Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2012-06-03, 00:13
Autor Wiadomość
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany:    [Gadu-Gadu] gg800 przysłał dziwną wiadomość

Jakiś czas temu dostałem monit o próbie kontaktu ze mną z numeru 800, ale do czasu kiedy ktoś nie wpisze hasła to ja nie widzę treści tych wiadomości. Pytałem o ten numer na blipie, ale nikt mi odpowiedzi nie udzielił. W internecie tez nie ma o tym za wiele a jedyną informacją jaką znalazłem było wtedy info o tym, że to komunikat z zachętą do aktualizacji programu - bo podobno starsze wersje Gadu nie obsługują numerów powyżej 17mln.

Wczoraj na blipie napisała do mnie pewna osoba z pytaniem o ten numer (zapewne poprzez Google trafił, bo teraz po wpisaniu gg 800 pojawia się moje blipniecie ;) ). On również dostał taką wiadomość i wysłał mi jej treść:

Cytat

(800)
Użytkownik [tutaj_nr_gg_wiekszy_niz_17mln] próbował się z Tobą skontaktować. Niestety używasz starej wersji Komunikatora, która nie obsługuje numerów GG większych niż 17 milionów. Zaktualizuj swój Komunikator i rozmawiaj swobodnie: http://komunikator.gadu-gadu.pl


Tym razem znalazłem coś więcej. Na forum help.gadu-gadu oraz stronie gg8-plus użytkownicy informują, że stare wersje komunikatora, czyli te poniżej wersji 7.7 nie przewidywały numerów powyżej 17 milionów. Dokładniej chodzi o numery powyżej 16 777 216.
Jeżeli w treści wiadomości widzimy numer, który próbował się z nami skontaktować to jedynym wyjściem jest napisanie do osoby z tego numeru i zapytanie o co chodziło, ponieważ Gadu-Gadu nie przechowuje niedostarczonych wiadomości a jedynie wysyła informację o tym, że nie doszły.

Z jednej strony możliwe było, ze twórcy nie przewidzieli tak dużej puli numerów, ale z drugiej strony to umożliwia obecnie promocję nowego komunikatora, przepełnionego reklamami ;) bo jak wspomniałem bot nie wysyła treści wiadomości a tylko informację o niej, więc jeżeli mamy znajomych z numerami powyżej 17mln to zmuszeni jesteśmy zainstalować nowego klienta GG (lub ewentualnie nowszą wersję innego programu, który daje radę z nowymi numerami).

Co myślicie na ten temat? spotkaliście się z tym? dostaliście taką wiadomość? macie znajomych z takimi wysokimi numerami?
Moja znajoma ostatnio poinformowała mnie o nowym numerze będącym w puli 20mln i niestety nie mogę się z nią obecnie kontaktować, bo wiadomości rzeczywiście do niej nie dochodzą (używam starej wersji komunikatora)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Bartek 
WordPress.Klub
Powrotny

Zaproszone osoby: 15
Imię: Bartek
Pomógł: 3 razy
Wiek: 31
Dołączył/a: 18 Mar 2006
Posty: 734
Miasto: Freiburg im Breisgau

Wysłany: 2010-02-10, 19:27   

hmm, wiesz co.. dostaję takie wiadomości w sumie codziennie.
Nie mam pojęcia czy w ogóle to prawda że osoba chce się ze mną skontaktować czy to zwykłe naciągactwo. Ale raczej wydaje mi się że jest to tylko i wyłącznie zachęca do instalacji nowej wersji programu. Bo niech ktoś wytłumaczy mi dlaczego na numerze 16 777 xxx miałaby się zaczynać blokada?. Ktoś to musiał nieźle uknuć :)
______________________________________________________
Wiesnaaa! ... :D
Zarejestruj się na Forum
:hyhy:
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2010-02-10, 19:57   

może na takiej liczbie kończył się zakres bazy danych obsługującej wcześniejsze wersje, średnio znam się na programowaniu, więc ciężko mi wnioskować. Tak czy inaczej to super okazja do zmuszenia ludzi na przejście do nowej wersji.

Ja jednak nie zamierzam się na razie nigdzie przesiadać, jeżeli ktoś nie będzie wstanie się ze mną skontaktować ma do dyspozycji jeszcze maila, telefon, tlen, nk itp.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Sabinsien56 
Ownlog.Klub


Imię: Sabina
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 03 Sie 2008
Posty: 517
Miasto: Z południa

Wysłany: 2010-02-10, 20:01   

mi też takie coś przyszło. Miałam już nowe GG, ale przez nie zwalniał i zawieszał mi sie komputer. Przesiadłam się na aqq i jest ok.
______________________________________________________
Nie ma podpisu. Uciekł
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2010-02-10, 20:14   

Bartek napisał/a:

Bo niech ktoś wytłumaczy mi dlaczego na numerze 16 777 xxx miałaby się zaczynać blokada?

Bo po prostu starsze gg nie było przygotowane na takie duże numery. ;)

Bartek napisał/a:

Ktoś to musiał nieźle uknuć

Adresy IP też się kończą...
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-02-10, 20:58   

Htsz napisał/a:

Ja jednak nie zamierzam się na razie nigdzie przesiadać, jeżeli ktoś nie będzie wstanie się ze mną skontaktować ma do dyspozycji jeszcze maila, telefon, tlen, nk itp.

mam to samo - tyle, że ja nie korzystam z programu gadu-gadu a z mirandy.
a że mam ustawione nie przyjmowanie różnych bzdetów (od adresów www do grafik i innych plików - w zależności od mojego humoru mogę sobie ustawić cokolwiek) od osób spoza moich kontaktów to inna bajka :P

jedno w tej sprawie mnie dziwi - sposób reklamowania nowej wersji programu.
ja nie bardzo chcę mieć nową wersję z rożnych względów i posiadam 7.0, bo wydaje mi się najlepsza i najbardziej stabilna (reszta wersji była dla mnie wyjątkowo mało przyjazna)
 
  podziel si� tym postem na:
Bartek 
WordPress.Klub
Powrotny

Zaproszone osoby: 15
Imię: Bartek
Pomógł: 3 razy
Wiek: 31
Dołączył/a: 18 Mar 2006
Posty: 734
Miasto: Freiburg im Breisgau

Wysłany: 2010-02-10, 21:48   

Wydawało mi się że wszystkie wersje korzystają z jednego zakresu bazy danych.
Miglu, ale dlaczego 16 777 216???
______________________________________________________
Wiesnaaa! ... :D
Zarejestruj się na Forum
:hyhy:
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2010-02-10, 22:24   

Bartek napisał/a:

ale dlaczego 16 777 216???
to jest widocznie efekt prób i błędów, bo nie wyczytałem tego na oficjalnej stronie GG, tylko na stronie o gadu-gadu ;)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
TheDoctor 

Dołączył/a: 15 Lut 2010
Posty: 2

Wysłany: 2010-02-15, 13:13   

Szybka weryfikacja rozmiaru tej wartosci w pamieci i wszystko jest jasne.

16777215 = 111111111111111111111111 binarnie, czyli 24 bity

16777216 = 1000000000000000000000000 binarnie, czyli 25 bitow (o 1 bit za duzo ;P)

wielkosci staloprzecinkowe w programach mozna przechowywac w pamieci roznie, ale zazwyczaj sa to pewne wartosci stale: 8 bitow, 16 bitow, 24 bity, 32 bity, 48 bitow, 64 bity etc. Klasyczna wielkoscia jest wielkosc 32b, czyli "int" (lub _uint_32), ale mozna to robic dowolnie, ile sie potrzebuje. To jest ewidentny blad po stronie developerow Gadu-Gadu, ktorzy nie zakladali takiego 'zuzycia' numerkow.

Czyli zasadniczo kolejna wersja ma praktycznie jedna zmiane: zmiana w kodzie zrodlowym "_uint_24 NumerekGG" na np. "_uint_32 NumerekGG" ;-) (jak znam zycie, dali od razu 64-bitowa wielkosc)


=====
Dla tych, ktorym dzwoni, ale nie wiadomo w ktorym kosciele: nie, 64-bitowe wielkosci MOZNA przechowywac w systemie 32-bitowym. Po prostu sa wtedy dzielone na dwie wartosci 32-bitowe i matematyka na nich jest bardziej skomplikowana, ale to wszystko. :D W koncu to nie komputer musi to rozumiec, tylko czlowiek ktory uzywa programu, wiec komputer nie musi nic liczyc na wartosci 64-bitowej, tylko ja sensownie wyswietlic. A dane w komunikacji przesyla sie i tak bajt po bajcie (po 8 bitow), wiec nie ma problemu, czy wysylam 4 bajty czy 8. :D



=====
Dla zainteresowanych: to taki sam problem, jak Y2k, czyli "problem roku 2000", przy czym tam przechowywali po prostu dwie ostatnie cyfry zakladajac, ze XX = 19XX, i "00" = 1900 zamiast 2000. Ale kategoria ta sama. Ten sam problem jest z unixowa data - zapisuje sie sekundy od 01.01.1901 (1970 w Windows), i "pojemnosc" 32 bitow tez sie skonczy, w okolicy roku 2034. :D
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2010-02-15, 15:58   

o właśnie, dzięki za wyjaśnienie, dzwoniło w głowie, tylko widocznie w innej parafii i w sumie wolałem napisać tak jak napisałem niż walnąć jakąś większą gafę ;P

swoją drogą to ciekawe czy jeszcze będą uwalniać stare numery, kiedyś sporo uwolnili a teraz wiele osób zmieniając z jakiś powodów numer dostaje już te z puli 18mln i wyżej...
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
TheDoctor 

Dołączył/a: 15 Lut 2010
Posty: 2

Wysłany: 2010-02-15, 19:02   

No problemo, mily adminie. :D *lizodup mode ON*

A tak po prawdzie, rejnalem sie tylko po to, aby napisac tamta wiadomosc :DDDD


Co do zwalniania numerow -- wydaje mi sie, ze tym razem wieksza pule zachowaja, bo oryginalne niskie numerki im sie ladnie sprzedaly... Poczekaj 4-5 lat, i dzisiejsze 6-cyfrowe beda "niskie", i znow poleci kampania sprzedazy. Coz... ;D Jak mozna jechac w gore, to lepiej sobie zachowac...
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2010-02-15, 20:16   

TheDoctor napisał/a:

A tak po prawdzie, rejnalem sie tylko po to, aby napisac tamta wiadomosc :DDDD

To teraz zostań. :P
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz