Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2014-03-17, 15:16
Autor Wiadomość
szymson 
Blogger.Klub

Imię: Szymon
Wiek: 31
Dołączył/a: 03 Kwi 2013
Posty: 38
Miasto: Katowice

Wysłany:    [ocena] Męski Dziennik Subiektywny - szata graficzna.

Proszę o ocenę i porady, zwłaszcza odnośnie szaty graficznej.

Dostaję sygnały, że trzeba by popracować nad czytelnością tekstu, może macie jakieś propozycje, co konkretnie należałoby zmienić?

Blog

Screen
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Wiatrowski B. 
WordPress.Klub


Imię: Bogumił
Wiek: 35
Dołączył/a: 08 Lip 2013
Posty: 20
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-07-18, 00:05   

Przede wszystkim: litery zlewają się z tłem. Boczny panel, tytuł i podtytuł są niemal nieczytelne, tekst też za bardzo się z tłem zlewa. Tytuł i boczny panel powinny mieć wyraźny kolor - sprawdź, jak wypadnie jasny, jaskrawy, np. jasnozielony, biały.

Żeby tekst był wyraźniejszy: niech tło tekstu będzie nieco mniej przezroczyste - kontrast między literami i tłem powinien ułatwiać czytanie, a nie utrudniać. Spróbuj może takiego tła dla postów:

Kod

background-color: rgba(255,255,255,0.7);

Efekt: czarno na białym, a mimo to faktura tła strony jest zachowana.

Dodatkowo, możesz powiększyć czcionkę o 1-2 punkty - na dużym ekranie komputera obecna jest całkiem wygodna, za to już laptop/tablet sprawiają drobne problemy z czytelnością (sprawdzałem po zmianie koloru tła).

Poza tymi szczegółami, całość prezentuje się dobrze. Spodziewałem się, że tekstura drewna będzie nieruchoma w czasie przewijania strony (jest na to sztuczka w CSS), jednak wybrałeś przewijanie. Na tablecie i smartfonie wszystko działa jak należy. :)
______________________________________________________
Wiatrowski.Be - The Blog.
Blog your life, live your blog.
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-07-18, 00:05   

Jaśniejsze i mniej wybijające się tło załatwiłoby problem w 99%. Obecnie treści wpisów są dość słabo widoczne (w ostateczności można byłoby zmniejszyć przezroczystość kolumny z tekstem), zaś pasek boczny praktycznie w ogóle znika. :/

Zmieniłbym też kolor i styl linków (np. pogrubienie+podkreślenie), żeby odróżniały się od zwykłego tekstu - we wpisie o Pulp Fiction w ogóle ich nie widać, a są dość ważne (gdyby ich nie było, pewnie bym przeczytał i zapomniał - a tak, mam ochotę na odświeżenie kinoteki Tarantino :) ).
 
  podziel si� tym postem na:
szymson 
Blogger.Klub

Imię: Szymon
Wiek: 31
Dołączył/a: 03 Kwi 2013
Posty: 38
Miasto: Katowice

Wysłany: 2013-07-18, 00:48   

Wiatrowski B. napisał/a:

Spróbuj może takiego tła dla postów:

Kod

background-color: rgba(255,255,255,0.7);

Efekt: czarno na białym, a mimo to faktura tła strony jest zachowana.


Właśnie o zmniejszeniu przezroczystości myślałem. Tylko gdzie to wkleić? W bloggerze jest funkcja "Dodaj niestandardowy arkusz CSS", ale mimo wklejenia nic się nie zmienia. Można to odnaleźć gdzieś w kodzie html strony?
 
  podziel si� tym postem na:
Wiatrowski B. 
WordPress.Klub


Imię: Bogumił
Wiek: 35
Dołączył/a: 08 Lip 2013
Posty: 20
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-07-18, 01:10   

W tym przypadku w niestandardowym CSS powinno się to znaleźć w postaci:

Kod


.post-outer {
background-color: rgba(255,255,255,0.7);
}


Zobacz, czy efekt będzie odpowiedni. Możesz poeksperymentować z ostatnim parametrem, ustawiając go w zakresie 0.0-1.0 - im niższa wartość, tym bardziej przezroczyste tło. Hint: jak testujesz czytelność, świeć lampą w monitor - jeśli wtedy da się rozczytać, kontrast jest wystarczający.
______________________________________________________
Wiatrowski.Be - The Blog.
Blog your life, live your blog.
 
  podziel si� tym postem na:
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-07-23, 20:19   Re: [ocena]Męski Dziennik Subiektywny - szata graficzna.

szymson napisał/a:

Proszę o ocenę i porady, zwłaszcza odnośnie szaty graficznej.

Dostaję sygnały, że trzeba by popracować nad czytelnością tekstu, może macie jakieś propozycje, co konkretnie należałoby zmienić?

Blog

Screen


No to dobre dostałeś sygnały :D Zdecydowanie czytelność to nie jest mocna strona bloga ;) Poprzednicy Ci już podali rozwiązanie - dodać tło pod litery ;)
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
PioMro 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 30 Lip 2013
Posty: 49

Wysłany: 2013-07-30, 21:10   

Tło z desek powoduje, że nic nie widać. Napisy są nieczytelne. Daj coś innego.
 
  podziel si� tym postem na:
Jasiek a.k.a Yeti 
WordPress.Klub


Wiek: 32
Dołączył/a: 03 Sie 2013
Posty: 91
Miasto: Szczecin

Wysłany: 2013-08-04, 21:13   

Nie lepiej zachować tło i zamiast tego zmienić kolor czcionki w bocznym menu jakoś? Np. na biały, albo poczekać, aż jakaś kobieta (one znają 16k kolorów, w przeciwieństwie do mnie) da Tobie jakiś naprawdę kontrastowy kolor, który będzie wtedy czytelny.
______________________________________________________
Mój blog o grach i graniu na PC (i nie tylko): http://yetiograch.pl/
Pomożecie ogarnąć mojego bloga? :<
 
  podziel si� tym postem na:
szymson 
Blogger.Klub

Imię: Szymon
Wiek: 31
Dołączył/a: 03 Kwi 2013
Posty: 38
Miasto: Katowice

Wysłany: 2013-08-31, 16:53   

Dzięki za wszystkie rady! Wygląd bloga póki co się nie zmienił, ale mam znajomego, który ogarnie temat lepiej niż ja.

Dziś chciałbym Was poprosić o ocenę treści i nazwy mojego bloga.
Jak Wam się podoba tematyka i język?
Nad nazwą ostatnio bardzo się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby ją zmienić. Mam wrażenie, że sugeruje ona więcej osobistych, nierzadko kontrowersyjnych opinii pisanych dosadnym językiem, a tego u mnie nie będzie.
______________________________________________________
http://pioroisiekiera.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Wojciech W. 
WordPress.Klub


Imię: Wojciech
Wiek: 33
Dołączył/a: 08 Lut 2013
Posty: 82
Miasto: Łódź

Wysłany: 2013-09-02, 13:44   

Nazwa ma przede wszystkim podobać się Tobie. Podobno wieloczłonowe nazwy i polskie znaki diakrytyczne to strzał w kolano, ale ja nie przywiązuję się szczególnie do takich porad - sam zdecydowałem się na taką nazwę i dobrze mi z tym. Zamiast na nazwie, skupiłbym się na treści. Jeśli czytelnikom spodoba się to, co piszesz - nazwę jakoś zapamiętają. Każdą. Prędzej, czy później. Widzę, że osią tematyczną bloga są góry. Dużo wpisów oscyluje również wokół szeroko pojętej kultury. Z kulturą jest ten problem, że blogów z recenzjami książek, filmów i muzyki jest już pełno - musisz zastanowić się, co mogłoby sprawić, że ludzie chcieliby czytać o tym akurat u Ciebie. O wiele łatwiej będzie Ci z górami. Ale tutaj pomyślałbym w pierwszej kolejności o zdjęciach. Przyciągające uwagę i należycie wyeksponowane fotografie mogłyby przyciągnąć czytelników. Jeśli zainteresujesz kogoś zdjęciem, być może przeczyta również to, co masz na temat z tym zdjęciem związany do powiedzenia. Rzadko kiedy odwrotnie. Sporo wpisów u Ciebie to po prostu ściana tekstu, a jeśli pojawiają się fotografie - zbyt małych rozmiarów. Jeśli nie zdjęcia, pomyśl o nadawaniu śródtytułów - to zawsze porządkuje tekst i sprawia, że gdy czytelnik skanuje jedynie tekst, być może przy którymś fragmencie zatrzyma się na dłużej, a potem przeczyta całość. Dobra, to chyba tyle, co na tą chwilą przyszło mi do głowy.
______________________________________________________
praKreacja.pl - prawo dla kreatywnych
Myślę i czuję - blog osobisty
 
  podziel si� tym postem na:
szymson 
Blogger.Klub

Imię: Szymon
Wiek: 31
Dołączył/a: 03 Kwi 2013
Posty: 38
Miasto: Katowice

Wysłany: 2013-09-02, 14:46   

Dzięki za opinię :)

Jeśli chodzi o nazwę, to zmienię ją, jak tylko wpadnę na coś innego. Niezbyt mi pasuje do tematyki bloga i sposobu pisania.
Co do kultury - chcę, żeby to był tylko ułamek bloga, choć istotny. W założeniu kieruję go do mężczyzn, dlatego będę pisał tylko o książkach, filmach i muzyce, które mogą nam się podobać. Nie wiem, czy to oryginalny pomysł, ale tak to widzę ;)
Zdjęcia - tu będzie spory problem. Po pierwsze nie mam dobrego aparatu, po drugie nie robię zbyt dobrych, więc będzie trzeba szukać jakichś darmówek po internecie/prosić znajomych. No i pytanie: myślisz, że w ostatnim wpisie też są za małe?
 
  podziel si� tym postem na:
Wojciech W. 
WordPress.Klub


Imię: Wojciech
Wiek: 33
Dołączył/a: 08 Lut 2013
Posty: 82
Miasto: Łódź

Wysłany: 2013-09-02, 15:22   

Tak. Dla mnie dobrze wyeksponowane zdjęcia to zdjęcie, które zajmuje całą szerokość szpalty. Szkoda, że nie masz możliwości prezentacji własnych zdjęć, bo góry to temat, który fotograficznie można fajnie eksploatować.
______________________________________________________
praKreacja.pl - prawo dla kreatywnych
Myślę i czuję - blog osobisty
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz