Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2014-06-21, 07:34
Autor Wiadomość
Alabastrova 
Ownlog.Klub


Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany:    transplantologia

Przejrzałam forum i pod hasłem transplantacja, transplantologia lub dawca organów nie pojawiło się nic. Dziwne. To taka ważna sprawa... Pomyślałam, że chętnie poznam Wasze zdanie na temat transplantologii.

Do bazy dawców zapisałam się w 2010r. i od tamtej pory na ręku noszę niebieską gumową bransoletkę a w portfelu na stałe znalazła swoje miejsce karta - oświadczenie woli.

Fragment 'przemówienia' , które napisałam dla kolegi na zajęcia (zdaję sobie sprawę, że obszerny):

Pewnie zastanawiacie się co to za opaska na moim ręku? Odpowiadam z dumą – moje oświadczenie woli.

Ideą transplantacji zaraziła mnie moja znajoma, u której 2lata temu zauważyłem podobną opaskę. Pierwsze o czym pomyślałem „rany! A jak kiedyś zapukają do niej lekarze i poproszą o oddanie nerki bo ktoś jej potrzebuje?! Przecież jest taka młoda…” Koleżanka wyjaśniła mi jednak, że pobranie narządów dotyczy tylko
i wyłącznie pośmiertnego dawstwa.

Moja pierwsza reakcja nie była niczym nadzwyczajnym. Właśnie tak kojarzy nam się ten termin.
Z bólem, z przymusem i hospitalizacją. Nie zgłębiamy tematu bojąc się go i uciekając od niego jak najdalej. Niech stoi z boku, nas nie dotyczy.

Wielu z nas kojarzy transplantacje ze sprzedażą organów, a tymczasem zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów w naszym kraju obowiązuje całkowity (!) zakaz handlu ludzkimi narządami. Karą pozbawienia wolności od roku do trzech lat objęte są takie procedury jak ogłoszenia dotyczące sprzedaży lub zakupu narządów, tkanek czy komórek, ich pobieranie bez pozwolenia, a także przewóz przez granice.

Nie bójmy się! Nasze narządy z pewnością nie zostaną sprzedane na czarnym rynku. Dodatkowo oświadczenie woli wymusza na lekarzu absolutne poszanowanie ciała zmarłego w momencie pobierania narządów.

Nasza niechęć do tego tematu wynika też często z przekonań religijnych. Zastanawiamy się czy jest to etyczne i moralne. Czy zgodne z Naszą wiarą? Te argumenty podnoszone są najczęściej w dyskusjach na temat transplantologii.

Jeżeli zastanawiamy się nad tym czy Kościół Katolicki daje przyzwolenie na taki zabieg, musimy pamiętać że ten zajął stanowisko kilka lat temu:

Zacytuję teraz słowa Papieża Jana Pawła II

„Każdy przeszczep narządu ma swoje źródło w decyzji o wielkiej wartości etycznej,
decyzji, aby bezinteresownie ofiarować część własnego ciała
z myślą o zdrowiu i dobru innego człowieka.
Na tym właśnie polega szlachetność tego czynu, który jest autentycznym aktem miłości.”

Jeżeli zaś chodzi o inne religie, większość popiera ideę transplantologii. Nieliczne wyjątki tj babtyzm, buddyzm, agnostycyzm pozostawiają decyzję o przeszczepie człowiekowi, który miałby się mu poddać. Niechętni tej idei są wyznawcy islamu. Zaś jedyną religią bezwzględnie sprzeciwiającą się przeszczepianiu narządów jest szintoizm, uznający ciało zmarłego człowieka za nieczyste i niebezpieczne.

Popatrzmy też na to od drugiej strony.

Do tak wielu wypadków dochodzi każdego dnia na polskich drogach. Niekiedy uszkodzenia narządów są tak rozległe, że jedynym ratunkiem jest przeszczep. Pamiętajmy tez o różnego rodzaju chorobach, które wyniszczają nasze organy każdego dnia. Dni, a często godziny są tutaj na wagę złota, a jedyną możliwością jest pobranie od kogoś fragmentu lub całości organu. Potrzebny jest przeszczep. Przeszczep na który czeka się wiele miesięcy, a nawet lat.
Czy potrafimy postawić się na miejscu osoby, która tego przeszczepu wymaga? Jeżeli tak to pomyślmy, jak bardzo liczymy, że następnego dnia dotrą do nas te wyczekane informacje o dawcy. Czy nie chcielibyśmy ratunku dla samych siebie lub najbliższych nam osób?

Każdy człowiek walczy o swoje życie do ostatnich chwil, a przecież wystarczy właśnie chwila, myśl o tej idei, o decyzji, która podaruje komuś nowe życie.



A Wy, co myślicie o transplantacji? Wspieracie take kampanie?
Czy dawcy organów na zawsze będą kojarzyli się z motocyklistami?
Jaka jest Wasz opinia na temat pobierania narządów?


Nie wiem czy mogę się tutaj pokusić o małą reklamę ale zachęcam, nakłaniam, propaguję akcję oddawania narządów.
Wszelkie informacje jak można stać się takim dawcą oraz oświadczenie woli do pobrania znajdziecie pod adresem Dawca.pl :)


Dziś to zwykły podpis na niezwykłym papierku,
a kiedyś będzie to niezwykłe życie za drobny gest.
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

T-Virus 
Blogger.Klub
Szanowny Pan Bloger.


Zaproszone osoby: 14
Imię: Tomek
Wiek: 29
Dołączył/a: 23 Maj 2011
Posty: 319
Miasto: Kraków

Wysłany: 2012-09-07, 19:10   

Jak dla mnie, jak już będę trupem, to niech wycinają ze mnie co tylko chcą. Wtedy organy i tak już nie będą mi potrzebne :D Tym bardziej, jeżeli miałoby to uratować kogoś życie. Nie rozumiem osób, które potępiają transplantację - to zwykłe samoluby i ignoranci.
______________________________________________________
Rozruszajmy dział muzyczny!
 
  podziel si� tym postem na:
werka 
Blogger.Klub

Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 82

Wysłany: 2012-09-07, 23:38   

Jestem jak najbardziej za, nosimy z mężem coś a'la "papierowe karty magnetyczne" wyrażające chęć oddania organów, choć ostatnio to rozważam, bo zaczyna mnie to przerażać, zaczynam się bać tak jak i śmierci...choć to szlachetny dar...albo po prostu jest to tak niepojęte dla ludzkiego umysłu, że nie pojmuję. :niepewny:
 
  podziel si� tym postem na:
Alabastrova 
Ownlog.Klub


Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2012-12-18, 22:47   

a co jeżeli chodzi o szpik?:) są tu jacyś dawcy?
co myślicie o poznawaniu się dawcy z biorcą? Ostatnio mogliśmy to zobaczyć na przykładzie nergala, a jeszcze wcześniej Maćka Stuhra
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
RayGarraty 
WordPress.Klub


Wiek: 36
Dołączył/a: 04 Lip 2012
Posty: 212

Wysłany: 2012-12-18, 23:59   

Ja jestem w bazie dawców szpiku.
Krew z resztą też oddaje systematycznie.

I nie widziałbym przeciwwskazań gdyby ewentualny biorca chciał poznać dawcę czyli mnie.
______________________________________________________
www.czasemwidziane.pl
 
  podziel si� tym postem na:
werka 
Blogger.Klub

Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 82

Wysłany: 2012-12-20, 13:21   

ja co do szpiku mam jeszcze jakiś opór, ale chyba kwestia dojrzenia do tego, choć to naprawdę szlachetne...
 
  podziel si� tym postem na:
wendigo 


Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2012-12-20, 14:40   

Ze mną jest taki problem, że nikt mi nie umie kompetentnie w tym kraju odpowiedzieć czy mogę być dawcą krwi i szpiku (aczkolwiek stanowisko Niemieckiego Czerwonego Krzyża jest takie, że hormonalna terapia zastępcza nie jest przeciwwskazaniem do oddawania krwi, więc na logikę także Polska nie powinna mieć nic przeciwko temu ;) ale jakbym poszedł do takiego sobie krwiobusu, to by mnie pewnie odesłali z kwitkiem), bo jeśli chodzi o organy, to są z pewnością na tyle cenne, że zostałyby pobrane mimo wszystko i oczywiście noszę w portfelu oświadczenie woli :)
A z tym krwiodawstwem i dawstwem szpiku to też muszę kiedyś "porządek" zrobić (tzn. no zostać dawcą ;) ).
 
  podziel si� tym postem na:
werka 
Blogger.Klub

Dołączyła: 23 Maj 2012
Posty: 82

Wysłany: 2012-12-20, 14:55   

o ile mi wiadomo o klasyfikacji dawców musiałbyś przejść jakąś konsultację z lekarzem poradni przeszczepowej bo jest to p/wsk względne ale niedyskwalifikujące ;)

[ Komentarz dodany przez: Htsz: 2014-06-21, 08:36 ]
nowszy temat tu => oddawanie organów po śmierci
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz