Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Przesunięty przez: Htsz
2010-12-15, 11:29
Autor Wiadomość
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

  Wysłany:    Internet w komórce

W tym poście chciałbym Wam przybliżyć temat mobilnego internetu - czym, za ile i u kogo. Mówiąc "mobilny internet" mam na myśli dostęp do sieci za pomocą telefonu komórkowego. Czyli nie napiszę tu nic o ofertach modemowych dla laptopów. Wybaczcie też, że skupiam się głównie na ofertach na kartę, ale plany abonamentowe dość często sie zmieniają.

Co potrzebujemy?

=> Odpowiedniego telefonu komórkowego. Odpowiedniego, tzn. mającego możliwość połączenia z internetem minimum przez GPRS (a jeszcze lepiej 3G albo EDGE), obsługującego aplikacje w Javie, z przywoitym wyświetlaczem. Co znaczy przyzwoitym? Nie ma dolnej granicy, ale im większa rozdzielczość, tym większy komfort z korzystania. Sam zaczynałem zabawę od Sony Ericssona K310i z wyświetlaczem 128x160 pikseli, potem był K810i z 240x320 - różnica była naprawdę zauważalna.

=> Ustawień internetowych od naszego operatora. Można je pobrać ze stron operatorów: Heyah, Simplus, Tak Tak, Orange, Play. Jeżeli mamy zakupiony telefon u swojego operatora, to jest duża szansa, że te ustawienia już mamy wprowadzone. Jeżeli nie - można je w prosty sposób bezpłatnie zamówić lub wprowadzić ręcznie.

=> Oprogramowania. Ale do tego tematu wrócimy w kontekście zastosowań internetu.

Za ile?

Oto jak wygląda sytuacja cenowa na dzień 17 grudnia 2009 roku.

(Użytkowników odpowiednich sieci proszę o reakcje, jeśli gdzieś coś przeoczyłem. Zestawienie oparłem o informacje ze stron internetowych operatorów)

=> Play Fresh. Mając kartę w tej sieci płacimy 12gr za każde wykorzystane 100kB (co to znaczy? wrócimy do tego za moment). Do tego możemy skorzystać z pakietu internetowego 5 MB za 5 zł, który jest ważny przez miesiąc. Dodatkowo ci wszyscy, którzy mieszkają w zasięgu Play opartego o własne nadajniki (głównie większe miasta), mogą skorzystać z ofery Play Online, gdzie stawki zaczynają się od 15 zł za 500 MB.

=> Simplus. W zasadzie nie ma co sprawdzać ceny za normalne połączenie jednostkowe. Bardziej warte uwagi są tutaj pakiety internetowe, z czego najtańszy to 25 MB za 5 zł, ważny przez miesiąc. W taryfie Twój Profil najwyższy pakiet to 500 MB za 35 zł. Drożej od Play, ale nie ma tu ograniczeń terytorialnych jak tam.

Aha! Przy włączonych ustawieniach WAP wiele usług internetowych w Simplusie jest bezpłatna. Dotyczy to m.in. przeglądania strony domowej Plusa (wap.plus.pl), GGPlus (Gadu-Gadu) i Drogowskaźnika (mapy Targeo z opcją lokalizacji). Tzn. nie ponosimy kosztów przesyłania danych, jedynie abonament za używanie danej aplikacji.

=> Heyah. Ta sieć poszła w inną stronę. W Równej Taryfie nie ma pakietów internetowych, ale jest stała cena 2gr za 100 kB. Taryfą pakietową nie ma co sobie zawracać głowy.

=> Tak Tak. Tu sprawa ma się podobnie jak w Play - pakiet 5 MB za 5 zł na miesiąc.

=> Orange. Użytkownicy Popa i Orange Go mają do dysypozycji pakiet Orange Free za 10 zł/20 MB. Również ważna przez miesiąc.

=> Gadu Air. To chyba najciekawsza oferta internetowa wśród prepaidów. Przy doładowaniu konta za 10 zł otrzymujemy 20 MB do wykorzystania w ciągu miesiąca (maximum to 500 MB za doładowanie 100 zł). Jakby tego było mało, obowiązuje własnie promocja, w której możemy wykupić 300 MB za 11 zł. Chyba jako jedyna sieć rozliczają internet z dokładnością do 1 kB, a nie 10 czy 100.

=> 36i6. Tu również otrzymujemy pakiety przy doładowaniu. Za 5-29 zł otrzymujemy 10 MB na tydzień, zaś powyżej 30 zł - 25 MB na miesiąc.

O co chodzi z tymi cenami, kilobajtami...?

W trakcie każdego wejścia do internetu uaktywnia się w telefonie ikonka kuli ziemskiej (lub podobna), co oznacza, że telefon przesyła i odbiera dane. Wtedy zaczyna się naliczanie kosztów - jeśli mamy aktywny pakiet, to liczba przesłanych i odebranych danych jest odejmowana od wykupionej puli; w przeciwnym wypadku środki pobierane są z konta. Tak długo jak ta ikonka jest aktywna, tak długo telefon utrzymuje połączenie, tzn. utrzymuje otwartą sesję. Jeśli połączymy się z internetem, wyślemy 10 kB danych i pobierzemy 30 kB, a chwilę potem (wciąż w otwartej sesji, czyli przy zapalonej naszej ikonce) jeszcze dobierzemy 15kB, to wszystkie te dane będą policzone w jednej paczce 100kB - tzn. zapłacimy za jedną sesję. Jeśli natomiast pobierzemy 10kB, a telefon zamknie sesję, to kolejne jej otwarcie to kolejna naliczona paczka - w efekcie płacimy za 200 kB danych, choć wykorzystaliśmy znacznie mniej. Dlatego w tym momencie ważna jest oferta Gadu Air, gdzie obowiązuje naliczanie po 1 kB. Generalnie im mniejsza paczka do naliczania, tym lepiej.

A ile to jest 5MB, 25MB? To jest liczba danych, które możemy przesłać i odebrać z internetu. Trudno przeliczyć te liczby na konkretne zastosowania. Przy otwieraniu strony w komórce przesyłamy niewielką ilość danych do serwerów (liczonych raczej w kilobajtach), aby w efekcie pobrać zminimalizowaną wersję danej strony (od 5 do 100 kB). Można zatem z grubsza przyjąć, że 5 MB wystarczy na tydzień codziennego sprawdzania poczty e-mail (przy pobieraniu nagłówków) oraz ok. 10 minut surfowania po sieci. Jeśli do tego skorzystamy z komunikatora (choćby 10-15 minut dziennie na czuwaniu), to okres ten może się skrócić. Dlatego na początku warto wybierać ofery z pakietami i kontrolować ich zużycie, aby zorientować się w naszych realnych potrzebach.

Zobaczcie również kalkulator Heyah. Mimo że to narzędzie marketingowe a nie promocyjne, daje ogólne wyobrażenie o ilości wykorzystywanych danych.

A jak jest z prędkością? W przypadku połączeń GPRS telefon przesyła i odbiera dane z prędkością ok. 4-9 kB/s, co przy stabilnym połączeniu jest do przeżycia. Jeśli złapiemy zasięg 3G lub EDGE, wtedy te szybkości wzrastają nawet kilkukrotnie i możemy pokusić się nawet o swobodne pobieranie większych plików.

No dobrze, ale po co mi to...?

Zastosowań internetu w komórce jest wiele. Ogólnikowo mówiąc, sprawdza się wszędzie tam, gdzie potrzebujecie prostej i szybkiej informacji, a nie macie pod ręką laptopa ani kafejki internetowej.

=> Przeglądanie stron. Możemy wykorzystać do tego standardową przeglądarkę w telefonie, lub (lepiej) Operę Mini. Przeglądarka ta, dostępna dla wielu modeli, używa swoich serwerów proxy w celu znaczącego zmniejszenia objętości ładowanych stron oraz dostosowania ich do wielkości wyświetlacza telefonu. Można też wpłynąć na jakość ładowanych obrazków (lub wyłączyć je w ogóle). Biorąc pod uwagę fakt, że wiele serwisów udostępnia już wersje mobilne (Facebook, Onet, Blip, większość serwisów Google), koszty korzystania z niej są naprawdę niewielkie.

Polecam mój filmik demonstrujący działanie Opery Mini.

=> Odbieranie poczty e-mail. Wiele telefonów ma wbudowane klienty e-mail, a użytkownicy Gmaila mają prostą aplikację do obsługi ich poczty. Na przykład w przypadku Sony Ericssonów możemy pobierać jedynie nagłówki wiadomości lub od razu całe treści - w zależności jak kto stoi finansowo.

=> Komunikatory. Jest ich sporo. Mobilne Gadu-Gadu, Bombus dla użytkowników Jabbera, Nimbuzz, nawet Skype. Każdy z nich posiada te same opcje co normalne desktopowe programy i umożliwia normalne rozmowy tekstowe. Przypominam przy okazji, że w Simplusie z GGPlus można korzystać bez limitów transferu, jedynie po kosztach niewielkiego abonamentu, co przy częstym korzystaniu naprawdę się opłaca.

=> Mapy i nawigacja GPS. Zdarzyło mi się korzystać z GPSu opartego o telefon łączący się z siecią i zewnętrzny odbiornik. Komfort korzystania nie jest może tak wysoki jak w przypadku normalnych nawigacji, ale takie programy jak NaviExpert, MobiTrail Explorer czy Nav4all bardzo dobrze spełniają swoje funkcje. Dla niemających GPSa też coś jest, choćby mobilne Mapy Google czy Targeo.mobi.

=> Inne dziwne rzeczy. Jeśli telefon obsługuje transmisję strumieniową (3gp), to obejrzymy na wyświetlaczu filmiki z YouTube (m.youtube.com). Jest nawet program do obsługi SSH/Telnetu. W Sony Ericssonach dostępny jest TrackID, który pomaga w identyfikacji utworów muzycznych. Tak naprawdę tych zastosowań jest bardzo wiele, ogranicza nas nasza wyobraźnia i możliwości samego telefonu.

Jak zatem zacząć?

Najprościej jest wykupić najtańszy pakiet u swojego operatora i spróbować wszystkiego co dostępne. Zainstalować Operę Mini, obejrzeć w niej swoje ulubione strony, poczatować przez komunikator, spróbować sprawdzić pocztę. Albo się wciągniecie, albo nie. ;)

Jeśli macie jakieś pytania, to piszcie.

A może ktoś z Was już używa internetu w telefonie? Do czego na przykład?
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Sabinsien56 
Ownlog.Klub


Imię: Sabina
Pomogła: 1 raz
Wiek: 32
Dołączyła: 03 Sie 2008
Posty: 517
Miasto: Z południa

Wysłany: 2010-01-13, 15:23   

ja wczoraj sobie zainstalowałam opere w SE k510i i to naprawdę fajna sprawa :) ekran troche mały, ale da się przyzwyczaić, zrobiłam sobie orientację ekranu poziomą czy jakoś tam. Głównie siedze na facebooku i forach i od czasu do czasu na blogach. Jak wyłączyłam sobie obrazki to net śmiga troszke szybciej niż na kompie :yay: Chyba sobie kupie starter heyah internet :P
______________________________________________________
Nie ma podpisu. Uciekł
 
  podziel si� tym postem na:
Yzoja 
WordPress.Klub
Psychofanka ||l||


Zaproszone osoby: 3
Imię: Angelika Wincenta
Pomogła: 8 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 1040
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2010-08-30, 16:10   

Opera Mini to chyba najlepsza przeglądarka na telefon.
I super, dużo mniej kilobajtów leci jak się w niej przegląda strony i nawet czyta część CSS3 (np. cień pod tekstem), czym byłam okropnie zaskoczona.

w Play Fresh można za 10zł kupić pakiet 100mb. Piękna rzecz.
w Orange Pop jest za 10zł 20mb. Więc widać jak to ładnie się w Orange na internecie opłaca siedzieć.
(mam obie sieci, więc czuję mocno tą różnicę)
______________________________________________________
|||||
Innerpartysystem - die tonight live forever
 
  podziel si� tym postem na:
Krzysiek 
WordPress.Klub
Pan Cosiek


Zaproszone osoby: 4
Imię: Krzysztof
Pomógł: 17 razy
Wiek: 33
Dołączył/a: 18 Maj 2008
Posty: 3466
Miasto: R-ków.

Wysłany: 2010-08-30, 16:28   

Cytat

w Play Fresh można za 10zł kupić pakiet 100mb. Piękna rzecz.
A tak w ogóle, to na ile Ci to przeciętnie wystarcza?
 
  podziel si� tym postem na:
Yzoja 
WordPress.Klub
Psychofanka ||l||


Zaproszone osoby: 3
Imię: Angelika Wincenta
Pomogła: 8 razy
Wiek: 32
Dołączyła: 13 Gru 2008
Posty: 1040
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2010-08-30, 16:45   

Krzysiek napisał/a:

A tak w ogóle, to na ile Ci to przeciętnie wystarcza?

to tylko na miesiąc jest i nie jestem w stanie tych 100mb wykorzystać :D
w tym nawet ściągałam parę piosenek (jak mi w komputerze net nie chodził), a i tak w momencie gdy minął miesiąc zostało mi jeszcze z 20mb do wykorzystania.
______________________________________________________
|||||
Innerpartysystem - die tonight live forever
 
  podziel si� tym postem na:
hasia 
WordPress.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 32
Dołączyła: 30 Maj 2010
Posty: 64
Miasto: Tczew

Wysłany: 2010-08-30, 17:00   

Mnie pakiet 100MB (w Plusie) idealnie wystarcza na miesiąc. Używam głównie do szybkiego sprawdzenia, czy jest coś nowego na forach i blogach. Poza tym, kiedy chcę przeczytać w sieci coś dłuższego, to wygodniej jest używać do tego telefonu, oczy mniej się męczą.
Pakiety to świetna opcja, bez nich raczej nie zdecydowałabym się używać internetu w komórce.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2011-05-02, 06:55   

niedawno stałem się posiadaczem telefonu, który ma wifi no i wyświetlacz na tyle duży, że można w min pooglądać mobilne wersje stron. Powoli przyzwyczajam się do skoku technologicznego (z 6030 na e52) i testuję wygląd internetu na komórce na domowym łączu. Zastanawiam się też nad jakimś pakietem sieci.

Jestem w TT i obecnie mam możliwość 100MB/9pln/mies
Dziewczyny napisały, że taki pakiet w sam raz wystarcza na miesiąc, ale trzeba mieć na uwadze, że przeglądanie lekkich stron, bo z multimediami może nie być już tak kolorowo? szczególnie, że transfer kradziony jest za każde rozpoczęte 100kB (nawet jak to będzie 13kB)
Ciekawi mnie też jakość korzystania chociażby z komunikatora po przekroczeniu takiego limitu (w regulaminie Era napisane jest, że obcinają łącze do 16 kbit/sek).
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-05-02, 11:29   

Htsz, nie powiem ci jak jest w Erze, ale mąż ma w Play i z netu korzysta na dwóch komórkach w tym E51 (też posiada wifi). Płaci 5zł/100MB (strefa taniego internetu - jak się wyłączy opcję korzystania z nadajników obcego operatora - w tym wypadku Plus) a jak wyjdzie poza limit, to dodają kolejne kB do faktury.
faktycznie 100 mega to spoko wystarczy na podstawowe sprawy takie jak sprawdzenie @, wiadomości czy korzystanie z komunikatora. Ale oglądanie streamu to już nie. Wtedy warto pokusić się o wykupienie większego pakietu, lub korzystanie z WIFI do którego masz dostęp (zasięg swojej sieci lub innej - otwartej) i wtedy limity cie nie obowiązują, bo wybierasz przecież "punkt dostępowy".

swoją drogą 9 zyla za 100mb to zdzierstwo i jeśli nie zamierzasz intensywnie korzystać z netu w telefonie, to nie opyla się bo limit przepada pod koniec miesiąca o ile się dobrze orientuję :/
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2011-05-02, 17:53   

Tak, play ma tam coś taniej wewnątrz sieci a tak to też zdziera 10 zyla za 100MB ;) => http://www.playmobile.pl/...rnetowe-w-play/

z Wifi to wiadomo, że szukam sobie hotspot i hulam za free.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz