Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2016-04-07, 22:08
Autor Wiadomość
Lis Zwiadowca 


Dołączył/a: 16 Lut 2013
Posty: 41
Miasto: Wojnewidział

Wysłany:    Współczesne trendy wiary

Chciałbym skonfrontować w tym temacie swoje obserwacje, by potwierdzić lub obalić ich słuszność, oraz co dla mnie najważniejsze wyrobić sobie bardziej konkretne zdanie na temat tego co obecnie się dzieje w sferach wiary. Od razu przepraszam za jakiś bałagan swoich myśli jakie chce tu wyrazić, bo najzwyczajniej tego nie ogarniam.

Na wstępie: czym jest "wiara internetowa", co sobie zwykłem tym mianem określać? To chyba przede wszystkim New Age, z silną domieszką nurtu OOBE, LD, medytacji, dzieci indygo, Nibiru, reinkarnacji oraz szeroko rozumianej ezoteryki. Niekoniecznie wymienione elementy muszą być częścią wierzeń czy praktyk New Age, bo tak często nie jest. Ponowoczesne społeczeństwo jakim bywamy cechuję się szczególną zdolnością do swobodnego i kreatywnego wyboru wartości, które kształtują ich system wierzeń. Tak więc możemy być fanami OOBE, ale praktykować religię katolicką na co dzień. Modlić się do Matki Boskiej czy Jezusa w jednej chwili, a w drugiej zasiąść do medytacji w pozycji lotosu. Tworzy to wręcz niesamowity bukiet absolutnie różnorodnych wierzeń, filozofii i wartości w społeczeństwie. I mam z tym pewne obawy, na tyle wielkie, że właściwie nie potrafię ich nawet jednoznacznie określić. Bo co powiedzieć o kimś kto wierzy że niebawem orbitę naszej planety nawiedzi mityczna Nibiru, a na jej powierzchni już czeka, gotowa do boju o zbawienie ludzkie armia aniołów, na której czele stoi sam Jezus Chrystus? Mieszanie elementów akurat religii katolickiej z tym co pochodzi od new age'a i tym podobnych kultów jest z oczywistych powodów naturalne dla naszego kraju. I tak wiele razy w sieci natkniemy się na swego rodzaju "kazania" o treści buddyjskiej, taoistycznej bądź typowo tej bardziej ponowoczesnej w stylu wspomnianej Nibiru lub dzieci indygo z domieszką cytatów z Pisma Świętego. Krótko mówiąc widzimy, że mamy tu chyba do czynienia z jakimś rodzajem przemiany współczesnych wierzeń. To jak sądzę wyraźny znak ponowoczesności, gdzie w odstawkę idą autorytety przy rosnącej w siłę globalizacji, wolności słowa, swobody myśli. Jakie macie odczucie na ten temat? Do czego to zmierza? Może wypowiedzą się tu osoby które bez przeszkód łączą mądrości Jezusa z elementami ezoteryki, New Age lub z jeszcze czymś innym.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

wendigo 


Pomógł: 4 razy
Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2013-03-03, 21:44   Re: Współczesne trendy wiary

Lis Zwiadowca napisał/a:

Bo co powiedzieć o kimś kto wierzy że niebawem orbitę naszej planety nawiedzi mityczna Nibiru, a na jej powierzchni już czeka, gotowa do boju o zbawienie ludzkie armia aniołów, na której czele stoi sam Jezus Chrystus?

Może stąd Twoje obawy, z tym że takie osoby są nieprzewidywalne, bo nie możesz polecieć schematem po tym w co wierzą ;)

Lis Zwiadowca napisał/a:

Jakie macie odczucie na ten temat? Do czego to zmierza? Może wypowiedzą się tu osoby które bez przeszkód łączą mądrości Jezusa z elementami ezoteryki, New Age lub z jeszcze czymś innym.

Ja myślę, że to zmierza w dobrym kierunku - do złagodzenia "reżimów" religijnych - że to tak ujmę :P Myślę, że ludzie zaczynają dostrzegać (na pewno faktycznie w dużej mierze dzięki internetowi, który no co tu dużo mówić - jest ogromnym oknem na świat), że chrześcijaństwo nie jest jedyną (a co za tym idzie jedyną słuszną) religią.
Nie wiem czy sam mogę się zaliczyć do tej grupy o której piszesz (dla mnie bowiem Jezus nie jest kimś aż tak nadzwyczajnym ;) ), ale powiem to tak: to cała wizja świata, nie tylko Boga. I ujmę ją może jednym cytatem:

Dusza każdej żywej istoty - to część Boga. A każde życie - to jego sen. (Transerfing rzeczywistości, tom 4: Zarządzanie rzeczywistością)

aaalbo jeszcze jednym (z tej samej książki):

Cząstka Boga jest w każdej żywej istocie i w ten sposób kieruje On całym światem. Ego czci jakiś abstrakcyjny symbol, a od swojej duszy, czyli autentycznego Boga, odwraca się. Chrystus, Mahomet, Budda, Kriszna - to najwyższe manifestacje Boga. Zwyczajny człowiek chociaż nie jest najwyższą, to jednak również manifestacją Boga. Wychodzi na to, że jedna manifestacja czci drugą? Komu to potrzebne?

Ja tak to widzę :) Dlatego dla mnie łączenie nie jest aż tak dziwne, kiedy się dostrzega tą sferę powiedzmy ezoteryczną, można dostrzec, że religie są w sumie do siebie podobne, to różne drogi do tego samego, więc... dlaczego by nie próbować iść raz jedną, raz drugą drogą ;) A przynajmniej dopóki się nie wydepcze własnej ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz