Inez
Blogowicz.Friend
Pomogła: 12 razy Wiek: 36 Dołączyła: 03 Maj 2006 Posty: 2978 Miasto: Wrocław
|
Wysłany:
2008-07-30, 00:44 Jak zrobić szablon?
|
|
|
Może to nie zabrzmi zbyt miło, ale chodząc po różnych stronach i przede wszystkim blogach (tak, wiem, że blog to też strona www ) natykam się na typowy kicz i tandetę. Wiele ludzi zabiera się za tworzenie strony lub bloga zupełnie się na tym nie znając. Jednak jeśli ktoś chce być w tym naprawdę dobry powinien wiedzieć o kilku bardzo ważnych sprawach dotyczących tworzenia stron, a w szczególnie tworzenia do nich grafiki bo ona pełni ważną (jak nie najważniejszą) rolę w prezentacji strony.
1. Tematyka
Po pierwsze - musisz zastanowić się nad tematyką, jaką będzie reprezentować grafika na Twoim blogu czy stronie internetowej. Zastanów się co ma skupiać uwagę potencjalnego internauty. Jeśli prowadzisz fotologa to widz najpierw powinien zobaczyć Twoje zdjęcia a nie wypaśną grafikę. Tworząc stronę na fotologa pamiętaj o tym, żeby nie przesadzać z efektami i ogólnym wystrojem. Podobnie jest z portfoliami prac graficznych (chociaż tutaj tzw. efekciarskość często się sprawdza). Oczywiście wygląd strony powinien odzwierciedlać tematykę jaką poruszasz na danej stronie (co chyba jest oczywiste).
2. Kolorystyka
To jest bardzo ważny punkt tego poradnika ponieważ wiele osób nie potrafi dobierać kolorów! Należy pamiętać o tym, że internauci i potencjalni czytelnicy to też ludzie i mają oczy, których nie powinno się nadmiernie przemęczać bo ich powroty na Twoją stronę staną się utrapieniem albo w ogóle ich nie będzie. Kolorystykę dobieraj w odpowiedni sposób. Rób tak by kolory do siebie pasowały, a jeśli mają kontrastować to ważne jest, żeby nie drażniły oka i było wiadomo, że osiągnięty kontrast jest celowy (oczywiście kontrast pomiędzy tłem a czcionką MUSI być, bo inaczej nie widać tekstu). Należy tu także wspomnieć o kolorach tła. Staraj się unikać pisania zupełnie białą czcionką na zupełnie czarnym tle. Na dłuższą metę to bardzo męczy oczy i nie jest zbyt korzystne dla czytelnika. Jeśli koniecznie chcesz osiągnąć podobny kontrast to zamiast białego użyj jaśniejszego odcienia szarości. Wygląda prawie jak biały a wzrok tak bardzo się nie męczy. Ponadto korzystaj z palet kolorów, których w Internecie jest mnóstwo.
3. Estetyka i czytelność
W gruncie rzeczy o tym powinnam wspomnieć już na samym początku bo tak naprawdę to jest najważniejsze. Grafika może być uboga, ale ważne by była estetyczna i czytelna, a raczej, żeby umożliwiała poruszanie się i korzystanie ze strony. Im więcej niepotrzebnych pierdółek na stronie tym bardziej estetyka i czytelność leci w dół. Zrezygnujcie więc z migających i kiczowatych gifów.
4. Uniwersalność
Pamiętaj, że internauci, którzy przeglądają Twoją stronę nie muszą mieć tego samego systemu operacyjnego co Ty, nie muszą korzystać z przeglądarki, której używasz i Ty, oraz nie muszą mieć takiego samego kontrastu i rozdzielczości ekranu. Staraj się tworzyć stronę tak, aby wyglądała dobrze na każdej rozdzielczości i przeglądarce (wiem, że z IE to czasami trudne, ale warto się postarać, internauci docenią Twoje poświęcenie ). Fajnie jak strona jest uniwersalna i dostosowuje się do każdego swojego czytelnika. Dobra, może zapomnijmy, że kiedykolwiek istniała rozdzielczość 800 na 600 pikseli (jeśli ktoś taką ma to przepraszam, hehe), bo z tego mało kto korzysta.
5. Kodowanie
Tworząc grafikę musisz pamiętać o tym, że później należy ją jakoś zakodować i to wciąż powinno fajnie wyglądać. Wiele ludzi permanentnie robi ten sam błąd i po stworzeniu grafiki okazuje się, że tego przecież nie da się zakodować! Albo przynajmniej oni nie mają wystarczającej wiedzy by to zrobić i cała praca tak naprawdę idzie na marne. Dlatego zanim zaczniecie wymyślać fikuśne ramki i tła zastanówcie się dobrze... Przecież to trzeba będzie później odpowiednio powycinać i napisać do tego odpowiedni kod!
6. Funkcjonalność
Strona oprócz tego, że ma fajnie wyglądać, intrygować treścią musi również być funkcjonalna. Czyli co? Czyli nie powinna się zbyt długo ładować, zawierać tysiące skryptów java, efekciarskich jeżdżących tekstów czy obrazków, które swoją wagą zabijają cierpliwość internauty. Co z tego, że strona fajnie wygląda skoro ładowanie się grafiki trwa wieki? Uwierzcie mi, że potencjalny czytelnik prędzej naciśnie X aniżeli poczeka aż wszystko wreszcie się wyświetli. Korzystajcie z kompresji plików, to posiada właściwie każdy program graficzny (nawet Paint) i naprawdę nie gryzie . Jeśli top posiada większy obrazek najlepiej go po prostu pociąć (czyli utworzyć kilka obrazów, które po złożeniu tworzą utworzony wcześniej top).
7. Moda
Z webmasteringiem jest podobnie jak z ubraniami... Są ludzie oryginalni i ci, którzy podążają za modą. Najfajniej oczywiście należeć do tej pierwszej grupy, ale druga wbrew pozorom wcale nie jest taka zła. Tworzenie stron takich, jakie tworzyło się pięć lat temu wcale nie jest fajne i odstrasza potencjalnego czytelnika.
8. Czcionka
O niej już raz wspomniałam w punkcie drugim, ale tutaj napiszę nieco więcej na jej temat. Tekst na każdej ze stron jest bardzo ważny, dlatego trzeba stosować do tego odpowiednią czcionkę. Pamiętaj, że powinna wyglądać tak samo u każdego internauty (pkt 4)! Czyli korzystaj np. z Tahoma, Verdana czy Georgia - to jeśli chodzi o krój. Ważna jest też jej wielkość. Nie może być ani za mała, ani za duża. Najlepiej najpierw spójrz na swoją grafikę i na pole przeznaczone na tekst (ono też powinno mieć odpowiednią wielkość) i później dostosuj do tego rozmiar. Taki standard to najczęściej pomiędzy 10 a 12 pikseli. Jedna linijka tekstu nie może być również ani za krótka, ani za długa, rób tak, żeby było jak najwygodniej.
9. Efekciarskość
Efekty są fajne, ale w granicach rozsądku. Kiedyś weszłam na stronę jakiejś pizzeri i jak zobaczyłam, że wszystko mi się tam rusza natychmiast napisałam e-maila. Było tam pełno efektów, ale wyglądało to okropnie! Myślałam, że dostanę oczopląsu.
10. Left? Right? Center?
Nie wiesz czy Twój szablon powinien być ze strony lewej, prawej czy może na środku? Uważam, że to wszystko zależy od grafiki, którą stworzyłeś. Ważne, żeby odbiór strony był jak najłatwiejszy i najprzyjemniejszy.
I to by było na tyle. Jeśli ktoś chciałby dodać coś od siebie to zapraszam do komentowania! Przyszli i początkujący webmasterzy, do dzieła!
|
|