Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Ines 
Blogger.Klub


Dołączyła: 15 Sty 2013
Posty: 71

Wysłany:    Ortografia na blogu

Mam pytanie. Jak dbacie o poprawność tekstów na blogu? Ja piszę w Wordzie (to nawet wygodniej niż w okienku bloga) i potem kopiuję. Word mi literówki poprawia, dlatego dzisiaj byłam zaskoczona jak mi ktoś napisał w komentarzu, że robię masę błędów ortograficznych w postach. Nawet nie wiecie, jak strasznie mi się wstyd zrobiło. Przejrzałam jeszcze raz wszystkie posty (dużo tego nie ma) sama i ze sprawdzaniem pisowni Mozilli i nic nie znalazłam.

Jak Wy sobie radzicie z błędami? Przecież każdemu mogą się zdarzyć.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-01-23, 23:29   

Ja korzystam ze słownika wbudowanego do przeglądarki (używam Chrome). Nie lubię pisać w Wordzie (w moim przypadku Open Office Writer) bo przeklejając później tekst do okienka edycji w Wordpressie czasem zostaje mi formatowanie, czego chcę uniknąć. A z kolei przeklejać tekstu do notatnika aby usunąć formatowanie i dopiero do edytora WP mi się nie chce :P W każdym razie zawsze staram się pisać poprawnie.

Może tej osobie co zostawiła Ci taki komentarz chodziło raczej o błędy stylistyczne? Ja bym tej osobie odpisała, że przepraszam ale nie widzę i niech mi pokaże bo chcę się poprawić.
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
Alabastrova 
Ownlog.Klub


Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2013-01-23, 23:42   

Ines napisał/a:

Przecież każdemu mogą się zdarzyć.

Oczywiście!

Drobne błędy mi nie przeszkadzają, ale gdy wpisy są usłane rurzami i łuszkowymi pszygodami to nie wiem czy szybiej wyjdę z siebie czy z bloga ;) Bo mam dylemat!

Myślę, że częste komentarze odnośnie błędów, których nie ma są wynikiem nieznajomości ortografii u samego komentującego więc jeżeli Ty, ani Twój słownik ich nie widzicie, nikt inny również to możliwe, że taki hejter znalazł się u Ciebie i szukał zaczepki ;)

Ja sama robie pełno literówek, błędów pewnie też od groma bo sztuka pisania zanika (autentycznie! kiedys miałam same 6 z dyktand i wygrywałam konkursy, a teraz zdarza mi się w google wpisać słowo 'rzadko') ale póki sama ich jakby nie dostrzegam to nie jest najgorzej. Gdy jednak zauwazę jakiś błąd to oczywiście poprawiam od razu. Często też piszę notki w Wordzie co pomaga w ich wychwytywaniu ;)
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-01-23, 23:52   

Polecam przeglądanie forum i używanie wyszukiwarki, ponieważ już mieliśmy taki wątek (a to drugi raz kiedy je dublujesz) -> co z ortografią na blogach? (zamknąłem go i będziemy kontynuować tutaj).

Ja zwracam uwagę na ortografię. Sam popełniam błędy, najwięcej problemów stwarzają przecinki w zdaniach wielokrotnie złożonych - wtedy je obcinam / dzielę na mniejsze :D a także rzadko używane wyrazy z pułapkami ortograficznymi.
Jak widzę rażące błędy u kogoś to o nich wspominam.

Ines napisał/a:

dzisiaj byłam zaskoczona jak mi ktoś napisał w komentarzu, że robię masę błędów ortograficznych w postach. Nawet nie wiecie, jak strasznie mi się wstyd zrobiło.
To znaczy, że ktoś uważnie czyta co piszesz. O ile jego komentarz nie był wulgarny to według mnie także jest w jakimś sensie wartościowy. Tzw. grammar nazi przydają się czasem i nie ma się co złościć ;)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
wendigo 


Dołączył/a: 18 Lis 2012
Posty: 307

Wysłany: 2013-01-24, 00:04   

Piszę w Open Office'u więc błędy mam poprawione (wiadomo, że nie wszystkie), z resztą potem jak wklejam w okienko to jeszcze raz przeglądam czy nie ma podkreśleń. Kiedyś robiłem koszmarne błędy więc jak czasem czytam swój pamiętnik/bloga to aż strach :D miewam taką ochotę to poprawić... ale raczej tego nie robię, bo obiecałem sobie nie zmieniać starych wpisów :P
U innych to zależy jakie błędy... nigdy nie byłem dobry z ortografii, więc wielu pewnie nie widzę ;) bardziej gramatyczne - czasem czytam sobie czyjegoś bloga i myślę: "jak tak w ogóle można pisać?" ;)
Jakbym trafił na jakież jusz, rze i rurze to bym pewnie też nie czytał, ale pojedyncze błędy nie przeszkadzają mi.
 
  podziel si� tym postem na:
Vashta_Nerada 
WordPress.Klub


Dołączyła: 20 Lip 2012
Posty: 84

Wysłany: 2013-01-24, 15:19   

Chrome i Word są o tyle dobre, że wychwytują większość literówek i odnajdą większość błędów w zdaniu:
"Wczorai była straszna bóża" - zasygnalizują podkreśleniem i można poprawić na Wczoraj była straszna burza.

Ale daleko mu do doskonałości, bo słowniki nie znają niektórych słów - jak np. "dwudziestopięcioosobowy" mimo, że jest ono poprawne.

Nie wychwycą też wszystkich błędów, tych bardziej irytujących - i tu przydają się czujni czytelnicy. Wstyd - owszem, ale przecież nikt nie pisze całkowicie poprawnie, a dzięki temu można się nauczyć poprawnej pisowni.

Automatyczne słowniki nie poprawią błędów w zdaniu "Luiza rzuciła nie do pałek papierosa na par a pet" mimo, że poprawny ortograficznie zapis powinien wyglądać tak:
Luiza rzuciła niedopałek papierosa na parapet.
 
  podziel si� tym postem na:
inatena 
Blogger.Klub


Wiek: 29
Dołączyła: 04 Gru 2012
Posty: 61
Miasto: Chełm

Wysłany: 2013-01-24, 17:36   

Ja również jak piszę notkę na bloga to staram się pisać poprawnie ortograficznie. Mój open office chyba się popsuł czy coś, bo niestety błędów nie wyłapuje, dlatego muszę sama poprawiać. Często mam tak, że czytam notkę 10 razy i nie znajdę błędu, a na drugi dzień ( zazwyczaj już po opublikowaniu) znajduję masę literówek.
 
  podziel si� tym postem na:
RayGarraty 
WordPress.Klub


Wiek: 36
Dołączył/a: 04 Lip 2012
Posty: 212

Wysłany: 2013-01-24, 17:56   

inatena napisał/a:

Często mam tak, że czytam notkę 10 razy i nie znajdę błędu, a na drugi dzień ( zazwyczaj już po opublikowaniu) znajduję masę literówek.


Ja tak miałem z licencjatem.

U mnie z ortografią nie ma problemu. Gorzej z gramatyką. Albo zdarzy mi się dziwna forma jakiegoś pojedynczego słowa.
______________________________________________________
www.czasemwidziane.pl
 
  podziel si� tym postem na:
Jadźka 
WordPress.Klub


Imię: Mateusz
Wiek: 28
Dołączył/a: 12 Gru 2012
Posty: 116
Miasto: Olszew

Wysłany: 2013-01-26, 11:09   

Wszystkie swoje wpisy piszę w Microsoft Word i tam nie czuje się ani trochę zawiedziony, ponieważ jeśli popełniam jakieś błędy, szybko zostają wyłapane, a jak mam jakąś kontrowersyjną sytuację, wklepuję wyraz w google i wydaję sobie werdykt.
Z ortografią u mnie ogólnie nie jest źle, pisząc mało błędów popełniam, choć nie jestem zawsze pewny tego, czy dobrze stawiam przecinki, ale chyba jeśli ich będzie ciut za dużo, to dużo negatywów nie będzie ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Ewe-Linka 
Prezes w Mamspired


Zaproszone osoby: 3
Imię: Ewelina
Wiek: 32
Dołączyła: 17 Lis 2012
Posty: 154
Miasto: Northampton

Wysłany: 2013-02-23, 13:19   

Oj, mi też ostatnio coraz częściej się to zdarza... a żenujące jest to jak ktoś mnie co chwile poprawia. Jedni taktownie na priv napiszą, a drudzy to już w komentarzach z wykrzyknikami i tekstami, że oczy ich bolą od czytania takich byków (bez bicia- robię błędy, ale nie, że nie wiadomo jak rażące...)
______________________________________________________
Mamspired- parentingowy blog lifestyle.
 
  podziel si� tym postem na:
adorable 
Blogger.Klub


Imię: Sylwia
Wiek: 32
Dołączyła: 16 Gru 2012
Posty: 37

Wysłany: 2013-03-07, 12:53   

Z ortografią nie mam problemów, gorzej z interpunkcją, ponieważ często mam różnego rodzaju wątpliwości, które pomaga rozwiewać wujek Google. ;-)
______________________________________________________
Czasu coraz mniej, a książek coraz więcej.
 
  podziel si� tym postem na:
Ines 
Blogger.Klub


Dołączyła: 15 Sty 2013
Posty: 71

Wysłany: 2013-03-08, 23:49   

adorable napisał/a:

Z ortografią nie mam problemów, gorzej z interpunkcją, ponieważ często mam różnego rodzaju wątpliwości, które pomaga rozwiewać wujek Google. ;-)
To tak, jak u mnie. Interpunkcję robię raczej na tzw. czuja i czasem z google.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz