Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
PioMro 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 30 Lip 2013
Posty: 49

Wysłany:    J. R. R. Tolkien - rozmawiamy o dziełach wielkiego mistrza

Jaka jest Wasza ulubiona książka Tolkiena? Czy jest to "Władca Pierścieni"? A może wolicie "Hobbita" lub "Silmarillon"?

Ja zdecydowanie najmilej wspominam "Władcę Pierścieni". Nie za bardzo podobał mi się za to "Hobbit".
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Jafer 
Blogger.Klub
Jego Ekscelencja


Imię: Jakub
Wiek: 34
Dołączył/a: 17 Lip 2013
Posty: 174
Miasto: Polska

Wysłany: 2013-07-30, 19:18   

Ja nie trawię Tolkiena. Z wielkim trudem łyknąłem Hobbita, Niedokończonych opowieści i Władcy już nie dałem rady.
 
  podziel si� tym postem na:
Lenka Apetyczna 
WordPress.Klub


Imię: Lena
Wiek: 33
Dołączyła: 11 Wrz 2013
Posty: 176
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-09-13, 19:09   

Kocham Tolkiena! oczywiście, że chyba najbardziej lubię też Władcę Pierścieni, ale przyznam, że Silmarilion tez mnie mocno urzekł. Teraz dopadłam (uwaga, będę reklamować) w Żabce Niedokończone Opowieści - idealne do pociągu na 8godzinną podróż..
 
  podziel si� tym postem na:
Panna K 
WordPress.Klub


Imię: Kornelia
Pomogła: 1 raz
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Mar 2014
Posty: 98

Wysłany: 2014-03-14, 18:48   

Ja uwielbiam Władcę, niestety trawię tylko przekład Marii Skibniewskiej :) . Przeczytałam nawet w oryginale :) Urzekł mnie też zbiór baśni "Opowieści z Niebezpiecznego Królestwa.
 
  podziel si� tym postem na:
wartosz 
WordPress.Klub


Wiek: 31
Dołączył/a: 25 Lis 2012
Posty: 16
Miasto: Poznań

Wysłany: 2014-03-14, 19:57   

U mnie wszystko zaczęło się od Hobbita, piąta klasa podstawówki. Książka dzieciństwa, tym bardziej nie mogę sobie poradzić z nową trylogią Jacksona, bo nijak się ma do tego co stworzył Tolkien. A do Hobbita mam ogromny sentyment.

Pochłonąłem też "Silmarilion", który mnie absolutnie urzekł, a i bardzo fajnie wyjaśnia o co tak naprawdę w tym Śródziemiu chodzi. Trochę czyta się jak Biblię, ale bodaj taki miał być zamysł - stworzenie całkowicie nowej mitologii, na bazie kilku różnych. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Panna K 
WordPress.Klub


Imię: Kornelia
Pomogła: 1 raz
Wiek: 29
Dołączyła: 12 Mar 2014
Posty: 98

Wysłany: 2014-03-15, 14:40   

Zdaję sobię sprawę, że film znacznie różni się od książki. Jednak do kina można iść raz do roku. Zawsze oglądam to z przejęciem, jak baśń.
 
  podziel si� tym postem na:
wartosz 
WordPress.Klub


Wiek: 31
Dołączył/a: 25 Lis 2012
Posty: 16
Miasto: Poznań

Wysłany: 2014-03-15, 21:37   

Znacznie to mało powiedziane.

Hobbit zaczął podobać mi się dopiero wtedy, kiedy uświadomiłem sobie, że twórca nie ma obowiązku tworzyć wiernych ekranizacji. Nawet, jeśli ekranizuje samego Tolkiena.

Pomogło, bo film - obiektywnie rzecz biorąc - jest całkiem niezły :)
 
  podziel si� tym postem na:
elleth 
Blogger.Klub

Dołączyła: 20 Kwi 2013
Posty: 17
Miasto: świętokrzyskie

Wysłany: 2014-03-17, 00:30   

Ja fascynacje Tolkienem mam za sobą (tylko nick został).
Lubię Hobbita, Władcę (ale tylko w tłumaczeniu M.S). Z sylmarilionu (czytanego z 10 lat temu) niewiele pamiętam.
Filmy widziałam. Hobbit mimo ze nie jest ekranizacją a inspiracją, bardzo mi się podobał.
 
  podziel si� tym postem na:
Elaine Blath 
Blogger.Klub


Imię: Marta
Dołączyła: 14 Paź 2014
Posty: 45
Miasto: 3miasto

Wysłany: 2014-10-14, 14:28   

Jak napiszę, że za Tolkienem nie przepadam, to trochę skłamię. Nie jest on moim ulubionym autorem, mam do niego ogromny szacunek za to, co stworzył i co zrobił dla fantasy na całym świecie. Bardzo za to lubię Sillmariliona. Genialne w swoim założeniu mitologii do trylogii Władca pierścienia. Za Hobbita cały czas się zabieram. A Niedokończone opowieści polecam:)
 
  podziel si� tym postem na:
Krytyczka Sztuki 


Wiek: 22
Dołączyła: 25 Cze 2015
Posty: 22
Miasto: Gdańsk, Polska

Wysłany: 2015-06-25, 23:00   

Hobbit i Władca Pierścieni - to moi główni faworyci
 
  podziel si� tym postem na:
DavidDreamer 
Blogger.Klub


Wiek: 28
Dołączył/a: 13 Mar 2017
Posty: 42

Wysłany: 2017-08-09, 23:28   

Czy uwielbiam Tolkiena to ciężko powiedzieć, ale jedno jest pewne - niesamowicie go szanuję za to, co zrobił. Gościu miał ogromną wyobraźnię i potrafił stworzyć olbrzymi świat, do tego(miejscami niemal dosłownie) do bólu realistyczny. Cała ta historia królów Gondoru, mity, rasy i ich języki, zwłaszcza te ostatnie opracowane tak, że ja, jako student filologii polskiej, czytając dodatki do "Władcy Pierścieni" miałem wrażenie, że czytam jakiś podręcznik - to wszystko sprawia, że Tolkiena wręcz nie da się nie docenić.

Co zaś tyczy się samych konkretnych dzieł - "Hobbita" uwielbiam. Jak już to gdzieś pisałem, świetna książka o charakterystycznym baśniowym klimacie, którą bardzo szybko i przyjemnie się czyta. Postać Bilbo Bagginsa jest momentami groteskowa, co tylko budzi większą sympatię do tytułowego hobbita, ponadto poznajemy kilka motywów tak kluczowych dla całej sagi, w tym Gandalfa i Pierścień. No i, nie ukrywajmy, bez tego nie byłoby "Władcy Pierścieni" ;)

A jeśli chodzi o największe i najbardziej znaczące dzieło Tolkiena, to, kurcze... No majstersztyk po prostu! Co prawda początek, a może i nawet całą "Drużynę Pierścienia" czyta się ciężko, ale później powieść stopniowo się rozwija i jest coraz lepsza. A koniec końców to naprawdę jedna z tych powieści, które na wieki zapiszą się w historii literatury - ogromna, złożona, wielowątkowa, w której nie wszystko jest czarno-białe i gdzie czasem jedynie szczęśliwy zbieg okoliczności decyduje o zwycięstwie bohaterów. Już nie mówiąc o ich głębi. Do tej książki mogę mieć tylko jedno zastrzeżenie - głównego antagonisty, tytułowego Władcy Pierścieni, praktycznie nie ma w niej wcale, przez co odnosi się wrażenie, że to Saruman jest głównym czarnym charakterem. Nie zmienia to faktu, że został genialnie zrobiony - prawdziwy manipulator, który tylko czeka na to, by uprzykrzyć komuś życie, aby po wszystkim wmówić mu, że to jego wina. Bardzo zaskakujący jest przedostatni rozdział, w którym hobbici nie żyją "długo i szczęśliwie", tylko po powrocie do domu muszą się jeszcze zmierzyć właśnie z dawnym Białym Czarodziejem. A zakończenie, choć smutne, fajnie zamyka całość. Dodatki z kolei pozwalają lepiej zrozumieć wydarzenia i świat przedstawiony w książce, co jeszcze bardziej podnosi jakość książki.

Obie książki miałem w tłumaczeniu Marii Skibniewskiej, a miałem to szczęście, że do "Władcy Pierścieni" miałem wszystkie sześć dodatków :D Niestety nie czytałem z tego uniwersum nic więcej, ale po lekturze "Władcy" stwierdziłem, że nie dość, że przeczytam raz jeszcze "Hobbita" (pierwszy raz czytałem go prawie trzy lata temu), to jeszcze zakupię "Silmarillion", "Niedokończone Opowieści" itd. Będzie czytania ^ ^
______________________________________________________
daviddreamer10.blogspot.com / "David Dreamer - marzący pisarz" - serdecznie zapraszam ;)
 
  podziel si� tym postem na:
poprostuona 

Wiek: 22
Dołączyła: 01 Wrz 2017
Posty: 4
Miasto: Sanok

Wysłany: 2017-09-01, 23:22   

Witaj, osobiście nie przepadam za fantastyką, jak i ogółem za książkami Tolkiena. Ale czytając to, co tutaj napisałeś w pełni się z Tobą zgadzam. Był naprawdę świetnym pisarzem co można wywnioskować choćby z pochwał, które tutaj piszesz. Naprawdę super składasz wszystkie zdania dzięki czemu nawet lepiej się czyta Twoją wypowiedź ^^
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz