Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
kateglory 
Blogger.Klub

Imię: Kasia
Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Miasto: Warszawa

Wysłany:    

Cześć,
przyznam, że jestem średniakiem (może nawet słabiakiem) jeżeli chodzi o zdjęcia... mam pytanie :)
Macie może jakąś radę na zdjęcia w pomieszczeniach jak robić, przy jakim oświetleniu i ustawieniach żeby wychodziły lepszej jakości ( mam z tym straszny problem) Czy warto np, kupić lampę albo jakiś konrketny obiektyw?

Będę wdzięczna za pomoc ;)

Pozdrawiam!
______________________________________________________
www.runtheworld.pl - bloguję o moim bieganiu
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-03-13, 13:04   

Sam się tego uczę i żaden ze mnie specjalista, ale to zależy od pomieszczenia, jego wielkości, oświetlenia zastanego na miejscu, możliwości wstawienia tam własnego oświetlenia...

Na pewno warto kupić zewnętrzną lampę z palnikiem odchylanym w poziomie i pionie. I ogólnie jak najmniej błyskania bezpośrednio w obiekt - jeśli pomieszczenie ma w miarę niski, jasny sufit i/lub masz blisko ścianę, to odbijasz światło lampy od powierzchni sufitu/ściany, zaś sama lampa ustawiona w TTL powinna dobrać moc tak, żeby zdjęcie wyszło doświetlone. Pomaga też odchylenie palnika lampy lekko do tyłu - jeśli obiekt jest blisko, to i tak złapie światło i przy okazji nie będzie ono takie brzydkie i ostre.

Jeśli możesz wyzwalać aparatem zewnętrzne lampy błyskowe (wiem, że mogą dwucyfrowe i trzycyfrowe Nikony - nie wiem czy wszystkie - do reszty można zamontować wyzwalacze radiowe), to dokup też statyw pod lampę błyskową i eksperymentuj ze stawianiem jej w różnych miejscach względem obiektu. Całkiem fajnie wychodzi, kiedy np. świeci się w obiekt lekko z boku, a nie na wprost niego.

Co do obiektywów. Jeśli celujesz w słabo oświetlone pomieszczenia, to im jaśniejszy, tym lepiej. Fajny jest np. Tamron 17-50/2.8, a pod pełną klatkę Tamron 24-75/2.8, ewentualnie coś o stałej ogniskowej z jasnością w okolicach 1.8.

Do bardzo małych pomieszczeń przydaje się coś szerokokątnego (np. Sigma 12-24) - w ten sposób obejmiesz kadrem większą część tego, co widzisz. Obiektywy tego typu są też fajne pod tym względem, że zniekształcają lekko perspektywę i może wyjść z tego coś całkiem efektownego.

Przy jasnych, dobrze oświetlonych pomieszczeniach obiektywy kitowe też dadzą sobie radę. Lampa się przydaje do usuwania ostrych cieni (np. z twarzy ludzi) i eliminowania niektórych poruszeń - błyska się na minimum mocy lampy, nadal wykorzystując odbite światło jeśli się da.

Co do ustawień.

Na początek dobrym pomysłem jest ustawienie któregoś trybu półautomatycznego (najlepiej priorytetu przysłony, w Nikonach jest to A, a w Canonach to chyba Av - poprawcie mnie, jeśli się mylę) - wtedy zmieniasz wartość przysłony zaczynając od skrajnej wartości i obserwujesz wskazania światłomierza. Metodą prób i błędów trafisz na optymalne ustawienia.

Innym sposobem jest włączenie automatyki programowej (w Nikonach i Canonach oznaczony jako P, nie mylić z "Auto"), sprawdzenie, jakie ustawienia proponuje aparat i ustawienie tych samych w trybie manualnym (M). I tu ta sama część zabawy - sprawdzasz jak działa, obserwując jednocześnie światłomierz.

Nie wiem, na ile chcesz i możesz sobie pozwolić w kwestii nauki i inwestowania w fotografię, a także jakiego typu zdjęcia robisz (czy chodzi o te, które wrzucasz na bloga?) więc napisałem bardzo ogólnie. Ogólnie to jest kwestia zabawy, eksperymentowania, jeszcze odrobiny zabawy i cierpliwości. ;)
Ostatnio zmieniony przez Lukem 2013-03-13, 17:06, w całości zmieniany 1 raz  
 
  podziel si� tym postem na:
kateglory 
Blogger.Klub

Imię: Kasia
Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-03-13, 16:56   

Dzięki wielkie!
wiem że zdjęcia w pomieszczeniu nie należą do najłatwiejszych (ale czasem mam wrażenie że lepsze robi mój telefon niż aparat)
Z ustawieniami kombinuję- nie jest to też lustrzanka najwyższych lotów (Nikon D3100). W trybie A próbuję najczęściej (auto jak się zirytuję) spróbuję jeszcze z pozostałymi Twoimi radami: tryb manual i gra światłem ... no i powoli mam nadzieję że się rozwinę przynajmniej na tyle żeby własnego poczucia estertyki nie razić.
Jeszcze raz dzięki za Twoją wypowiedź.
______________________________________________________
www.runtheworld.pl - bloguję o moim bieganiu
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-03-13, 17:18   

D3100. Czyli masz ten sam problem co ja - wyzwalanie lamp błyskowych tylko przez kabel albo nadajnik radiowy. To drugie dość nietanie. :(

Ewentualnie zamiast lampy możesz sobie kupić statyw, jakąś mocną żarówkę do oświetlania i coś do jej rozproszenia (białą parasolkę na przykład?) - efekt nie wyjdzie do końca ten sam, co z lampy, ale na bieżąco widzisz, jak wygląda kadr i możesz pobawić się z jej przestawianiem, zmianą kierunku itd.

I druga rzecz - maksymalny otwór przysłony w niektórych obiektywach często sprawia, że zdjęcia wychodzą lekko nieostre. Z reguły pomaga wtedy zejście o 1-2 działki niżej.

Zmieniając temat - chyba mi się podoba Twój blog, próbuję się zmotywować do powrotu do biegania. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
kateglory 
Blogger.Klub

Imię: Kasia
Dołączyła: 27 Lut 2013
Posty: 25
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-03-14, 11:51   

mam nadzieję że już niedługo zdam relację z mojej poprawy :)
______________________________________________________
www.runtheworld.pl - bloguję o moim bieganiu
 
  podziel si� tym postem na:
tom 

Dołączył/a: 24 Lip 2013
Posty: 10

Wysłany: 2013-07-24, 19:09   

W lustrzankach i kompaktach nie używa się trybu Auto. Jedynie co to najwyżej trybu P czyli programowanego w części przez nas.
 
  podziel si� tym postem na:
PatrykPiotr 
Blogger.Klub


Imię: Patryk
Wiek: 27
Dołączył/a: 03 Lis 2013
Posty: 30
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2013-11-04, 22:43   

@tom tryb A w Nikonach lub Av w canonach o którym mówiła @kateglory jest to tryb gdzie ustawiany jest jedynie za nas czas migawki, w pomieszczeniach to są dwa wyjścia, albo światło zastane do tego jasny obiektyw i podwyższamy troszkę iso albo lekko doświetlamy lampą odbitą od sufitu i wtedy nie manipulujemy iso, albo gdy posiadamy jedynie lampe i np kita to błyskamy mocniej lampą, oczywiście musimy eksperymentować i mieszać wszystkie rozwiązania.
______________________________________________________
Zapraszam na mojego bloga:
www.patrykpiotr.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
fred93 
Blogger.Klub

Dołączył/a: 12 Lis 2013
Posty: 55

Wysłany: 2013-11-20, 18:34   

Nie polegajcie zbytnio na TTL. Jeśli jesteście w na zabawie, lub pomieszczeniu narażonym na częstym zmiennym świetle, ttl da wam światło ustawione pod akurat kawałek jakiegoś terenu bądź osoby gdzie pada na nie światło przez nas wcześniej nie wychwycone- No i będzie za jasno, albo za ciemno... :) Jednak TTL to niezmiernie przydatna sprawa.
 
  podziel si� tym postem na:
Lenka Apetyczna 
WordPress.Klub


Imię: Lena
Wiek: 33
Dołączyła: 11 Wrz 2013
Posty: 176
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-11-21, 14:23   

A ja się np. zastanawiam - właściwie w domu mam głównie żółte światło, przez mój olimpus przyznac mu trzeba, że sobie słabo wtedy radzi. Nie chcę używac wbudowanej lampy, bo strasznie spłaszcza zdjęcia. Nie wiem, czy poradziłabym sobie dobrze z odpowiednią obsługą lampy zewnętrznej, dlatego zastanawiam się, czy dobrym rozwiązaniem byłoby użycie, amatorsko, lampki z białą żarówką, która oświetlałaby obiekt np. od góry, bądź zza aparatu lub od boku. Jako dodatkowe oświetlenie obiektu, za pewne odbite przez blendę
Czy ma to sens?
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-11-21, 15:20   

Jak duży będzie fotografowany obiekt, jak duża żarówka (rozmiary, moc) i jak duża blenda?

Eksperymentowanie jak najbardziej ma sens, szczególnie jeśli będziesz w stanie przemieszczać lampkę - daje Ci to minimum kilkanaście sposobów oświetlenia fotografowanego obiektu. Obawiałbym się jedynie pomieszania balansów bieli, gdyż biała żarówka, zależnie od swojej mocy będzie trochę "gryźć się" z żółtym światłem. W najgorszym przypadku czeka Cię poprawianie balansu bieli w Photoshopie/Lightroomie, co jednak przy zdjęciach w RAW nie stanowi dużego problemu.
 
  podziel si� tym postem na:
Lenka Apetyczna 
WordPress.Klub


Imię: Lena
Wiek: 33
Dołączyła: 11 Wrz 2013
Posty: 176
Miasto: Gdynia

Wysłany: 2013-11-21, 15:27   

i tu odzywa się mój damski mały móżdżek - nie wiem jaka powinna być żarówka. :)
Obiekt średniej wielkości, coś wielkości talerzy, miseczek - ogólnie chciałam eksperymentować z fotografowaniem robionych przez siebie dań.
 
  podziel si� tym postem na:
PatrykPiotr 
Blogger.Klub


Imię: Patryk
Wiek: 27
Dołączył/a: 03 Lis 2013
Posty: 30
Miasto: Zabrze

Wysłany: 2013-11-21, 20:45   

Ja bym polecał zakupienie jakieś lampy coś YN albo jakaś używana stara Sabina (nikon SB) coś za ~ 250 zł kupisz do tego wyzwalacze ~ 100 zł odbiornik i wyzwalacz do tego statyw oświetleniowy z parasolką - taniej / softboxem - drożej. No i masz fajny zestaw, a lampa się przyda nie tylko do takiego błyskania czasem możesz założyć ją na body.
______________________________________________________
Zapraszam na mojego bloga:
www.patrykpiotr.blogspot.com
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz