Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2016-04-07, 22:36
Autor Wiadomość
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany:    [pomoc] pierwsze kroki w fotografii

Dojrzałem w końcu do tego, żeby kupić sobie lustrzankę. Wybór body i szkieł nie jest jeszcze przesądzony, ale nie o to chcę zapytać. Założenie jest proste: to ma być kosztowne i zobowiązujące hobby, które zmusi mnie do ruszenia się sprzed komputera i nauczenia się czegoś nowego. ;)

Pamiętacie swoje pierwsze kroki z nauką 'świadomego' fotografowania? Jak się uczyliście panować nad niuansami otoczenia czy Waszego sprzętu? Jeszcze inaczej: co poradzilibyście takiemu świeżakowi jak ja, który ma dobre chęci i pokłady cierpliwości oraz jako-takie teoretyczne podstawy i chce nauczyć się jak najwięcej jak najmniejszym kosztem (co nie znaczy że musi być bezboleśnie ;) )?

Opowiedzcie mi swoje historie. ;)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Alabastrova 
Ownlog.Klub


Pomogła: 8 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2012-08-09, 15:56   

ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Najlepsze jest samodzielne dochodzenie do odpowienich ustawień, trybów które przybliżają nas do 'zdjęcia idealnego' :) żadne kursy i książki tego nie zrobią za Ciebie ;) chociaz wiadomo że można się na nich oprzeć, ale twierdzisz że podstawy masz więc nie powinno być tak źle ;) Zaciągaj przed obiektyw znajomych na sesje portretowe, zabieraj dziewczynę / żonę na wypady poza miasto i cykaj do upadłego widoki, korzystaj z drobnych porad innych fotoblogerów a można osiągnąc wielki progres w bardzo krótkim czasie :)
Nie wiem jaką główną radę można byłoby napisać prócz baw sie tym ;)
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
LikeaHater 
Blogger.Klub


Imię: Bartek
Dołączył/a: 26 Sie 2012
Posty: 19
Miasto: Polska

Wysłany: 2012-08-26, 23:54   

Robienie zdjęć i jeszcze więcej zdjęć i uczenie się na błędach tak to jest ze mną :) Praktyka przede wszystkim :)
______________________________________________________
http://LikeaHater.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
hellbike 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 17 Lut 2013
Posty: 17

Wysłany: 2013-02-19, 14:44   

robic bardzo duzo zdjec oraz ogladac sporo zdjec - najlepiej uznanych fotografow.
______________________________________________________
www.szukajaczycia.blogspot.com - blog o hardkorowych podrozach autostopowych.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2013-02-19, 18:15   

hellbike napisał/a:

oraz ogladac sporo zdjec - najlepiej uznanych fotografow.
a to nie wpłynie potem za bardzo na robione przez nas zdjęcia? ja bym nie chciał żeby ktoś nazywał mnie kopią jakiegoś znanego fotografa..
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
nomissn 
Blogger.Klub


Imię: Ewa
Pomogła: 1 raz
Dołączyła: 12 Lut 2013
Posty: 41

Wysłany: 2013-02-20, 10:50   

Możesz też spróbować poszukać w swoim mieście koła fotograficznego, umawiać się z innymi fotografami na wspólne plenery, wtedy w praktyce mogą ci pomóc z ustawieniami, a także bezpośrednio uczyć się od ich. Taka grupa często organizuje wewnętrzne warsztaty i uczy siebie wzajemnie :)
______________________________________________________
A tutaj bawię się i piszę o mądrych głupotach
 
  podziel si� tym postem na:
hellbike 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 17 Lut 2013
Posty: 17

Wysłany: 2013-02-20, 11:16   

Htsz napisał/a:

hellbike napisał/a:

oraz ogladac sporo zdjec - najlepiej uznanych fotografow.
a to nie wpłynie potem za bardzo na robione przez nas zdjęcia? ja bym nie chciał żeby ktoś nazywał mnie kopią jakiegoś znanego fotografa..


Udziele kilku warstwowej odpowiedzi na to pytanie, nieco uogulniajac i rozszerzajac swoja wypowiedz.

Z punktu widzenia artysty i sztuki - zapoznanie sie z wczesniejszym dorobkiem jest czyms niezbednym. W koncu jego celem jest zrobienie czegos nowego, unikalnego i niepotwarzalnego - a bez swiadomosci o tym, co zostalo juz dokonane, skazalby siebie na nieswiadome powielanie historii oraz ponowne odkrywanie koła. Tak jak naukowiec badajacy dana dziedzine musi znac dotychczasowe dokonania, tak samo artysta musi byc swiadomy dorobku innych. i chociaz nauka i sztuka sa zupelnie innym, porownanie to jest wyjatkowo trafne. Wielu ludzi wydaje sobie nie zdawac sprawy z tego, ze dzisiejsza postac sztuki jest efektem setek lat ewolucjii tej dziedziny.

Z drugiej strony - w sztuce, a chyba szczegolnie w fotografii - prawie wszystko juz zrobiono. Jakiego zdjecia bys nie zrobil - szczegolnie na poziomie amatorskim - na 99.999% ktos juz zrobil podobne zdjecie, do tego znacznie, znacznie lepiej.

Jednak abstrahujac od robienia czegos od krywczego - a skupiajac sie jedynie na checi zrobienia dobrego zdjecia - cudze zdjecia mozna traktowac jako inspiracje, ktore wyznaczaja nam jedynie pewien kierunek - ktorego pelne uksztaltowanie lezy w naszych rekach. Mozemy byc zafascynowani pewnym fografem i jego dzielami, odnalezc w jego pracach idee bliska naszemu sercu - ktora mozemy zrealizowac na swoj wlasny sposob.

Pomimo wszystkich tych powodow, istnieje jeszcze jeden, najwazniejszy. Kontakt ze zdjeciami, oraz ogolnie sztuka wizualna - po prostu zwieksza nasza wizualna wrazliwosc. Im wiecej zdjec zobaczymy, tym lepiej bedziemy rozumiec pojecie fotografii oraz sposob, w jaki wplywa ona na nasze zmysly.
______________________________________________________
www.szukajaczycia.blogspot.com - blog o hardkorowych podrozach autostopowych.
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-02-22, 15:37   

Dobra, minęło pół roku, rozdałem dużo "pomógł/pomogła" i teraz powiem Wam, jak to widzę dzisiaj.

Od tamtego czasu zrobiłem kilka tysięcy zdjęć. W różnych warunkach, różnymi obiektywami i ze zróżnicowanym efektem, ale sprawia mi to dużo przyjemności. Jeśli ktoś chce podglądnąć, to zapraszam na mojego Flickra.

Bałem się zetknięcia z samym sprzętem i nauczeniem się jego obsługi, tymczasem okazało się to najmniejszym problemem ze wszystkich. Na dzień dzisiejszy potrafię używać go na tyle sprawnie, na ile pozwala mi jego ergonomia i w większości przypadków potrafię dopasowywać się ustawieniami do zastanych sytuacji. A przynajmniej próbuję, z różnymi skutkami.

Doinwestowałem nieco pieniędzy w szkła (szeroki kąt, uniwersalny jasny zoom i jedna stałka 35mm z przeznaczeniem do portretów) i różne mniejsze drobiazgi i do szczęścia brakuje mi już tylko długiego jasnego zooma (najchętniej Sigma 70-200/2.8). Od niedawna dysponuję też dużym pokojem, który całkiem dobrze udaje studio, zestawem teł i kilkoma lampami, statywami i parasolkami i powoli uczę się świecenia - zarówno lampą błyskową, jak i żarówkami. To kolejny poziom wtajemniczenia, którego chcę się nauczyć - stąd pomysł na fotografię stockową, a może i nawet na sesje portretowe, choć to drugie wciąż wydaje mi się takie nierealne.

W planach jest też przyzwoity monitor z dobrymi kątami widzenia, szeroką paletą barw i możliwością sensownego skalibrowania (mam dostęp do kalibratorów sprzętowych), ale to jeszcze musi "chwilę" poczekać.

Wiem też, że muszę poświęcić więcej czasu na cyfrową obróbkę zdjęć, tak aby nie robić tego rzemieślniczo, lecz kreatywnie - aby polegało to na tworzeniu zupełnie nowych projektów, a nie tylko przeciąganiu suwaków w Lightroomie.

Odłóżmy jednak technikalia na bok.

To prawda, że praktycznie każde ujęcie zostało już przez kogoś zrobione. To prawda, że ktoś przede mną zrobił to lepiej. Ale z drugiej strony to nawet dobrze. Zmusza mnie to do uważniejszego spojrzenia na otoczenie i wyłuskiwania z niego szczegółów, które są pozornie nieatrakcyjne. Lubię jeździć po mieście z aparatem i rozglądać się, ale czerpię frajdę nie z tego, że wciskam spust migawki - lecz właśnie z tego rozglądania się i poszukiwania.

Aparat miał być dla mnie drogim i zobowiązującym przedmiotem, który zmusi mnie do wyjścia z domu w nieznane mi miejsca oraz uczenia się rzeczy, na które dotąd nie zwracałem zbytniej uwagi - i dokładnie tak jest.

Wciąż mam wiele do nauczenia i odkrycia. Wciąż czuję, że nie jest to maksimum możliwości moich, sprzętu i otoczenia. Ale jaram się tym, że to robię i że na 50 zrobionych zdjęć trafi mi się kilka takich, które mogę bez zażenowania komuś pokazać. Nie mam presji na bycie od jutra drugim Anselem Adamsem i nie każdemu spodoba się to, co robię. Grunt, że nie stoję z tym wszystkim w miejscu, a przy okazji spędzam czas bardziej konstruktywnie, niż np. na siedzeniu na FB.

I obym mógł to powtórzyć za rok albo dwa.
 
  podziel si� tym postem na:
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-02-22, 16:58   

Lukem napisał/a:



Od tamtego czasu zrobiłem kilka tysięcy zdjęć. W różnych warunkach, różnymi obiektywami i ze zróżnicowanym efektem, ale sprawia mi to dużo przyjemności. Jeśli ktoś chce podglądnąć, to zapraszam na mojego Flickra.


Genialne zdjęcia :) Strasznie mi się podobają :) szczególnie te nocne! Możesz powiedzieć z jakich materiałów się uczyłeś? (strony www, książki itp)
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-02-24, 17:06   

Daleko mi do samozachwytu, ale miło mi to czytać, dziękuję. :)

Jeśli chodzi o materiały, to nie ma tego dużo jak na razie, ale wypunktuję to co najważniejsze.

Z książek:

=> Szkoła fotografowania National Geographic. Fotografia cyfrowa Roba Shepparda - wydana dobrych parę lat temu i to widać choćby po szczegółach technologicznych, ale ogólna teoria jest ponadczasowa. Dobra książka na start zupełnie od zera, nawet dla kogoś, kto ma zwykłą "małpkę".

=> Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego. Zdecydowanie moja ulubiona. Naszpikowana praktyczną wiedzą i napisana w niezwykle przyjazny sposób. Niebawem pewnie dorzucę coś jeszcze z tej serii, wybór jest spory.

=> Kompozycja zdjęć. Kreatywna fotografia Harolda Davisa oraz Opowieści w obiektywie. Świat okiem Vincenta Laforeta. Obie są bardziej albumami i więcej się w nich ogląda niż czyta - także kupować raczej nie warto, ale wypożyczyć albo zdobyć z drugiej ręki już tak. Takie pozycje mają sens, bo zdradzają tok myślenia fotografów - przy każdym zdjęciu znajdują się nie tylko parametry techniczne, ale też wyjaśnienia, dlaczego akurat takie a nie inne ustawienia i jaka historia stoi za nimi.

Co do stron WWW:

=> okazjonalnie zaglądam na SwiatObrazu.pl i wybieram z niego jakieś drobne rodzynki, choć zdecydowanie zbyt rzadko. :looka:

=> ostatnio przypomniałem sobie o Fotografii dla ciekawych - fajny blog z praktycznymi poradami. Kiedyś wyróżniłem go w konkursie Helionu - a teraz, gdy sam siedzę w temacie, jestem jego fanem. :)

=> Techniki fotografowania lampą błyskową - dla odmiany coś specjalistycznego, tytuł mówi sam za siebie. Lampa to dla mnie wciąż trudne zwierzę do oswojenia, więc tej lektury nigdy dość. :)

=> różne strony na Facebooku, zapytania w Google i fora fotograficzne - z tymi ostatnimi najczęściej robię tak, że wyciągam jakiś interesujący mnie długi wątek i czytam wszystkie kilkadziesiąt stron. :) Tutaj nie wymienię konkretnych przykładów, bo jest tego dużo i łatwo znaleźć je samemu. Na FB mogę polecić choćby fanpage Warszawa Nieznana, a z forów dyskusyjnych - każde duże i długo istniejące (Canon-board, Nikoniarze).

Cała reszta to cierpliwość, pokora i samokrytycyzm, najlepiej w końskich dawkach. :)
 
  podziel si� tym postem na:
hellbike 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 17 Lut 2013
Posty: 17

Wysłany: 2013-02-24, 19:23   

americansuburbx.com - najlepsza strona z ambitnymi zdjeciami, jaka znam.

www.500px.com oraz www.1x.com - tutaj fotografia bardziej komercyjna i pocztowkowa.

Jesli chodzi o ksiazki - niewiele one wnosza do rozwoju fotograficznego, kiedy juz opanuje sie obsluge aparatu oraz pozna podstawowe zasady kompozycji.
______________________________________________________
www.szukajaczycia.blogspot.com - blog o hardkorowych podrozach autostopowych.
 
  podziel si� tym postem na:
Basia 
WordPress.Klub


Imię: Basia
Pomogła: 8 razy
Wiek: 37
Dołączyła: 21 Sty 2013
Posty: 296
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2013-02-24, 22:33   

Lukem napisał/a:

Daleko mi do samozachwytu, ale miło mi to czytać, dziękuję. :)

Jeśli chodzi o materiały, to nie ma tego dużo jak na razie, ale wypunktuję to co najważniejsze.

Z książek:

=> Szkoła fotografowania National Geographic. Fotografia cyfrowa Roba Shepparda - wydana dobrych parę lat temu i to widać choćby po szczegółach technologicznych, ale ogólna teoria jest ponadczasowa. Dobra książka na start zupełnie od zera, nawet dla kogoś, kto ma zwykłą małpkę.

=> Sekrety mistrza fotografii cyfrowej. 195 ujęć Scotta Kelby'ego. Zdecydowanie moja ulubiona. Naszpikowana praktyczną wiedzą i napisana w niezwykle przyjazny sposób. Niebawem pewnie dorzucę coś jeszcze z tej serii, wybór jest spory.

=> Kompozycja zdjęć. Kreatywna fotografia Harolda Davisa oraz Opowieści w obiektywie. Świat okiem Vincenta Laforeta. Obie są bardziej albumami i więcej się w nich ogląda niż czyta - także kupować raczej nie warto, ale wypożyczyć albo zdobyć z drugiej ręki już tak. Takie pozycje mają sens, bo zdradzają tok myślenia fotografów - przy każdym zdjęciu znajdują się nie tylko parametry techniczne, ale też wyjaśnienia, dlaczego akurat takie a nie inne ustawienia i jaka historia stoi za nimi.

Co do stron WWW:

=> okazjonalnie zaglądam na SwiatObrazu.pl i wybieram z niego jakieś drobne rodzynki, choć zdecydowanie zbyt rzadko. :looka:

=> ostatnio przypomniałem sobie o Fotografii dla ciekawych - fajny blog z praktycznymi poradami. Kiedyś wyróżniłem go w konkursie Helionu - a teraz, gdy sam siedzę w temacie, jestem jego fanem. :)

=> Techniki fotografowania lampą błyskową - dla odmiany coś specjalistycznego, tytuł mówi sam za siebie. Lampa to dla mnie wciąż trudne zwierzę do oswojenia, więc tej lektury nigdy dość. :)

=> różne strony na Facebooku, zapytania w Google i fora fotograficzne - z tymi ostatnimi najczęściej robię tak, że wyciągam jakiś interesujący mnie długi wątek i czytam wszystkie kilkadziesiąt stron. :) Tutaj nie wymienię konkretnych przykładów, bo jest tego dużo i łatwo znaleźć je samemu. Na FB mogę polecić choćby fanpage Warszawa Nieznana, a z forów dyskusyjnych - każde duże i długo istniejące (Canon-board, Nikoniarze).

Cała reszta to cierpliwość, pokora i samokrytycyzm, najlepiej w końskich dawkach. :)


Wow, dzięki za listę i komentarze :) Na pewno skorzystam :)


hellbike napisał/a:

americansuburbx.com - najlepsza strona z ambitnymi zdjeciami, jaka znam.

www.500px.com oraz www.1x.com - tutaj fotografia bardziej komercyjna i pocztowkowa.

Jesli chodzi o ksiazki - niewiele one wnosza do rozwoju fotograficznego, kiedy juz opanuje sie obsluge aparatu oraz pozna podstawowe zasady kompozycji.


Ja nie zgodzę się z tym, że nowe książki niczego innego nie wniosą. Każdy autor ma trochę inne spojrzenie, podaje inne przykłady... To tak jak kolejne książki z przepisami - w każdej znajdzie się coś nowego :) Ja akurat należę do osób, które lubią porównywać spojrzenia różnych ludzi na dany temat - dzięki temu sama mogę wybrać to co bardziej mi odpowiada...
______________________________________________________
www.SlonecznyBalkon.pl - Moje małe miejskie ogrodnictwo balkonowe :)
Słoneczny Balkon na FB
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz