Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2011-02-14, 11:09   

akurat nie o ciebie mi chodziło, bo napisałaś że jakąś inna wiarę wyznajesz, która jest pomieszaniem różnych rzeczy. oczywiście nic w tym zlego.

przecież to bóg nakazuje się miłować i wybaczać, to nie pomysł kościoła.
dziwne jest dla mnie takie rozdzielanie bóg tak, kościół nie. to takie wybiórcze. to mi się w religii podoba więc ok, a to już nie więc z tego zrezygnuję. jasne, można tylko nie nazywajmy tego religią katolicką, bo to już jest inna religia. nowa jakaś, zmodyfikowana według naszych potzreb i upodobań.

kompletnie nie mogę zrozumiec np. ludzi, którzy uważają się za wierzących i praktykujących katolików, do kościoła co niedzielę, modlitwa co wieczór bo wiara jest ważna, ale z seksu przed ślubem się nie spowiadają bo to dla nich nie jest grzech, a poza tym nie księdza sprawa. nie grzech i nie księdza sprawa to może ale w innej religii. napisałam, że nie mogę zrozumieć. właściwie to mogę. tak jest wygodniej i łatwiej wybrać sobie to, co nam odpowiada. ale to nie jest wiara.

w kościele się wyrabia to samo, co wszędzie indziej, bo w kościele też są ludzi. oni też mają swoje problemy, słabości, też grzeszą. i księża też bywają złymi ludźmi (chociaż mówiąc o złych ludziach używam tutaj sporego uproszczenia, bo to w ogóle jest temat na osobną dyskusję) tak samo jak no nie wiem np. prostytutki mogą mieć bardzo dobre serce i wiele życzliwości w sobie. księża powinni się trzymać zasad tak samo jak wszyscy inni. kapłani gwałcący zalecenia własnej religii niczym się nie różnią od wyznawców gwałcących zalecenia wlasnej religii.

jeżeli szukasz na ziemi, wśród ludzi kogoś, kto będzie dla ciebie autorytetem, kogoś komu nic nie będziesz mogła zarzucić to obawiam się, że nie znajdziesz.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-02-14, 16:47   

saxifraga napisał/a:

dziwne jest dla mnie takie rozdzielanie bóg tak, kościół nie. to takie wybiórcze.

jakie wybiórcze? o.O
Bóg i wiara w niego to jedno.
kościół - tworzą księża, siostry - jako istytucja
Kościół - jako społeczność wierzących
proste?
można wierzyć w Boga i w Kościół, ale nie wierzyć kościołowi.
na tym różnica polega, że kościół nie jest równy Kościołowi, choć powinien.
takie realia.
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2011-02-15, 10:08   

przecież bóg stworzył kościół. kościół to ludzka reprezentacja boga na ziemi. księża i siostry to ludzie, którymi bóg się posługuje, żeby nauczać, tacy wykonawcy jego woli, jego przedstawiciele.

skąd chcesz czerpać naukę i wiedzę o bogu, jak nie od ludzi? myślisz, że bóg sam ci się objawi? może, ale wszystkim ludziom na świecie przecież na pewno się nie objawi.

a w coś konkretnego nie wierzysz kościołowi? którąś z nauk kościoła uważasz za sprzeczną z naukami boga? a do biblii jaki masz stosunek? w końcu to też ludzie ją pisali, więc są podstawy żeby nie dowierzać.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-02-15, 13:16   

saxifraga, nie zauważasz różnicy między Kościołem a kościołem - to dwie absolutnie różne rzeczy.
Wierzę w Boga, wierzę w Kościół ale kościołowi nie.
Czemu?
Ano temu, że kościół w większości przypadków jest potwornie zakłamany (mam przykłady ze swojego życia, ale nie będę tu o nich opowiadać, bo obowiązuje tzw. tajemnica spowiedzi) - krzywoprzysięstwo, pedofilia wśród księży, głęboka hipokryzja, polityczność jednokierunkowa itp.
Czemu mam wierzyć i ufać człowiekowi, który mimo przysięgi łamie jej zasady, a tym samym zasady wiary, którą ośmiela się reprezentować?
Czy uważasz, że człowiek wiary powinien ślepo patrzeć na kapłana, choćby ten nakłaniał do złego (np. o Rydzyk, który w ostatnich dniach dostał wyrok za nielegalną zbiórkę pieniędzy i jeszcze się odgraża) ?
Jestem wierna wierze, nie człowiekowi, który jest często obrazobórczy, wybiórczy i stronniczy wobec wiary i jej nauk.
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2011-02-15, 14:57   

teneniel napisał/a:



kościół - tworzą księża, siostry - jako istytucja
Kościół - jako społeczność wierzących


saxifraga, nie zauważasz różnicy między Kościołem a kościołem - to dwie absolutnie różne rzeczy.




mnie tam na religii uczyli, że kościół to budynek natomiast Kościół to wszyscy wierzący, księża oraz te wszystkie kościelne zasady i prawa.
wydaje mi się że rozdzielanie instytucji kościoła od wiary to jak odzielanie bieli od kartki papieru.



teneniel napisał/a:

Czemu mam wierzyć i ufać człowiekowi, który mimo przysięgi łamie jej zasady, a tym samym zasady wiary, którą ośmiela się reprezentować?


to że jeden, drugi, trzeci czy dziesiąty ksiądz okazał się złym czlowiekiem, nie znaczy że wszyscy tacy są. nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. na tej samej zasadzie moglabyś już nigdy nikomu nie zaufać, bo skoro jeden człowiek cię zawiódł to znaczy że inni też to zrobią.

teneniel napisał/a:

Czy uważasz, że człowiek wiary powinien ślepo patrzeć na kapłana, choćby ten nakłaniał do złego (np. o Rydzyk, który w ostatnich dniach dostał wyrok za nielegalną zbiórkę pieniędzy i jeszcze się odgraża) ?


uważam, że czlowiek wiary powinien kochac, milować, wybaczać, starać się zrozumieć. dokladnie tak jak jezus, który oddał za ludzi życie, pozwolił się torturować i zabić dla dobra innych.
oczywiście zdaję sobie sprawę, że jako osobie kompletnie w nic nie wierzącej, ze szczególnym uwzględnieniem nie wiary w siebie, bardzo łatwo jest mi tak mówić.
ale pomimo mojego braku wiary staram się być dobrym człowiekiem, wybaczać, pomagać, kochać i dawać ludziom tyle szans ile potrzebują. chociaz tak naprawdę to ja tylko oddaję światu to, co sama od niego otrzymałam.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-02-15, 16:28   

saxifraga,
po 1)
nie mówimy o wszystkich (zaznaczyłam przecież wyraźnie w poprzednim poście, może to pominęłaś albo nie zauważyłaś - nie ważne - chodzi o sam fakt, że zaznaczyłam) i tego sie trzymamy, bo mówienie o wszystkich to jak mówienie o nikim.
I coś ciekawego z mojego życia - w liceum miałam naprawdę wspaniałego księdza prowadzącego religię (prowadził zajęcia u mnie przez rok - pallotyn), potem miałam przez kolejny rok osobę świecką - katechetę - średni jak na przekazywanie wiedzy o wierze, potem miałam przez dwa lata równie genialną, co ksiądz - siostrę zakonną. Także miałam do czynienia z naprawdę wspaniałymi ludźmi wiary, co nie zmienia faktu, że w dzisiejszych czasach większość osób tworzących instytucję kościoła, zamiast starać się wiernych pchnąć ku wierze - stanowczo ja odpycha (przykład mojej ciotki, która z powodu zdrady partnera rozwiodła się - wg. tych osób to ona jest winna rozpadowi związku, a nie partner który ją bezczelnie i okrutnie oszukał i okłamywał przez cały okres małżeństwa - wg księży powinna jeszcze mu kochankę podepchnąć pod nos na małżeńskim łoży, godzić się na psychiczne znęcanie się nad nią i małym dzieckiem w imię małżeństwa, które z jego winy ustało.)
po 2)
mnie na religii przez lata uczyli, że choć księża też są wiernymi, to tworzą instytucję, której podlegają - bez istnienia księży czy sióstr nie będzie budynku kościoła, tak samo jak bez wiernych nie będzie Kościoła. Co ciekawe, w odłamach katolicyzmu (a mówimy zarówno o czystym katolicyzmie, jak i jego odłamach) jest taki sam podział i nikt tego nie kwestionuje, ba! tam "ksiądz" nie musi być wiernym, by tworzyć instytucję kościelną, choć jego byciem pomaga w sprawowaniu tej zacnej posady (prawda jest taka, że bycie księdzem to praca za którą dostaje się wypłatę, także w Polsce).

co do bieli i kartki papieru - nie każda biel jest kartką, nie każda kartka musi być biała (a przynajmniej ja posiadam kartki papieru o różnych kolorach), więc to co napisałaś nie trzyma się kupy.

saxifraga napisał/a:

czlowiek wiary powinien kochac, milować, wybaczać, starać się zrozumieć. dokladnie tak jak jezus, który oddał za ludzi życie, pozwolił się torturować i zabić dla dobra innych.

nie uważasz, że to samo tyczy się księży i sióstr?
to niby dlaczego nie potrafią otoczyć miłością osób pokrzywdzonych jak moja ciotka, osób bezpłodnych (analogicznie także kobiet, które poroniły), osób które walczą o swoje prawa (przemoc w rodzinie - jak w przypadku mojej ciotki wina ZAWSZE zwalana jest na kobietę, choćby jej partner pił, bił ją i dzieci, znęcał się psychicznie), osób homoseksualnych itp?
to wszyscy są ludzie, bliźni stworzeni przez Boga wg tej wiary.
Bóg powiedział, ze miłuje nawet wrogów, więc czemu tych ludzi księża automatycznie dyskredytują?
Wg wiary Biblia to święte pismo - tyle, że wielokrotnie przepisywana przez skrybów, wcześniej ustnie przekazywana podaniami (więc wielokrotnie treść mogła zostać zmieniona!) z prawdziwej Biblii wyrzucono wiele listów, przypowieści i nakazów a dodano w ostatnich kilku wiekach wiele nowych zakazów, więc aktualnie Biblia to jedynie niewielka część tego co było pierwotnie.
Chyba na zajęciach z języka polskiego mieliście obszerne objaśnienia dotyczące Biblii (ja miałam takiego polonistę, co musiałam ze szczegółami na pamięć znać będąc wybudzoną w środku nocy) ?

Jestem osobą wierzącą, ale często słysząc z ust księdza słowa, których wypowiadać w imię wiary i Boga nie powinien, zaczynam dochodzić do wniosku, że księża działają jedynie na rzecz własnego interesu, nie wiary i Boga.
Dzięki takim działaniom księży moja wiara jest porządnie zachwiana, a tak być nie powinno.
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2011-02-16, 18:19   

teneniel napisał/a:

co do bieli i kartki papieru - nie każda biel jest kartką, nie każda kartka musi być biała (a przynajmniej ja posiadam kartki papieru o różnych kolorach), więc to co napisałaś nie trzyma się kupy.


pisałam o białej kartce. nie odwaracaj kota ogonem ;)


teneniel napisał/a:

nie uważasz, że to samo tyczy się księży i sióstr?


tak, dokładnie to samo się ich tyczy. i dokładnie tak samo jak zwykli szarzy ludzie mogą temu nie podołać.

teneniel napisał/a:

Bóg powiedział, ze miłuje nawet wrogów, więc czemu tych ludzi księża automatycznie dyskredytują?


bo są tylko ludźmi. slabymi, popełniającymi błędy, omylnymi.


teneniel napisał/a:

Dzięki takim działaniom księży moja wiara jest porządnie zachwiana, a tak być nie powinno.


musisz być silna i walczyć o swoją wiarę, bronić i chronić ją, bo jako osoba wierząca powinnaś wiedzieć, że ta wiara to najcenniejsze i najwazniejsze co masz. i nie możesz pozwolić komukolwiek pozbawić się wiary.
 
  podziel si� tym postem na:
Kredka 


Wiek: 35
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 384

Wysłany: 2011-02-16, 19:22   

saxifraga napisał/a:

i dokładnie tak samo jak zwykli szarzy ludzie mogą temu nie podołać.

to czym w takim razie się różnią od "zwykłych szarych ludzi"? A jeśli zamierzasz odpowiedzieć, że niczym - to po co w takim razie (według Ciebie) księża czy siostry zakonne? Po co taki "pośrednik", skoro marnie mu to pośrednictwo wychodzi?
______________________________________________________
Nic na siłę. Weź większy młotek.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-02-16, 21:04   

saxifraga, księża i siostry nie są "zwykłymi szarymi ludźmi" - gdyby tak było, to po seminarium duchownym nie dostaliby święceń, nie zostaliby duchownymi szerzącymi wiarę.
Osoba duchowna, powinna odznaczać się nadzwyczajnością w swej postawie i wierze a także apolitycznością, obiektywną oceną oraz odsuwać na bok własne, prywatne przekonania na jakiekolwiek temat, kierując się tylko i wyłącznie naukami pochodzącymi od Boga.
Składając przysięgę i przyjmując święcenia, przyszły duchowny deklaruje dochować czystości (w rozumieniu czystości umysłu i seksualności) i wstrzemięźliwości - a co za tym idzie - jego myśli i czyny nie mogą podążać za grzechem, którym jest nieoparcie się pokusie czy własnym słabościom.
Osoba duchowna musi być przykładem dla wiernych - takie jest jej zadanie, więc twierdząc, że "to taki zwykły szary człowiek" nie bardzo motywuje do wiary w którą duchowny głosi.
I choć zgadzam się z tym, że przecież wszyscy jesteśmy ludźmi, to jednak na duchownych ciąży ogromna odpowiedzialność za ich czyny, bo te determinują zachowania wiernych, są dla nich autorytetem. Dlatego zostały ustalone pewne granice, których duchowny przekraczać nie powinien dla dobra wiary i własnego Kościoła.
... a że polscy księża lubują się w ich przekraczaniu i to dość grubym... to już oddzielna para brudnych kaloszy -_-
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2011-02-18, 08:42   

ok. faktycznie trochę się różnią. tak samo jak lekarz różni się od bibliotekarza na przykład. ale i tak wszyscy są ludźmi i mają prawo popełniać błędy i grzeszyć. dziwne by było, gdyby tego nie robili. tzn. dobrze by było, ale to raczej nie jest możliwe. tak myślę. co nie znaczy, że zakladam iż ludzie są z gruntu rzeczy źli.

różnią się tym, że ich zawód polega na pielęgnowaniu wiary. jedni robią to lepiej, inni gorzej, a niektórzy w ogóle. tak jak lekarze. jedni są świetni, ale niektórzy po prostu zwyczajnie szkodzą zamiast pomagać i leczyć. z lekarzami zapewne tez macie jakieś przykre doświadczenia, więc nie muszę chyba wymieniać. idealny model lekarza równiez różni się od rzeczywistości. cóż.

uważacie, że księża są niepotrzebni? czy jaki macie pomysl na rozwiązanie tego problemu?
 
  podziel si� tym postem na:
Jego Piorko 

Dołączyła: 14 Lut 2011
Posty: 72

Wysłany: 2011-02-18, 09:33   

saxifraga napisał/a:

jaki macie pomysl na rozwiązanie tego problemu?


no ja to bym miała taki pomysł, żeby było więcej szpitali niż kościołów..
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2011-02-18, 18:11   

saxifraga napisał/a:

ale i tak wszyscy są ludźmi i mają prawo popełniać błędy i grzeszyć. dziwne by było, gdyby tego nie robili.

Owszem, tylko ciągle zapominasz o jednym najważniejszym fakcie.
Księża i Siostry składając śluby wyrzekają się swoich ludzkich słabości, obiecują żyć wg przykazań, całą swoja osobę i duszę poświęcają Bogu. Z tego powodu wręcz nie mogą popełniać błędów i grzechów, bowiem łamie to ich przysięgę daną Bogu. Mają reprezentować Boga w ludzkim świecie, więc... "skoro reprezentat Boga może grzeszyć, to czemu nie ja?"
Po za tym takimi samymi słowami można usprawiedliwić każdego - nawet mordercę bez serca, który stwierdzi, że "jestem tylko człowiekiem i popełniam błędy, jak każdy" i będzie się czuł usprawiedliwiony nawet jeśli reszta ludzi (w tym obowiązujące prawo) twierdzi inaczej.

I nie uważam, że księża są niepotrzebni. Są cholernie potrzebni!
Tylko jak wcześniej wspomniałam, nie takiej pomocy ludzie potrzebują, póki co większość księży zamiast pomóc, "dobija leżącego".
I jeśli chodzi o porównanie ksiądz-lekarz - to mam nieco podobne zdanie do Jego Piorko - należałoby wspomóc służbę zdrowia, bo ta wcale nie jest taka różowa, jak niektórym się zdaje (dlatego cieszę się bardzo, że CZD dostało 100mln dotacji z Unii), nie wspomnę o roli Kościoła w Służbie Zdrowia, bo choć istnieją kapelani, to jakoś ich nie widać, a przynajmniej nie wtedy, gdy są bardzo potrzebni osobie chorej - przeważnie przychodzą tylko na tzw. Ostatnie Namaszczenie.
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz