Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
BlackenedBooks 
Blogger.Klub


Imię: Damian
Pomógł: 1 raz
Wiek: 27
Dołączył/a: 26 Kwi 2015
Posty: 93
Miasto: Krosno

Wysłany:    Czy czytanie rzeczywiście czyni nas lepszym?

W trakcie obserwowania dyskusji na różnych portalach (niekoniecznie literackich), zauważyłem że osoby lubiące czytać lubią wywyższać się nad innymi, czynić ze swojego hobby/pasji coś co nobilitowałoby ich w pewien sposób i odróżniało od masy bezmyślnych troglodytów, jakimi są w ich oczach osoby nieczytające, a już nie daj Borze Sosnowy wolące gry komputerowe czy telewizję od książek. Uważają że są dzięki temu inteligentniejsi, mają poszerzony zasób słownictwa, mają szersze horyzonty jeśli chodzi o obserwacje świata... Et caetera, et caetera. Elyta. Ale czy to aby nie przesada?

Stąd pytanie postawione w temacie - czy osoby czytające są naprawdę lepsze od nieczytających?

Chciałbym poznać zdanie osób zarówno kochających czytać, jak i tych czytających od święta, a także nieczytających w ogóle.

Pytanie bonusowe dla osób czytających:

Czy czytanie beletrystyki (niezależnie od gatunku) wzbogaca naszą wiedzę o świecie i poszerza horyzonty? Czy to zadanie spełniają wyłącznie książki non-fiction?
______________________________________________________
http://blackenedbooks.blogspot.com/
Zapraszam bardzo serdecznie. :)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Teddy Bear 
Blogger.Klub

Dołączyła: 11 Maj 2015
Posty: 10

Wysłany: 2015-05-31, 18:05   

Ja osobiście uwielbiam czytać, ale nie robię sobie z tego czegoś nadzwyczajnego. Po prostu robię to co lubię i uważam, że szpanowanie czytaniem jest lekką przesadą ;) Jak osoby lubiące czytać nie chcą słyszeć zdań typu: "książki są beznadziejne!" "osoby, które czytają książki są nudne!" to osoby, które nie lubią czytać książek nie chcą słyszeć zdań: "powinieneś zacząć coś czytać!" "jesteś głupi, bo nie lubisz książek". Szanujmy siebie nawzajem i nie mówmy takich rzeczy. :)
 
  podziel si� tym postem na:
monashee 


Imię: Patrycja
Wiek: 26
Dołączyła: 21 Maj 2016
Posty: 24

Wysłany: 2016-05-23, 13:47   

Zależy od człowieka. Można przeczytać wartościową ksiązkę, a nic z niej nie wynieść i robić swoje. Jedno jest pewne: książki wzbogacają słownictwo i poszerzają wyobraźnię. Jeżeli ktoś czyta tekst "aktywnie" a nie skupia się tylko by odczytać linearne znaczenie książki, a raczej jej przekaz i ukryte dno, tylko wtedy można wykorzystać płynące z niej wartośći.
 
  podziel si� tym postem na:
rachman 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 23 Kwi 2012
Posty: 18

Wysłany: 2016-11-09, 17:03   

Zależy od człowieka - znam osoby wymądrzające się ale i takie które czytając zyskały dystans, mądrość, ogładę. Jeden będzie się chwalić wiedzą a inny zrozumie jak wiele jeszcze przed nim do poznania świata i by móc nazwać się mądrym :)
 
  podziel si� tym postem na:
Koniuu 
Blogger.Klub

Dołączyła: 09 Lis 2016
Posty: 17

Wysłany: 2016-11-10, 21:55   

Faktycznie niektórzy ludzie myślą, że jak czytają to są lepsi. Prawa jest taka, że większość osób teraz czyta wiadomości w internecie lub ogląda śmieszne obrazki. Coraz rzadziej widuje się osoby z książką w ręku ale to nie znaczy, że nie czytają :) Osobiście uważam, że wszystko może spowodować, że ludzie będą się wywyższać nad innymi.. Lepsza praca rodziców, chodzenie na siłownie czy fotografowanie. Jednak książki wzbogacają nasze słownictwo i pozwalają rozszerzać nasz pogląd na rzeczywistość.
 
  podziel si� tym postem na:
Kamysto 
WordPress.Klub


Imię: Kacper
Pomógł: 3 razy
Dołączył/a: 25 Sty 2013
Posty: 229
Miasto: Kraków

Wysłany: 2016-11-11, 23:57   

Jest znacząca grupa osób, które uważają, że czytanie książek jest niezbędne w życiu i jest jednym z głównym czynników świadczących o jakiejś większej mądrości kogoś.

Niektórym osobom nie można powiedzieć, że się nie lubi czytać. Bo od razu stwierdzą, że jseteś głupi.

Co daje czytanie? Świetne pytanie. Myślę, że warto by się też zastanowić, co daje oglądanie filmów, no ale to przy innej okazji.

Plusy z czytania:
- na pewnym etapie zwiększa zasób słów
- książki non fiction są w stanie przekazać nam różne informację
- być może im więcej książek przeczytamy tym lepiej sami będziemy umieli coś napisać
- zwykla przyjemnosc
- fikcja literacka jest w stanie za pomoca metafory wyrazic ten swiat w wielu roznych odienach, dzieki czemu mozemy lepiej poznac zycie siebie i wszystko.


Ja nie lubię czytać. Ostatnio odkryłem, że fajnie mi się słucha audiobooków. A tak to filmy cały czas umnie są.
______________________________________________________
Antylifestylowy blog o magii
 
  podziel si� tym postem na:
czmrkvsk
[Usunięty]



Wysłany: 2016-11-12, 00:20   

rzadko czytam, bo nie mam czasu. czytelnictwo z pewnością polepsza nasz język. osoby nieczytające maja często problem z wyslawianiem się. i w tym aspekcie osoby czytajace książki są faktycznie lepsze, aniżeli osoby, które nie czytają książek wcale.
 
  podziel si� tym postem na:
potrax7 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 26 Lis 2016
Posty: 56
Miasto: Krakow

Wysłany: 2016-11-26, 12:26   

Czytanie książek może i nas rozwija, ale trzeba pamiętać, że w takim układzie wszystko zależy od tego jaką książkę wybieramy. Tak samo jak z filmami. Można oglądać filmy bez sensu, a może też takie, które będą nas inspirować, uczyć itd...
 
  podziel si� tym postem na:
Gaba 
Blogger.Klub


Imię: Gaba
Wiek: 31
Dołączyła: 08 Sty 2017
Posty: 32

Wysłany: 2017-01-08, 14:08   

Kocham czytać i bez tego czułabym, że straciłabym sporą część siebie. Dzięki czytaniu poszerza się horyzonty, sposób patrzenia na świat i ludzi. Myślę, że gdyby więcej ludzi czytało, to świat byłby lepszy :)
______________________________________________________
Przyjaźń rodzi się w momencie, gdy jedna osoba mówi do drugiej: "Co? Ty też? Myślałem, że tylko ja".
Clive Staples Lewis – Cztery miłości
 
  podziel si� tym postem na:
ulaMM 

Dołączyła: 30 Sty 2017
Posty: 5
Miasto: Polska

Wysłany: 2017-01-30, 14:12   

Trochę smutno mi się zrobiło po przeczytaniu tego tematu.
Gdy byłam dzieciakiem - to był po prostu standard - a nie powód do wywyższania się
I trochę kiepsko - że są ludzie którzy uważają że same przeczytanie książki stawia je wyżej
 
  podziel si� tym postem na:
Baśka 
Blogger.Klub


Wiek: 35
Dołączyła: 27 Lut 2017
Posty: 44
Miasto: PL

Wysłany: 2017-02-27, 20:05   

Dla mnie to po prostu jedna z moich pasji, żaden tam powód do wywyższania się, bo jest tyle tematów, w których jestem zielona, że głowa mała :) A co mi to daje? Oprócz oczywistych odpowiedzi powiedziałabym, że radzę sobie nie najgorzej w scrabblach i zwracam uwagę na gramatykę. Lubię też gry i filmy/seriale - jedno drugiego nie wyklucza. A beletrystyka też poszerza horyzonty, a już na pewno wyobraźnię :)
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz