Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
misiuniaunia 
Blogger.Klub

Dołączyła: 01 Lut 2013
Posty: 35

Wysłany:    Jak zrobić wyraźne kontury twarzy przy słabym oświetleniu ..

Robiąc zdjęcie w trybie Av (w aparacie Canon eos 550D) o najniższej przesłonie, AF, ISO (auto lub 1600) i bez żadnych zbędnych ustawień, moje zdjęcia są niewyraźne i nie ostre.Nietsety pomieszczenie to nie moze być lepiej doświetlone ... Macie jakieś porady lub jakieś doświadczenia ze zdjęciami w niedoświetlonych miejscach? Dodam, ze tło jest białe.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

fred93 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 12 Lis 2013
Posty: 55

Wysłany: 2013-12-06, 23:59   

Wstaw zdjęcie jakie próbowałaś wykonać, wtedy będzie lepiej powiedzieć co masz zrobić inaczej. Jaki obiektyw?
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-12-07, 00:09   

Przyczyn może być co najmniej kilka:

a) nadal zbyt długi czas naświetlania, przez co zdjęcie wychodzi poruszone,
b) szumy widoczne w niedoświetlonych partiach, co przy ISO rzędu 1600 niestety już jest możliwe,
c) nietrafiony autofocus - gdzieś tu już to pisałem, ale przy najszerzej otwartych przysłonach trzeba już naprawdę pilnować autofocusa i czasem najmniejszy ruch może zdecydować o tym, czy zdjęcie nie będzie nadawało się do kosza,
d) dużo tez zależy od użytego obiektywu. Kitowe zoomy, które można otworzyć najwyżej do f/3.5 czy f/5.6 średnio na jeża radzą sobie w słabym oświetleniu.

Drogi są dwie - albo godzisz się na długie czasy naświetlania i szukasz za wszelką cenę stabilizacji aparatu (czyli najprędzej statyw, ewentualnie oparcie aparatu o jakąś nieruchomą powierzchnię), albo błyskasz lampą.

Możesz wrzucić jedno przykładowe nieudane zdjęcie wraz z zastosowanymi ustawieniami (ISO, czas, przysłona i ew. użyty obiektyw)?
 
  podziel si� tym postem na:
misiuniaunia 
Blogger.Klub

Dołączyła: 01 Lut 2013
Posty: 35

Wysłany: 2013-12-07, 10:14   

Używam statywu, nie mam obiektywu.Znalazłam jedno zdjęcie, które nadaje się tutaj na publikację.I tak zostało one trochę poprawione w photoscape min. kolory i wyrazistość ...

Prawdopodobnie ISO 800 lub 1600, f 3,5 lub 4,5.
Sory, że nie pamiętam ile to było dokładnie...

http://[skorzystaj-z-innego-hostingu-plikow]/40f51704c93a1.jpg.html
 
  podziel si� tym postem na:
Ill 
Blogger.Klub


Dołączyła: 26 Wrz 2012
Posty: 48
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-12-07, 12:02   

Jak to nie masz obiektywu? :D Exif tego zdjęcia mówi, że używałaś: 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

Przysłona: f/6.3
ISO 3200
Czas 0.125s (1/8)

Wydaje mi się, że AF nie trafił na 100% (przy ogniskowej 18mm w kicie byłoby to całkiem prawdopodobniej, pisał o tym wyżej Lukem), i szczegóły zjedzone przez szumy.
 
  podziel si� tym postem na:
fred93 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 12 Lis 2013
Posty: 55

Wysłany: 2013-12-07, 16:01   

Poczytaj trochę o istocie robienia zdjęć, czasie naświetlania i dobierania prawidłowo wartości przysłony i iso- Tego jest setki stron w internecie.
Przysłona 6.3 to trochę już przegięcie..
 
  podziel si� tym postem na:
misiuniaunia 
Blogger.Klub

Dołączyła: 01 Lut 2013
Posty: 35

Wysłany: 2013-12-07, 23:48   

To znaczy nie był dokupywany żaden obiektyw, tylko ten zwykły, który już jest w tym aparacie :P

Ill napisał/a:

Jak to nie masz obiektywu? :D Exif tego zdjęcia mówi, że używałaś: 18-55mm f/3.5-5.6 IS II

Przysłona: f/6.3
ISO 3200
Czas 0.125s (1/8)

Wydaje mi się, że AF nie trafił na 100% (przy ogniskowej 18mm w kicie byłoby to całkiem prawdopodobniej, pisał o tym wyżej Lukem), i szczegóły zjedzone przez szumy.
 
  podziel si� tym postem na:
karolg 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 08 Gru 2013
Posty: 9

Wysłany: 2013-12-09, 14:48   

Czyli zdjęcia robiłaś tzw. kitem, czyli obiektywem dołączonym do aparatu. Przyczyn dla czego zdjęcie jest nie wyraźne może być wiele, oprócz tego, że może być po prostu poruszone istnieje wiele innych elementów, które mogły "nie zagrać". Być może masz źle skalibrowany obiektyw, który może przejawiać się Front Focusingiem (FF) lub Back Focusingiem (BF). Co prawda w nowiutkim obiektywie nie powinien się ten problem pojawić, ale jednak nigdy nic nie wiadomo. Chodzi o to, że kiedy obiektyw ostrzy, może on nie trafiać w punkt ostrości ustawiony przez Ciebie. Najprościej sprawdzić czy mamy taki problem wykonując test na bateriach.

Test baterii:
http://cameralightlens.com/newsblog/?p=264

Ustaw aparat na statywie, w odległości kliku cm od siebie ustaw na stole baterie tak jak na obrazkach w linku. Aparat wyzwalaj z samowyzwalacza. W linku masz wszystko dokładnie wyjaśnione :) .
 
  podziel si� tym postem na:
fred93 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 12 Lis 2013
Posty: 55

Wysłany: 2013-12-09, 18:20   

Bez urazy, ale pisanie o BF I FF komuś kto ma aparat od paru dni i wali przysłoną 6.3 i czasie dla fotografowania konnych gonitw a nie portretu to trochę syzyfowa praca. Najpierw lektura, potem pomoc.
 
  podziel si� tym postem na:
karolg 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 08 Gru 2013
Posty: 9

Wysłany: 2013-12-09, 19:01   

Skoro tak uważasz :ok:
 
  podziel si� tym postem na:
AlicjaJestem 
Blogger.Klub


Wiek: 36
Dołączyła: 02 Sty 2014
Posty: 41

Wysłany: 2014-01-06, 20:09   

ja mam ten problem w 50mm 1.8 xd zamiast być jak igła, robi się mydło, oczywiście problem jest tylko przy słabym oświetleniu.
______________________________________________________
http://holographicwolf.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
morgoth666 
WordPress.Klub

Dołączyła: 18 Lip 2012
Posty: 31

Wysłany: 2014-01-29, 21:12   

1. dajesz f 1.8 ? Spróbuj dać 2.0 lub 2.2, czasem stałki tak mają, przynajmniej moje.
2. Przejrzyj to dokładnie
http://www.fotografuj.pl/..._ostrosci/id/41
Jak dalej będzie to samo to napisz, postaram Ci się pomóc.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz