Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Alechanted 
WordPress.Klub
Piwowar


Imię: Kamil
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył/a: 03 Wrz 2014
Posty: 107
Miasto: Gliwice

Wysłany:    Piwne Mity

Hej. Za piwnego eksperta zdecydowanie się nie uważam, ale zdecydowanie jestem piwnym pasjonatem i wiem więcej, niż miażdżąca większość "piwoszy". Poza tym, że miałem przyjemność degustować każdy styl piwa zatwierdzony przez BJCP, uczestniczyć w profesjonalnym kursie sensorycznym i zderzyć się z każdą bardziej istotną marką z całego globu, to od dłuższego czasu warzę własne piwa i czynnie uczestniczę w życiu piwnej polski. Dodatkowo jestem członkiem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Generalnie bardzo boli mnie, że świadomość w temacie piwa w naszym kraju jest na poziomie tragicznym. Wiele osób w całym tym braku świadomości nawet myśli, że jest u nas w porządku i że Polska wie o piwie więcej, niż ktokolwiek inny. Wystarczy pojechać na zachód, do Niemiec, Holandii, Belgii (do Belgii koniecznie, to prawdziwi piwni geniusze) czy Wielkiej Brytanii, żeby zauważyć, jak głęboko tkwimy w tej ciemnej pupie z naszą wiedzą.

Ostatnio skonfrontowałem się z mitem bydlęcej żółci, która miała być składnikiem dodawanym w zastępstwie za chmiel w większych browarach. Wpis spotkał się z ciepłym przyjęciem i wiele osób zainteresowało się tematem głębiej. W kilku miejscach w sieci ruszyła dyskusja na temat piwa i kilka osób zaczęło się w tym kierunku rozwijać.

Artykuł dostępny tutaj

Szerzenie świadomości piwnej to jeden z celów, który sobie postawiłem zakładając alechanted.pl, więc zakładam wątek, aby dać wam miejsce do zadawania WSZELKICH pytań związanych z piwem i piwowarstwem. Obiecuję, że żadnego pytania nie pozostawię bez odpowiedzi! Kilka różnych błędów myślowych miałem już okazję poprawiać w kilku innych wątkach (i dalej będę to robił), jednak mocno wierzę, że temat taki jak ten jest głęboko potrzebny. Oczywiście, nikogo nie będę wyśmiewał i z nikogo nie mam zamiaru szydzić. Potraktujcie mnie jak piwną dobrą ciocię ;)

Piwne Q&A czas zacząć!
______________________________________________________
www.alechanted.pl
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Alabastrova 
Ownlog.Klub


Pomogła: 8 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2014-12-26, 15:44   

Nie lubię alkoholu i staram się unikać jak ognia. Mam jednak w sumie sugestie medyczne by to piwko co jakiś czas wychylić (fu!). Zatem nasuwa się pytanie czy piwo rzeczywiście ma właściwości wypłukujące piasek i kamienie z nerek, czy ma jakieś dobre skutki zdrowotne (poza dobry humorem - z czym tez nie do końca się zgadzam)? Czy to tylko fake, a jedyne działanie które może przysłużyć się do zwalczania kamieni to moczopędne właściwości i na tym "magiczna moc piwa" się kończy?
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
Alechanted 
WordPress.Klub
Piwowar


Imię: Kamil
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył/a: 03 Wrz 2014
Posty: 107
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2014-12-26, 18:37   

Tak, ma wpływ. Alkohol zawarty w piwie ma właściwości diuretyczne. Alkohol pozbywa się z nerek wazopresyny, co pozwala na swobodniejszy przepływ płynów. Oczywiście, efekty takiego leczenia są mozolne - po prostu więcej wydalasz, więc w konsekwencji więcej wypłukujesz. Dużo lepiej działa to jako środek zapobiegawczy - wypłukać wszystko, zanim zdąży się "odłożyć".

Warto dodać, że alkohol przyjmowany codziennie bardziej Ci zaszkodzi, niż pomoże, a żeby efekty były dobre musiałabyś chodzić "napruta" dzień i noc. W konsekwencji po prostu zamiast 0,5l piwa lepiej wypić 1,5l wody. Finalny efekt zdrowotny jest taki sam, a mniej szkodliwy dla reszty organizmu.

Co do paskudnego piwa - weź pod uwagę, że piwa dostępne w każdym sklepie i w każdym pubie to piwa najniższej jakości z możliwych. Różnica między VIPEM, Sarmackim a Carlsbergiem i Książęcym jak tak naprawdę żadna - to ten sam gatunek piwa - jasny "eurolager" i każde z tych piw będzie smakować tak samo. Zanim powiesz, że nie lubisz piwa powinnaś spróbować przynajmniej niektórych innych przedstawicieli!
Na start piwa jasne i mocne o solidnym charakterze (nie mylić z tymi, które mają ogromne "12%" na puszce) - np Belgijski Dubbel (ostatnio po KPD w żywcu pojawił się Cieszyński Dubbel receptury Czesława Dziełaka), Trippel - np La Trappe, czasem spotykane w sieci E. Leclerc czy Barley Wine (dostępne w specjalistycznych sklepach z piwem)
warto zainteresować się piwami o solidnym, chmielowym charakterze (nuty cytrusowe, nuty owocowe, mocna gorycz), np India Pale Ale, American India Pale Ale, Cascadian Dark Ale (sklepy nastawione na sprzedaż piw niszowych, najczęściej można spotkać dzięki dwóm polskim markom - pinta i alebrowar)
lub coś konkretnie abstrakcyjnego, jak np Milk Stout, czyli stout z dodatkiem laktozy, czy piwa flandryjskie (kwaśne) (sklepy specjalistyczne)

Wszystkie te wymienione od jasnego eurolagera, a także od siebie samych różnią się jak kawa różni się od herbaty ;)

Generalnie, piwo poniżej tych 6 zł to w przypadku naszego kraju jak odpowiednik jabola w temacie win. Trunek, który nie ma smakować, a po prostu kopać.
______________________________________________________
www.alechanted.pl
 
  podziel si� tym postem na:
Efa 
Blogger.Klub


Wiek: 37
Dołączyła: 05 Maj 2015
Posty: 35
Miasto: Poznań/Gorzów

Wysłany: 2015-05-15, 15:28   

Półtora roku temu, przechodząc koło specjalistycznego sklepu z piwem mój chłopak stwierdził "a chodź zobaczymy, co tu dają". Po otwarciu pierwszego piwa, które tam polecił nam sprzedawca (Pinta "Apetyt na życie"), moje podejście do piwa całkowicie się zmieniło (i ilość kasy w portfelu ;) )
I tak, jak kiedyś piłam raz na rok jakiegoś bezsmakowego lagera z sokiem (bleee ), tak teraz uwielbiam sobie wypić jakieś piwo craftowe (ale wiadomo - degustacja, bez objawów alkoholizmu).
Po półtora roku picia piwa - uzbierał nam się niezły zestaw butelek. Szkoda tylko, że do dobrego sklepu mamy tak daleko (ale z drugiej strony może to i dobrze dla portfela!).
Pora na pytanie: ostatnio wypuszczanych jest coraz więcej piw z małych browarów i ciężko zdecydować po co warto sięgnąć. W związku z tym - co dobrego do spróbowania byś mi polecił z nowości piwnych z polskich browarów (lubię różne style, może poza piwem wędzonym, które Kopyra tak promuje jako polski wyrób regionalny, a które źle działa na mój żołądek)?.
 
  podziel si� tym postem na:
Alechanted 
WordPress.Klub
Piwowar


Imię: Kamil
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył/a: 03 Wrz 2014
Posty: 107
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2015-05-29, 10:46   

Jako Hanys oczywiście polecam się pochylić nad wyjątkowo płodnym ostatnio browarem Kraftwerk. Zdarzają im się spadki formy, ale poniżej "dobrego" nie schodzą, więc nie ma stresu. Oczywiście, zawsze zerknij na etykietkę, bo chłopaki lubią wędzić ;)
Natomiast absolutnie trzeba się rozglądać za Artezanem. Imho to jeden z najlepszych polskich browarów a ostatnio zaczęli lać w butelki, więc i dostępność jest nieco lepsza.

Z całkiem nowymi tworami lepiej uważać. Na moje oko 3/4 z nich nie są warte uwagi, a o tych, którzy warzą jak należy robi się głośno tak czy inaczej. Przed kupnem najlepiej zrobić drobny risercz - są piwne blogi skupione głównie na degustacjach jak np smakoszgrzegorz, beervault czy oczywiście polskieminibrowary. Takie blogi to doskonałe narzędzia, jeżeli wiemy jak z nich korzystać. Wypij jakieś piwo i porównaj swoje wrażenia ze spostrzeżeniami któregoś blogera. Jeżeli będą bardziej zgodne niż mniej, to trafiłaś na bloga, który może Cię prowadzić w Twoich piwnych podbojach ;)

Ja niestety mało degustuję. Mam co prawda papier na sensoryka, ale w kontekście piwowarstwa interesują mnie tylko ciekawostki - piwa naprawdę wybitne albo używające nietypowych, rzadko spotykanych składników.
______________________________________________________
www.alechanted.pl
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz