Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Madziuula 
Blogger.Klub


Imię: Magda
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Mar 2013
Posty: 27
Miasto: Polska

  Wysłany:    [sprzęt] Jaki obiektyw kupić by nie żałować

Cześć, założyłam ten temat bo podobnego nie zauważyłam jak przeoczyłam to z góry przepraszam.

Chce kupić obiektyw do Nikona D5100 z silniczkiem. Chciałabym by był odpowiedni do portretów jak i do makro. Słyszałam że stałki są dobre, ale czy do makro też sie nadają?
Czy lepiej kupić do makro i będzie sie dobrze też spisywał do portretów ? Czy może na odwrót ?
Chce przeznaczyć na to od 600do 1200/300 zł.
Pomóżcie :) Nie chce później żałować, że zły kupiłam czy coś :)
______________________________________________________
FOTOGRAFIA : http://magdalenacyganik.blogspot.com/ Zapraszam :)
oraz
http://clavelena.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-05-24, 15:31   

Jeśli pod makro rozumiemy duże zbliżenia na małych przedmiotach - to chyba celowałbym w jasne stałki od 85mm w górę.

Jeśli chcesz np. fotografować orzełka na 10-groszówkach - to jak najjaśniejszy obiektyw z jak najkrótszą ogniskową plus mieszek na statywie albo pierścienie makro. Przy opcji z mieszkiem zastanowiłbym się nad przejściówką na system M43, bo w ten sposób otwierasz sobie drogę do śmiesznie tanich manualnych szkieł. Sam chwalę sobie taki zestaw. ;)

Najlepsze portrety wychodzą mi Nikkorem 35/1.8, ogólnie to chyba najlepszy jakościowo obiektyw w mojej "szklarni". Zdjęcia z bliska też mu wychodzą, choć do makro takiego, jak z mieszkiem, to mu baaaaaardzo daleko. Sporo ludzi poleca też Nikkora 50/1.8, wierzę im na słowo, choć się nie bawiłem. ;) Z zoomów z funkcją makro ewentualnie Tamron 28-75/2.8.

Poza tym jak będziesz żałować, że kupiłaś zły, to go sprzedasz. Sprawne obiektywy (z wyjątkiem tych "kitowych") nie tracą aż tak szybko na wartości. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Madziuula 
Blogger.Klub


Imię: Magda
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Mar 2013
Posty: 27
Miasto: Polska

Wysłany: 2013-05-25, 15:57   

To mówisz że Nikkorem 35/1.8 robi niezłe portrety ? Mógłbyś mi pokazać jakieś dwa Twoje portrety najlepsze wykonane tym obiektywem ?? :)

Znowu do makro nie potrzebuje nie wiem jak dobrego obiektywu żeby mi ostro kurz sfotografował hehe nie, ogólnie styknie jak makro będzie nieco lepsze od standardowego obiektywu bo i tak fajne wychodzą ale jednak brakuje czasem 1/2cm bliżej no i wtedy już ostrość pada...
______________________________________________________
FOTOGRAFIA : http://magdalenacyganik.blogspot.com/ Zapraszam :)
oraz
http://clavelena.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-05-26, 21:16   

Nie robiłem dotąd sesji portretowych i żaden ze mnie fotograf-portrecista (wolę nieruchome rzeczy ;) ), ale podeślę Ci przykłady z prywatnej kolekcji na PW. Jeśli mieszkasz/bywasz w Warszawie, to mogę kiedyś zaprosić na testowanie. :)

Skoro nie potrzebujesz ekstremalnie dużych zbliżeń, to prawdopodobnie wystarczy Ci cokolwiek, co robi fajne portrety (ze stałek 35/1.8, 50/1.8 albo coś o wyższej ogniskowej, chociażby 85/1.8 - to już kwestia osobistych preferencji) plus jakieś narzędzie do odsunięcia szkła od matrycy - albo wspomniane wcześniej pierścienie makro, albo adapter odwrotnego mocowania.

Wspomniany wcześniej Tamron 28-75/2.8 też jest ciekawą opcją ze względu na to, że jest wielofunkcyjnym zoomem i w zasadzie można nim zastępować kitowe obiektywy. Jakkolwiek - jego zakres ogniskowych pasuje bardziej do aparatów pełnoklatkowych niż 'cropów' i na inne okazje może być zbyt 'wąski'.

Mam nadzieję, że nie namieszałem. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Madziuula 
Blogger.Klub


Imię: Magda
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Mar 2013
Posty: 27
Miasto: Polska

Wysłany: 2013-05-27, 17:55   

No odpisałabym Ci gdybyś nie miał wyłączonych opcji PW. :D
Nie, nie mieszkam w Warszawie..

No zdjęcia powiem Ci dość spoko - mam na myśli jakość i chwytania ostrości i rozmazywania tła :)

Tylko się zastanawiam czy takie obiektyw pasuje do mojego sprzętu. Z tego co się zorientowałam na internecie to jest tylko do kilku modeli Nikona D40,D50 o D jakiś jeszcze...
No i czy będzie współpracował z całym body.

Fakt ekstremalnie wielkich zbliżeń nie potrzebuje.

A pierścienie można do każdego obiektywu dokupywać tak ? :)
Tamron 28-75/2.8 jakoś nie specjalnie do mnie przemawia.
______________________________________________________
FOTOGRAFIA : http://magdalenacyganik.blogspot.com/ Zapraszam :)
oraz
http://clavelena.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-05-27, 18:13   

Włączyłem PW z powrotem, kiedyś dostawałem za dużo spamu. ;)

Pasuje na pewno. Każdy obiektyw z mocowaniem Nikona (tzw. mocowanie F, niezmienne od wielu wielu lat) pasuje do wszystkich modeli tej firmy. Przy czym lustrzanki dzielą się na tzw. pełnoklatkowe (gdzie matryca ma takie rozmiary jak klatka kliszy 35 mm w "normalnym" aparacie) oraz tzw. "cropy", gdzie matryca jest mniejsza - i to jest, jak już wspomniałem wcześniej, przeważająca większość (na pewno wszystkie D z dwucyfrowym numerkiem i wszystkie D z czterocyfrowym numerkiem). Niektóre obiektywy są projektowane z myślą o "cropach" (są mniejsze i lżejsze, bo mają mniejszy kadr do pokrycia - można je poznać po oznaczeniu DX albo APS-C, Nikkor 35/1.8 o którym rozmawiamy jest właśnie takim modelem) i wciąż można ich używać na pełnoklatkowym body, ale będzie widoczne winietowanie (matryca jest większa niż obszar widzialny obiektywu i zostają czarne pola po bokach).

Pierścienie makro - jeśli nie przenoszą ustawień obiektywu do aparatu - pasują do każdego obiektywu (montujesz je między body a obiektywem) - byleby pasowały do mocowania Nikona. Jeśli zdecydujesz się na pierścienie z elektroniką (przenoszące informacje o świetle do body), to na wszelki wypadek upewnij się, czy pasują do Twojego modelu - ale też nie spodziewałbym się problemów.

PS. Też mam D5100.
 
  podziel si� tym postem na:
annc 
Blogger.Klub


Imię: Anka
Wiek: 33
Dołączyła: 29 Maj 2013
Posty: 22
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-05-31, 23:07   

mam nadzieję, że uda mi się pomóc. nie jestem jakimś mistrzem fotograficznym, ale sprzętu się natestowałam.

po pierwsze należy pamiętać: jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. :D to absolutnie nie moja złośliwość. po prostu lepiej zainwestować w dwa obiektywy które mają konkretne przeznaczenie i "robią robotę" niż w jeden który "jakoś przędzie".
(edit: ooo pierścienie makro są niezłym pomysłem, choć nie mam wielkiego doświadczenia w tym typie zdjęć)


najlepsze obiektywy portretowe którymi ja robiłam zdjęcia to nikon 50mm 1.8, 50mm 1.4 (ten jaśniejszy kosztuje 3 razy więcej niż 1.8, ale w 100% warto. choć 1.8 sprawdza się świetnie na co dzień to niestety w ciemnych pomieszczeniach np. światło świec nieco kuleje i trzeba się ratować albo podbiciem ISO, albo wydłużeniem czasu naświetlania więc mamy ryzyko ziarna lub poruszenia). teraz przesiadłam się na canona i trafił mi się niezły obiektyw 35mm/2. jest nieco bardziej "standardowy". nieco wywija na brzegach, ale on już jest szeroki. z portretem radzi sobie nieźle. sądzę, że nikon też ma jakiś odpowiednik, trzeba poszukać.

tutaj podrzucam Ci stronę z próbkami zdjęć z różnych obiektywów. może się przyda :)

pixel-peeper
pozdrawiam
______________________________________________________
Good Times & Couple Thoughts
 
  podziel si� tym postem na:
Ill 
Blogger.Klub


Dołączyła: 26 Wrz 2012
Posty: 48
Miasto: Warszawa

Wysłany: 2013-08-07, 09:19   

Obiektyw pewnie już zakupiony, ale może ktoś inny skorzysta. Fotki z użyciem danych szkieł można zobaczyć również tutaj: http://flickriver.com/lenses/

Też uważam, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego, więc jeśli mamy ograniczony budżet dobrze zastanowić się na czym bardziej nam zależy. Jeśli chodzi o portrety wiele osób twierdzi, że najlepiej nadają się do tego szkła od 85mm w górę, można ładnie odseparować postać od tła i nie ma takich zniekształceń. Wśród początkujących chyba najpopularniejsze są 50mm f/1.8, bo są dosyć jasne i tanie. Generalnie każdym obiektywem da się zrobić portret... ;)
Z makro można pokombinować z pierścieniami, soczewkami, konwerterami, adapterem odwrotnego mocowania itp., ale sądzę, że i tak nie zastąpią one dobrego obiektywu.
 
  podziel si� tym postem na:
Madziuula 
Blogger.Klub


Imię: Magda
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Mar 2013
Posty: 27
Miasto: Polska

Wysłany: 2013-08-08, 16:33   

Hej, późno się tu odzywam... ale Obiektyw tak! Zakupiony :) I jestem zadowolona z zakupu. Zakupiłam Nikkora 50mm 1.8, biłam na 1.4 ale nie starczyło mi budżetu :( ale i tak robi genialne zdjęcia :) .. A do Makro właśnie wczoraj zamówiłam sobie soczewkę była nie droga i pomyślałam spróbować zawsze można, w końcu człowiek uczy się na błedach. Jak myślicie soczewka makro +10 dioptrii z gwintem 52mm, jak myślicie dobry zakup czy totalna pomyłka?
______________________________________________________
FOTOGRAFIA : http://magdalenacyganik.blogspot.com/ Zapraszam :)
oraz
http://clavelena.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-08-08, 18:34   

Wersja z silniczkiem czy bez?

W każdym razie świetny wybór. Soczewkami makro się nie bawiłem, ale jak na początek zawsze spoko - po iluśtam zrobionych zdjęciach będziesz wiedziała, czy czegoś Ci brakuje, czy jednak jest OK.

Sam kiedyś robiłem makro komórką i zwykłym poszczerbionym szkłem powiększającym, efekty jeszcze gdzieś się poniewierają na forum. ;)
 
  podziel si� tym postem na:
Madziuula 
Blogger.Klub


Imię: Magda
Wiek: 31
Dołączyła: 26 Mar 2013
Posty: 27
Miasto: Polska

Wysłany: 2013-08-08, 18:48   

Z silniczkiem :) . No dokładnie, ale znając mnie będzie mi czegoś brakować. Lubię być wybredna. Ostatnio cykałam na sportowym na skateparku kumplowi i ostrość nie zawsze padała tam gdzie chciałam, też chyba z mojej winy że sobie punktów nie przypilnowałam ale to tak szybko sie działo :D
______________________________________________________
FOTOGRAFIA : http://magdalenacyganik.blogspot.com/ Zapraszam :)
oraz
http://clavelena.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2013-08-08, 21:55   

Znam ten ból. Mój chrzest bojowy z lustrzanką przypadł na wyścig mydelniczek Red Bulla. Preselekcja czasu, AF-C, tryb seryjny i wio. ;)

No to czekamy na efekty zabaw z makro.
Ostatnio zmieniony przez Lukem 2013-08-09, 21:37, w całości zmieniany 1 raz  
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz