Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
rashell 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 1 raz
Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lip 2008
Posty: 875
Miasto: katowic

Wysłany: 2008-11-07, 23:58   

jest jest, my przynajmniej czytaliśmy go.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

m@tarci 

Pomógł: 4 razy
Wiek: 25
Dołączył/a: 16 Sty 2008
Posty: 1500

Wysłany: 2008-11-08, 00:33   

Miejmy nadzieje, co to bedzie jak w szkole sredniej oswiadcze, ze nie przeczytalem ani jedenej lektury.
Moj nauczyciel powiedzialm ze mam do nadrobienie krzyzakow, ale znam go az za dobrze i wiem ze nie musze, poniewaz powiedzial ze mam, ale nie ze musze. upieklo mi sie, a i tak bym nie przeczytal, ale za to nie bedzie 1.

[ Dodano: 08-11-2008, 00:39 ]
Krzyzacy, to chyba jedna z najgorszych, najnudniejszych i najbardziej zbednych lektur gimnazjum?

Ale i tak panuje debilizm, jak pisalismy rozprawke, tylko ja napisalem ze Krzyzacy to gowno i jest zbedne nam do zycia. Wszyscy pisali jakies bzdety o historii polski i innych tego pokroju debilizmach, ja jako jedyny zjechalem ta ksiazke, nawet dostalem pochwale za to i 5, jako jedyny, poniewaz nikt nie postawil hipotezy(poszli na latwizne darmozjady) i brak cytytow + bledy stylistyczne. Co za dzieci, co za narod :f ...jak kazdy inny . . .
______________________________________________________
BRAVERY CALLS MY NAME
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2008-11-08, 09:47   

Krzysiek napisał/a:

miglu149, ale ty obowiaskowo masz tylko wybrane fragmenty Pana Tadzia?
Mam do 17 listopada przeczytać tę książkę w całości :(
 
  podziel si� tym postem na:
Krzysiek 
WordPress.Klub
Pan Cosiek


Zaproszone osoby: 4
Imię: Krzysztof
Pomógł: 17 razy
Wiek: 33
Dołączył/a: 18 Maj 2008
Posty: 3466
Miasto: R-ków.

Wysłany: 2008-11-08, 11:17   

Cytat

Mam do 17 listopada przeczytać tę książkę w całości :(
a po cholerę jak tak znowu będzie to przerabiane w programie szkoły średniej?

Cytat

Niech ktos ze starszych userow mi (od)powie, Hobbit jest w gimnazjum jako lektura szkolna? mam nadzieje ze tak, przynajmniej bede mogl sie kiedys pochwalic, ze przeczytalem jakas lekture szkolna.
Ja nie przerabiałem, może spis lektur na gimnazjum się zmienił? Najlepiej to zapytaj się swojej polonistki.

Cytat

Krzyzacy, to chyba jedna z najgorszych, najnudniejszych i najbardziej zbednych lektur gimnazjum?
tak i jeszcze Quo Vadis (nie wiem czy to dalej się w gim. przerabia).
Ja nie lubię Krzyżaków, bo fakty historyczne zawarte w tej ksiażce nie sa odzwierciedleniem pełnej prawy, bo ta staropolszczyzna to tak naprawdę była jakaś gwara polaków żyjacych w górach...
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2008-11-08, 20:28   

Akurat Krzyżacy mi się podobali. Ja Hobbita miałem w pierwszej klasie gimnazjum. Nie lubię fantasy.

Pana Tadeusza czytam, żeby nie dostać kolejnej 2 z polskiego za znajomość lektury...
 
  podziel si� tym postem na:
rashell 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 1 raz
Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lip 2008
Posty: 875
Miasto: katowic

Wysłany: 2008-11-08, 20:55   

czyta się streszczenie szczegółowe, więcej się z tego wyniesie, przynajmniej w moim przypadku.

wolę mieć napisane: wszedł do domu
niż 5 wersów staropolskiego słownictwa.
 
  podziel si� tym postem na:
juan 
Blogger.Klub

Pomógł: 1 raz
Dołączył/a: 05 Lis 2007
Posty: 48

Wysłany: 2008-11-08, 22:23   

rashell napisał/a:

czyta się streszczenie szczegółowe, więcej się z tego wyniesie, przynajmniej w moim przypadku.

wolę mieć napisane: wszedł do domu
niż 5 wersów staropolskiego słownictwa.


Dobry nauczyciel nie pozwoli, żeby uczeń żył na opracowaniach. Wyłapie to jeśli tylko zechce. Czytanie gotowców okalecza, spacza przez jeden powszechnie przyjęty pogląd. Sam również nie czytałem wszystkich lektur i nie wszystkie przeczytane mnie zachwyciły, ale po co się ogłupiać opracowaniami? Wyciąganie wniosków z lektury to jednak zabawa intelektualna. Po co otępiać i rozleniwiać umysł za młodu, kiedy kształtuje się i jest najchłonniejszy - szkoda zmarnowanych połączeń miedzy neuronami ;)

Jeden mądry pan napisał, że jedna przeczytana książka do więcej niż całe tomy o teorii literatury. Co do starszej formy języka, to potrzeba kilka stron, aby się wczuć. Młodzi jesteście, nie powinno to sprawiać problemów. A tematyka starszych tekstów nie jest tak odległa, bo jak pokazała choćby Marguerite Yourcenar ludzie z krańców dziesiątek wieków nie są sobie odlegli w stopniu, o jakim by można myśleć na podstawie minionych czasów.

Na przełamanie oporów do dawnego języka poleciłbym Brantome'a. Po kilku stronach oswojenia z odległą formą językową czeka czytelnika wiele miłego. Masa informacji z życia postaci historycznych, życia osobistego, dworskiego, intymnego. I mądrze, i zabawnie.

Poza tym nie jesteśmy Amerykanami, a w historii Europy oczytanie zawsze było warunkiem kwalifikacji człowieka w hierarchii społecznej ;) więc nie bójcie się książek :)
 
  podziel si� tym postem na:
Krzysiek 
WordPress.Klub
Pan Cosiek


Zaproszone osoby: 4
Imię: Krzysztof
Pomógł: 17 razy
Wiek: 33
Dołączył/a: 18 Maj 2008
Posty: 3466
Miasto: R-ków.

Wysłany: 2008-11-08, 22:25   

Cytat

wolę mieć napisane: wszedł do domu
niż 5 wersów staropolskiego słownictwa.


dokładnie! ja miałbym trudności z rozszyfrowaniem przekazu fabuły, gdyby nie streszczenia do Tadzia...
 
  podziel si� tym postem na:
rashell 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 1 raz
Wiek: 33
Dołączyła: 23 Lip 2008
Posty: 875
Miasto: katowic

Wysłany: 2008-11-09, 00:24   

juan, ja nie mówię o opracowaniach, ja mówię o streszczeniu.
 
  podziel si� tym postem na:
Inez 
Blogowicz.Friend


Pomogła: 12 razy
Wiek: 35
Dołączyła: 03 Maj 2006
Posty: 2978
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2008-11-09, 10:57   

Apropo tych streszczeń. Rashell napisała, że więcej wyniesie się ze szczegółowego streszenia aniżeli z samej lektury. Z przykrością muszę się z tym zgodzić. Lektury często są napisane starodawnym językiem, który może być dla dzisiejszego czytelnika (czyli ucznia) niezbyt zrozumiały, co tym samym go męczy i zniechęca! Naprawdę! No... Jeśli chodzi o "Krzyżaków" to już inna śpiewka bo są naprawdę nudni i sama nie mogłam ich wymordować (moja siostra aktualnie przeżywa to samo, co ja siedem lat temu, ale ja przynajmniej przemordowałam pierwszy tom, a ona nie :P ).

Lepiej przeczytać streszczenie plus do tego opracowanie. Jeśli chodzi o maturę na przykład to dobre opracowanie zupełnie wystarczy. W danych lekturach poruszane są stałe tematy i motywy, więc chyba logicznym jest, że jeżeli ktoś sobie szczegółowo o nich poczyta będzie wiedział na ich temat więcej aniżeli jakby łyknął całą lekturkę. To nie tak, że ja namawiam kogokolwiek to czytania streszczeń zamiast lektur, ale bądźmy szczerzy... Ciężko zmusić dzisiejszą młodzież do czytania i ja to rozumiem, bo sama unikałam lektur jak ognia. Wolałam czytać inne dzieła ;) .
 
  podziel si� tym postem na:
miglu149 
mm1

Imię: Piter
Pomógł: 30 razy
Wiek: 29
Dołączył/a: 21 Lip 2008
Posty: 2220

Wysłany: 2008-11-09, 12:04   

Ostatnio przeczytałem streszczenie ksiązki "Ziele na kraterze" (bo przeczytałem pierwsze 100 stron) i dostałem ocenę "zaliczającą", więc jeśli nie przeczytam lektury to sięgnę po streszczenie, ale na razie staram się jak mogę, aby coś zrozumieć. Czasem czytam stronę po kilka razy, ale cóż: jak trzeba, to trzeba.
 
  podziel si� tym postem na:
Krzysiek 
WordPress.Klub
Pan Cosiek


Zaproszone osoby: 4
Imię: Krzysztof
Pomógł: 17 razy
Wiek: 33
Dołączył/a: 18 Maj 2008
Posty: 3466
Miasto: R-ków.

Wysłany: 2008-11-10, 21:01   

nawet jeśli już przeczytam lekturę to się dla mnie źle skończy... ostatnio jedna przeczytałem (oklaski) i z kartkówki dostałem 2 :yay: natomiast czyjac streszczenia zazwyczaj 3-4 :D
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz