Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany:    Macademian girl & fotograf - szanowanie pracy innych ?

Witam

Co sądzicie o ostatniej głośnej blogowej aferce czyli Macademian girl poszukującej fotografa? Wiele osób jest oburzonych, powstało też sporo publikacji na ten temat.


kopia

O co dokładnie chodzi możecie przeczytać:
http://kotkowicz.pl/2013/...-szanuj-innych/
http://www.kominek.in/201...ciala-zaplacic/ Chociaż tutaj Kominek odnosi się tylko do osób komentujących całe zdarzenie
http://www.musthavefashio...ie-wykorzystac/
http://czaplicka.eu/macad...ej-panszczyzna/

Ja do teraz mam mieszane uczucia, z jednej strony zarabia pewnie sporo na blogu na którym prezentuje głównie fotografie, jej promocja za bardzo nie pomoże fotografowi. Z drugiej w tym przypadku cała sytuacja porównywana jest do relacji bloger-firma, a przecież duża ilość blogerów szczególnie tych początkujących godzi się na barter od firm które zapewne dysponują większym budżetem niż Tamara. Oferta nie była skierowana do profesjonalistów.

 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-07-27, 01:46   

Wystartowałbym. Problem tylko w tym, że klapnięcia migawki w lustrzance nie są za darmo i samo portfolio to trochę nędzna zapłata. Także gdybym startował, to pewnie dopłaciłbym, żeby pod zdjęciami NIE BYŁO mojego podpisu. ;)

A tak serio - nie pierwsza i nie ostatnia podobna sytuacja i dziwię się, że ludzie poświęcają energię na komentowanie tego i pisanie o tym tekstów na blogach. Najbliżej mi do opinii Kominka, z tym że nie chodzi mi o publicznie linczowanie kogoś w sieci, tylko skalę całej "afery". Nic tylko wstawić popcorn.
 
  podziel si� tym postem na:
Emzzz 
Blogger.Klub


Imię: Emilia
Wiek: 32
Dołączyła: 15 Lip 2013
Posty: 70

Wysłany: 2013-07-27, 11:00   

Też mi się wydaje, że sprawa bardziej rozbuchana niż tego warta.
Wystarczyło, że nie napisałaby publicznie nt. zapłaty i z ewentualnymi zainteresowanymi dogadywała się na prywacie. Może ktoś byłby chętny.
Jednak wydaje mi się, że fair byłaby choćby drobna zapłata. Przecież nawet jak ktoś z najbliższych coś dla ciebie robi to czujesz się zobowiązany zaprosić go na kawę/piwo/czy jakkolwiek inaczej zrekompensować mu poświęcony czas i pracę.
 
  podziel si� tym postem na:
Kot.kot 
Blogger.Klub


Dołączyła: 24 Mar 2013
Posty: 58
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-07-27, 14:10   

Mimo, że oferta nie była skierowana do profesjonalistów, wydaje mi się, że Tamara postąpiła troszkę nieładnie. Niedawno Fashionelka napisała na swoim fanpejdżu, że bawią ją sytuacje, gdy blogerzy określają swoją pracę jako ciężką i wówczas MG niczym lwica broniła zaciekle swojego zajęcia i pisała, jakie to ono jest straaasznie ciężkie. I że należy to całe blogowanie szanować, przeca taki ogrom pracy w to wkłada. W kontekście tych wypowiedzi ta oferta wygląda po prostu przezabawnie. Należało jej się wytknięcie podwójnych standardów. Mogła chociaż zaproponować jakiś barter, cokolwiek. Jest blogerką modową, ma dostęp do różnych fajnych rzeczy. Podpis i portfolio to kiepskie wynagrodzenie. No, błagam, ilu obserwatorów zwraca uwagę na autora zdjęć (zwłaszcza w przypadku Tamary, której stylizacje... przytłaczają wszystko inne).

Inna sprawa to fakt, że blogerki histerycznie reagują, gdy jakaś firma proponuje im współpracę za barter albo za darmo. Gdy otrzymują maila z niepoważną ofertą, zamiast olać sprawę i kliknąć "kasuj", lecą na skargę do papcia Kominka. Nie jest miło, gdy traktują innych tak, jak one same nie chcą być traktowane.
Chyba dlatego ludzie zechcieli poprosić Kominka o komentarz w tej sprawie, żeby zobaczyć, co on myśli, kiedy to ta druga strona postępuje nie fair.
I nie dostrzegam nigdzie elementów linczu na MG. Ja tam w komentarzach widzę tylko ludzi, których wkurzyła arogancja blogerki.
 
  podziel si� tym postem na:
Jadźka 
WordPress.Klub


Imię: Mateusz
Wiek: 28
Dołączył/a: 12 Gru 2012
Posty: 116
Miasto: Olszew

Wysłany: 2013-07-27, 22:27   

Przecież sprawa wygląda prosto - chcesz robić zdjęcia za darmo dla blogerki - piszesz do niej.
Masz w pupie taką fuszerkę, bo nawet za baterie Ci się nie zwróci - olewasz temat.
Kurcze, kompletnie nie rozumiem całej tej afery, ponieważ powstała praktycznie z niczego, a pożytku z tego wszystkiego szukać ze świecą.
 
  podziel si� tym postem na:
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany: 2013-07-28, 01:24   

Kot.kot napisał/a:

Niedawno Fashionelka napisała na swoim fanpejdżu, że bawią ją sytuacje, gdy blogerzy określają swoją pracę jako ciężką i wówczas MG niczym lwica broniła zaciekle swojego zajęcia i pisała, jakie to ono jest straaasznie ciężkie


Śledziłam tą kłótnie, z tego co zaobserwowałam widzę że Tamara czasem przesadza. Kiedyś czytałam o 2-3 sytuacjach w których "pojechała" czytelniczce za normalny komentarz, Słynne "Bitch please, to nie jest koncert życzeń" w odpowiedzi na "Chciałabym Cie zobaczyć w t-shircie i dżinsach" albo nie podoba jej się że ktoś napisał "ładnemu we wszystkim ładnie " ona wygląda ładnie bo wszystko ma perfekcyjnie dopasowane.

Ostatni reportaż:
http://www.pudelek.tv/vid...szafiarka-2894/
Wszystko ładnie tylko pod koniec mówi że robienie wpisu zajmuje jej 8 godzin albo więcej. Wg mnie max 3-4h
Przynajmniej ma charakter i się wyróżnia.
 
  podziel si� tym postem na:
Kot.kot 
Blogger.Klub


Dołączyła: 24 Mar 2013
Posty: 58
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-07-29, 14:16   

Jadźka napisał/a:

Przecież sprawa wygląda prosto - chcesz robić zdjęcia za darmo dla blogerki - piszesz do niej.
Masz w pupie taką fuszerkę, bo nawet za baterie Ci się nie zwróci - olewasz temat.
Kurcze, kompletnie nie rozumiem całej tej afery, ponieważ powstała praktycznie z niczego, a pożytku z tego wszystkiego szukać ze świecą.

Ale równie dobrze można by odbić piłeczkę i dokładnie to samo powiedzieć o aferach, które wywołuje druga strona, czyli blogerzy.
Chcesz robić wpisy dla firmy za nic nie warte szmaty-piszesz do niej.
Masz w pupie taką fuszerkę, bo wolisz zarabiać porządną gotówkę i do tego pojechać na wakacje-olewasz temat.

Mnie się wydaje, że w tym wszystkim chodzi głównie o moralność Kalego: blogera wykorzystać-źle, bloger wykorzystać-dobrze.
 
  podziel si� tym postem na:
dezaar 
Blogger.Klub


Wiek: 31
Dołączyła: 27 Cze 2013
Posty: 46
Miasto: Poznań

Wysłany: 2013-07-29, 15:34   

Cała sprawa wygląda dziwnie, do pewnego czasu miałam o tej dziewczynie naprawdę dobre zdanie, oglądałam z nią kilka wywiadów, wydawała się na inteligentą i miłą dziewczynę. Po prześledzeniu tej i kilku innych spraw z nią związanych, stwierdzam, że woda sodowa uderzyła do głowy!!! jak można w taki sposób odpowiedzieć czytelniczce:"że to nie jest koncert życzeń", brak szacunku dla czytelnika, a to przecież oni sprawiają, że nasze blogi nabierają jakieś wartości!! przykre!!. Sprawa z fotografem to juz zupełny brak ogłady, co z tego, że jej nie płaci nikt za mikijaż, czy coś z tym związnego!! ale zarabia na wejściach, na tym że ludzie chcą oglądać zdjęcia, które na dodatek ktoś naiwny zrobi jej za darmo, ja rozumiem, gdyby ona była jeszcze poczotkującą nic nie zarabiającą blogerką, ale w jej przypadku to czysty wyzysk!! Jeśli chce się zarabiać to trzeba przygotować się na to, że firma przynosi nie tylko zyski, ale i inwestycje i trzeba pamiętać, że to działa w dwie strony - jeśli my chcemy zarobić to musimy dać zarobić także innym i nie widzieć w tym wszystkim tylko siebie, nie być zachłannym... Takie jest moje zdanie.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-07-31, 02:33   

Tamara ma konto na forum, więc jak kiedyś tu trafi to może się wypowie.

Jak to jest z tymi blogerami wreszcie? zarabiają na swojej pasji czy ciężko pracują? Ciężka praca kojarzy mi się z czymś nieprzyjemnym a dłubanie przy tym co bardzo lubię/kocham - z bardzo przyjemnym.

Moim zdaniem można wytoczyć wiele argumentów za i przeciw takim współpracom.

Z jednej strony sama zarabia to powinna płacić innym, których zdolności wykorzystuje do budowy bloga i wizerunku. Z drugiej strony nie znamy szczegółów takiej współpracy - poza tym wyjaśnieniem w komentarzu, że to będzie bez wynagrodzenia pieniężnego.

Wielokrotnie umawiałem się na zdjęcia przez maxmodels i żadna ze stron nie brała/dawała pieniędzy. Dobrze się bawiliśmy. Efekty były różne, każdy znał warunki przed sesją. Ja się uczyłem i one. Im więcej łapałem tym bardziej wybredny się stawałem. W pewnym momencie myślałem o tym by podjąć współpracę z kilkoma szafiarkami z Wrocławia. Miałbym w miarę ogarniętą dziewczynę, która wie coś na temat mody (więc dobierze ciekawą stylizację), pomaluje się sama odpowiednio do stroju i ma stronę, na której ktoś poogląda moje prace.

Jeżeli moja współpraca miałaby polegać na przychodzeniu w wyznaczone miejsca, zrobieniu kilkunastu ujęć i oddaniu zdjęć blogerce by je sobie obrobiła - to pisałbym się na takie coś, za darmo. Jeżeli w grę wchodziłaby także obróbka, to wtedy chciałbym czegoś w zamian, nie tylko linka na blogu.

Jeżeli darmowa współpraca obejmuje tylko wpisy niesponsorowane to ok, jeżeli płatne stylizacje to % dla mnie. Skoro jej ktoś zapłaci za pomalowanie się i ubranie, to niechaj i mój czas zostanie wynagrodzony przez tę firmę, wtedy mogę zająć się nawet obróbką.

Podchodzę do tego na luzie, bo nie zarabiam na fotografii i jak tu słusznie zauważono - to nie była oferta skierowana do profesjonalistów. Gdyby zgłosiła się do mnie po szablon na bloga - wolałbym pieniądze. Żadne bartery, reklamy itp.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz