Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Ruda Niemaruda 
Blogger.Klub


Imię: Katarzyna
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 19
Miasto: Dublin

Wysłany:    

Dzięki za linki, napewno sobie w wolnym czasie poczytam. Fotografia to i mój konik, lecz owy konik sprzętu dobrego nie ma :( ciężko coś wykrzesać słabym aparatem... Czasem się uda ale nie zawsze. A jakiego Wy jesteście zdania? Da się pracować na słabiaczku czy to tylko szarpanina nerwów?

[ Komentarz dodany przez: Htsz: 2015-04-07, 18:52 ]
wątek wydzielony z tematu => fotografia - tutoriale
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-03-27, 13:28   

Wszystko zależy od Twojej pomysłowości.

Słabiaczek to pojęcie względne - zależy co chcesz robić z tym słabiaczkiem.

czasami wadę można przemienić w zaletę, przykład?
-już podaję:

np. obiektyw lustrzany. tanie, niezbyt ostre i z jedną koszmarną wadą o której wspomni każda gazeta i poradnik o sprzęcie foto - dają koszmarny bokeh w postaci pierścienia a nie plamki.

ale czy na pewno jest to wadą?

okazuje się, że znaleźli sie ludzie, którzy przemienili wadę tych obiektywów w zaletę, w przewagę której nie mają inne obiektywy i rozkochują się tymi obrączkami w tle, i trzeba przyznać, że ich zdjęcia są przynajmniej świetne!

tutaj przykład zdjęcia które jako pierwsze znalazłem w internecie:
przyklad
ale znajdziesz ich setki jak wpiszesz w przeglądarce frazę "zdjęcia rubinar"

obiektywy lustrzane są tanie, dostępne z łatwością na allegro, podpina się je do lustrzanki za pomocą pierścienia przejściowego.

no i umiejętnie wykorzystane są wspaniałym narzędziem do kreowania obrazu z treścią.

a więc słabiaczek? z wadami? - wszystko zależy od Ciebie!
______________________________________________________

 
  podziel si� tym postem na:
suvennes 
Blogger.Klub


Imię: Kinga
Pomogła: 2 razy
Dołączyła: 04 Lis 2012
Posty: 219
Miasto: Katowice

Wysłany: 2015-04-06, 16:39   

Ruda Niemaruda, myślę że sprzęt mimo wszystko ma duże znaczenie i wyjątkowo drażni mnie mówienie, ze "dobry fotograf zrobi dobre zdjęcie nawet żelazkiem". :mad: Może i zrobi, ale w znacznej części przez przypadek i ewentualnie przez znajomość swojego "żelazka". I ta znajomość własnego sprzętu i jego możliwości jest również dość istotna, bo dzięki temu możemy bardziej "wpłynąć" na efekt, jaki chcemy uzyskać, nawet jeśli nie możemy zmieniać parametrów (pomijając ISO, bo to można zmieniać chyba wszędzie).
Świadoma fotografia polega na świadomym fotografowaniu, więc tryb manualny (albo możliwość zmieniania niektórych parametrów) jak najbardziej jest potrzebny, ale jakby się uprzeć to nie jest niezbędny. Stary kompakt też da radę, ale jak sama to nazwałaś - to raczej szarpanie nerwów. Złapanie odpowiedniego kadru to nie zawsze wszystko :oczami:

Miałam możliwość "pracy" ze starym kompaktem, z dość zaawansowanym kompaktem, gdzie mogłam zmieniać parametry takie jak przysłona czy czas naświetlania, i z amatorską lustrzanką. I bez zawahania mówię, że sprzęt też jest istotną kwestią i zdecydowanie ułatwia pracę :padam:
______________________________________________________
1200d - próbuję swoich sił w fotografii :hyhy:
 
  podziel si� tym postem na:
Ruda Niemaruda 
Blogger.Klub


Imię: Katarzyna
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 19
Miasto: Dublin

Wysłany: 2015-04-06, 19:41   

hah no właśnie. często mi np umyka dobre ujecie bo wieki zajmuje mojemu zdechlaczkowi przejście do kojenego zdjęcia niestety. nie pozostaje chyba nic innego jak się rozejrzeć za czymś z ceną nie z kosmosu i z dobrymi parametrami. jakieś sugestie? :)
 
  podziel si� tym postem na:
marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-04-06, 23:32   

Ruda Niemaruda napisał/a:

... nie pozostaje chyba nic innego jak się rozejrzeć za czymś z ceną nie z kosmosu i z dobrymi parametrami. jakieś sugestie? :)


jak napisałem wyżej - co chcesz dokładnie robić tym zestawem i drugie podstawowe pytanie to ile możesz wydać pieniędzy? nie z kosmosu to znaczy ile.

do fotografii okolicznościowej śluby wesela inne reportaże nie będziesz potrzebowała demona szybkości tak jak w sporcie czy np w przyrodzie. natomiast wielkość matrycy będzie miał spore znaczenie, gdzie lepiej mieć coś pełnoklatkowego. to samo krajobraz - chociaż duże znaczenie ma też rodzaj obiektywu z jakim będziesz chciała pracować. jedni lepiej się czują z szerokokątnym obiektywem inni z wąskim. natomiast do makro ja bym np polecił mniejszą matrycę - zyskasz na głębi ostrości.

do nauki - to po prostu lustrzanka z niższej półki bez wymagań co do prędkości czy wielkości matrycy - o tym wszystkim przekonasz się używając sprzętu. może nawet coś używanego za naprawdę niskie pieniądze w okolicach 400-600zł.

jeśli twoją główną bolączką jest prędkość zapisu - czyli "przejście do kolejnego zdjęcia" - jak piszesz, to dobrą wiadomością będzie, że chyba wszystkie lustrzanki, nawet te najbardziej amatorskie mają jakiś tam bufor i kilka - a czasem nawet kilkanaście zdjęć zrobisz jedno za drugim bez czekania;]
______________________________________________________

 
  podziel si� tym postem na:
Ruda Niemaruda 
Blogger.Klub


Imię: Katarzyna
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 19
Miasto: Dublin

Wysłany: 2015-04-07, 00:15   

powiedzmy że będę w stanie odłożyć do kwoty około 1300zł (aparat może być używany - to nie problem). Zdjęcia jakie zazwyczaj robię to, fotografowanie ludzi ale w codziennym życiu (jakoś nie zdarzają mi się ostatnio żadne imprezy), natura, przedmioty codzienne w różnych ujęciach. Czasem zdarzy się że próbuję zrobić fotkę komuś bądź czemuś w ruchu wtedy trzeba liczyć na szczęście że się uda złapać moment.
______________________________________________________
Myślę więc jestem, jestem więc piszę. Chcesz wiedzieć o czym?
Zajrzyj tu - http://ruda-niemaruda.blogspot.ie/
 
  podziel si� tym postem na:
marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-04-07, 17:37   

chmm...no to może poszukać jakiejś używanej hybrydy, jak np ta:
http://allegro.pl/canon-p...5236041895.html
Canon PowerShot G1 X...

ma wielką matrycę zbliżoną wielkością do APS-C, obiektyw 28-114 - po przeliczeniu na 35mm, manual, IS...

jeśli kupisz lustrzankę używaną jakąś za powiedzmy 500-600zł to na obiektyw zostanie Ci 800 czy 700zł a to oznacza, że będzie ciężko lub bardzo ciężko z kupnem jakiegoś sensownego obiektywu. obiektyw to absolutna podstawa. lepiej mieć słabe body i lepsze szkło niż odwrotnie.

no chyba że masz już obiektyw i szukasz do niego tylko korpusu.

w hybrydach masz co prawda tylko jeden obiektyw bez możliwości wymiany, ale są to zawsze dedykowane obiektywy - czyli o raczej dobrych parametrach no i zoomy (czyli masz jakąś tam rozpiętość ogniskowych do dyspozycji). do fotografii ludzi nie szukałbym aparatu z 30 krotnym zoomem bo po pierwsze jest to przybliżenie bezużyteczne do fotografii ludzi - chyba że chcesz być paparazzi... ale to i tak niczego nie zmienia bo przy tak potężnym przybliżeniu staje się wręcz niemożliwe robienie zdjęć bez statywu na dodatek aparatem z mikro matrycą... właśnie kolejną sprawą jest matryca. żeby uzyskać tak potężny zoom przy małych gabarytach coś trzeba poświęcić. producenci poświęcają jakosć. po prostu matryca obsługująca obiektyw jest bardzo mała. dzięki temu powstaje efekt cropa.
to tak jak byś zrobiła zdjęcie powiedzmy obiektywem 100mm - który nie powala olbrzymim powiększeniem a następnie wycięła sobie z tego zdjęcia maleńki kwadracik w jego środku. żeby móc to oglądać ten kwadracik znowu trzeba powiększać do rozmiarów zdjęcia a to pociągnie już za sobą olbrzymią stratę jakości.

jeśli wszystkie Twoje zdjęcia lądują na kompie to strata nie będzie taka bolesna - ponieważ monitory i wszystkie urządzenia tego typu potrzebują znacznie słabszej jakości obrazu do wyświetlania w przyjaznej dla oglądającego wielkości.

ale kiedy zaczniesz drukować swoje zdjęcia zobaczysz że jakość jest po prostu mizerna.

Dlatego lepiej szukać nie tak rozpiętych zoomów, szczególnie kiedy chcesz fotografować ludzi.

mała matryca to jeszcze jeden problem. i to bardzo poważny.
prawie nie masz kontroli nad głębią ostrości. a przecież o to właśnie chodzi w fotografii. po to fotograf ma możliwość ustawienia czasu i przysłony aby móc kontrolować obraz jaki produkuje. czyli masz możliwość ustawienia manualnie paramertów ale właściwie niewiele to zmieni...
Wytłumaczyć to początkującemu fotografowi nie jest prosto. powiem tylko że chodzi tu o skalę odwzorowania. przy małych matrycach i fotografowaniu sporych lub dużych obiektów wykożystuje się bardzo małe skale odwzorowania co pociąga za sobą głębię ostrości. Taka głębia ostrości w kompakcie z dużym zoomem niemal na każdej ogniskowej wygląda tak samo i jest po prostu wielka niezależnie od tego jak ustawi się przysłonę. Ona oczywiście zmienia się, ale dla oglądającego zdjęcie będą to niewielkie zmiany bez większego znaczenia.

dlatego wielkość matrycy ma bardzo duże znaczenie. zawsze lepiej mieć większą matrycę.

Do fotografii ludzi nie potrzeba szybkości - 3 klatki na sekundę to już za szybko w większości przypadków - nie mówię tutaj o sporcie.

no i punkty autofokusa - też nie ma potrzeby żeby autofocus był jakiś super zaawansowany.

dlatego ja bym za te pieniądze rozglądał się raczej za hybrydą z dużą matrycą niż za lustrzanką.

nie podam Ci konkretnego modelu - sama musisz poczytać - ja szczerze mówiąc nie mam potrzeby orientowania się który z tego typu aparatów jest lepszy. podpowiadam Ci tylko na co zwracać uwagę - chociaż znacznie więcej mógłbym Ci podpowiedzieć w kwestii fotografii przyrodniczej.
może niech się jeszcze inni wypowiedzą.
pozdr
marcinR
______________________________________________________

 
  podziel si� tym postem na:
Ruda Niemaruda 
Blogger.Klub


Imię: Katarzyna
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 19
Miasto: Dublin

Wysłany: 2015-04-08, 00:12   

właśnie zdjęcia ludzi w ruchu też mnie interesują. dynamika na zdjęciu to jest to, co lubię.
Bądź co bądź postaram się poszukać czegoś w zgodzie z Twoimi wskazówkami, za które bardzo dziękuje. :)
______________________________________________________
Myślę więc jestem, jestem więc piszę. Chcesz wiedzieć o czym?
Zajrzyj tu - http://ruda-niemaruda.blogspot.ie/
 
  podziel si� tym postem na:
marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-04-08, 07:16   

Ruda Niemaruda napisał/a:

właśnie zdjęcia ludzi w ruchu też mnie interesują. dynamika na zdjęciu to jest to, co lubię.
Bądź co bądź postaram się poszukać czegoś w zgodzie z Twoimi wskazówkami, za które bardzo dziękuje. :)


nie ma za co;]
jest różnica pomiędzy szybkością aparatu a szybkością zastosowanej migawki.

pisząc wcześniej o szybkości aparatu - czyli ilość klatek jakie wykona aparat w ciągu jednej sekundy - miałem na myśli akcje, które dzieją się bardzo szybko i nie bardzo jest czas na zastanowienie się.
np w przyrodzie przelot sikorki do karmnika trwa mniej niż sekundę a i tak w tym czasie ptak rozłoży skrzydła i zamknie je kilkanaście razy, wyhamuje, skręci, wyciągnie nogi i wyląduje...

jeśli zrobisz 10 klatek w ciągu tej sekundy, to masz szansę na to, że złapiesz sikorkę w ostrości na dodatek w ciekawej pozycji ale... jeśli wszystkie 10 zrobisz na migawce lub inaczej na czasie naświetlania dłuższym niż 1/500 to żadne zdjęcie nie wyjdzie ostre. prawdę mówiąc, 1/1000 to też jeszcze za długi/wolny czas naświetlania.

natomiast jeśli zrobisz 10 klatek w ciągu jednej sekundy śmiejącemu się dziecku, lub innemu człowiekowi wykonującemu swoje codzienne czynności z czasem naświetlania krótszym niż 1/60 to otrzymasz 10 ostrych, ale za to niemalże jednakowych ujęć.

taka jest różnica pomiędzy szybkością aparatu a szybkością migawki i myślę, że to rozumiesz. tak tylko piszę dla formalności;]
no i jeśli naprawdę zależy Ci na szybkości aparatu, to będziesz musiała jednak pomyśleć o lustrzance a nie hybrydzie no i 1300zł oczywiście raczej wystarczy na sam korpus i do tego używany.
pozdr
______________________________________________________

 
  podziel si� tym postem na:
Ruda Niemaruda 
Blogger.Klub


Imię: Katarzyna
Wiek: 32
Dołączyła: 14 Mar 2015
Posty: 19
Miasto: Dublin

Wysłany: 2015-04-08, 11:06   

patrzyłam już na ten aparat do którego mi podesłałeś link i wydaje mi się, że będzie on dla mnie idealny. Zaoszczędziłeś mi mnóstwo bólu głowy przy szukaniu odpowiedniego modelu :D :ok: :padam:
______________________________________________________
Myślę więc jestem, jestem więc piszę. Chcesz wiedzieć o czym?
Zajrzyj tu - http://ruda-niemaruda.blogspot.ie/
 
  podziel si� tym postem na:
marcinR 


Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 04 Lut 2015
Posty: 26

Wysłany: 2015-04-08, 14:56   

no cieszę się, że pomogłem ale ja bym mimo wszystko poszperał jeszcze i poczytał
- nawet chociażby co inni użytkownicy sądzą o tym modelu;]
pozdrawiam i życzę powodzonka w tej fotograficznej podróży;]
______________________________________________________

 
  podziel si� tym postem na:
frontnow
[Usunięty]



Wysłany: 2015-04-08, 21:43   

Ja jestem zdania, że liczą się umiejętności niż sprzęt. Najwyżej nasza fotografia może być obrobiona w programie graficznym.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz