Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2013-02-08, 22:51
Autor Wiadomość
Rododendron 


Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 630
Miasto: z łożyska

Wysłany:    Jak nazwać taką "wiarę"?

Chcę poruszyć trochę kontrowersyjny temat, ale tak się dziś zastanowiłam...

Ateista, to człowiek nie uznający istnienia Boga. Czyli wiadomo, że w niego nie wierzy i nie należy do Kościoła, żadnego Kościoła.
Agnostyk, uważa, że Bóg istnieje, ale nie praktykuje religii, ale figuruje w liście wierzących i apostazji nie wypełnił.

A jak nazwać człowieka, który nie neguje istnienia Boga, wierzy w siłę wyższą, ale z różnych powodów nie chce należeć do wspólnoty Kościoła?

Poszukałabym sobie odpowiedzi w Wujku, ale nie umiem sformułować zapytania ;) Więc można trochę o tym podyskutować :D
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

hasia 
WordPress.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 32
Dołączyła: 30 Maj 2010
Posty: 64
Miasto: Tczew

Wysłany: 2010-09-27, 20:37   

Z tego, co słyszałam, to agnostyk to osoba, która twierdzi, że nie wiadomo, czy Bóg istnieje i że nigdy nie będzie na to dowodów.
A co do pytania, to myślę, że taka osoba jest po prostu katolikiem (bo cały czas mówimy o tym wyznaniu, tak?). Rozczarowanym wartościami, jakie prezentuje dzisiejszy Kościół, leniwym, albo (tu wstaw jakikolwiek powód "niepraktykowania") ale mimo to, katolikiem. Uważam, że osobę wierzącą w jakiegokolwiek boga definiuje wiara, a nie odprawianie rytuałów z nią związanych.
 
  podziel si� tym postem na:
Rododendron 


Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 630
Miasto: z łożyska

Wysłany: 2010-09-27, 22:26   

No właśnie nie koniecznie chodzi mi o katolicyzm. Bo usłyszałam kiedyś ładne zdanie, że jest wiele religii, ale jest jeden Bóg ;) I idąc tym tokiem, to skoro nie chcę mieć do czynienia z żadną religią, ale wierzę w siłę wyższą, to kim jest taki człowiek? Fakt, że np. to że jest ochrzczony "wpisuje" go do chrześcijan. Agnostyk też może być chrześcijaninem, muzułmaninem, czy kimkolwiek.

Zastanawia mnie czy istnieje właśnie jakieś "fachowe" określenie na kogoś, kto załóżmy podpisał apostazję, ale wierzy w Boga. No bo jest wierzący, ale jednocześnie jest jakby ateistą...

Hm, hm, hm :yay:
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-09-27, 23:44   

Rododendron napisał/a:

A jak nazwać człowieka, który nie neguje istnienia Boga, wierzy w siłę wyższą, ale z różnych powodów nie chce należeć do wspólnoty Kościoła?


teista agnostyczny :)
masz link do wiki - http://pl.wikipedia.org/wiki/Teizm_agnostyczny

kurde, miałam to na egzaminie, ale do tej pory mi się mieszają -izmy -_-
 
  podziel si� tym postem na:
Rododendron 


Dołączyła: 29 Lis 2008
Posty: 630
Miasto: z łożyska

Wysłany: 2010-09-28, 08:17   

Ooo... A jednak istnieje coś takiego :D Dzięki, teneniel :ok:
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz