Lukem
Blogowicz.Friend
Pomógł: 89 razy Dołączył/a: 01 Kwi 2006 Posty: 1739
|
Wysłany:
2010-03-30, 21:57 Szukamy hostingu - wskazówki
|
|
|
Postanowiłem napisać ten post wychodząc naprzeciw wielu internautom, którzy rozglądają się za kontami hostingowymi. Praktycznie każdy, kto myśli na poważnie o publikowaniu czegokolwiek w sieci, prędzej czy później stanie przed koniecznością wyboru usługodawcy.
Na początek - czego (raczej) nie polecam
1. Darmowych kont WWW od popularnych usługodawców. Mam tu na myśli portale horyzontalne, tj. Onet, WP i Interię, gdzie konta WWW są jedną z wielu ich usług. Konta takie mają z reguły małą pojemność (a jeśli nawet zdarzy się wyjątek od reguły, to na bank będzie też jakieś ograniczenie, np. ilości plików na serwerze czy ich wielkości - co w praktyce uniemożliwi pełne wykorzystanie limitów), są oklejone reklamami, nie zapewniają kopii zapasowych i nie oferują żadnych zaawansowanych technologii typu PHP czy baz danych. Nawet na niewielkie potrzeby są rozwiązania lepsze - ale o tym później.
2. Kont WWW bez limitu. Może nie tyle nie polecam, co doradzam ostrożność. Po pierwsze - jakieś limity (pojemność, transfer) ZAWSZE są i będą, kwestia tego, jak wysoko będą ustawione i czy będziemy w stanie je skonsumować. Po drugie, jeśli konta te nie kosztują przynajmniej 200-300zł/rok, to sformułowanie "bez limitu" jest prawdopodobnie chwytem marketingowym.
3. Usługodawców o niesprawdzonej reputacji. Kryją się tu dwie kategorie firm: takie, które powstały wczoraj rano, oraz takie, które nie dbają o swój wizerunek. W obu przypadkach nie mamy pewności, czy jest to długofalowa inwestycja (w zasadzie to nie możemy mieć jej nigdy, ale jeśli usługodawca istnieje już dłuższy czas - 1-2 lata? - to szanse na jego nagłe zniknięcie są raczej nieco mniejsze). A jeśli przez cały czas swojego istnienia usługodawca nie zadbał przynajmniej o estetyczną stronę internetową, to jest to nieporozumienie.
Jak zatem znaleźć to, czego potrzebujemy?
Przede wszystkim warto ustalić trzy rzeczy:
1. Nasze potrzeby i przeznaczenie serwera. Prosta strona wizytówkowa, blog o niezbyt wysokiej liczbie odsłon, forum dyskusyjne, prywatna galeria zdjęć - każdy z wariantów będzie miał inne wymagania. Wizytówkę postawimy na dowolnym darmowym koncie, ale blog będzie już wymagał dostępu do PHP i baz danych. Forum dodatkowo wysokich limitów zajętości procesora, a galeria dużej pojemności i limitów rozmiaru plików.
2. Wymagania techniczne wobec serwera. Jest to poniekąd konsekwencja powyższego punktu - podstawowe parametry, tj. pojemność serwera i limit transferu będą wynikać z naszych potrzeb. Ale może zechcemy też trzymać na swoim koncie pocztę e-mail, mieć do niego dostęp przez SSH, albo hostować na nim więcej niż jedną osobny serwis - to wszystko warto przemyśleć.
3. Budżet. Wiadomo, pieniądze ważna rzecz. Są kategorie potrzeb, które spełnią darmowe konta, są też takie, do których będziemy potrzebować płatnego konta. Dlatego warto rozważyć, jaką sumę rocznie jesteśmy skłonni wydać na hosting.
Wiedząc już, czego tak naprawdę chcemy, możemy ruszyć na poszukiwania
Gdzie szukać?
1. Google. Pierwsze i najprostsze wyjście, choć nie zawsze najskuteczniejsze. Da nam jednak dobre rozeznanie w tym, co jest dostępne i w jakich przedziałach cenowych.
2. Fora dyskusyjne. Na początek warto przejrzeć tematy na forum Webhelp (pierwszy, drugi) i Webhostingtalk.pl. Na tych forach znajdziemy też opinie o firmach hostingowych.
3. Zagraniczne wyszukiwarki: np. ClickHereFree.com czy Free-webhosts.com. To jest bardzo fajna rzecz, jeśli polskojęzyczny interfejs nie jest warunkiem koniecznym. Za ich pomocą odnajdziemy wielu usługodawców (głównie amerykańskich), którzy mogą oferować świetne parametry serwera za darmo, nawet bez reklam.
4. Inni użytkownicy. Warto popytać znajomych czy użytkowników Blipa, czasem znajdą się wśród nich przedstawiciele firm hostingowych. Sam miałem sytuację, gdy jedna z firm na Blipie proponowała mi korzystną cenę za plan nie ujęty w ofercie.
Warto sobie w tym momencie zrobić listę linków, które wstępnie spełniają nasze kryteria. Ich weryfikacją zajmiemy się za chwilę.
Co wziąć pod uwagę?
Jak teraz odsiać ziarno od plew, czyli wybrać dobrą ofertę? Jest kilka kwestii, które powinny nas interesować na tym etapie.
1. Forma płatności. To oczywiście nie dotyczy darmowych kont. Warto jednak zwrócić uwagę, czy musimy płacić za miesiąc, kwartał czy rok z góry, przelewem, może SMSem - jeśli nasza sytuacja finansowa nie jest stabilna, może to mieć dla nas duże znaczenie. Koniecznie upewnijmy się, czy cena przedłużenia hostingu po zakończeniu pierwsze okresu rozliczeniowego pozostanie bez zmian i uważajmy na promocje cenowe.
2. Wsparcie techniczne. Przy bardziej kompleksowych zastosowaniach naszego konta nie unikniemy kontaktu z supportem. Dlatego warto sprawdzić, jakie są formy kontaktu - np. telefon, adres e-mail, system ticketów (podobny nieco do forum), może Gadu-Gadu. I przede wszystkim godziny dyżurów pracowników wsparcia.
3. Kopie zapasowe. Są firmy, które się tym zajmują, są firmy, które udostępniają mechanizmy robienia kopii, ale same nic nie robią w tym kierunku, są też takie, które zupełnie umywają ręce od tego tematu. Upewnijmy się, do której kategorii należy nasz potencjalny usługodawca.
4. Sposób zarządzania usługami. Standardem jest panel administracyjny dający dostęp do wszystkich komponentów naszego serwera i każdy szanujący się hostingodawca powinien go spełniać. Czasem jest to cPanel albo Plesk, czasem rozwiązania autorskie - ale to po prostu musi być i tyle. Niektóre firmy udostępniają wersje demo panelu - poszukajmy tego, zajrzyjmy, zapytajmy.
5. Lokalizacja serwerów. Nie mówię tu o siedzibie firmy, ale miejscu, gdzie fizycznie osadzone są serwery, na których firma świadczy swoje usługi. Większa odległość od naszego miejsca zamieszkania oznacza dłuższy czas reakcji serwera (tzw. pingi), wolniejszy FTP, a wreszcie dłuższy czas ładowania stron. Jeśli nie planujemy hostowania witryny notującej duże liczby odwiedzin dziennie, to ten parametr możemy w zasadzie pominąć - przy małych obciążeniach różnice nie są wielkie.
6. Opinie użytkowników. Poczytajmy, co o hostingu mówią jego użytkownicy na forach dyskusyjnych, zaczynając od najnowszych opinii. Jednocześnie przestrzegam przed pohopnym skreślaniem usługodawcy ze względu na jakiekolwiek wpadki z przeszłości - jeśli nie przestał po nich funkcjonować, to pewnie drugi raz nie powtórzy tego samego błędu. Zresztą, każda praktycznie firma ma jakąś na koncie - pytanie powinno brzmieć, jak z niej wybrnęła.
Znalazłem!
Podziel się z nami. Gdzie się hostujesz, dlaczego akurat tam, czy warto? Ja niebawem napiszę o kilku firmach, z którymi miałem do czynienia.
|
|