Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Dejw93 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył/a: 11 Lut 2015
Posty: 34
Miasto: Zabrze

Wysłany:    Czy warto studiować?

No właśnie. Jak w temacie. Od lat panuje taka dziwna moda na "zrobienie sobie papierka i profesor pełną gębą". Ten marazm i zgnilizna panuje chyba na każdej polskiej uczelni. I tak połowa tego towarzystwa skończy na przysłowiowym zmywaku. Masa młodych ludzi na uczelniach traktuje wyższą uczelnię jako przedłużenie młodości i klną zawsze wtedy gdy ktoś każe im coś zrobić np. napisać exam. Ja tak nie chcę skończyć.
Ten wątek może być pewną wskazówką dla mnie, co miałbym ze sobą zrobić po szkole średniej.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Alabastrova 
Ownlog.Klub


Pomogła: 8 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2015-10-04, 21:16   

Dejw93 napisał/a:

miałbym ze sobą zrobić po szkole średniej.

Kosztować życie. Dosłownie :)
Dla jednych jest to spełnianie ambicjonalne, dla innych hedonistyczny. Każdy sposób jest dobry :)

Myślę, że warto zdobyć ten tytuł magistra. Ja błądziłam z kierunkami, jak podliczyłam to studiowałam 6 razy pierwszy rok. Zaczynałam 4 kierunki, w tym np. kosmetologia, której nienawidzę i po miesiącu się poddałam. Teraz jestem tutaj, gdzie zawsze chciałam być, odkryłam kierunek który mnie pasjonuje i spełniam się na nim. Myślę, że to jest kluczem do ukończenia studiów z pełnym przekonaniem o tym, że to nie był stracony czas. Polecam poza nauką angażowanie się w liczne koła naukowe i inne stowarzyszenia, bo to właśnie one są trampoliną dla naszej wiedzy i rozwoju naszych zainteresowań.

Od ludzi można wiele się nauczyć. Tych głupawych, którzy przedłużają młodość, boją się zobowiązań więc zaliczają kolejne panienki również. Ludzie to inspiracja, nieustająca :) warto ich obserwować, słuchać i brać sobie na warsztat sposoby w jaki sposób się "poruszają w życiu".

Tak, warto studiować pełną gębą i z otwartymi oczami.
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
Dejw93 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył/a: 11 Lut 2015
Posty: 34
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2015-10-06, 18:02   

Nie wydaje mi się aby to był jakiś sposób na znalezienie antidotum. Studiowałem 2 lata, w końcowym etapie robiłem wszystko wbrew sobie aż rzuciłem studia i poświęciłem się gł. fotografii. Rzecz praktyczna, popyt jako taki jest no i coś co mnie arcyciekawi. Myślałem o studiach w tym kierunku lecz po przejrzeniu ofert polskich uczelni zrezygnowałem.

Chodzi mi o sam fakt, czy jednak warto zrobić sobie studia - nawet takie gdzie materiał w sumie jest dla mnie ciekawy lecz w zasadzie mogę nie mieć zatrudnienia po nim. W tym kontekście widzę takie zalety jak:
- poznanie nowych ludzi i środowisk
- uzyskanie wyższego wykształcenia które może się kiedyś tam przydać u potencjalnego pracodawcy (np na dane stanowisko będzie wymagane tylko wyższe)
 
  podziel si� tym postem na:
Maną 
Blogger.Klub


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 49

Wysłany: 2015-10-12, 13:37   

Choćby studia dają Ci również dużo znajomości i potencjalnych w branży, wszelka aktywność większa niż tylko kucie do egzaminów z przymusu również. ;) W przypadku fotografii dają Ci również możliwość brania udziału w większej ilości konkursów, czy dodatkowe punkty w staraniu się o stypendium artystyczne na dany projekt fotograficzny. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Dejw93 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył/a: 11 Lut 2015
Posty: 34
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2015-10-15, 17:37   

Podsumowując na studia warto się przejść z następujących powodów:
- zdobycie wiedzy (z dużą dozą samozaparcia - nikt się za nas nie nauczy; gł. dla tych co interesują się danym kierunkiem)
- zdobycie kontaktów i ogłady kontaktów międzyludzkich
- szanse na staże etc.
- mieć papier wyższej uczelni, może się przydać w niektórych sytuacjach (rzadko no właśnie kiedy?)
- ulga w komunikacji :hyhy:

Co do siebie raczej nie wybiorę się na fotografię - nie mam ochoty przerabiać tej samej wiedzy od nowa - tym bardziej przy ofercie krajowych uczelni. A "kosztować" studiów nie zamierzam - mam niemal 23 lat i nie mam już na to czasu aby się bujać od uczelni do uczelni, niezdecydowany kompletnie.
 
  podziel si� tym postem na:
Alabastrova 
Ownlog.Klub


Pomogła: 8 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2015-10-15, 18:11   

To w zasadzie po co te Twoje wywody?
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
missasumay 
WordPress.Klub


Imię: Dorota
Pomogła: 1 raz
Wiek: 28
Dołączyła: 05 Wrz 2015
Posty: 47
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2015-10-15, 21:02   

Jak dla mnie studia mają sens w momencie gdy idziesz na kierunek, który Cię interesuje i/lub jest mniej lub bardziej zgodny z tym co chcesz robić w przyszłości (nie chodzi mi o totalny rozrzut typu matematyk idzie na studia humanistyczne). Ale w sumie rozumiem argument z "nie chcę powtarzać x" - sama bym np. po technikum turystycznym nie poszła na turystykę na studia, bo akurat w tym przypadku ponad połowa wiedzy się powtarza :)
 
  podziel si� tym postem na:
Ewenementka 
Blogger.Klub


Imię: Justyna
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 07 Maj 2015
Posty: 72
Miasto: Poznań

Wysłany: 2015-10-16, 12:31   

Według mnie odpowiedź na pytanie: "czy warto studiować?" jest mocno uzależniona od tego o jakim kierunku studiów mowa. W wielu wypadkach do kierunku, który nas interesuje dorzuconych jest wiele przedmiotów, przez które po prostu trzeba przebrnąć, chociaż nijak się mają do naszych zainteresowań.
Co do matematyka idącego na studia humanistyczne. Ja miałam trochę na odwrót. Choć nigdy nie byłam typowym humanistą, bo całkiem dobrze szło mi z przedmiotami ścisłymi. Idąc na studia zależało mi na konkretnej specjalności, którą wybierało się dopiero na drugim roku. Ale żeby móc w ogóle zapisać się na specjalność "publicystyka ekonomiczna i PR" musiałam przebrnąć na pierwszym roku przez matematykę (całki, różniczki... dla mnie masakra totalne, więc oczywiście był warunek). Z perspektywy czasu żałuję, że poszłam na te studia. Koniec końców okazało się, że publicystyki było na nich najmniej, a to mnie najbardziej interesowało. Zamiast iść na studia mogłam po prostu pisać, pisać, pisać... szukać stażów w lokalnych portalach i gazetach, bo dopiero w pracy czegokolwiek o pisaniu tekstów się nauczyłam.
______________________________________________________
www.rzeczokulturze.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
zetel 

Wiek: 23
Dołączył/a: 03 Lis 2013
Posty: 206

Wysłany: 2015-10-17, 14:26   

Jak masz super talent to nie idź, i tak się niczego nowego nie nauczysz.
 
  podziel si� tym postem na:
Maną 
Blogger.Klub


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 49

Wysłany: 2015-10-17, 16:59   

Jeśli chodzi o fotografię, to wszystko zależy od tego w jakiej chcesz się specjalizować. Reporterskiej jest niewiele na studiach, jeśli w ogóle, za to ASP skoryguje wiele błędów popełnianych przez amatorów, uczy też współpracy z galeriami, kuratorami, wydawnictwami itp. W ogóle ciekawie mnie założenie "powtarzania wiedzy". Znaczy sama się kiedyś na nim przejechałam, na pierwszych studiach, gdy na początku może i rzeczywiście miałam powtórkę z matematyki i fizyki ze średniej, ale potem po dwóch-trzech miesiącach przestało być kolorowo. ;) Tak samo na ASP, uczy się wielu rzeczy i nie bardzo wiem, gdzie wcześniej zdobywałeś doświadczenie, ale pamiętam po sobie i znajomych, mimo wcześniejszych szkół artystycznych i praktyki, ile się nowego człowiek dowiadywał. Chociaż po przedmiotach można było myśleć inaczej. ;)

Ale tak jak mówię, wszystko zależy od tego na czym Ci zależy.

Na pytanie do czego papier ASP, już chyba odpowiadałam - wiele renomowanych konkursów nadal dopuszcza udział tylko ludzi z papierem, to samo programy stypendialne oraz galerie. Na początek do tego. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Dejw93 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył/a: 11 Lut 2015
Posty: 34
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2015-11-09, 22:50   

No to mam mętlik. Ale do okresu składania papierów jeszcze sporo czasu więc się coś wykombinuje. Póki co skłaniam się do opcji ze studiami, bo jednak boję się, że w jakimś kluczowym momencie w życiu będzie mi potrzebny "papier dla papieru". Oby to jakoś zaprocentowało bo wolałbym w tym czasie zająć innymi sprawami (np. potencjalną własną firmą).

Jakby nie patrzeć to ze mnie wypływa spora niechęć do takiej nauki a szkołę zawsze traktowałem jak karę. Wszelkie szczeble nauki uważam za mało efektywne a z drugiej strony do większości satysfakcjonującej wiedzy doszedłem sam "w domowym zaciszu", względnie poprzez różne formy praktyki.
 
  podziel si� tym postem na:
Maną 
Blogger.Klub


Pomogła: 3 razy
Dołączyła: 06 Lip 2015
Posty: 49

Wysłany: 2015-11-11, 09:16   

Ciężko traktować studia jako karę, gdy studiujesz to co chcesz :p Chcesz iść na fotografię, tak? To przejdź się po prostu zorientować jak to z tą fotografią wygląda na różnych uczelniach, co robią, gdzie się wystawiają, z kim współpracują itp.

No i jaki sprzęt mają. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz