Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Przesunięty przez: Htsz
2012-05-23, 00:45
Autor Wiadomość
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Pomogła: 7 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany: 2012-11-21, 01:29   

Agatonek napisał/a:

Dokładnie napisałam o jakich czytelników chodzi -> czytanie ze zrozumieniem.


Znowu zarzucasz mi nieczytanie ze zrozumieniem ? Przecież widzę że dokładnie napisałaś ale

Agatonek napisał/a:

Patrząc na tą kwestię z innej strony - stosowanie tego triku może być też oznaką szanowania przez autora bloga, czasu jego czytelników.


tutaj nie zaznaczyłaś ze chodzi ci po potencjalnych czytelników, a ja nie zgodziłam się tylko z tym jednym zdaniem.

[ Dodano: 21-11-2012, 01:34 ]
Jak wspomniałam wcześniej sama się kiedyś zastanawiałam nad umieszczeniem tego na blogu. Zrobiłam to na kilku postach i zrezygnowałam po takich komentarzach:


 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Agatonek 
Blogger.Klub

Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 125

Wysłany: 2012-11-21, 01:40   

P4uli napisał/a:

Agatonek napisał/a:

Zatem czytelnik wchodząc na stronę główną ogarnia w zdecydowanie krótszym czasie x zajawek wprowadzających niż x rozwlekłych postów, które musi ogarnąć w całości, żeby zrozumieć o co w nich chodzi. Zatem ta koncepcja, jak najbardziej jest skuteczna w zakresie oszczędzania czasu nowych czytelników, którzy w zdecydowanie krótszym czasie są w stanie stwierdzić czy blog jest dla nich czy nie i tym samym szanowania jego czasu.


Rozumiem całą idee ale zależy też kogo masz na myśli pisząc czytelnik bloga bo nowa osoba to tylko potencjalny czytelnik twojego bloga. Wiem że warto go czymś zaciekawić ale ja wolę oszczędzać czas osobom które wchodzą na bloga regularnie i śledzą posty na bieżąco bo stali czytelnicy są najważniejsi.

Odnosiłaś się w tym momencie do tej mojej wypowiedzi, którą zacytowałaś i w której wyraźnie jest napisane o kim piszę. Nie odnosiłaś się do tej co na początku.

Ale to czy ja napiszę nowy czytelnik czy nie nowy nie zmieni faktu, że ogarnięcie strony głównej przy zastosowaniu opcji "czytaj więcej" zajmuje mniej czasu niż przeglądanie rozwlekłych postów niezależnie od tego czy ktoś jest stałym czy nowym czytelnikiem.

Poza tym taki jest fakt, że do tego właśnie się dąży -> pisałam już o minimalizacji informacji przekazywanych na stronie głównej bloga.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2012-11-21, 02:09   

P4uli napisał/a:

To że ktoś kliknął na czytaj dalej również nie daje informacji czy przeczytał post w całości.
pisałem już jakie informacje daje. Możesz zmierzyć chociażby czas jaki spędził po przejściu na konkretny post. Możesz sprawdzić co zrobił dalej po jego przeczytaniu czy przeskrollowaniu w dół (wyszedł, wcisnął podstronę, wszedł na "podobne posty" itd.). Wiesz jakie nagłówki, grafiki i treści są częściej wybierane. Możesz w ten sposób podrasować pozostałe treści.

P4uli napisał/a:

Zrobiłam to na kilku postach i zrezygnowałam po takich komentarzach:
Ile takich komentarzy było 10, 20, 50, 80%? stronę się robi czytelną i atrakcyjną pod większość czytelników czy pod kilku niezadowolonych :>? Ten czytelnik sam sobie szkodzi taką metodą przeglądania stron, bo przecież o tym samym wspominaliśmy na poprzedniej stronie (karty, bez potrzeby wracania/odświeżania), wystarczyło grzecznie o tym wspomnieć, może nawet nie wie, że tak można. To, że są ludzie nadal korzystający z (11 letniego) Internet Explorera 6 nie oznacza, że cały internet ma na nich czekać ;)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Pomogła: 7 razy
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany: 2012-11-21, 02:18   

Agatonek napisał/a:

Odnosiłaś się w tym momencie do tej mojej wypowiedzi, którą zacytowałaś i w której wyraźnie jest napisane o kim piszę.


Tak bo to było dla mnie logiczne że cały czas nawiązuję do pierwszej wypowiedzi bo w okół niej toczy się cała nasza rozmowa. W drugiej wyjaśniłaś że chodzi ci o nowe osoby które według mnie na razie są potencjalnymi czytelnikami i dlatego ją zacytowałam. Dla potencjalnych czytelników szukających konkretnej informacji na blogu ten "mechanizm" może być faktycznie sporym ułatwieniem w "ogarnięciu" treści, ale dla stałych czytelników już nie co może potwierdzić screen komentarza. Takie jest moje zdanie każdy może mieć inne. Ktoś może lubić zajawki na blogu ja wolę czytać "tradycyjne" posty.
 
  podziel si� tym postem na:
Vashta_Nerada 
WordPress.Klub


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 84

Wysłany: 2012-11-21, 04:10   

Wtrącę się nieproszona.

Moim zdaniem kluczową rolę odgrywa długość posta:
Jeśli jest w miarę krótki lub ma średnią długość, to dzielenie go na zajawkę i treść będzie tylko wkurzać czytelników.
Jeśli nowe posty pojawiają się rzadziej niż te 2-3 razy w tygodniu, to nawet przy trochę dłuższych postach można sobie odpuścić dzielenie ich.

Ale jeśli
posty pojawiają się często (np. codziennie)
i są dosyć obszerne lub zawierają więcej niż jedno zdjęcie
- to wydaje mi się, że podzielenie go na wstęp i treść będzie najlepszym rozwiązaniem. Chyba wszyscy mają już myszki ze środkowym przyciskiem (wiem, wiem pomijam użytkowników komórek i tabletów) i łatwiej jest przejrzeć 10 wstępów, wybrać sobie kilka potencjalnie interesujących wpisów i przeczytać je niż czytać wszystkie w poszukiwaniu ciekawych treści.

Czytelnicy są leniwi, ale nie każdy rozumie przez lenistwo to samo. Niektóre blogi wyglądałyby i czytałyby się koszmarnie bez podziału wstęp/treść, inne tylko tym wkurzają, więc albo "poznaj czytelnika swego" albo kieruj się zasadą "my blog, my rules" ;]

Ja wybrałam to drugie, czytelnicy mnie nie lubią, za to ja jestem zadowolona...
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2012-11-21, 08:35   

Takie testy przeprowadza się na żywym organizmie. Wstępnie pytamy się np. na fejsie za pomocą ankiety czy posta o kilka wariantów. Na podstawie tego wprowadzamy zmiany na blogu, przygotowujemy statystyki i badamy sytuację. Nie przez dzień lub dwa a np. przez miesiąc. Dostaniemy porządny obraz tego jak ludzie reagują na nowe ustawienia i przy okazji odpowiednią ilość komentarzy by sprawdzić czy te "trzy głosy sprzeciwu" mają poparcie u reszty, a może to ta część, której nigdy nie zadowolimy = nie warto zwracać na to uwagi.

Paulina nie odpowiedziała jak długo testowała dzielenie postów i jak wiele negatywnych opinii dostała. Trzeba się liczyć ze zdaniem czytelników, bo to głównie oni czytają nasze strony, ale powinno być ono głosem większości. To, że my nie lubimy pewnych rzeczy nie oznacza, że inni również.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Agatonek 
Blogger.Klub

Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 125

Wysłany: 2012-11-21, 10:16   

Vashta_Nerada napisał/a:

Wtrącę się nieproszona.

Czemu nieproszona, jak najbardziej proszona :D

Vashta_Nerada napisał/a:

Moim zdaniem kluczową rolę odgrywa długość posta:
Jeśli jest w miarę krótki lub ma średnią długość, to dzielenie go na zajawkę i treść będzie tylko wkurzać czytelników.
Jeśli nowe posty pojawiają się rzadziej niż te 2-3 razy w tygodniu, to nawet przy trochę dłuższych postach można sobie odpuścić dzielenie ich.

To racja, wynika to z faktu, że takie krótki post łatwo przyswoić. Więc wtedy nie ma konieczności robienia zajawki do np. 10 zdań. Z tym drugim zdaniem to nie wiem tak do końca. Mniej więcej taką częstotliwość dodawania mają blogi kulinarne, a ich wpisy zwykle są długie (nawet bez zdjęć) i tam również takie długie posty bez tej opcji na głównej stronie ciężko ogarnąć. Ciężko wyłapać kiedy jeden się kończy, a drugi zaczyna przez taką długość (to może też wina nieco szablonu i ustawień).

Vashta_Nerada napisał/a:

Ale jeśli
posty pojawiają się często (np. codziennie)
i są dosyć obszerne lub zawierają więcej niż jedno zdjęcie
- to wydaje mi się, że podzielenie go na wstęp i treść będzie najlepszym rozwiązaniem. Chyba wszyscy mają już myszki ze środkowym przyciskiem (wiem, wiem pomijam użytkowników komórek i tabletów) i łatwiej jest przejrzeć 10 wstępów, wybrać sobie kilka potencjalnie interesujących wpisów i przeczytać je niż czytać wszystkie w poszukiwaniu ciekawych treści.

Dokładnie to miałam na myśli ;)

Vashta_Nerada napisał/a:

Czytelnicy są leniwi, ale nie każdy rozumie przez lenistwo to samo. Niektóre blogi wyglądałyby i czytałyby się koszmarnie bez podziału wstęp/treść, inne tylko tym wkurzają, więc albo poznaj czytelnika swego albo kieruj się zasadą my blog, my rules ;]

Racja. Ale czasami też mam wrażenie, że czytelnicy sami nie wiedzą czego chcą albo czasem trzeba im pokazać najpierw, że ta czy ta opcja będzie lepsza. W sensie do pewnych rzeczy, zmian też muszą się przyzwyczaić i sprawdzić ich działanie więcej niż przy jednokrotnym pobycie na blogu.

Vashta_Nerada napisał/a:

Ja wybrałam to drugie, czytelnicy mnie nie lubią, za to ja jestem zadowolona...

A to przeprowadzałaś jakąś ankietę określającą poziom sympatii czytelników ? :D


Htsz napisał/a:

Takie testy przeprowadza się na żywym organizmie. Wstępnie pytamy się np. na fejsie za pomocą ankiety czy posta o kilka wariantów. (...)

Tylko czy takie pytanie za każdym razem czytelników i przy każdej planowanej większej zmianie ma sens ;) Jakby nie patrzeć to jest Nasz blog, zatem logiczne jest, że przyjdzie moment, w którym będziemy chcieli coś zmienić i czytelnik też powinien się z tym liczyć. Jednocześnie blog, jak wszystko musi się rozwijać, a takie przedłużanie wprowadzania zmian może tylko utrudniać jego prowadzenie, a przecież komfort pracy autora też jest ważny :)
 
  podziel si� tym postem na:
Vashta_Nerada 
WordPress.Klub


Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 84

Wysłany: 2012-11-21, 11:31   

Agatonek napisał/a:

aką częstotliwość dodawania mają blogi kulinarne, a ich wpisy zwykle są długie (nawet bez zdjęć) i tam również takie długie posty bez tej opcji na głównej stronie ciężko ogarnąć. Ciężko wyłapać kiedy jeden się kończy, a drugi zaczyna przez taką długość (to może też wina nieco szablonu i ustawień).

Podobno jedno zdjęcie mówi tyle (albo i więcej) niż tysiąc słów - używając tego jako standardowego przelicznika...

Agatonek napisał/a:

A to przeprowadzałaś jakąś ankietę określającą poziom sympatii czytelników ?

Jeśli powiem, że nawet więcej niż jedną to nie będzie dobrze o mnie świadczyć.

No i kompromisy podobno nie gryzą - bo o tym zapomniałam.
Krótsze i średnie notki w całości, a dłuższe i całkiem długie z podziałem - i wszyscy będą tylko częściowo niezadowoleni ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Agatonek 
Blogger.Klub

Dołączyła: 28 Sie 2012
Posty: 125

Wysłany: 2012-11-21, 11:55   

Vashta_Nerada napisał/a:

Podobno jedno zdjęcie mówi tyle (albo i więcej) niż tysiąc słów - używając tego jako standardowego przelicznika...

I chyba właśnie dlatego coraz popularniejsze stają się kafelki oraz portale typu pinterest.

Vashta_Nerada napisał/a:

Jeśli powiem, że nawet więcej niż jedną to nie będzie dobrze o mnie świadczyć.

No i kompromisy podobno nie gryzą - bo o tym zapomniałam.
Krótsze i średnie notki w całości, a dłuższe i całkiem długie z podziałem - i wszyscy będą tylko częściowo niezadowoleni

To co Ty robisz swoim czytelnikom :szok:

Też prawda :D Chociaż mnie by to wizualnie gryzło :P
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2012-11-21, 12:47   

Agatonek napisał/a:

Tylko czy takie pytanie za każdym razem czytelników i przy każdej planowanej większej zmianie ma sens ;) Jakby nie patrzeć to jest Nasz blog, zatem logiczne jest, że przyjdzie moment, w którym będziemy chcieli coś zmienić i czytelnik też powinien się z tym liczyć. Jednocześnie blog, jak wszystko musi się rozwijać, a takie przedłużanie wprowadzania zmian może tylko utrudniać jego prowadzenie, a przecież komfort pracy autora też jest ważny :)
Ankieta to jest jeden ze scenariuszy. Ja nie każę stosować tego schematu za każdym razem. Ciężko wtedy chociażby o niespodzianki. Przydaje się jednak jak masz wątpliwości. Zbadanie opinii czytelników może pomóc w podjęciu pewnych decyzji. Niektóre zmiany trzeba planować ze sporym wyprzedzeniem, wtedy nie ma obaw o przedłużanie się.

Vashta_Nerada napisał/a:

No i kompromisy podobno nie gryzą - bo o tym zapomniałam.
Krótsze i średnie notki w całości, a dłuższe i całkiem długie z podziałem - i wszyscy będą tylko częściowo niezadowoleni ;)
Wszystko zależy od szablonu jaki masz. Te kafelkowe nie sprawdzą się w takim przypadku.

Można powoli przyzwyczajać ludzi do nowego wyglądu. Co X post publikować zamknięty i obserwować ich reakcje :) Potem zwiększać natężenie.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
kajettanus 
WordPress.Klub


Imię: Kajetan Obarski
Wiek: 36
Dołączył/a: 06 Mar 2012
Posty: 38
Miasto: Amsterdam

Wysłany: 2012-12-09, 03:10   

Ja jako czytelnik cenię sobie tę chwilę kiedy wchodzę na stronę główną jakiejkolwiek witryny i mogę wybrać o czym chcę przeczytać. Zdjęcie plus ciekawy lid i krótki opis. Klikam i czytam dalej. Dla tego lubię szablony kafelkowe i sam z takiego korzystam.

No i dziwi mnie trochę fakt, że kogokolwiek może irytować przycisk "Czytaj dalej". Przecież to ułatwienie dla nas wszystkich :) Chyba, że komuś nie działa lewy przycisk w myszce, to wtedy rzeczywiście może być irytujące :P
______________________________________________________
tu bloguję: www.obszary.com
 
  podziel si� tym postem na:
kateglory 
Blogger.Klub

Imię: Kasia
Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-03-13, 16:39   

z ciekawości na początku podzieliłam kilka postów - moje obserwacje? raczej na minus niż plus
______________________________________________________
www.runtheworld.pl - bloguję o moim bieganiu
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz