Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2014-03-17, 15:16
Autor Wiadomość
paliatyw 
Blogger.Klub


Wiek: 29
Dołączył/a: 16 Mar 2013
Posty: 47

Wysłany:    [porada] Ugryź - czy oznaczyć rozsuwane menu?

Adres bloga: http://ugryz.blogspot.com
Screeny: klik i po najechaniu

Dopadła mnie pewna wątpliwość związana z szablonem, a właściwie z menu, które rozsuwa się po najechaniu na logo bloga (ten czerwony kwadrat na screenie). Znajdują się tam dosyć ważne odnośniki, dlatego nie chciałbym, by ktoś je przeoczył. Zastanawia mnie, czy czytelnicy połapią się, że trzeba tam najechać. Mógłbym dorysować jakąś strzałkę, nakłaniającą do skierowania kursorem na logo, ale nie wiem, czy jest to konieczne. Jak myślicie? Problem może wydawać się błahy, ale dla mnie to ważne ;)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

adrkwi 
WordPress.Klub


Pomógł: 3 razy
Dołączył/a: 23 Sty 2013
Posty: 190

Wysłany: 2013-06-26, 17:04   

Połapią się ale nie będą tam spodziewali się menu tylko odnośnika do strony głównej. Jeśli ktoś będzie szukał wzrokowo menu to będzie dobrze ukryte dla niego.
______________________________________________________
Powiedzialem.pl na facebooku
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-06-26, 17:14   

To nie jest taki znowu błahy problem, fajnie że się zastanawiasz nad takimi kwestiami. :)

Z punktu widzenia użyteczności to dość kontrowersyjne rozwiązanie. Na początku nie domyśliłem się, że tam jest schowane menu - najeżdżając kursorem na logo spodziewałem się, że będzie to odnośnik do strony głównej (a nie był, szkoda), a wyskakujące menu było dla mnie zaskoczeniem.

Na pewno nie dorysowuj niczego, co mówiłoby "najedź na logo!" - ani nie będzie to atrakcyjnie wyglądać, ani nie skróci internaucie procesu myślowego. Podstawowa zasada: "nie każ mi myśleć!".

No ale co by tu zaproponować poza rezygnacją z tego efektu...

Może zostawić menu widoczne, ale ledwo widoczne i wyszarzone/półprzezroczyste (w pełnym kolorze po najechaniu myszą). Wówczas internauta ma czytelną informację, że COŚ tam jest. Skoro obok logo, to pewnie menu - i wtedy jest to czytelne, proste i użyteczne.

Strzałka w formie ikonki obok logo, przesuwająca się po najechaniu myszą na nią? Coś niedużego, ale rzucającego się nieco w oczy?

Ewentualnie poszperaj po galeriach projektów (np. PatternTap) i pooglądaj, jak twórcy rozwiązali to na innych stronach. Może akurat coś Cię zainspiruje.

Ładny blog i chyba ciekawy, będę podczytywał.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-06-26, 17:21   

Ledwo widoczne lub pojawiające się przy ruchu menu, np. w formie popularnej ostatnio ikonki z trzema poziomymi prostokątami. Możesz to dodać na górze lub z boku ekranu tak, by nie przeszkadzało w czytaniu.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
paliatyw 
Blogger.Klub


Wiek: 29
Dołączył/a: 16 Mar 2013
Posty: 47

Wysłany: 2013-06-26, 17:45   

Z drugiej strony, kolejność zwykle jest taka, że gość najpierw czyta jakiś wpis, a dopiero później szuka odnośników do info o autorze itp. Aby cofnąć się do Strony Głównej, nie pozostaje mu nic innego, jak najechać na logo, bo nie ma tam innego linka. Tak to sobie tłumaczyłem w trakcie tworzenia tego szablonu.
 
  podziel si� tym postem na:
wendigo 


Pomógł: 4 razy
Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2013-07-03, 20:34   

Ale obok logo jest szara strzałeczka, myślę że ja bym się jednak dość szybko domyślił, że trzeba tam najechać :P a po najechaniu to już wiadomo - pokazuje się menu. Jest to faktycznie trochę problematyczne... ale ja bym nie zmieniał, bo tak jak mówisz - będą szukać to znajdą, a to jest bardzo oryginalne rozwiązanie :)
 
  podziel si� tym postem na:
paliatyw 
Blogger.Klub


Wiek: 29
Dołączył/a: 16 Mar 2013
Posty: 47

Wysłany: 2013-07-04, 14:52   

Strzałeczka pojawiła się po napisaniu tego tematu. Wcześniej jej nie było ;)
 
  podziel si� tym postem na:
wendigo 


Pomógł: 4 razy
Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2013-07-07, 01:05   

Aaa, no jeśli tak to chyba lepiej że się pojawiła ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-07-07, 12:56   

Teraz dużo lepiej. Choć nadal byłoby fajnie, gdyby logo było linkiem do strony głównej. :)
 
  podziel si� tym postem na:
suvennes 
Blogger.Klub


Imię: Kinga
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Lis 2012
Posty: 219
Miasto: Katowice

Wysłany: 2013-07-09, 20:20   

Zanim przeczytałam ten wątek i zapoznałam się z "problemem", weszłam na Twojego bloga i nie minęła chwila jak zorientowałam się co kryje się pod logiem. Więc myślę, że każdy prędzej czy później trafiłby do celu.
Ale strzałka nie psuje efektu, więc jak dla mnie może być :)

Swoją drogą, świetny szablon :)
______________________________________________________
1200d - próbuję swoich sił w fotografii :hyhy:
 
  podziel si� tym postem na:
Wiatrowski B. 
WordPress.Klub


Imię: Bogumił
Wiek: 35
Dołączył/a: 08 Lip 2013
Posty: 20
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-07-16, 00:23   

Proszę i sugeruję: zrezygnuj z elementów pokazujących się po najechaniu myszą. Wszedłem na bloga z poziomu smartfona i tabletu (w ten sposób czytam większość treści w Sieci) i:
* na tablecie menu jest nieużywalne - pojawia się dopóki trzymam palec na logo; gdy próbuję kliknąć dowolną opcję - znika. Bez myszy użycie głównego menu jest niemożliwe.
* na smartfonie (mobilna wersja bloga) menu w ogóle się nie pojawia - planowałeś to, czy po prostu przeoczenie? ;)

Dodatkowo, na IE10 (wersja Metro i desktop) logo się nie wyświetla, w CSS masz:

Kod

background: -ms-linear-gradient(bottom, #000000, #000000);

Po usunięciu tej linii i wstawieniu zamiast niej:

Kod

background-image: url('http://url.do/obrazka.jpg');

logo zacznie działać na IE.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz