Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Zamknięty przez: Htsz
2016-04-07, 21:40
Autor Wiadomość
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany:    [portrety] A może raczej autoportrety

Składniki: 1 aparat, 1 obiektyw, 1 wężyk spustowy, 2 statywy, 1 oprawka, 1 żarówka, 1 ciemny pokój, 1 kapelusz i 1 Lukem.

Efekt?

Oczywiście autoportret w low-keyu, który zapewne będzie moim zdjęciem profilowym przez najbliższe kilka ruskich lat.

Poza tym nie mam ostatnio weny twórczej, a muszę gdzieś spożytkować wiedzę z kilku mądrych książek i wykładów o fotografii i świetle.



 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Alabastrova 
Ownlog.Klub


Pomogła: 8 razy
Wiek: 34
Dołączyła: 16 Lip 2012
Posty: 555

Wysłany: 2013-11-30, 00:06   

2 - zachęcająca, że tak to ujme ;) do odkrycia tajemnicy! :zawstydzony:
______________________________________________________
Gdyby jutra miało nie być . . .
 
  podziel si� tym postem na:
Sowa 
Blogger.Klub


Wiek: 31
Dołączyła: 22 Lis 2013
Posty: 20
Miasto: Łódź

Wysłany: 2013-11-30, 10:24   

Świetne! i jak napisała Alabastrova - tajemnicze :P
 
  podziel si� tym postem na:
lordK 
Blogger.Klub
Just a dreamer


Imię: Karol
Pomógł: 1 raz
Wiek: 31
Dołączył/a: 29 Maj 2013
Posty: 64
Miasto: Śląsk

Wysłany: 2013-11-30, 12:38   

Najlepsze samojebki jakie w życiu widziałem : D Aż żal, że nie robisz dziubka. : D
A tak poważnie już...
Możesz coś więcej o ustawieniach powiedzieć? Genialne ujęcia. Chapeau bas!
______________________________________________________
I'm just a dreamer but I'm hanging on.
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-12-02, 13:01   

lordK napisał/a:

Możesz coś więcej o ustawieniach powiedzieć?


To długa historia, ale w wolnej chwili się rozpiszę na ten temat. ;)

Cytat

Aż żal, że nie robisz dziubka. : D


Kurde, wiedziałem, że czegoś zabrakło!!! :rotfl:

[ Dodano: 03-12-2013, 00:57 ]
No dobra, to lecimy.



Dla tych, którym nie chce się czytać: EXIF pokazuje ISO 400, 36mm, 1/125s i f/4. Do tego ściągnięcie półcieni w dół w trakcie obróbki na komputerze, kadrowanie i wyostrzenie. Oświetleniem była taka żarówka na statywie. Kapelusz fedora od Sterkowskiego. ;)

A w całości:

Zdjęciem docelowym było to drugie - tło miało być lekko doświetlone, tak aby po "ciemnej" stronie zdjęcia można było jeszcze zobaczyć kontur mojej twarzy i ramienia. Niestety, rzeczywistość okazała się dla mnie brutalna i stłukłem małą żarówkę, której zamierzałem użyć. :rozpacz: Została mi druga, nieco większa i mocniejsza. Nie miałem też żadnego elementu do zmodyfikowania światła z tej żarówki, więc jedyne, co mi pozostało, to manewrowanie odległością światła od twarzy. Koniec końców po kilkudziesięciu próbach efekt był już w miarę OK - twarz doświetlona, zaś resztki światła doświetliły ocienioną stronę kadru.

Obrobiłem 1-2 zdjęcia i zobaczyłem, że moja koncepcja z półcieniami nie wytrzymuje zetknięcia z kompresją JPG - w ciemnych miejscach widoczne były masakryczne artefakty. Podgląd Windows mogę przecierpieć, ale fotka po wrzuceniu na Facebooka wyglądałaby już tragicznie - zdjęcia miały być użyte i pokazywane na ekranie komputera, a nie np. na papierze, więc musiałem to wziąć pod uwagę. Uznałem, że pozbędę się półcieni i cała lewa strona zdjęcia będzie ciemna.

W Lighroomie wyregulowałem kontrast, wyciemniłem cienie do oporu, przyciemniłem czernie i skonwertowałem do czerni i bieli. Plus jeszcze mocne wyostrzanie w Photoshopie, żeby wzmocnić nieco teksturę skóry (lubię ostre zdjęcia, czasem trochę do przesady), ostateczne usunięcie półcieni za pomocą krzywych - i to jest w sumie jest wszystko.

Gdyby to nie była samojebka, to tego typu portret zrobiłbym inaczej - zmieniłbym pomiar światła na punktowy, dobrał ustawienia na dowolny punkt po stronie nieoświetlonej (tak, aby wyszedł na granicy skali albo lekko poza nią, oczywiście na minusie), następnie zapalił żarówkę, zmierzył światło po jasnej stronie i pomanewrował mocą światła (czyt. zmieniał kierunek i odległość od twarzy), żeby twarz nie wyszła przepalona. I wtedy korekta w PS/LR byłaby minimalna, jeśli w ogóle konieczna poza wyostrzaniem.

I to w zasadzie wszystko, nie ma tu nic trudnego ani wyrafinowanego. U Witolda Dederki przeczytałem, że jedną lampą można oświetlić twarz na 17 sposobów, także zabawy jest co niemiara i nie trzeba do tego mieć wypasionego studia.

I gdybym tylko miał modeli/modelki do takich sesji. :looka:
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz