Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Inez 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 12 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2978
Miasto: Wrocław

Wysłany:    Jak zrobić szablon?

Może to nie zabrzmi zbyt miło, ale chodząc po różnych stronach i przede wszystkim blogach (tak, wiem, że blog to też strona www ;) ) natykam się na typowy kicz i tandetę. Wiele ludzi zabiera się za tworzenie strony lub bloga zupełnie się na tym nie znając. Jednak jeśli ktoś chce być w tym naprawdę dobry powinien wiedzieć o kilku bardzo ważnych sprawach dotyczących tworzenia stron, a w szczególnie tworzenia do nich grafiki bo ona pełni ważną (jak nie najważniejszą) rolę w prezentacji strony.

1. Tematyka
Po pierwsze - musisz zastanowić się nad tematyką, jaką będzie reprezentować grafika na Twoim blogu czy stronie internetowej. Zastanów się co ma skupiać uwagę potencjalnego internauty. Jeśli prowadzisz fotologa to widz najpierw powinien zobaczyć Twoje zdjęcia a nie wypaśną grafikę. Tworząc stronę na fotologa pamiętaj o tym, żeby nie przesadzać z efektami i ogólnym wystrojem. Podobnie jest z portfoliami prac graficznych (chociaż tutaj tzw. efekciarskość często się sprawdza). Oczywiście wygląd strony powinien odzwierciedlać tematykę jaką poruszasz na danej stronie (co chyba jest oczywiste).

2. Kolorystyka
To jest bardzo ważny punkt tego poradnika ponieważ wiele osób nie potrafi dobierać kolorów! Należy pamiętać o tym, że internauci i potencjalni czytelnicy to też ludzie i mają oczy, których nie powinno się nadmiernie przemęczać bo ich powroty na Twoją stronę staną się utrapieniem albo w ogóle ich nie będzie. Kolorystykę dobieraj w odpowiedni sposób. Rób tak by kolory do siebie pasowały, a jeśli mają kontrastować to ważne jest, żeby nie drażniły oka i było wiadomo, że osiągnięty kontrast jest celowy (oczywiście kontrast pomiędzy tłem a czcionką MUSI być, bo inaczej nie widać tekstu). Należy tu także wspomnieć o kolorach tła. Staraj się unikać pisania zupełnie białą czcionką na zupełnie czarnym tle. Na dłuższą metę to bardzo męczy oczy i nie jest zbyt korzystne dla czytelnika. Jeśli koniecznie chcesz osiągnąć podobny kontrast to zamiast białego użyj jaśniejszego odcienia szarości. Wygląda prawie jak biały a wzrok tak bardzo się nie męczy. Ponadto korzystaj z palet kolorów, których w Internecie jest mnóstwo.

3. Estetyka i czytelność
W gruncie rzeczy o tym powinnam wspomnieć już na samym początku bo tak naprawdę to jest najważniejsze. Grafika może być uboga, ale ważne by była estetyczna i czytelna, a raczej, żeby umożliwiała poruszanie się i korzystanie ze strony. Im więcej niepotrzebnych pierdółek na stronie tym bardziej estetyka i czytelność leci w dół. Zrezygnujcie więc z migających i kiczowatych gifów.

4. Uniwersalność
Pamiętaj, że internauci, którzy przeglądają Twoją stronę nie muszą mieć tego samego systemu operacyjnego co Ty, nie muszą korzystać z przeglądarki, której używasz i Ty, oraz nie muszą mieć takiego samego kontrastu i rozdzielczości ekranu. Staraj się tworzyć stronę tak, aby wyglądała dobrze na każdej rozdzielczości i przeglądarce (wiem, że z IE to czasami trudne, ale warto się postarać, internauci docenią Twoje poświęcenie :P ). Fajnie jak strona jest uniwersalna i dostosowuje się do każdego swojego czytelnika. Dobra, może zapomnijmy, że kiedykolwiek istniała rozdzielczość 800 na 600 pikseli (jeśli ktoś taką ma to przepraszam, hehe), bo z tego mało kto korzysta.

5. Kodowanie
Tworząc grafikę musisz pamiętać o tym, że później należy ją jakoś zakodować i to wciąż powinno fajnie wyglądać. Wiele ludzi permanentnie robi ten sam błąd i po stworzeniu grafiki okazuje się, że tego przecież nie da się zakodować! Albo przynajmniej oni nie mają wystarczającej wiedzy by to zrobić i cała praca tak naprawdę idzie na marne. Dlatego zanim zaczniecie wymyślać fikuśne ramki i tła zastanówcie się dobrze... Przecież to trzeba będzie później odpowiednio powycinać i napisać do tego odpowiedni kod!

6. Funkcjonalność
Strona oprócz tego, że ma fajnie wyglądać, intrygować treścią musi również być funkcjonalna. Czyli co? Czyli nie powinna się zbyt długo ładować, zawierać tysiące skryptów java, efekciarskich jeżdżących tekstów czy obrazków, które swoją wagą zabijają cierpliwość internauty. Co z tego, że strona fajnie wygląda skoro ładowanie się grafiki trwa wieki? Uwierzcie mi, że potencjalny czytelnik prędzej naciśnie X aniżeli poczeka aż wszystko wreszcie się wyświetli. Korzystajcie z kompresji plików, to posiada właściwie każdy program graficzny (nawet Paint) i naprawdę nie gryzie :P . Jeśli top posiada większy obrazek najlepiej go po prostu pociąć (czyli utworzyć kilka obrazów, które po złożeniu tworzą utworzony wcześniej top).

7. Moda
Z webmasteringiem jest podobnie jak z ubraniami... Są ludzie oryginalni i ci, którzy podążają za modą. Najfajniej oczywiście należeć do tej pierwszej grupy, ale druga wbrew pozorom wcale nie jest taka zła. Tworzenie stron takich, jakie tworzyło się pięć lat temu wcale nie jest fajne i odstrasza potencjalnego czytelnika.

8. Czcionka
O niej już raz wspomniałam w punkcie drugim, ale tutaj napiszę nieco więcej na jej temat. Tekst na każdej ze stron jest bardzo ważny, dlatego trzeba stosować do tego odpowiednią czcionkę. Pamiętaj, że powinna wyglądać tak samo u każdego internauty (pkt 4)! Czyli korzystaj np. z Tahoma, Verdana czy Georgia - to jeśli chodzi o krój. Ważna jest też jej wielkość. Nie może być ani za mała, ani za duża. Najlepiej najpierw spójrz na swoją grafikę i na pole przeznaczone na tekst (ono też powinno mieć odpowiednią wielkość) i później dostosuj do tego rozmiar. Taki standard to najczęściej pomiędzy 10 a 12 pikseli. Jedna linijka tekstu nie może być również ani za krótka, ani za długa, rób tak, żeby było jak najwygodniej.

9. Efekciarskość
Efekty są fajne, ale w granicach rozsądku. Kiedyś weszłam na stronę jakiejś pizzeri i jak zobaczyłam, że wszystko mi się tam rusza natychmiast napisałam e-maila. Było tam pełno efektów, ale wyglądało to okropnie! Myślałam, że dostanę oczopląsu.

10. Left? Right? Center?
Nie wiesz czy Twój szablon powinien być ze strony lewej, prawej czy może na środku? Uważam, że to wszystko zależy od grafiki, którą stworzyłeś. Ważne, żeby odbiór strony był jak najłatwiejszy i najprzyjemniejszy.


I to by było na tyle. Jeśli ktoś chciałby dodać coś od siebie to zapraszam do komentowania! Przyszli i początkujący webmasterzy, do dzieła!
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2008-07-30, 09:02   

Jeszcze trzy grosze ode mnie:

Kompresja plików to fajna sprawa, ale nie wszystkie programy potrafią ją wykonać (nawet jeżeli nam się wydaje, że potrafią). Dla przykładu - każdy plik PNG z Photoshopa można odchudzić bez straty jakości o jakieś 10-20%. Dlatego warto później przepuścić pliki przez program PNGOut albo pokrewny (tutaj jest kilka wymienionych).

Jeśli już mówimy o uniwersalności - JavaScriptowe paski przewijania w szablonach raczej takie nie są, jeżeli nie mogę przewinąć treści myszrolką lub przeciągnięciem rolkokliku. Do tego przy wyłączonym JS w przeglądarce (takich osób jest dużo!) dostęp do treści staje się niemożliwy. Może to i ładnie wygląda, ale miej przynajmniej świadomość, że jest to mało użyteczne.

Jeszcze oczywista oczywistość - blokowanie prawego przycisku myszy to głupota. Nie spełnia swojej funkcji (jak zechcę ukraść grafikę, to i tak to zrobię), do tego utrudnia otwieranie linków w nowym oknie.

Poza tym podpisuję się pod powyższym postem czterema nogami.
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2008-07-30, 09:21   

Bardzo ładny art. Jak będę próbował swoich sił w grafice i szablonach to skorzystam...
 
  podziel si� tym postem na:
Inez 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 12 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2978
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2008-07-30, 11:43   

Lukem, dobrze mówisz, pod tym też muszę się podpisać. I zdziwiłeś mnie, że dużo osób ma wyłączoną Javę w przeglądarkach. Z tego co słyszałam tych ludzi jest zaledwie 2%.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2008-07-30, 11:51   

Zzielona napisał/a:

Z tego co słyszałam tych ludzi jest zaledwie 2%.


no to jestem w mniejszości :P
 
  podziel si� tym postem na:
Inez 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 12 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2978
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2008-07-30, 11:52   

teneniel, masz wyłączone używanie skryptów java? :D
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2008-07-30, 13:08   

tak, a niby czemu bym miała pozwalać sobie na zawalanie stron jakimiś śmiesznymi głupotami?

jestem anty spamowa, anty reklamowa i anty java - szlag mnie nieraz trafia jak muszę tony rzeczy usuwać z ekranu :/
 
  podziel si� tym postem na:
m@tarci 

Pomógł: 4 razy
Wiek: 25
Dołączył/a: 16 Sty 2008
Posty: 1500

Wysłany: 2008-07-30, 14:37   

Nie musisz, wystarczy miec dobra przegladarke.
______________________________________________________
BRAVERY CALLS MY NAME
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Pomogła: 30 razy
Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2008-07-30, 15:15   

m@t - mam dobra przeglądarkę :P
sęk w tym że nie wsio da sie zalatwić dodatkami albo funkcjami w przeglądarce.
 
  podziel si� tym postem na:
Inez 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 12 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2978
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2008-07-30, 15:16   

Ale w tym momencie działasz na niekorzyść ludzi, którzy w dobry i należyty sposób korzystają z javy ^^
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2008-07-30, 17:50   Jak samodzielnie zrobić szablon na bloga / html?

Java i JavaScript to nieco rożne rzeczy :P całkowite ignorowanie JavaScriptu też jest trochę złe, czasem traci się na atrakcyjności przeglądania stron.

ja od siebie dodam, że minimalizm w obszarze na tekst na stronie, której kluczem do sukcesu ma być właśnie artykuł/wpis jest jak najbardziej strzałem samobójczym. Może szablony minimalistyczne wyglądają estetycznie, ale maciupkie teksty ze scrollami raczej nie zachęca do czytania.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2008-07-30, 19:05   

Cytat

Z tego co słyszałam tych ludzi jest zaledwie 2%.


Dokładnych statystyk nie znam. Dodam natomiast dla przykładu, że komputery na jednej moich uczelni miały poblokowany JS ze względów bezpieczeństwa. W każdym razie jestem przeciwko nadmiernemu wykorzystywaniu go na stronach - chyba że po jego wyłączeniu strona nadal da się przeglądać.

Fajne są za to efekty tworzone za pomocą narzędzi typu jQuery.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz