Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::

OK czy nie OK?
Jest OK, nie przeszkadza mi. :)
16%
 16%  [ 1 ]
Raczej nie OK, Polacy nie gęsi, swój język mają... :)
66%
 66%  [ 4 ]
Whatever, mi to rybka.
16%
 16%  [ 1 ]
Głosować: 6
Wszystkich Głosów: 6

Autor Wiadomość
Em.patia 
Blogger.Klub


Imię: Paula
Wiek: 30
Dołączyła: 08 Wrz 2013
Posty: 33
Miasto: Opole/Wrocław

Wysłany:    Angielskojęzyczna nazwa a rozszerzenie .pl?

Co myślicie o anglojęzycznych domenach z rozszerzeniem .pl? Dla przykładu dobrze znane makelifeeasier.pl.

Czy nazwa tego typu gryzie się Wam, czy raczej rozszerzenie i język domeny jest obojętny?

Chciałam założyć bloga pod polską nazwą, ale domena oczywiście jest zajęta, za to jej angielski odpowiednik jest zadowalający, krótki i wolny... z polską końcówką .pl. Sama nie jestem pewna czy mi to przeszkadza czy nie. Jak jest u Was?
______________________________________________________
Drems don't work, unless you do.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Vess 
WordPress.Klub


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 24

Wysłany: 2015-08-26, 14:50   

Mnie samej by to bardzo przeszkadzało. Piszemy po polsku, na polskiej domenie, szanując siebie samych i resztę naszych rodaków, a tu nagle takie zangielszczone coś. Jeszcze pół biedy, jak dobrze napisane po innemu, a jak z błędem, no to luuudzieee (po angielsku zdarza się to częściej przez wzgląd na to, że sporo osób decyduje się na zangielszczone nazwy, nie tylko blogów - ale najbardziej i tak uwielbiam nazwy łacińskie; podczas kilku już lat blogowania autentycznie nie znalazłam jednej dobrze zapisanej po łacinie nazwy bloga, co jest?).

Takie rzucanie językami jest ukłonem w stronę światowości - i okej, w zasadzie czemu nie? Ale może w takim razie by przemyśleć, czy nie zdecydować się na końcówkę .com, bo "a może kiedyś tam będę pisać po angielsku". Jeśli takich zamiarów nie masz i mieć nie zamierzasz, to jak dla mnie odpowiedź jest jasna.

Angielska nazwa z domeną .pl pachnie mi trochę podobnie do angielskich tytułów postów pisanych po polsku - ulubionego zabiegu nowych feszjonistek, czy jak się tam zwą.

Przepraszam za ton. Ale jeśli sama nie wiesz, to pomyśl może właśnie i tak nad polską nazwą, ale powiedzmy z końcówką .com.pl - gorzej się pozycjonuje, ale wyglądać będzie lepiej niż nazwa angielska + .pl. Ewentualnie samo wspomniane .com - w sumie, czy to wyglądałoby źle? Rozejrzyj się też po innych końcówkach (jest ich naprawdę sporo, można się wpasować nawet we własną nazwę po prostu podzieloną kropką - dla przykładu, gdybyś chciała, by twój adres brzmiał lubieto.pl, ale ta domena byłaby już zajęta, można by było pomyśleć nad wykupieniem domeny lubie.to - .to jest domeną jakiegoś dziwacznego państewka w Oceanii, ale komu by to przeszkadzało, jeśli by brzmiało lepiej niż tradycyjny adres? :) ).
______________________________________________________
Lubujesz się w fantastyce? Szukaj Czerwonego Piachu.
Próbujesz pisać dla internetu? Tu znajdziesz kilka osobistych porad.
 
  podziel si� tym postem na:
Em.patia 
Blogger.Klub


Imię: Paula
Wiek: 30
Dołączyła: 08 Wrz 2013
Posty: 33
Miasto: Opole/Wrocław

Wysłany: 2015-08-26, 16:24   

Mam właśnie podobne odczucia, nie jestem purystką językową, ale ten mieszaniec mnie trochę męczy. Zastanawiam się tylko czy to nie przesada z mojej strony. W końcu jest wiele naprawdę ciekawych i pięknych blogów, które działają na tej zasadzie.
______________________________________________________
Drems don't work, unless you do.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2015-08-26, 17:21   

Vess, musisz mieć na uwadze to, że domeny można rejestrować od bardzo dawna, więc wszystkie ciekawe nazwy są już zazwyczaj pozajmowane w najpopularniejszych końcówkach. Trzeba dobrze kombinować (często warto) albo śledzić porzucane (są strony, które o tym informują).

Nie wiem też dlaczego razi Cię angielska nazwa z polską końcówką, ale w drugą stronę już nie :D ? (czyli polska nazwa z obcą końcówką). Jaka to różnica :P ?

Ja mam kilka domen z angielskimi nazwami i końcówkami .pl (chociażby weblove.pl, photolove.pl) - na początku wydawało mi się dziwne, ale teraz nie zwracam uwagi. Prędzej wpiszę daną nazwę firmy z .pl lub .com na końcu niż jakąś inną, bardziej złożoną. Szczególnie unikałbym tych com.pl, net.pl - Tu nie tyle chodzi o pozycjonowanie co o ilość kropek w adresie. Powinien być jak najłatwiejszy w przekazywaniu ustnym.

Z drugiej strony wielu internautów trafia na strony wyszukując adresy po nazwie (przykład: wpisuję cammy w google i z wyników wyszukiwania wchodzę na cammy.com.pl)

Zawsze można wykorzystać swoje nazwisko oraz imię albo wykazać się kreatywnością i użyć czegoś, co sami stworzymy i nie ma tego w słowniku.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Em.patia 
Blogger.Klub


Imię: Paula
Wiek: 30
Dołączyła: 08 Wrz 2013
Posty: 33
Miasto: Opole/Wrocław

Wysłany: 2015-08-26, 17:31   

Htsz napisał/a:

VessZawsze można wykorzystać swoje nazwisko oraz imię


Chciałabym, ale moje imię i nazwisko jest bardzo długie, razem 18 liter...
______________________________________________________
Drems don't work, unless you do.
 
  podziel si� tym postem na:
Vess 
WordPress.Klub


Dołączyła: 02 Lip 2015
Posty: 24

Wysłany: 2015-08-26, 20:58   

Htsz, masz absolutną rację, że powinny mnie razić obce końcówki przy polskich nazwach, ale chodziło mi raczej o te złożenia, z których można zbudować jakieś słowo jedynie przedzielone kropką (jak wspomniane lubie.to, które zresztą chwilę temu sprawdziłam i jest zajęte właśnie przez jakąś polską firmę). Powiedzmy "mojewspomnienia.de" - też by mnie zraziły, bo niby można działać na niemieckiej domenie z polską nazwą, ale ani to nie upiększa, ani nie daje +5 do swagu.

Bardziej byłabym za wymyśleniem czegoś naprawdę oryginalnego po polsku (choćby właśnie jakiegoś neologizmu, złożenia słów), czego nikt jeszcze nie zaklepał. Nie miałabym nic do "mydreams.pl" (może oprócz osobistych uprzedzeń do angielskiego w ogóle, ale to zostawmy na boku) - no ale gdzie tu miejsce na oryginalność? ;)
______________________________________________________
Lubujesz się w fantastyce? Szukaj Czerwonego Piachu.
Próbujesz pisać dla internetu? Tu znajdziesz kilka osobistych porad.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz