Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Przesunięty przez: Htsz
2015-01-03, 23:49
Autor Wiadomość
kasia89tn 
Blogger.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 40
Miasto: Toruń

Wysłany:    [WordPress] kilka pytań od laika przed startem bloga

Od 6 lat mam bloga na blogspocie i myślę, że nadeszła pora, aby przenieść się na własną domenę z szablonem opartym na WP. Nigdzie jednak nie mogę znaleźć szablonu, który odpowiadałby mi w 100%, a nie chcę płacić za domenę i hosting dopóki nie będę pewna tego, że blog będzie wyglądał tak, jak powinien (mam swoją wizję i... albo ta, albo żadna). W związku z tym mam kilka pytań (jeśli chodzi o WP to jestem kompletnym laikiem):

1. Czy możliwe jest założenie gdzieś hostingu i własnej domeny na bezpłatny okres testowy? Ot, tyle żeby przez tydzień albo dwa pokombinować z pobranymi z internetu szablonami i sprawdzić czy po wprowadzeniu drobnych zmian spełnią moje oczekiwania.

2. Czy warto zainwestować w szablon robiony na zamówienie i jakie to mogą być koszty? Kilkaset złotych? Kilka tysięcy?

3. Na blogspocie można sporo pokombinować z wyglądem bloga grzebiąc w kodzie html. Jakich zmian można dokonywać w szablonach WP, które są bezpłatne (chodzi mi głównie o kolorystykę i nazwy widgetów - da się?)?

Z góry dziękuję za pomoc :)
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

Alechanted 
WordPress.Klub
Piwowar


Imię: Kamil
Pomógł: 1 raz
Wiek: 33
Dołączył/a: 03 Wrz 2014
Posty: 107
Miasto: Gliwice

Wysłany: 2015-01-03, 23:23   

ad.1
Serwer możesz testowo postawić u siebie - lokalnie. Nie jest to nawet trudna operacja, o ile nie chcesz zbudować molocha, który będzie prawdziwym serwerem, a nie tylko miejscem do testowania różnych webowych bajerów. Potrzebujesz zainstalować apache, php i mysql - o ile to byłoby trudne dla laika, o tyle znalazło się kilku dobroczyńców, którzy zbudowali gotowe, w pełni skonfigurowane paczki. Wybór konkretnej w Twoim przypadku nie ma znaczenia, wydajnościowo to i tak nic. Tego typu paczki to np Wamp i Xampp - obie darmowe, obie banalnie proste.

ad.2
To zależy co to za strona. Oczywiście, jeżeli musisz się wykazać oryginalnością, bo inaczej stracisz klientów, to zainwestujesz. W przypadku bloga przede wszystkim liczy się jednak treść. Wykonywałem kilka zleceń na szablony dla blogerów, ale każdemu z osobna odradzałem takową inwestycję. Wystarczy zainwestować w płatną skórkę i dostosować ją do swoich potrzeb i to wystarczy, byś była czytelna i dość oryginalna - a w przypadku wordpressa skórek masz więcej, niż dasz radę przejrzeć ;)
Jeżeli dorobisz się całego swojego brandu, t.j. rozpoznawalne logo, slogan, tytuł i styl, to nawet na bazowym szablonie będziesz wyglądać dobrze.

ad.3
Możesz zmienić wszystko ;)
______________________________________________________
www.alechanted.pl
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2015-01-04, 00:11   

kasia89tn napisał/a:

Od 6 lat mam bloga na blogspocie i myślę, że nadeszła pora, aby przenieść się na własną domenę z szablonem opartym na WP.
Nie wiem jakie są powody zmiany platformy, ale domenę można mieć również na bloggerze. Bez konieczności przeprowadzania migracji i inwestowania pieniędzy w hosting.

Jeżeli chcesz przenieść bloga ze swojego podpisu (mama-ka.blogspot.com), to mamy jeszcze jeden problem. W tej chwili korzystasz z systemowej domeny blogspota. Na bloggerze przekierowanie 301 można wykonać tylko wewnątrz adresów (z podstrony X na Y) lub do podpiętej domeny niestandardowej. Bez tego przekierowania będziesz musiała zaczynać jakby od zera cały proces pozycjonowania. Znikną również polubienia postów (tak czy inaczej, bo polubienia oparte są o URL, dlatego domenę najlepiej kupować zaraz po tym jak zapał do bloga nie zniknął i chcemy go prowadzić długo). Świat się nie wali oczywiście, szczególnie jak masz zbudowaną społeczność na stronach typu g+, instagram, google plus itp. Da się również przekierować za pomocą JavaScript pewne rzeczy, ale to nie to samo co 301.

Samo przeniesienie treści nie powinno być problemem, są od tego wtyczki. Warto jednak po wszystkim skasować je ze starego bloga, by nie utworzyła się powielona treść, którą będzie trudniej wypromować w wyszukiwarce.

ad1. Kamil napisał o hostingu lokalnym, na komputerze. Warto jednak skorzystać również z okresu próbnego w docelowej firmie. Trzeba zrobić testy wydajnościowe, by nie okazało się, że hosting nie radzi sobie obsługą wordpressa (sprawdź jakie limity obciążenia ma pakiet, który rozważasz kupić).

ad2. To zależy od kilku czynników, chociażby tego, co jest do zrobienia - jak bardzo skomplikowany jest projekt. Można rozważyć zakupienie licencji jednej z gotowych skórek (średnio 15-45$) i zlecenie modyfikacji. Cenników nie znam, bo od bardzo dawna mieszałem w wordpressach sam.

Podobną sytuację masz na blogspocie. Obecnie jest bardzo dużo gotowych, profesjonalnie przygotowanych szablonów za np. 10$ - kupujesz licencję, odzywasz się do kogoś, kto ogarnie temat (zmiany, tłumaczenia, wgranie, konfiguracja) np. za 50-100-300. Masz nowego bloga, wpinasz domenę i nikt nie rozpozna w pierwszej chwili, że to darmowa platforma.

ad3. Na wordpressie od pewnej aktualizacji też jest możliwość modyfikacji wizualnej (odpowiednio przygotowanego szablonu). Profesjonalnie przygotowane szablony mają własne panele zarządzania wyglądem. Jest także dostęp do wszystkich plików źródłowych szablonu, więc - jak napisał Kamil - można edytować praktycznie wszystko. Trzeba jednak uważać. Na bloggerze możesz wrzucić kody HTML/JavaScript/CSS, natomiast szablony WP korzystają również z bazy danych i zawierają kod PHP.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
kasia89tn 
Blogger.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 40
Miasto: Toruń

Wysłany: 2015-01-04, 00:32   

Chcę przejść na własną domenę, ale nie chcę przenosić na nią wszystkich treści ze starego bloga. Liczę się z tym, że po zmianach będę musiała zaczynać wszystko od nowa, ale myślę, że nie mam zbyt wiele do stracenia. Stąd też chęć wprowadzenia wszystkich tych zmian za jednym zamachem.

I bardzo dziękuję za pomoc - właśnie zainstalowałam WordPressa na WAMPie :)
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Pomógł: 816 razy
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2015-01-04, 00:42   

W przypadku startu z nową treścią rzeczywiście nie ma się czego obawiać. Trzeba będzie jedynie zakasać rękawy i ostro pracować nad tekstami, optymalizacją, promocją i wyglądem strony.

p.s. jeżeli to nie tajemnica - daj znać czego brakuje na bloggerze, zawsze lubię poczytać dlaczego ktoś chce migrować, wracać lub nie zamierza zmieniać platformy, na której jest.
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
kasia89tn 
Blogger.Klub


Imię: Kasia
Wiek: 34
Dołączyła: 03 Mar 2013
Posty: 40
Miasto: Toruń

Wysłany: 2015-01-18, 22:18   

Szczerze? Na bloggerze niczego mi nie brakowało i pewnie gdyby nie chęć wprowadzenia zmian (mama w nazwie i adresie bloga zaczęła mnie ograniczać) + namowy innych, żeby jednak spróbować od razu z własną domeną i hostingiem to zostałabym tam na kolejne kilka lat :)
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz