Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
kozak131 

Dołączył/a: 17 Gru 2014
Posty: 9
Miasto: Katowice

Wysłany:    Jak sprawdzacie swoje teksty przed opublikowaniem na blogu?

Dziś mam nieco naiwne pytanie. Jak sprawdzacie swoje teksty zanim je opublikujecie? Kilka razy zaliczyło mi się wpadkę z ortografią (kilka znaczy 3 na ok 150 stron tekstu) - no ale nawet to nie daje mi spokoju. Poza tym cały czas w głowie mam to, że może jeszcze gdzieś są tam teksty z błędami:) Zazwyczaj ja przed publikacją daje do przeczytania siostrze. Czytam też kilka razy teks na głos. Są jakieś ciekawe strony do sprawdzania pisowni, ortografii?
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Red-Angel 
Blogger.Klub


Wiek: 33
Dołączył/a: 24 Cze 2014
Posty: 50

Wysłany: 2014-12-22, 16:41   

Word, sprawdzanie pisowni wyrazów w przeglądarce - w Firefoxie czy w Operze to jest. Moje teksty od pewnego czasu przed publikacją czyta też dziewczyna, która nanosi poprawki ;-)

Ale i tak czasem się zdarza, że jakąś literówkę znajdę dopiero przy czytaniu już opublikowanego tekstu. Najczęściej taka sytuacja zdarza się z wyrazami z "ogonkiem na końcu", np. każda zamiast każdą, bo wg słowników jest to poprawny wyraz, ale znaczenie już nie takie jakbym chciał
 
  podziel si� tym postem na:
luk 
WordPress.Klub


Wiek: 34
Dołączył/a: 30 Sty 2015
Posty: 25

Wysłany: 2015-02-05, 14:59   

Najpierw wordpress, potem czytam sam, a na końcu daję do wglądu mojej korektorce w osobie żony.
______________________________________________________
www.niepoddawajsie.pl - prowadzenie restauracji i kariera w Polsce
 
  podziel si� tym postem na:
vet 
Blogger.Klub


Dołączyła: 23 Paź 2014
Posty: 68
Miasto: Lublin

Wysłany: 2015-02-08, 12:08   

Ja piszę swoje teksty w wordzie, ostatni post dałam do przeczytania przed publikacją znajomemu - dzięki temu wyłapaliśmy pewne koszmarki i powtórzenia.
Ostatnio jestem na bakier z przecinkami, więc zastanawiam się mocno, czy nie odświeżyć sobie tajemnej wiedzy stawiania przecinków w odpowiednich miejscach. Może znajdę jakąś publikację online, która przypomni mi zasady gramatyki albo rozszerzy to co pamiętam ze szkoły...
 
  podziel si� tym postem na:
rodi 


Dołączył/a: 22 Sty 2015
Posty: 22

Wysłany: 2015-02-08, 23:18   

Piszę bezpośrednio w wordpresie, błędy podkreśla mi przeglądarka, przed publikacją czytam tekst i nanoszę poprawki, często wykonuję błędy stylistyczne i to wymaga korekty.
Blog nie jest miejscem poważny, nie poruszam poważnych tematów, teksty są mocno luźne więc mogę się mniej spinać gdy zabraknie przecinka :p
Również czytelników ciągle nie mam, piszę do szuflady choć strona widnieje na necie :)
 
  podziel si� tym postem na:
Szabla 
WordPress.Klub

Imię: Mateusz
Wiek: 32
Dołączył/a: 06 Lut 2015
Posty: 22
Miasto: Kraków

Wysłany: 2015-02-09, 12:48   

Ja wole najpierw w wordzie napisać tekst, a dopiero później wklejać go do wordpressa. Mam wrażenie szerszego oglądu sytuacji, bo widać więcej niż w okienku tworzenia posta. Zawsze sobie czytam raz czy dwa przed publikacją. Zwracam głównie uwagę na powtórzenia (nie lubię bardzo!), przecinki (nigdy nie wiem gdzie postawić) i wspomniane też już wcześniej ogonki. Nie staram się jako długo bardzo nad tym rozwodzić, żeby nie przekombinować i samemu się nie zniechęcić utwierdzaniem się w złudnym (mam nadzieję) przekonaniu, że to jednak jest stek bzdur co ponawypisywałem ;)
______________________________________________________
www.tekstyszabli.wordpress.com - Opowiadania i wszystko to, co Szabla ma do napisania
 
  podziel si� tym postem na:
pequeninha 
Blogger.Klub


Dołączyła: 12 Paź 2014
Posty: 133

Wysłany: 2015-02-09, 18:42   

vet napisał/a:

Może znajdę jakąś publikację online, która przypomni mi zasady gramatyki albo rozszerzy to co pamiętam ze szkoły...


Mówisz i masz: http://sjp.pwn.pl/zasady

Ogólnie bardzo polecam cały ten portal, a zwłaszcza ich poradnię, do której można napisać z niejasnościami językowymi. Poradnia jest na dodatek w pełni przeszukiwalna, więc czasem okazuje się, że nie trzeba już samemu pytać, bo odpowiedź jest w bazie danych (tak jak tu na forum).

Szabla napisał/a:

Nie staram się jako długo bardzo nad tym rozwodzić, żeby nie przekombinować i samemu się nie zniechęcić utwierdzaniem się w złudnym (mam nadzieję) przekonaniu, że to jednak jest stek bzdur co ponawypisywałem ;)


No i bardzo rozsądne podejście :) Oczywiście samokrytycyzm jest cnotą, ale też nie dajmy się zwariować. Ja sama pracuję jako redaktor, ale czytając blogi nie wymagam, aby ich autorzy nie popełniali żadnych błędów językowych! O wiele gorszy jest wymuszony, nijaki styl i bezpłciowość... Są blogerzy, którzy sadzą sporo błędów, ale ich styl jest tak wyjątkowy, a osobowość tak barwna, że w ogóle mi to nie przeszkadza, a wręcz chwyta za serce :D
 
  podziel si� tym postem na:
Elaine Blath 
Blogger.Klub


Imię: Marta
Dołączyła: 14 Paź 2014
Posty: 45
Miasto: 3miasto

Wysłany: 2015-03-07, 15:12   

większość tekstów piszę w wordzie, jeśli mam jakieś wątpliwości to sprawdzam w słownikach odpowiednich. Ponadto surowej oceny dokonuje mąż:)
______________________________________________________
www.rudymspojrzeniem.pl
 
  podziel si� tym postem na:
fatymid 
Blogger.Klub
Medyk!


Wiek: 26
Dołączył/a: 12 Maj 2013
Posty: 149
Miasto: Polska

Wysłany: 2015-03-08, 19:25   

Ja zawsze czytam kilka razy przed opublikowaniem, a zaraz po nim jeszcze raz. Czasami nawet to nie wystarczy.
______________________________________________________
http://somatyczny.blogspot.com/
Blog popularnonaukowy
 
  podziel si� tym postem na:
zarazik1 
Blogger.Klub


Imię: Przemek
Wiek: 32
Dołączył/a: 05 Kwi 2015
Posty: 68
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2015-04-20, 09:55   

Ja odstawiam notkę na tydzień. Później czytam ją jeszcze raz i daję do przeczytania dwóm osobom. Jednej, która z medycyną nie ma nic wspólnego, a drugiej, która studiuje na wydziale lekarskim.

Nie udaje mi się zawsze tak zrobić, kiedy temat palący :P
______________________________________________________
Student. Pasjonat muzyki. Prawie lekarz. Bloger.
Zapraszam do mnie: http://www.thinkhealthypz.blogspot.com/
Ostatnio zmieniony przez zarazik1 2015-04-20, 13:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
  podziel si� tym postem na:
Martin222 


Wiek: 37
Dołączył/a: 02 Lut 2015
Posty: 32
Miasto: Trójmiasto

Wysłany: 2015-04-20, 12:16   

Word to podstawa, przeglądarka ma też wbudowany słownik (chociaż czasem oba te rozwiązania mogę nie wyłapać czegoś jak na przykład chodzi o kontekst).

Co do sprawdzania - jak wyżej - warto aby teksty został przeczytany przez inną osobę - nawet nie koniecznie taką która się lepiej na temacie ale chodzi też o to, że kiedy piszemy tekst samodzielnie to łatwiej pominąć jest coś przy sprawdzaniu.

A i wg mnie jeśli już sprawdzamy sami to lepiej jest coś wyłapać jak czyta się na głos.
 
  podziel si� tym postem na:
InesInes 
Blogger.Klub


Dołączyła: 06 Mar 2015
Posty: 117

Wysłany: 2015-06-21, 23:35   

https://www.languagetool.org/pl/
______________________________________________________


Bilingual Blog for English Learners
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz