Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany:    Szukamy hostingu - wskazówki

Postanowiłem napisać ten post wychodząc naprzeciw wielu internautom, którzy rozglądają się za kontami hostingowymi. Praktycznie każdy, kto myśli na poważnie o publikowaniu czegokolwiek w sieci, prędzej czy później stanie przed koniecznością wyboru usługodawcy.

Na początek - czego (raczej) nie polecam

1. Darmowych kont WWW od popularnych usługodawców. Mam tu na myśli portale horyzontalne, tj. Onet, WP i Interię, gdzie konta WWW są jedną z wielu ich usług. Konta takie mają z reguły małą pojemność (a jeśli nawet zdarzy się wyjątek od reguły, to na bank będzie też jakieś ograniczenie, np. ilości plików na serwerze czy ich wielkości - co w praktyce uniemożliwi pełne wykorzystanie limitów), są oklejone reklamami, nie zapewniają kopii zapasowych i nie oferują żadnych zaawansowanych technologii typu PHP czy baz danych. Nawet na niewielkie potrzeby są rozwiązania lepsze - ale o tym później.

2. Kont WWW bez limitu. Może nie tyle nie polecam, co doradzam ostrożność. Po pierwsze - jakieś limity (pojemność, transfer) ZAWSZE są i będą, kwestia tego, jak wysoko będą ustawione i czy będziemy w stanie je skonsumować. Po drugie, jeśli konta te nie kosztują przynajmniej 200-300zł/rok, to sformułowanie "bez limitu" jest prawdopodobnie chwytem marketingowym.

3. Usługodawców o niesprawdzonej reputacji. Kryją się tu dwie kategorie firm: takie, które powstały wczoraj rano, oraz takie, które nie dbają o swój wizerunek. W obu przypadkach nie mamy pewności, czy jest to długofalowa inwestycja (w zasadzie to nie możemy mieć jej nigdy, ale jeśli usługodawca istnieje już dłuższy czas - 1-2 lata? - to szanse na jego nagłe zniknięcie są raczej nieco mniejsze). A jeśli przez cały czas swojego istnienia usługodawca nie zadbał przynajmniej o estetyczną stronę internetową, to jest to nieporozumienie.

Jak zatem znaleźć to, czego potrzebujemy?

Przede wszystkim warto ustalić trzy rzeczy:

1. Nasze potrzeby i przeznaczenie serwera. Prosta strona wizytówkowa, blog o niezbyt wysokiej liczbie odsłon, forum dyskusyjne, prywatna galeria zdjęć - każdy z wariantów będzie miał inne wymagania. Wizytówkę postawimy na dowolnym darmowym koncie, ale blog będzie już wymagał dostępu do PHP i baz danych. Forum dodatkowo wysokich limitów zajętości procesora, a galeria dużej pojemności i limitów rozmiaru plików.

2. Wymagania techniczne wobec serwera. Jest to poniekąd konsekwencja powyższego punktu - podstawowe parametry, tj. pojemność serwera i limit transferu będą wynikać z naszych potrzeb. Ale może zechcemy też trzymać na swoim koncie pocztę e-mail, mieć do niego dostęp przez SSH, albo hostować na nim więcej niż jedną osobny serwis - to wszystko warto przemyśleć.

3. Budżet. Wiadomo, pieniądze ważna rzecz. Są kategorie potrzeb, które spełnią darmowe konta, są też takie, do których będziemy potrzebować płatnego konta. Dlatego warto rozważyć, jaką sumę rocznie jesteśmy skłonni wydać na hosting.

Wiedząc już, czego tak naprawdę chcemy, możemy ruszyć na poszukiwania

Gdzie szukać?

1. Google. Pierwsze i najprostsze wyjście, choć nie zawsze najskuteczniejsze. Da nam jednak dobre rozeznanie w tym, co jest dostępne i w jakich przedziałach cenowych.

2. Fora dyskusyjne. Na początek warto przejrzeć tematy na forum Webhelp (pierwszy, drugi) i Webhostingtalk.pl. Na tych forach znajdziemy też opinie o firmach hostingowych.

3. Zagraniczne wyszukiwarki: np. ClickHereFree.com czy Free-webhosts.com. To jest bardzo fajna rzecz, jeśli polskojęzyczny interfejs nie jest warunkiem koniecznym. Za ich pomocą odnajdziemy wielu usługodawców (głównie amerykańskich), którzy mogą oferować świetne parametry serwera za darmo, nawet bez reklam.

4. Inni użytkownicy. Warto popytać znajomych czy użytkowników Blipa, czasem znajdą się wśród nich przedstawiciele firm hostingowych. Sam miałem sytuację, gdy jedna z firm na Blipie proponowała mi korzystną cenę za plan nie ujęty w ofercie.

Warto sobie w tym momencie zrobić listę linków, które wstępnie spełniają nasze kryteria. Ich weryfikacją zajmiemy się za chwilę.

Co wziąć pod uwagę?

Jak teraz odsiać ziarno od plew, czyli wybrać dobrą ofertę? Jest kilka kwestii, które powinny nas interesować na tym etapie.

1. Forma płatności. To oczywiście nie dotyczy darmowych kont. Warto jednak zwrócić uwagę, czy musimy płacić za miesiąc, kwartał czy rok z góry, przelewem, może SMSem - jeśli nasza sytuacja finansowa nie jest stabilna, może to mieć dla nas duże znaczenie. Koniecznie upewnijmy się, czy cena przedłużenia hostingu po zakończeniu pierwsze okresu rozliczeniowego pozostanie bez zmian i uważajmy na promocje cenowe.

2. Wsparcie techniczne. Przy bardziej kompleksowych zastosowaniach naszego konta nie unikniemy kontaktu z supportem. Dlatego warto sprawdzić, jakie są formy kontaktu - np. telefon, adres e-mail, system ticketów (podobny nieco do forum), może Gadu-Gadu. I przede wszystkim godziny dyżurów pracowników wsparcia.

3. Kopie zapasowe. Są firmy, które się tym zajmują, są firmy, które udostępniają mechanizmy robienia kopii, ale same nic nie robią w tym kierunku, są też takie, które zupełnie umywają ręce od tego tematu. Upewnijmy się, do której kategorii należy nasz potencjalny usługodawca.

4. Sposób zarządzania usługami. Standardem jest panel administracyjny dający dostęp do wszystkich komponentów naszego serwera i każdy szanujący się hostingodawca powinien go spełniać. Czasem jest to cPanel albo Plesk, czasem rozwiązania autorskie - ale to po prostu musi być i tyle. Niektóre firmy udostępniają wersje demo panelu - poszukajmy tego, zajrzyjmy, zapytajmy.

5. Lokalizacja serwerów. Nie mówię tu o siedzibie firmy, ale miejscu, gdzie fizycznie osadzone są serwery, na których firma świadczy swoje usługi. Większa odległość od naszego miejsca zamieszkania oznacza dłuższy czas reakcji serwera (tzw. pingi), wolniejszy FTP, a wreszcie dłuższy czas ładowania stron. Jeśli nie planujemy hostowania witryny notującej duże liczby odwiedzin dziennie, to ten parametr możemy w zasadzie pominąć - przy małych obciążeniach różnice nie są wielkie.

6. Opinie użytkowników. Poczytajmy, co o hostingu mówią jego użytkownicy na forach dyskusyjnych, zaczynając od najnowszych opinii. Jednocześnie przestrzegam przed pohopnym skreślaniem usługodawcy ze względu na jakiekolwiek wpadki z przeszłości - jeśli nie przestał po nich funkcjonować, to pewnie drugi raz nie powtórzy tego samego błędu. Zresztą, każda praktycznie firma ma jakąś na koncie - pytanie powinno brzmieć, jak z niej wybrnęła.

Znalazłem!

Podziel się z nami. Gdzie się hostujesz, dlaczego akurat tam, czy warto? Ja niebawem napiszę o kilku firmach, z którymi miałem do czynienia.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lia 
WordPress.Klub


Imię: Lia
Pomogła: 1 raz
Wiek: 35
Dołączyła: 21 Paź 2010
Posty: 32
Miasto: Gdańsk

Wysłany: 2010-10-21, 12:55   

Dłuuugo hostowałam się na Surpass Hosting , bo jak na tamte lata oferowali ogrom możliwości. 200GB miejsca, 200GB transferu miesięcznie, reszta nieograniczona. Płaciłam jednak adekwatnie sporo. Teraz ceny nieco wzrosły, a mi szkoda było własnych funduszy, skoro nie używałam nawet 10% zasobów.

Obecnie korzystam z usług firmy Netmark i jestem bardzo zadowolona. Jak na razie żadnych downtime'ów, a do tego za naprawdę niewielkie pieniądze podobne do wspomnianego wyżej hostingu parametry (oczywiście miejsca jest znacznie mniej). Domeny przy pierwszej rejestracji tańsze, przy odnawianiu bardziej opłaca się kupować na zagranicznym serwerze. Jak kto woli.

Długo szukałam polskiego hostingu, który sprostałby moim wymaganiom. Nikt mi nie płaci za reklamę, bez obaw, po prostu wolę polecić coś sprawdzonego, jako iż mam jakieś tam doświadczenie w tej dziedzinie. ;) Wiem jak to jest na początku, kiedy nie wiadomo za co się złapać.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2010-10-21, 13:25   

Ja doświadczenia za bardzo nie mam jako właściciel. Konta, na których urzędowałem zazwyczaj prowadził ktoś inny (administracyjnie).

Blogowicz jest obecnie na serwerze dedykowanym http://SuperHost.pl i przez te kilka lat była chyba tylko jedna awaria sprzętowa naszej maszyny, którą bardzo szybko naprawili. Serwer działa całkiem stabilnie, czasami zamula, ale są na nim jeszcze 2 duże strony z dużymi forami. Przeżyliśmy z 2-3 razy wykop, także myślę, że nie jest źle. Odstrasza oczywiście cena. Niewiele osób zachce płacić miesięcznie tyle co większość płaci rocznie (ale to inne kategorie host a dedyk).

Znajomym prowadzącym małe biznesy, z liczbą odwiedzających koło 1000 miesięcznie - zakładałem już kilka kont na ovh.pl i jak na razie nie zauważyłem z tymi kontami problemów. Sam niedawno kupiłem u nich domenę .pl bo mają atrakcyjne ceny przedłużeń. Dla wordpressa ovh poleca ich ofertę PRO, za nieco ponad 295zł rocznie, ale jak strona ma bardzo mały ruch to i najtańszy za ~118 wystarczy.

Można też rozważyć ofertę name - mają pakiety dedykowane pod WP. Najtańszy pakiet wychodzi z podatkiem jakieś 37 dolarów (niecałe 143zł).
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
arcoiris 
WordPress.Klub


Imię: Agnieszka
Wiek: 35
Dołączyła: 15 Lip 2011
Posty: 70
Miasto: Kraków

Wysłany: 2012-09-01, 12:20   

ja bloga stawiam na podstawowym hostingu z linuxpl.com
 
  podziel si� tym postem na:
Ad4m 
WordPress.Klub

Imię: Adam
Dołączył/a: 27 Sie 2012
Posty: 23

Wysłany: 2012-09-01, 14:14   

Ja polecam 2ap.pl. Za niewielkie pieniądze ma się naprawdę fajne konto z nielimitowanym transferem, bazami danych, mailami itp.
 
  podziel si� tym postem na:
Jasiek a.k.a Yeti 
WordPress.Klub


Wiek: 32
Dołączył/a: 03 Sie 2013
Posty: 91
Miasto: Szczecin

Wysłany: 2013-08-03, 14:14   

Panie, panowie, wybaczcie, ale Zenbox.pl niszczy struktury przy blogach, które nie są oblegane jak Minas Tirith.

Chore prędkości: mi blog się wczytuje 0,3 sekundy, na poprzednim hostingu było to 1,4.
Brak limitu transferu i miejsca na serwerze. Hosting jest w chmurce, więc jak się wkurzą na was i zrobią DDoS-a, to przeżyjecie (niezależnie od tego, czy będą to boty, czy hordy z wykopu). Do tego najlepsza jest pomoc techniczna: jak dotąd najdłużej na odpowiedź czekałem godzinę: napisałem o 23:15, dostałem odpowiedź chwilę po północy.

A jak ktoś panicznie chce tnąć koszty, to istnieje takie coś jak GBZL.pl 1zł za 1gb na 1 miesiąć. 7gb na dwa lata to 14zł bez vat xD Ale to już jest jawna desperacja.
______________________________________________________
Mój blog o grach i graniu na PC (i nie tylko): http://yetiograch.pl/
Pomożecie ogarnąć mojego bloga? :<
 
  podziel si� tym postem na:
morzemysli 
WordPress.Klub


Wiek: 38
Dołączył/a: 11 Lis 2013
Posty: 42
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-11-12, 14:31   

Może odświeżę nieco wątek. Co polecilibyście dla kilku/kilkunastu WordPressów. Strony nie są oblegane. Między 100 - 1500 uu/mc. Szukam czegoś sensownego do kwoty ok 200 zł. Aktualnie siedzę na kei, ale przedłużenie wyjdzie jakieś 350 zł, więc szukam czegoś nieco tańszego... Możecie coś polecić?
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-11-12, 14:57   

morzemysli, a mieścisz się ze wszystkimi do 5000 UU miesięcznie? jeżeli tak, to sprawdź ofertę zenbox. Ja nie testowałem tego hostingu, ale prowadzą go ludzie zajmujący się także WordPressem, więc powinien udźwignąć kilka niedużych stron.

do 5000uu mają teraz za 150/rok
do 25000uu za 300/rok
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
morzemysli 
WordPress.Klub


Wiek: 38
Dołączył/a: 11 Lis 2013
Posty: 42
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-11-12, 15:03   

@Htsz - mieszczę się (musiałbym podliczyć, ale raczej tak). Zastanawiałem się nad nimi, ale mam kilka obaw. Po pierwsze - są stosunkowo nowi, po drugie - co jeśli zwiększy się liczba UU (drastycznie), po trzecie - ich plany hostingowe są nie do końca zrozumiałe.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-11-12, 23:41   

Masz jednorazowy bonus w postach pewnej liczby UU. Potem pozostaje zmiana planu na wyższy (jeżeli ruch się utrzyma). Jak wejdziesz w szczegóły to masz informacji o zużyciu zasobów itp. rozliczają się z Tobą za ruch, nie pojemność czy transfer.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
morzemysli 
WordPress.Klub


Wiek: 38
Dołączył/a: 11 Lis 2013
Posty: 42
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-11-13, 08:46   

Tak, to wiem. Zastanawiam się natomiast jak jest badany ten ruch, tzn. na ile jest to zsynchronizowane np. z Google Analytics (na tej podstawie szacuję aktualny ruch u siebie). Jeśli okaże się, że statystyki Zenbox będą o 1/3 wyższe to będzie słabo...
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-11-13, 13:27   

Ruch zliczany jest skryptem Piwik, który działa po stronie serwera (i do którego jest swobodny dostęp z panelu). W moim przypadku często okazywało się, że Piwik pokazywał mniejsze liczby od GA, ale nie miałem też aż tak dużych odwiedzin, żeby widzieć naprawdę znaczące różnice.

Jeśli masz jeden zegarek, wiesz, która godzina. Gdy masz dwa zegarki, nigdy nie jesteś tego pewien. – Anthony de Mello :D
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz