Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów - fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu

::
Autor Wiadomość
oscarro_11 
Blogger.Klub

Pomogła: 4 razy

Wysłany:    [Szablon Contempo] Jak powiększyć miniaturki i dodać odnośni

Hej, chciałbym zapytać o dwie kwestie związane z miniaturkami postów w nowym szablonie Contempo.

Czy można byłoby w jakiś sposób ustawić na tych zdjęciach hiperłącza, aby kierowały do postów, które ilustrują?
Samo ustawienie hiperłącza na zdjęciu w poście niestety nie działa. Na stronie głównej zdjęcie nadaj jest tylko zdjęciem. :P

I druga kwestia - czy istnieje możliwość powiększenia wielkości zdjęć - miniaturek postów na stronie głównej?

[ Komentarz dodany przez: Htsz: 2017-06-19, 02:53 ]
warto przeczytać również o tym:
=> jak skasować informację o etykietach z nowych szablonów bloggera?
=> jak naprawić zdjęcia wychodzące poza kolumnę wpisu?

podziel się tym postem na:

Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do społeczności na G+ --- Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team

Zaproszone osoby: 83
Imię: Arkadiusz (Arek)
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2017-06-12, 03:53   blogger - zdjęcie z lewej po kliknięciu przenosi do posta

Hej, dzięki za cierpliwość. Usiadłem do tego szablonu i po chwili grzebania w kodzie mam następujące rozwiązania:

1) Zaczniemy od powiększenia miniatur w postach na stronie głównej.

Aktualnie są kwadratami o boku długości 128px. Do niedawna można było kadrować tylko poprzez zmianę parametrów w URL obrazka. Nowe kody bloggera pozwalają ustalać rozmiar miniatur w Contempo już na etapie generowanego kodu.

Zapisujemy kopię zapasową na dysku, przechodzimy do edytora HTML, przeskakujemy do gadżetu Blog1 i wyszukujemy miejsce, w którym jest DIV z klasą snippet-thumbnail. Wygląda to mniej więcej tak:

Kod

<b:if cond='data:post.featuredImage'>
<div class='snippet-thumbnail'>
<b:include data='{image: data:post.featuredImage, imageSizes: [32, 64, 128, 256], imageRatio: &quot;1:1&quot;, sourceSizes: &quot;(max-width: 800px) 12vw, 128px&quot;}' name='responsiveImage'/>
</div>
</b:if>
Teraz wystarczy zamienić 128px na przykład na 256px. Następnie trzeba zaktualizować zapisy w CSS. Odszukujemy .post-body .snippet-thumbnail i tutaj również zamieniamy wartości max-width i max-height na większe. Należy zwracać uwagę na @media queries, bo niektóre ustawienia są zdefiniowane dla różnych wielkości ekranów. My modyfikujemy wersję na laptopy i większe monitory.

Zapisujemy zmiany.

Jeżeli nasze okładki mają być prostokątami, to należy pobawić się ustawieniami imageRatio, ustawiając tam inne proporcje (np 3:2, 2:1, 16:9).
Podobne kody mogą wystąpić kilka razy. Jedne z nich dotyczą ustawień domyślnych a inne miniaturek przy pierwszym, czyli polecanym wpisie, które są znacznie większe (na całą szerokość kolumny).

2) Utworzenie odnośnika, który przeniesie czytelnika do posta po kliknięciu w miniaturę.

To jest całkiem dobry pomysł. Ja wielokrotnie korzystam z opcji przechodzenia do wpisu poprzez naciskanie na jego okładkę. W szablonie Contempo nie będzie z tym większego problemu. Zostajemy w miejscu z punktu pierwszego. Będziemy edytowali nawet ten sam kod co wyżej a sama modyfikacja będzie polecała na zamknięciu w tagu <a> całego kodu <b:include/>. Mój kod po zmianach wygląda tak:

Kod

<a expr:href='data:post.link ?: data:post.url' expr:title='data:post.title'><b:include data='{image: data:post.featuredImage, imageSizes: [32, 64, 128, 256], imageRatio: &quot;1:1&quot;, sourceSizes: &quot;(max-width: 800px) 12vw, 256px&quot;}' name='responsiveImage'/></a>
Dodałem także atrybut title, dzięki temu po najechaniu pojawi się chmurka z tytułem wpisu. Tę modyfikację warto zastosować także do dużych okładek.

zapisujemy zmiany.

Jeżeli chcesz jakiś standardowy / własny tekst, to zamiast:

Kod

expr:title='data:post.title'
wpisz takie coś:
Wiadomość (widoczna dla zarejestrowanych)

Poniżej obie edycje razem, dla porównania z własnymi próbami:
Wiadomość (widoczna dla zarejestrowanych)

ps.
Narzędzie w przeglądarce "zbadaj element" będzie tutaj dość pomocne. Jeżeli w źródle bloga nie widać zmian po modyfikacji kodu szablonu, to znaczy, że edytujesz nie to co należy.

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku lub dodać do obserwowanych na google+. :^^:

oscarro_11 
Blogger.Klub

Pomogła: 4 razy

Wysłany: 2017-06-12, 14:17   

Bardzo dziękuję! Wszystko działa, coś absolutnie niesamowitego!

_linka_ 

Wysłany: 2017-12-18, 22:52   

Hmm zastanawia mnie, czy dałoby coś odwrotnego zrobić :D tzn. w momencie, kiedy w pierwszym poście mamy zdjęcie jest ono inaczej wyświetlane niż w pozostałych (tu jest duże, a tam są miniatury) czy można zrobić tak, żeby wszędzie były miniatury?

Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team

Zaproszone osoby: 83
Imię: Arkadiusz (Arek)
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2017-12-19, 00:27   

_linka_, w szablonie Contempo pierwszym postem jest promowany. To osobny gadżet, w którym zdjęcie ustawiono duże. Wystarczy przejść do układu i wyłączyć pokazywanie widżetu o nazwie "Polecany post" ("Featured post"). Zostaną same z miniaturami.

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku lub dodać do obserwowanych na google+. :^^:

_linka_ 

Wysłany: 2017-12-19, 18:12   

Że tak powiem, jeśli mój blog ruszy na blogspocie (jestem jedną z ofiar onetu) to w pewnej mierze będzie to Twoja zasługa. Buszuje po różnych wątkach i zbieram wszelką możliwą pomoc, bo straszna ze mnie popierdółka w sprawach technicznych. Bardzo dziękuję!

::
Odpowiedz do tematu