Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
wieszcozjesz 
Blogger.Klub


Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 46
Miasto: Podkarpacie

Wysłany:    Jaka umowa dla blogera? O dzieło czy lecenie? Wzór umowy

Witam
Prosiłbym o radę w jaki sposób najlepiej rozliczać się z reklamodawcą. Czy umową o dzieło czy raczej zlecenia. Może macie wykorzystywany przez Was taki wzór umowy? Nie wiem jakie jest ostateczne stanowisko Urzędu Skarbowego co do rozliczenia z takiej umowy.

Bardzo proszę o podzielenie się posiadanymi informacjami. Pozdrawiam
______________________________________________________
mój sprzeciw dla szkodliwej chemii w żywności
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-11-20, 11:55   

wieszcozjesz napisał/a:

Prosiłbym o radę w jaki sposób najlepiej rozliczać się z reklamodawcą. Czy umową o dzieło czy raczej zlecenia.
ale to jest różnica i rodzaj umowy zależy od charakteru wykonywanej pracy.

Umowa o dzieło jest zawsze odpłatna. W przypadku zlecenia może być z tym różnie, ale jak nie odznaczono, że darmowa, to automatycznie oznacza, że za kasę.
Umowa o dzieło dotyczy czegoś co ma swój początek i konkretny koniec, np. projekt strony internetowej. Wykazujesz efekt swojej pracy i za to otrzymujesz wynagrodzenie. Umowę zlecenie podpisze kelner, ochroniarz czy ogrodnik.
Przy umowie o dzieło nie ma jeszcze obowiązku płacenia składek ZUS.

Najlepiej skonsultować się ze specjalistą w tych sprawach (umowy).

Jak zagwarantujesz klientowi 500 fanów na fejsie w miesiąc, to podpiszesz umowę o dzieło. Jeżeli będziesz reklamował jego fanpejdż we wpisach, ale bez żadnej gwarancji co do efektów - to podpiszesz zlecenie.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
CatherineWolf 
Blogger.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 38
Dołączyła: 07 Lis 2013
Posty: 27
Miasto: łódzkie

Wysłany: 2013-11-20, 14:09   

Ja dotychczas korzystałam z umowy o dzierżawę powierzchni reklamowej na stronie internetowej.
Wszystko zależy od tego na jakiej zasadzie odbywa się ta 'współpraca'.
 
  podziel si� tym postem na:
wieszcozjesz 
Blogger.Klub


Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 46
Miasto: Podkarpacie

Wysłany: 2013-11-21, 13:59   

CatherineWolf napisał/a:

Ja dotychczas korzystałam z umowy o dzierżawę powierzchni reklamowej na stronie internetowej.
Wszystko zależy od tego na jakiej zasadzie odbywa się ta 'współpraca'.


Faktycznie nie zaznaczyłem o co chodzi. Właśnie o powierzchnię reklamową i post sponsorowany. Umowa na oba to pewnie o dzieło.
______________________________________________________
mój sprzeciw dla szkodliwej chemii w żywności
 
  podziel si� tym postem na:
Maggie90 
Blogger.Klub


Wiek: 33
Dołączyła: 12 Sty 2013
Posty: 46

Wysłany: 2013-11-21, 20:07   

wieszcozjesz napisał/a:

Faktycznie nie zaznaczyłem o co chodzi. Właśnie o powierzchnię reklamową i post sponsorowany. Umowa na oba to pewnie o dzieło.

Jeśli chodzi o "wynajem" powierzchni reklamowej, jest to umowa nienazwana podobna w swojej istocie do umowy dzierżawy czy najmu. Jednakże przedmiotami takich umów mogą być tylko rzeczy i prawa, a strona internetowa jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego, którego wynajmu KC nie dopuszcza. Ciekawy casus z fajnym uzasadnieniem znajdziesz tutaj. To orzeczenie WSA w Krakowie z 2010 roku.

Co do wpisu sponsorowanego - to umowa o dzieło.

Rozwinę jeszcze to, co napisał na początku Htsz a propos różnicy między umową zlecenia a umową o dzieło.
Jednym z podziałów umów prawa cywilnego jest rozróżnienie na umowy rezultatu (i tu mamy umowę o dzieło) i umowy starannego działania (umowa zlecenia). Ich cechą różnicującą jest to, co oferujesz drugiej stronie umowy (i wiele innych rzeczy, ale te raczej nie będą Cię interesować).
Przy umowach rezultatu zobowiązujesz się do osiągnięcia konkretnego celu. Jak w podanym przykładzie - 500 fanów na FB, napisanie posta, namalowanie obrazu, sprzedaż stu paczek ciasteczek... Z tego rezultatu będziesz rozliczany i to on świadczy o tym, czy wywiązałeś się ze zobowiązania.
Umowy starannego działania nie gwarantują osiągnięcia rezultatu. Zobowiązujesz się do tego, że swoją robotę wykonasz najlepiej jak potrafisz, ale nie bierzesz odpowiedzialności za efekt. Analogicznie możesz zobowiązać się do prowadzenia fanpejdża bez gwarancji tego, ilu nowych fanów zdobędziesz, będziesz promował firmę w swoich wpisach np. przez lokowanie produktów nie gwarantując, że wzrośnie jej sprzedaż itd.

I nie jest ważne, jak Ty zatytułujesz umowę (chociaż nie spotkałam się jeszcze z tym, żeby to bloger miał ją konstruować ;) ). Możesz napisać w nagłówku, że to umowa agencyjna, wynajem mieszkania czy bajka o Jasiu i Małgosi, nazwanie stron (wynajmujący-najemca, sprzedający-kupujący) również nie jest wiążące - o zakwalifikowaniu do danego typu umowy i tak decyduje treść czynności prawnej.
______________________________________________________
ILoveHowItFeels.pl: Fit blog - sport, zdrowe odżywianie, pielęgnacja naturalna
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz