Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany:    [fotografia] jak robić zdjęcia architekturze?

Im więcej podróżuję po kraju z aparatem, tym bardziej mam wrażenie, że nie umiem fotografować architektury. W szczególności dużych obiektów. :/

Zazwyczaj wygląda to tak: staję na środku jakiegoś dużego placu otoczonego kamienicami i (lub) wysokimi wieżami, myślę sobie "WOW! Jak tu fajnie!" i w trakcie robienia zdjęć staram się uchwycić jak najwięcej całych brył otaczających mnie budynków. Problem w tym, że z biegiem czasu robię się coraz bardziej wyczulony na drobiazgi i przeszkadzają mi defekty w odwzorowaniu geometrii przez obiektyw. A to gdzieś coś krzywo, a to jakaś dystorsja - spoko, wszystko jest do przeżycia. Zwracam na to uwagę i jestem świadomy tego, co produkuje mój sprzęt przy różnych ustawieniach, ale czasem nie potrafię rozwiązać prostych problemów.

Na przykład zdarzały mi się takie potworki:



I o ile potrafię przymknąć oko, gdy budynek jest tylko tłem dla bliskiego pierwszego planu, o tyle w sytuacji, gdy ten sam budynek staje się "bohaterem" kadru, to jednak wypadałoby go nie masakrować - np. wieże nie powinny lecieć na boki, a ściany powinny być proste.

Jakimś obejściem problemu jest obiektyw szerokokątny, ale nim również łatwo narobić szkód, przeinaczyć perspektywę albo "wessać" do kadru coś, co wcale nie musiało się tam znaleźć.

Potrafię też patrzeć na budynki "analitycznie" i wydłubywać z nich mniejsze drobiazgi, które łatwo zamknąć w standardowej ogniskowej - ale to jednak nie oddaje takiego wrażenia, jakie dany obiekt sprawia jako całość.

Raz na jakiś czas mogę też strzelić tak:



i skorygować krzywą kamienicę w Photoshopie, ale wtedy moje możliwości w zakresie kadrowania znacząco się kurczą. Bo nie zawsze da się to zrobić tak fajnie i łatwo. No i ile można. :/

I są też przypadki, gdy za cholerę nie mogę się zdecydować, co na zdjęciu ma być linią wiodącą:



i mam potem poczucie, że jest niesymetrycznie i krzywo, nawet po skorygowaniu w Lightroomie. :wstyd:

Nie mam też obiektywów PC (z kompensacją perspektywy) i raczej to się nie zmieni w ciągu najbliższych 10 lat.

No i póki co skazany jestem na lustrzanki z matrycą APS-C, po cichu zazdroszcząc fotografom wielkoformatowym, że nie mają takich problemów jak ja. :D

Pytanie do Was, drodzy fotografujący:

Jak podchodzicie do fotografowania architektury?

Czym się kierujecie przy kadrowaniu i obróbce takich zdjęć?

Zwracacie uwagę na jakieś drobiazgi, które wychodzą nierówno/niesymetrycznie i nie da się ich łatwo poprawić, czy olewacie i po prostu liczy się całokształt? ;)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

spec_johny 
WordPress.Klub


Wiek: 33
Dołączył/a: 22 Lut 2014
Posty: 161
Miasto: Polska

Wysłany: 2014-04-06, 21:48   

Hmm, jak podchodzimy?

Niby zachowanie symetrii i równowagi to rzecz pierwszorzędna przy architekturze ale nie zawsze. Raz coś lepiej wygląda jako całość a raz jako element wyciągnięty bądź uchwycony tylko on.

Ja zawsze staram się znaleźć ciekawy obiekt, jak go już mam to chodzę w koło niego, szukam dogodne miejsca i jednocześnie oglądając, wyobrażam sobie w głowie jakbym to widział, co chciałbym pokazać.

Należy też uwagę zwracać by nie ucinać elementów, np. wieży itd.
Ale to też nie zawsze tak trzeba.


Ja osobiście albo staram się z żabiej coś fajnego uchwycić albo stanąć w tak dogodnej pozycji abym miał całość równo prosto przed sobą.

Zaraz poszukam jakiś swoich zdjęć archi, to wrzucę :)

Zapowiada się ciekawa dyskusja.

[ Dodano: 2014-04-06, 23:16 ]



Moje stare zdjęcie, dawno dawno temu w Płocku na terenie kościoła Fary.

Tutaj podchodziłem kilka razy. Dalej, bliżej aż znalazłem odpowiedni punkt i pstryk, fota powyżej. Całość jest centralna, po bokach mniej więcej po tyle samo luzu.
Wieża wychodzi od dołu i zwęża się ku górze.
______________________________________________________
http://specjalsi.wordpress.com/
http://analogss.blogspot.com/
 
  podziel si� tym postem na:
Lukem 
Blogowicz.Friend

Pomógł: 89 razy
Dołączył/a: 01 Kwi 2006
Posty: 1739

Wysłany: 2014-04-14, 23:58   

No dobra, z wieżami jest w miarę prosta sprawa. A jeśli - tak jak na Twoim zdjęciu - da się wyciągnąć jakiś wiodący motyw (u Ciebie to ta ściana z ubytkami), to jeszcze lepiej. Nie można tego powiedzieć o Sky Tower we Wrocławiu (na ostatnim zdjęciu mojego postu), która jest po prostu okrągłym szklanym walcem i z każdej strony wygląda tak samo - jedyna szansa to łapać ją pod odpowiednie światło.

Do tego zauważyłem, że mogę poświęcić nawet 20-30 sekund na łapanie równego kadru w wizjerze, ale wduszenie przycisku migawki i tak powoduje minimalne odchylenie. Na cyfrze da się to łatwo poprawić, ale klisza na powiększalniku będzie już bardziej wymagająca. ;)

A drążac temat architektury - co w takim razie robić z dużymi kamienicami - gdzie nie ma wież, a są duże płaskie elewacje?
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz