Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany:    Notki prawne na blogu

Notki prawne na blogach - macie u siebie? Uważacie, że są potrzebne?

Chodzi mi o :
  • Website Disclaimer - wyłączenie odpowiedzialności (np. piszę o zdrowym odżywianiu ale nie jestem lekarzem więc cokolwiek zrobicie z tego co radzę powinniście się skonsultować z lekarzem)
  • Terms and Conditions / Terms of Service - Warunki / Zasady (np. używając tej strony zgadzasz się na poniższe warunki.... )
  • Copyright Notice - O prawach autorskich (np. jestem autorem wszystkich treści na blogu i nie pozwalam Wam ich kopiować)
  • Privacy Policy - Polityka Prywatności (np. zbieram dane o Was w taki czy inny sposób i wykorzystuje je tak i tak)

Sama się nad takowymi zastanawiam, bo na większości stron w jęz. angielskim takie informacje się znajdują. Nie mówiąc już o tym, że jeśli Twoja strona używa ciasteczek (cookies) to zgodnie z prawem UE powinniśmy wyświetlać o tym komunikat i dać użytkownikowi możliwość ich wyłączenia (oraz dodać odpowiednią Cookie Policy, która może być częścią polityki prywatności).
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Ines 
Blogger.Klub


Dołączyła: 15 Sty 2013
Posty: 71

Wysłany: 2013-01-26, 19:41   

Dobre pytanie. A jeśli już to umieścić to gdzie? W osobnej zakładce?
 
  podziel si� tym postem na:
T-Virus 
Blogger.Klub
Szanowny Pan Bloger.


Zaproszone osoby: 14
Imię: Tomek
Wiek: 29
Dołączył/a: 23 Maj 2011
Posty: 319
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-01-26, 19:55   

Jak dla mnie to trochę bez sensu - ale jakby to było niezbędne, to w blogosferze zapewne zrobiłoby się o tym głośno :)
______________________________________________________
Rozruszajmy dział muzyczny!
 
  podziel si� tym postem na:
Vashta_Nerada 
WordPress.Klub


Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 84

Wysłany: 2013-01-26, 21:09   

Ale jeśli ktoś sobie nie zaznaczy na blogu, że jest autorem wszystkich treści na blogu i nie zgadza się na ich kopiowanie, to pozwala użytkownikowi potraktować je jako "bezpańskie" i rozpowszechniać dalej - a przynajmniej do tego sprowadzały się moje dyskusje w sprawie okradania mojego bloga z tekstów.

Chyba raczej nie w osobnej zakładce, bo ktoś może w nią w ogóle nie kliknąć - ok jeśli "regulamin" jest w osobnej, ale wyłączenie odpowiedzialności powinno być w stopce albo umieszczone tak, by było widoczne w każdej podstronie (ale chyba tylko w przypadku poruszania takich tematów jak zdrowie, sport, odżywianie itp.).

Polityka prywatności - to chyba dopiero w momencie jak ma się jakąś większą społeczność... chociaż wy chyba macie.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-01-26, 22:18   

Blogera chroni prawo autorskie nawet jak nie ma żadnej notki na ten temat na blogu. Takie noty przydają się jak chcemy udostępniać nasze treści na konkretnych licencjach, wtedy ktoś sobie czyta te zasady i nie zawraca nam głowy.

Na blogforumgdańsk był wykład prawnika ma temat ochrony praw autorskich, zamieszczałem go już w innym temacie na forum.

Ja na szablonach dodaję z przyzwyczajenia "Kopiowanie zdjęć bez zgody autora jest zabronione." - bo kiedyś parę osób chciało taki tekst.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Vashta_Nerada 
WordPress.Klub


Dołączyła: 21 Lip 2012
Posty: 84

Wysłany: 2013-01-26, 23:10   

Htsz napisał/a:

Blogera chroni prawo autorskie nawet jak nie ma żadnej notki na ten temat na blogu. Takie noty przydają się jak chcemy udostępniać nasze treści na konkretnych licencjach, wtedy ktoś sobie czyta te zasady i nie zawraca nam głowy.


Chroni albo i nie. Mnie jak do tej pory nie udało się nic osiągnąć w związku ze skradzionymi mi tekstami (które nawiasem mówiąc nadal wiszą w jednym z popularnych serwisów), a prawnik z którym się konsultowałam stwierdził, że jeśli nie potrafię udowodnić, że w momencie kopiowania/kradzieży ich ze strony znajdowała się na niej ta formułka - "Zabraniam..." to nie było żadnej kradzieży, bo się na to swoim brakiem zakazu zgodziłam.

Chyba lepiej to mieć niż nie mieć. Ja na fali tamtych stresów umieściłam to wszędzie gdzie tylko się dało, a jak przyjdzie co do czego, to pewnie i tak "nic się nie da zrobić".
 
  podziel si� tym postem na:
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-01-26, 23:36   

Vashta_Nerada napisał/a:

Chroni albo i nie. Mnie jak do tej pory nie udało się nic osiągnąć w związku ze skradzionymi mi tekstami (które nawiasem mówiąc nadal wiszą w jednym z popularnych serwisów), a prawnik z którym się konsultowałam stwierdził, że jeśli nie potrafię udowodnić, że w momencie kopiowania/kradzieży ich ze strony znajdowała się na niej ta formułka - Zabraniam... to nie było żadnej kradzieży, bo się na to swoim brakiem zakazu zgodziłam.

Chyba lepiej to mieć niż nie mieć. Ja na fali tamtych stresów umieściłam to wszędzie gdzie tylko się dało, a jak przyjdzie co do czego, to pewnie i tak nic się nie da zrobić.


No właśnie chyba lepiej taką notkę mieć. Pytanie np. czy wystarczy w stopce "Copyright (rok) (nazwa bloga) Wszystkie Prawa Zastrzeżone" czy musi być to dłuższy tekst?

Jeśli chodzi o politykę prywatności to z tego co ja się orientuję to prawo UE wymaga takiej informacji jeśli zbieramy jakiekolwiek informacje o użytkownikach a robimy to mając chociażby włączone Google Analytics - miasto, przeglądarka, czas wizyty itp. Jeśli zbieramy mejle i dodatkowo pytamy np. o Imię i Nazwisko lub też inne dane to z kolei tworzymy bazę danych osobowych, która też rządzi się swoimi prawami.

Co do ciasteczek to zwróćcie uwagę, że na zagranicznych stronach (nawet prywatnych blogach) nastąpił wysyp takich powiadomień. Wystarczy spojrzeć na ilość wtyczek do wordpressa w tym temacie żeby zauważyć problem.

Ja sama u siebie mam zamiar wprowadzić takie notki jako osobne strony (linki do nich w stopce). Wolę się zabezpieczyć aniżeli później cierpieć z powodu własnego lenistwa :P

Natomiast o ile na zachodzie jest to bardzo popularne i w sieci krąży mnóstwo wzorów takich notek to u nas ja nie znalazłam żadnych przykładów do wykorzystania.
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-01-27, 00:08   

Vashta_Nerada napisał/a:

a prawnik z którym się konsultowałam stwierdził, że jeśli nie potrafię udowodnić, że w momencie kopiowania/kradzieży ich ze strony znajdowała się na niej ta formułka - Zabraniam... to nie było żadnej kradzieży, bo się na to swoim brakiem zakazu zgodziłam.
a ten prawnik specjalizuje się w prawie autorskim czy coś sobie poczytał? Obejrzałaś film, który zalinkowałem? pokaż mu i zapytaj jak się ma do tego co Ci powiedział ;-)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-01-28, 21:14   

Według mojej wiedzy wynika, że blog jest niczym innym jak dziełem autorskim danego blogowicza. Wpisy objęte są prawem autorskim. To tak samo jak by ktoś napisał książke - nie musi zaznaczac, ze zabrania kopiowania etc. To samo przez siebie jest juz takie.
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
Lui M 
Blogger.Klub


Dołączyła: 09 Mar 2013
Posty: 59
Miasto: Ukraina

Wysłany: 2013-03-17, 18:18   

Jak to się mowi "przezorny zawsze ubezpieczony" uwazam, ze lepiej dodac takie prawne notki, niz pozniej zalowac, ze ich nie bylo.
Ja robiac post o domowych recepturkach dodawalam notatke (ze nie ponosze odpowiedzialnosci za przedsawione przeze mnie porady) pod kazdym postem.
O kopiowaniu zdjec nie pisze poniewaz kazde zamieszczone przeze mnie zdjecie jest podpisane wiec jak ktos je skopiuje i umiesci u siebie, to bedzie, to dla mnie forma reklamy.
No i oczywiscie podaje zrodlo jezeli cos biore z jakiejs strony internetowej.
______________________________________________________
www.polkanakresach.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz