Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany:    Prawa autorskie a filmy wrzucane na bloga (blogger/blogspot)

1) Od paru tygodni nurtuje mnie jedna kwestia. Chciałbym wrzucać na mojego bloga dużo filmów z serwisów typu YouTube, DailyMotion, Vimeo, RuTube itp. Czy to aby legalne? Jak to jest z tymi prawami autorskimi, bo prowadzę bloga piłkarskiego i wiem, że wiele telewizji, a nawet UEFA, FIFA roszczą sobie prawa do pokazywania meczów (wyłączność itp.), no ale skoro są one na YouTube i ten czy inny serwis ich nie usuwa to widocznie przyzwala się na je udostępnienie? Tylko czy aby na pewno?

2) Druga kwestia to czy mogę wrzucać na mojego bloga wszystkie filmy ze słowem UDOSTĘPNIJ jak w przypadku np. stronki Orange:

Kod

http://www.orange.pl/kid,4000158865,id,4003468142,title,Seria-A-podzial-punktow-w-hicie-kolejki-,video.html

Tam poniżej tego filmiku jest wyraźnie napisane: umieść wideo na swojej stronie ---> UDOSTĘPNIJ. Wciskam przycisk UDOSTĘPNIJ i pojawia się kod filmiku:

Kod

<iframe width="512" height="290" frameborder="0" scrolling="no" src="http://api.dmcloud.net/embed/4f634d4d94a6f646fb00006d/52386e0206361d5be8000012?auth=2010149890-32-b8hsdicm-6b47133b515647eb51e3b30a1707e7c0-eJxLTrYtyAEABYMB4A=="></iframe>

więc jak rozumiem stronka Orange (lub inna, która robi tak samo) przyzwala na udostępnienie swoich treści video na prywatnych witrynach internetowych typu blog, vortal, portal itp.? Nie będę miał żadnych kłopotów jeśli filmik z ich strony umieszczę na moim blogu?
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany: 2013-09-19, 16:55   

Nie wiem na 100% ale wydaje mi się że możesz udostępnić taki filmik bez żadnej konsekwencji. Dzięki temu robisz promocję autorowi danego filmiku. Po to jest właśnie przycisk udostępnij, często sama wklejam ten kod na swój blog.

Gdy autor nie wyraża na to zgody po przyciśnięciu udostępnij pojawia się komunikat "Autor nie wyraża zgody na umieszczanie tego filmu w innych witrynach" więc chyba logiczne jest to z jeżeli opcja jest dostępna to autor wyraża zgodę.
 
  podziel si� tym postem na:
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany: 2013-09-19, 19:51   

Dzięki Wielkie za wypowiedź :) i proszę o kolejne opinie na ten temat :help:
 
  podziel si� tym postem na:
rockman 
WordPress.Klub


Wiek: 41
Dołączył/a: 18 Wrz 2013
Posty: 30

Wysłany: 2013-09-19, 20:25   

Może moja opinia nie będzie popularna ale dopóki Twoja strona/blog nie zarabia wstawiaj sobie co popadnie i się nie przejmuj. Youtube domyślnie blokuje filmy, które nie są dozwolone do wyświetlane na stronach trzecich. Jeżeli masz wątpliwość, podaj po prostu źródło obrazka/filmu. Najgorsze co Cię spotka to mail z żądaniem usunięcia.
______________________________________________________
www.rockmanattack.pl
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-09-19, 21:00   

Też myśle, że nie będzie problemu, chociaż jakieś tam zastrzeżenia mam.

Jak chcesz wrzucać filmiki z meczów to pewnie większość z nich tak naprawdę jest w sieci nielegalnie, więc udostępnianie jest zabronione, czy to ze strony Youtube, czy z oficjalnej strony papieża.

Legalnie możesz udostępniać materiały w większości tworzone przez jakieś kanały na youtube. Jakiś komentatorów tamtejszy itp. Po prostu te, do których ludzie je umieszczający mają prawa.



Raczej nikt się nie przyczepi. Ja bym tylko wziął pod uwagę to, że jakbyś chciał, żeby w przyszłości to była popularna strona - to co zrobisz z setkami materiałów, które łamią prawo?
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany: 2013-09-20, 17:35   

Kamysto napisał/a:

Legalnie możesz udostępniać materiały w większości tworzone przez jakieś kanały na youtube. Jakiś komentatorów tamtejszy itp. Po prostu te, do których ludzie je umieszczający mają prawa.


Czy masz na myśli takie kanały jak np.

Kod

https://www.youtube.com/user/LoveSerieA

Kod

https://www.youtube.com/user/juventus


?

Z tego co się orientuje to są^^ właśnie kanały oficjalne.

Kamysto napisał/a:

Raczej nikt się nie przyczepi. Ja bym tylko wziął pod uwagę to, że jakbyś chciał, żeby w przyszłości to była popularna strona - to co zrobisz z setkami materiałów, które łamią prawo?


Dobre pytanie. No ale z drugiej strony właściciel praw do danego filmu powinien najpierw uderzyć w serwis, który nielegalnie go udostępnia. Gdy serwis go usunie to wtedy film na moim blogu również zostanie zablokowany.

Skąd szary obywatel taki jak ja ma wiedzieć co jest legalne, a co jest nielegalne? Skoro YouTube i inne serwisy tego typu pozwalają wymieniać się linkami do filmów, pozwalają je udostępniać na różnych witrynach internetowych więc dają mi i innym tym samym "legitymację" do tego. Sorry, ale przy filmie takim czy owakim nie jest napisane że jest on legalny czy nielegalny. Natomiast przy każdym widnieje magiczne słówko "udostępnij".

YouTube nawet strzelił stosowną informację jak dany film wrzucić na bloga czy inną witryną internetową:

Kod

https://support.google.com/youtube/answer/57741?hl=pl


Codziennie YouTube usuwa miliony filmików, do których roszczą sobie prawa m.in. różne wytwórnie filmowe. Te wytwórnie nie atakują pojedynczych ludzi tylko serwis internetowy, który na to przyzwala. YouTube je oczywiście potem usuwa. Tak samo dzieje się w przypadku piłki nożnej. Właściciele praw do meczów np. Premier League codziennie śledzą YouTube i na każdą wrzutkę reagują. Często potem pojawia się napis: "Właściciel praw: FA usunął ten film z Youtube".

Więc gdy widzę, że jakiś film ze skrótem meczu piłkarskiego utrzymuje się w serwisie kilka lat czy nawet kilka miesięcy to ja jako szary obywatel dochodzą do wniosku, że jest on po prostu legalny, bo w przeciwnym wypadku ludzie do których te prawa należą już by się upomnieli.

YouTube wprowadził też inną blokadę przed takimi jak ja. Polega ona na tym, że dany film można obejrzeć tylko w ich serwisie. Nie można oglądać go na żadnej innej stronie np. blogu.
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-09-20, 18:00   

Ximena napisał/a:

YouTube wprowadził też inną blokadę przed takimi jak ja. Polega ona na tym, że dany film można obejrzeć tylko w ich serwisie. Nie można oglądać go na żadnej innej stronie np. blogu.


Nie tyle Youtube. Co chyba użytkownik może zablokować udostępnianie filmu w innych miejscach.

Te kanały, które wymieniłeś. Owszem, możesz spokojnie dodawać takie filmiki. Pewnie byś dał też swój komentarz i już ciekawa treść.

Ximena napisał/a:

Skąd szary obywatel taki jak ja ma wiedzieć co jest legalne, a co jest nielegalne? Skoro YouTube i inne serwisy tego typu pozwalają wymieniać się linkami do filmów, pozwalają je udostępniać na różnych witrynach internetowych więc dają mi i innym tym samym legitymację do tego. Sorry, ale przy filmie takim czy owakim nie jest napisane że jest on legalny czy nielegalny. Natomiast przy każdym widnieje magiczne słówko udostępnij.


W sumie racja. Teoretycznie YouTube nie może udostępniać rzeczy łamiących prawa autorskie. Ostatnio zrsztą na wykopie był pełnometrażowy film z youtube'a z ponad 1000 wykopanych, nie wiem czy moderacja go w końcu usunęła czy nie. To wszystko jest na granicy prawa i trzeba zachować zdrowy rozsądek. Nie sądzę, żeby np gazeta.pl wygrała proces z zaiksem, gdyby zaczęła rozpowszechniać piosenki albo albumy wrzucone na youtube'a.
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany: 2013-09-20, 20:51   

Przeczytałem już masę artykułów, komentarzy znalezionych w Google i muszę powiedzieć, że wiem - że nic nie wiem :) To wszystko staje się dla mnie bardzo irytujące.

Prawo polskie jest pokręcone, niejasne, nietransparentne.

Wiesz co mi też spędza sen z powiek? Kwestia zdjęć. Bardzo wiele stron internetowych w tym blogi wykorzystuje zdjęcia czyjeś. Mając za przeproszeniem w dupie prawa autorskie.

Ja też chciałbym opierać swój blog na zdjęciach (niepolskich, tylko zagranicznych), oczywiście bez przesady. Przy czym zdjęcia traktować jako tylko dodatek, a nie fundament mojej działalności - ale nie chcę mieć kłopotów z prawem :/

Nie chcę mieć kłopotów z prawem, ale też chcę mieć fajnego bloga. Byłbym skłonny nawet zapłacić autorom zdjęć, ale ja nawet nie wiem kto je robił i jak się z tymi osobami skontaktować. Większość pewnie pomieszkuje we Włoszech, ale pewności nie mam.

Ja sobie zrobiłem taką grafikę na blogu (Htsz wie o co kaman), która przedstawia w formie taśmy filmowej pomniejszone zdjęcia najwybitniejszych moim zdaniem piłkarzy w historii ligi włoskiej. W moim mniemaniu wyszło to super, ale zaraz będę zmuszony ją usunąć, bo... prawa autorskie. Tak jak pisałem, byłbym skłonny nawet opłacić licencję na te zdjęcia byle tylko ją zostawić, ale ja nawet nie wiem kto jest wykonawcą tych fotek :(

Sytuacja patowa.
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-09-20, 23:27   

Na wszystko są sposoby ;)

http://commons.wikimedia....pecial%3ASearch
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany: 2013-09-21, 14:12   

Kamysto napisał/a:



Wyjąłeś mi to z ust :) , bo tak się składa, że szukałem tutaj na forum odpowiedzi na moje problemy i jeden z użytkowników podsunął mi taką samą myśl.

Mam rozumieć, że wszystkie zdjęcia stąd tj. creative commons są poza ochroną praw autorskich? Użytkownik kajettanus pisał w jednym z tematów, że:

Cytat

Wrzucasz je sobie na bloga wraz z informacją o autorze i masz pewność, że nikt nieprzyjemny nie zapuka do Twoich drzwi


Serio tak jest? :D
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2013-09-21, 21:43   

Koło każdego zdjęcia masz adnotacje jakie prawa ci do nich przysługują. Większą jest na CC 3.0, czyli możesz robić prawie co chcesz pod warunkiem podania autorstwa. Te które są w public domain możesz wydrukować sobie i sprzedawać na allegro.
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
Ximena 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 02 Cze 2013
Posty: 66

Wysłany: 2013-09-21, 22:16   

Kamysto napisał/a:

Koło każdego zdjęcia masz adnotacje jakie prawa ci do nich przysługują. Większą jest na CC 3.0, czyli możesz robić prawie co chcesz pod warunkiem podania autorstwa. Te które są w public domain możesz wydrukować sobie i sprzedawać na allegro.


Taki bajer jest tylko na Wikipedii i Flickrerze?
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz