30 Kwi 2013
Posty: 44

Wysłany: 2013-05-13, 20:45   

adrkwi napisał/a:

4. Etykiety dobieraj jak chcesz, to jest Twój blog i wiesz o czym piszesz.

Tak, ale robię to dla czytelników, nie dla siebie. Stąd chciałbym wiedzieć, jakie etykiety są lepsze z punktu widzenia odbiorcy.

Cytat

6. Co do częstotliwości to ja uznaje zasadę min. 6 postów w tygodniu i 1 jeden dziennie. Zauważ, że jeśli wejdziesz 3 razy na bloga czy jakąkolwiek stronę i nic się nie dzieje na niej to wrócisz?

Niestety, nie ma takiej możliwości - nie piszę pamiętnika ani własnych przemyśleń, które można po prostu pisać jednym ciągiem i od razu wysłać, kilkanaście minut po rozpoczęciu pisania. Przygotowanie jednego posta zajmuje mi co najmniej 3-4 godziny.

Cytat

nie dodawałbym na Twoim miejscu odnośników do tłumaczeń słów tak jak zrobiłeś z dygresją, nie rób ze swojego czytelnika półgłówka

Świetna rada - trochę się zapędziłem, myśląc o tym, że piszę o rzadziej używanych słowach. Będę na to uważał, dzięki.
 
  podziel si� tym postem na:
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-05-14, 19:24   

1 - u mnie na 1920 jest ok :) zdecydowana większość moich czytelników ma następujące szerokości ekranów: 1366, 1280, 1024, 1440, 1920 i 1600. W każdej z tych rozdzielczości Twoja strona będzie wyglądać dobrze.
2 - odnośnie gadżetów (rozumiem, że chodzi o pasek boczny). Na samej górze powinny być rzeczy, na których najbardziej Ci zależy. Powinna być to przede wszystkim wyszukiwarka, ew. linki do profili społecznościowych, zapis na newsletter/powiadomienia o wpisach/rss, a dalej to to co uważasz, że Twoim czytelnikom przyda się najbardziej (czyli np. najpopularniejsze wpisy)
3 - wpisy są moim zdaniem czytelne i fajnie zaprojektowane. Widać, że myślisz zanim publikujesz :)
4 - ciężko się wypowiedzieć o etykietach bo są dość ogólne. Nie wiem jak jest w blogspocie, w wordpressie mam kategorie i tagi, gdzie kategorie służą do ogólniejszego opisu a tagi pozwalają na szczegółowość. Takie rozwiązanie sprawdza się u mnie.
5 - Tutaj naprawdę musisz wyczuć swoich czytelników. Podział na kilka części może Ci pomóc w uzyskaniu większej ilości wyświetleń stron i powracających czytelników bo będą czekać na następną część. Mniejszy wtedy też jest problem z szukaniem pomysłów na wpisy bo za jednym artykułem możesz mieć 3 wpisy. Ale interlinkowanie ich między sobą jest konieczne. Czyli linki do każdej części w każdym wpisie - i to niestety musisz dodać ręcznie.
6 - ja jestem zdania, że z częstotliwością nie ma co przesadzać. Szczególnie jeśli są to długie, wymagające wpisy. Zawsze możesz zrobić tak, że w tygodniu opublikujesz jeden poważniejszy wpis i jeden luźniejszy. Nie wszystkie muszą być w tym samym stylu. A jak będziesz pisać na siłę a nie z wewnętrznej chęci to czytelnicy natychmiast to wyczują i takie pisanie może Ci bardziej zaszkodzić niż pomóc.
7 - miałam wystarczająco dużo problemów ze swoją :P fajna rzecz, ale trochę trzeba nad tym posiedzieć i nikt za Ciebie tego nie zrobi :) ale szukaj w prostych symbolach - może po prostu księżyc?
8 - ja lubię bannery, uważam że nadają stronie charakteru. Jak go brakuje to blog jest taki pusty i bezosobowy. Natomiast lepszy brak bannera niż zły banner :P
9 - Dla mnie trochę za ciemno. Za mały kontrast pomiędzy czcionką a tłem. Moim zdaniem na razie nie masz po prostu pomysłu na grafikę. Musisz poszukać swojego stylu, stworzyć jakiś charakterystyczny zestaw kolorów, pokombinować z różnymi wersjami. Dla mnie na chwilę obecną jest tak... mdło.


Wszystkie powyższe punkty są jedynie moją opinią :) Jeśli coś niejasne to pisz :)
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
Zorann 
Blogger.Klub

Pomógł: 2 razy
Dołączył/a: 30 Kwi 2013
Posty: 44

Wysłany: 2013-05-17, 18:30   

Dzięki wielkie za opinię.

Wyszukiwarka... Szczerze mówiąc nie uważam jej za coś pożytecznego, zwłaszcza na blogu, ale możliwe, że się bardzo mylę. Dodałem. Może kiedyś będę miał dostatecznie dużo czytelników, że będzie się dało od nich wyciągnąć tego typu informacje ;)
Zrobiłem też małe poprzestawianie. Prawdopodobnie nie ostatnie ;)

Akurat w tym tygodniu choroba mnie rozłożyła i nici z zaplanowanego wpisu. Dokładnie tak, jak się obawiałem. Chyba w wolnej chwili przygotuję z 2-3 na zapas, i ew. w razie potrzeby ustawię automatyczną publikację.

Na grafice się nie znam, stąd banera brak, a wygląd spośród domyślnych szablonów. Mnie się akurat podobają ciemniejsze, bo monitor nie świeci jak żarówka w nocy ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-05-17, 19:31   

Zorann napisał/a:

1. Poszerzyłem szablon bloga do 1020px, z paskiem bocznym 300px. Domyślnie wydawał mi się strasznie wąski - więcej scrollowania, ni zawartości na ekranie. Ale nie wiem, jakie macie monitory... Czy to słuszna decyzja?
Statystyki GA dostarczą Ci informacji o rozdzielczościach osób przeglądających Twojego bloga. Na ich podstawie dobierz optymalną szerokość lub poczytaj o szablonach responsywnych (coraz więcej skórek to ma) - te dopasowują się do ekranów automatycznie :-)

Zorann napisał/a:

8. Nie lubię wielkich banerów, które zmuszają usera do przewijania półtorej ekranu w dół po każdym kliknięciu na stronie. Ale może powinienem coś dać na górze oprócz napisu Ciekawostki i krótkiego wprowadzenia do bloga?
banner można wyświetlać tylko na stronie głównej => info1, info2

Zorann napisał/a:

Mnie się akurat podobają ciemniejsze, bo monitor nie świeci jak żarówka w nocy ;)
jest na to rozwiązanie => szablon zależny od pory dnia
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
wendigo 


Pomógł: 4 razy
Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2013-05-18, 22:34   

1. Na moim 1366 jest ok, ale więcej już nie poszerzaj, bo całej załadowanej strony to też nie lubię ;)
2. Nie wiem jak było wcześniej ale wyszukiwarka, najpopularniejsze posty a potem archiwum to chyba najlepsze możliwe ułożenie, więc jest super :)
3. Co do obrazków hmm, zależy od wpisu, np. w ostatnim jest ok ;) Ale w poprzednich wpisach (na razie otworzyłem dwa kolejne) jest moim zdaniem ich trochę za dużo. Wydaje mi się, że obrazek to ma być taka wisienka na torcie - a nie na każdym torcie wisienki są wskazane ;) Jeśli jakiś obrazek wyjątkowo pasuje do treści - to super i można go wstawić. Ale na siłę żeby koniecznie jakiś wstawić to nie szukałbym.
4. Etykiety dobra rzecz i nie ograniczałbym się. Tylko uwaga Basi jest tu moim zdaniem słuszna - Twoje są zbyt ogólne i jakbyś miał możliwość jeszcze oprócz etykiet zastosowania kategorii to by miało sens. Bo etykiety typu "biologia", "medycyna" są jak dla mnie zbyt ogólne. Zdecydowanie w notkach o snach dałbym etykiety "sny" itp. bo ja czytam archiwa zdecydowanie ;)
5. Zdecydowanie nie dzielić tematów! (ale "Skąd się biorą sny" i "Jak zapamiętywać sny" jako dwie notki to jest ok) Nie dzielić, bo jakbym jednego dnia przeczytał połowę, a drugiego drugą... to zdążyłbym pewnie zapomnieć co było w tej pierwszej ;) A jeśli będę chciał zrobić sobie przerwę w czytaniu, to zwyczajnie sam sobie ją zrobię ;) Więc tak jak piszesz jest ok.
Ale etykiety powinny być jednak bardziej jednoznaczne. Bo tak jak mówisz - za rok może być trudno odnaleźć podobne wpisy.
6. 2 posty tygodniowo, to moim zdaniem idealna częstotliwość. Osobiście też wolę 1 post na 2-3 tygodnie niż 1 bezwartościowy post dziennie. Poza tym jeden dziennie to przeładowanie. Niby ma to generować ruch, ale serio każdy z czytelników danego bloga ma tyle czasu? Nie chce mi się wierzyć.
Z resztą ja osobiście bez potrzeby to na blogi w ogóle nie zaglądam - wszystkie które odwiedzam są albo dodane do Update Scannera w Firefoxie bezpośrednio, albo na mojego roboczego bloga na blogspocie do obserwowanych i ten blog także na Update Scannerze siedzi, więc o każdym nowym wpisie poinformuje mnie przeglądarka :) I myślę, że w dzisiejszych czasach większość ludzi radzi sobie w podobny sposób, więc jak wpisu gdzieś nie ma, to po prostu nie ma ale nie zniechęca mnie to do czytania danego bloga.
7. Tu nie pomogę :P ale chociaż tak sobie myślę... może bez przekombinowania i tak żeby współgrało z grafiką bloga - brązowy kwadracik z białą literką "O" od "omnibusy"? Do tej małej graficzki osobiście nie przywiązuję uwagi ale podoba mi się jak współgra z kolorystyką bloga - tyle.
8. Zdecydowanie zostawić tak jak jest - jest super! :) Tez nie lubię oczojebnej grafiki, poza tym tematyka Twojego bloga świetnie pasuje do takiej prostoty jaką masz teraz - napis + krótki opis na ładnym brązowym tle z motywem mapy kuli ziemskiej - super, nie mogłoby być chyba lepiej.
9. Kolorystyka bardzo mi się podoba, stonowana, poważna (w tym sensie, że widać, że autor poważnie myśli o prowadzeniu bloga), jest dużo na stronie głównej co mi się podoba (a nie obrazek, jedno zdanie i "Czytaj dalej..."), no i co by tu jeszcze dodać. Wpisy są dopracowane i widać, że się do nich przykładasz.
Wracając jeszcze do częstotliwości notek - zbyt dużo ich wydaje mi się wadą a nie zaletą ;) np. dzięki temu że ten blog ma dopiero 7 notek, mam szansę wszystkie je przeczytać, a chociaż jestem z tych dla których blog=pamiętnik i innych nie lubię ;) to jednak mam kilka wyjątków i ten ma szansę do nich dołączyć, bo wygląda interesująco :)
 
  podziel si� tym postem na:
Zorann 
Blogger.Klub

Pomógł: 2 razy
Dołączył/a: 30 Kwi 2013
Posty: 44

Wysłany: 2013-05-24, 23:00   

@Htsz: Dzięki za uwagi, jeśli kiedyś uda mi się zdobyć większą liczbę czytelników to zapytam ich o zdanie i ewentualnie zastosuję te triki ;)

@Wendigo: Dzięki za budujące słowa.
Etykiety i kategorie. Kolejna rzecz z którą muszę się zapoznać ;)
 
  podziel si� tym postem na:
diawol
[Usunięty]



Wysłany: 2013-06-07, 22:01   

Opis bloga pod tytułem i "Może Cię zainteresować:" myślę że mogło by być lepsze. Treść jak dla mnie mało interesująca w tej formie dlatego nie będę się w nią zagłębiał :)
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz