Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
annsni 
Blogger.Klub

Dołączyła: 24 Wrz 2016
Posty: 5
Miasto: Gdańsk

  Wysłany:    Czy powinnam linkować do przepisów, którymi się inspiruję?

Od jakiegoś czasu nurtuje mnie pewne pytanie i chociaż przejrzałam dużo artykułów to nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi, a mianowicie chodzi o prawa autorskie.
Prowadzę bloga kulinarnego, często przeglądam w sieci przepisy i jeśli któreś mnie zainteresują to w/w przepis przygotowuję z modyfikacją składników według własnego gustu smakowego. ;-)
Do rzeczy : znajduję przepis zmieniam niektóre składniki, opis jest całkowicie moimi słowami ( nic nie kopiuję ), sama robię zdjęcia potrawy i wrzucam na swojego bloga.
Czy powinnam napisać z jakich blogów czerpałam inspirację do przepisów ( nigdy nie jest to jeden blog )?
Np ciasto drożdżowe widziałam na blogu X, Y, Z, ale zmieniłam ilość tego, tego i tego i wyszło moje ciasto???
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2016-11-07, 23:07   

Wydaje mi się, że to pytanie raczej do prawnika i własnego sumienia.
Z jednej strony po zmianie 2 składników potrawa może wyglądać i smakować inaczej, ale jak oceniamy samą treść, to dwie modyfikacje w 10-15 składnikowej potrawie wygląda na zbyt mało i powinno się wskazać autorów / inspiracje.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
annsni 
Blogger.Klub

Dołączyła: 24 Wrz 2016
Posty: 5
Miasto: Gdańsk

Wysłany: 2016-11-08, 06:23   

Chyba będę musiała poszukać odpowiedzi na jakimś forum pomocy prawnej.
Teoretycznie faktem jest, że zmieniając tylko kilka składników potrawa nadal jest tą samą potrawą, ale z drugiej strony ktoś kto zainspirował mnie do zrobienia np drożdżówki sam jej nie wymyślił.
Nie mówię o daniach, które nie są znane i istnieje prawdopodobieństwo, że cały przepis ktoś mógł sam skomponować, ale mowa o przepisach ogólnie dostępnych i znanych każdemu.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2016-11-08, 09:12   

Jeżeli bazowy przepis nie jest autorski a dzięki Twoim modyfikacjom potrawa nabiera nowego, unikalnego charakteru, to bym się raczej skupił jedynie na kwestiach sumienia (dobrowolnego wskazywania inspiracji).
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
annsni 
Blogger.Klub

Dołączyła: 24 Wrz 2016
Posty: 5
Miasto: Gdańsk

Wysłany: 2016-11-08, 09:21   

Tak właśnie zrobię. :-)
Dziękuję za odpowiedź.
 
  podziel si� tym postem na:
rachman 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 23 Kwi 2012
Posty: 18

Wysłany: 2016-11-09, 01:09   i tak i nie ;)

Sam przepis jeśli modyfikujesz i opisujesz własnymi słowami nie jest tym samym utworem w świetle prawa. Nie wiem jak już ze sprawą - kopiowania potrawy - czyli tworu końcowego ;)

Myślę że każda sprawa (każdy przepis) rozpatrywana powinna być indywidualnie. Nie ma jednej zasady. Najlepiej opisuj własnymi słowami, twórz nowe potrawy - inspiruj się (a nie tylko kosmetyczne zmiany co mogłoby być odebrane jako właśnie zmiany by nie szło "wyłapać" podobieństwa) i nie powinno być problemów.

Podawanie źródła nie ma znaczenia tak naprawdę. Jak skopiujesz całość czyjegoś utworu nic Ci to nie da. Kwestia zmian w nim... to tylko sąd podejmuje decyzję czy to bardzo podobne czy mało podobne. Nikt gwarancji Ci nie da jak zinterpretuje daną sytuację sędzia.

Oczywiście pisałem o raczej autorskich przepisach, nietuzinkowych, bo przepis na turbo rosół na podstawie przepisu na rosół nie jest jakąś tam własnością - chyba że skopiujesz go od kogoś w całości ;)
 
  podziel si� tym postem na:
annsni 
Blogger.Klub

Dołączyła: 24 Wrz 2016
Posty: 5
Miasto: Gdańsk

Wysłany: 2016-11-09, 09:15   

Dziękuję za odpowiedzi. Pomyślałam i zrobiłam to co uważałam za najbardziej właściwe, a mianowicie : przepisy na potrawy, które znam z dzieciństwa i były przygotowywane przez moją mamę, babcię, później ja je robiłam - pozostawiam bez żadnych zmian ( w niektórych dopisałam, że to przepis ze starego zeszytu z przepisami mamy, czy że taką drożdżówkę robiła moja babcia ). Przepisy, które trafiły do mnie od koleżanek, dopisałam, że mam je od koleżanki, czy że dotarły pocztą pantoflową, albo zwyczajnie, że nie pamiętam z jakiego bloga pochodzą, bo zapisałam już dawno temu. Przepisy, które wiem skąd mam dodałam odpowiedni podpis i link do przepisu np do zrobienia tej potrawy zainspirował mnie przepis na blogu ( nazwa-link ). Napisałam także do autorów przepisów z pytaniem czy nie mają nic przeciwko temu, że korzystam z ich przepisów, lekko je zmieniam, ale podaję ich stronę jako źródło. :-)
Myślę, że zrobiłam dobrze i jest to fair wobec tych, którzy przepisy na swoim blogu mieli, a ja z nich skorzystałam. :-)
 
  podziel si� tym postem na:
rachman 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 23 Kwi 2012
Posty: 18

Wysłany: 2016-11-09, 10:00   

Supcio. Dostali link więc wątpię by komuś to przeszkadzało a jeśli nawet to odpiszą i będziesz wiedziała i mogła usunąć.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz