Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2012-11-07, 02:52
Autor Wiadomość
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany:    Publikacja zdjęć na blogu a naruszanie praw autorskich

Witam
Na swoim blogu wstawiam dużo zdjęć które nie są moją własnością tzw inspiracje.
Wiem że powinno się pod każdym zdjęciem pisać źródło ale to jest czasem naprawdę męczące przy publikacji 30 zdjęć gdzie każde jest z innej strony. Czasem jak przy przeglądaniu znajdę coś ciekawego to zapisuje to na dysk. Po jakimś czasie naprawdę nie wiem z jakiego źródła pochodzi obrazek.
Wiele z nich np z napisami motywującymi mają na dole napisany adres bloga osoby która ten obrazek przerobiła.
Na swoim blogu pisze źródła tylko niektórych obrazków, jak coś jest własnością konkretnego bloggera (fotka zrobiona przez niego) albo np jak korzystam ze strony jakieś firmy produkującej żywność i wklejam zdjęcie jakiegoś artykułu spożywczego.

Moim zdaniem nie ma sensu pisać w źródle adres kimono.pl przy publikowaniu zdjęć znalezionych na tej stronie pochodzących z Vogue bo wiem że kimono nie jest właścicielem tych zdjęć tylko pochodzą one z tego czasopisma. A takie portale już w ogóle nie piszą źródeł.

Mogę podać również przykład blog Julii Maffashion - jestem jego stałą czytelniczką prawie od początku istnienia. Od 2 lat wkleja serię obrazków Mix Inspirations http://madamejulietta.blo...ons-140512.html
Nigdy nie podała żadnego źródła i pewnie nigdy nikt ją o nic nie oskarżył bo jej mixy nadal są na blogu.

To może zadam pytanie: jak to jest z publikacją takich obrazków? czy mogę mieć jakieś problemu w przypadku nie podawania źródeł?

Przepraszam za mój "styl pisania" postów ! wiem ze to może być trochę chaotyczny - mój umysł jest ścisły studiuję inżynierię i zawsze miałam problem z pisaniem :) a dzisiaj po wczorajszych juwenaliach to już w ogóle :)
Ostatnio zmieniony przez P4uli 2012-05-19, 14:41, w całości zmieniany 2 razy  
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2012-05-19, 14:17   

Z ciekawości zapytam czy można kraść prawa? można je naruszać, to wiem, ale czy kraść prawa autorskie to poprawny zwrot :D ?

Temat ciekawy, już kiedyś poruszaliśmy podobną kwestię, możesz sobie poczytać jak to jest od strony okradanego.

P4uli napisał/a:

Wiem że powinno się pod każdym zdjęciem pisać źródło ale to jest czasem naprawdę męczące przy publikacji 30 zdjęć gdzie każde jest z innej strony.
Można robić przypisy, nawet na osobnej podstronie.

P4uli napisał/a:

Czasem jak przy przeglądaniu znajdę coś ciekawego to zapisuje to na dysk. Po jakimś czasie naprawdę nie wiem z jakiego źródła pochodzi obrazek.
Jeżeli wiesz, że użyjesz tego potem na blogu warto w nazwie pliku wpisać sobie adres danej strony ;)

P4uli napisał/a:

Moim zdaniem nie ma sensu pisać w źródle adres kimono.pl przy publikowaniu zdjęć znalezionych na tej stronie pochodzących z Vogue bo wiem że kimono nie jest właścicielem tych zdjęć tylko pochodzą one z tego czasopisma.
tu racja, jeżeli ktoś tylko przekleja zdjęcia to moim zdaniem nie ma potrzeby wspominania o nim.

P4uli napisał/a:

Nigdy nie podała żadnego źródła i pewnie nigdy nikt ją o nic nie oskarżył bo jej mixy nadal są na blogu.
Tego nie wiesz, przecież się nie pochwali, że ukradła zdjęcia i się ktoś w jego sprawie zgłosił.

P4uli napisał/a:

To może zadam pytanie: jak to jest z publikacją takich obrazków? czy mogę mieć jakieś problemu w przypadku nie podawania źródeł?
Nie masz zysku bezpośrednio na rozpowszechnianiu tych konkretnie grafik, ale zarabiasz na blogu - różnie to ktoś może interpretować. Ludzie zwykle piszą najpierw żeby dodać podpis lub skasować ich zdjęcie, bo sobie nie życzą rozpowszechniania. Chyba, że będzie to jakaś fotka, która sprzedawana jest na stronach 'stock photos' - wtedy mogą być problemy.

W bardzo prosty sposób można odszukać dane zdjęcie (chyba, że nie było nigdzie indziej publikowane). Wystarczy przejść do wyszukiwarki obrazów Google i przeciągnąć je na pasek wpisywania fraz (bądź wczytać z dysku). Skrypt wyszuka podobne obrazy w swojej bazie. Przykład: wyszukałem mój awatar.

edit: zauważyłem, że w przynajmniej trzech miejscach ktoś użył tego awatara (mój wizerunek) bez mojej wiedzy/zgody.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
P4uli 
Blogger.Klub


Imię: Paulina
Wiek: 33
Dołączyła: 19 Kwi 2012
Posty: 232

Wysłany: 2012-05-19, 14:43   

https://www.google.pl/sea...praw+autorskich

Zmieniłam tytuł, chociaż kradzież praw to popularny zwrot.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz