Blogerzy wszystkich platform, łączcie się!

Dyskusje Blogerów, Fotoblogerów i Vlogerów, fora blogowe, graficzne, ogólnotematyczne
rozmowy o blogach, porady, instrukcje, ciekawostki z internetu



::
Autor Wiadomość
Kredka 


Wiek: 35
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 384

Wysłany:    Prawa autorskie a kradzież treści/zdjęć

Mieliście może do czynienia z tą nieznośną plagą internetowych złodziejów, kradnących Wasze teksty, wiersze albo ilustracje/zdjęcia, które umieszczacie na blogach? Ignorujecie to czy próbujecie coś z tym zrobić? Jeśli tak, to jak sobie z nimi radzić, pisać do konkretnego delikwenta, który podkrada i publikuje jako własne, czy do serwisu, na którym publikuje? Prawnikiem nie jestem, nie wiem jak to wygląda od strony prawnej, ale na bogów, chyba coś takiego jak prawo autorskie w sieci też obowiązuje i nie można bezkarnie przywłaszczać sobie cudzej własności?
______________________________________________________
Nic na siłę. Weź większy młotek.
 
  podziel si� tym postem na:




Utwórz darmowe konto na forum --- Zaloguj się --- Polub Blogowicza na FB!
Dołącz do grupy Bloggerów na FB

teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-12-21, 17:24   

jakiś czas temu na moim fotoblogu znalazło się pewne zdjęcie - fotoblog oczywiście posiadał odpowiednią formułkę... co z tego, jak jakiegoś kretyna przyłapałam na zamieszczeniu mojego zdjęcia (komórka zresztą zrobione -_-) na - aukcji Allegro.
oczywiście delikwenta ostrzegłam że sprawą zajmie się już Allegro - i delikwent dostał ostrzeżenie, po którym w mig zmienił fotkę na swoją (co za leń patentowany) ^^
mnie to nauczyło jednego - oprócz standardowej formułki o prawach autorskich i zakazie rozpowszechniania wszelkich materiałów (zdjęć, tekstów itp) na fotoblogu stosuję CHAMSKI ZIELONY ODBLASKOWY NAPIS NA ZDJĘCIU Z ADRESEM FOTOBLOGA.
bo kurwicy można dostać -_-

nigdy nie wiesz, czy twoja twarzyczka nie zaświeci na kubeczku jakiegoś maniaka kubków, bo ktoś skubnął ci zdjęcie twojej twarzyczki i umieścił na projekcie kubka, albo równie tandetnego przedmiotu -_-
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-12-21, 18:14   

raz trafiłam na bloga dziewczyny, która skopiowała moje słowa i zdjęcia. właściwie to prawie cały jej blog skladał się z moich prac. napisałam do niej i poprosiłam, aby usunęła to lub podpisała kto jest autorem. chwilę z nia na gg pogadałam i tyle.

przyznam szczerze, że pochlebiło mi to. nie dość, że ktoś zwrócił uwagę na moją twórczość to jeszcze uznał ją za na tyle ciekawą, że chciał przypisać sobie jej autorstwo.
 
  podziel si� tym postem na:
Kredka 


Wiek: 35
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 384

Wysłany: 2010-12-21, 18:27   

teneniel napisał/a:

nigdy nie wiesz, czy twoja twarzyczka nie zaświeci na kubeczku jakiegoś maniaka kubków, bo ktoś skubnął ci zdjęcie twojej twarzyczki i umieścił na projekcie kubka, albo równie tandetnego przedmiotu -_-

Masz racje. Kurde, ludzie mnie przerażają swoją durnotą. Poza tym, no naprawdę, jak żałosnym trzeba być człowiekiem, żeby kraść cudze zdjęcia albo słowa? Nie mają własnych myśli i uczuć, muszą wszystko kopiować i podawać jako własne? Najbardziej mnie to chyba "śmieszy", kiedy ktoś plagiatuje fragmenty moich notek z kategorii tych pamiętnikowo-osobistych, nie umiem zrozumieć po jaką cholerę, przecież on tego nie czuł/nie przeżył. Pomijając kwestie etyczne, prawne czy po prostu zwykłej ludzkiej przyzwoitości, to to zwyczajnie żałosne.

teneniel napisał/a:

stosuję CHAMSKI ZIELONY ODBLASKOWY NAPIS NA ZDJĘCIU Z ADRESEM FOTOBLOGA

ale już z tekstami czegoś takiego się nie zrobi :/

saxifraga napisał/a:

przyznam szczerze, że pochlebiło mi to. nie dość, że ktoś zwrócił uwagę na moją twórczość to jeszcze uznał ją za na tyle ciekawą, że chciał przypisać sobie jej autorstwo.

Naprawdę? Ze mną jest zupełnie inaczej. Co innego jak ktoś cytuje pojedyncze zdania na fotoblogu, blipie, wizażu czy soup - to zniosę, choć wolałabym jednak, żeby ten link do bloga czy chociaż pseudo się znalazło. Inaczej jednak już sprawa wygląda, kiedy ktoś kopiuje wszystko. Trafiłam już na kilka blogów, gdzie było tak jak u Ciebie - albo całe moje notki, albo kolaż, albo drobne (psujące efekt zresztą) zmiany. I z czego tu się cieszyć? Że kradnie? Że plagiat? Jak się komuś podoba (bo jasne, miło, gdy się komuś podoba), to może to napisać w komentarzu albo zacytować, ale z odnośnikiem.
______________________________________________________
Nic na siłę. Weź większy młotek.
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-12-21, 18:40   

Kredka napisał/a:

saxifraga napisał/a:
przyznam szczerze, że pochlebiło mi to. nie dość, że ktoś zwrócił uwagę na moją twórczość to jeszcze uznał ją za na tyle ciekawą, że chciał przypisać sobie jej autorstwo.
Naprawdę? Ze mną jest zupełnie inaczej. Co innego jak ktoś cytuje pojedyncze zdania na fotoblogu, blipie, wizażu czy soup - to zniosę, choć wolałabym jednak, żeby ten link do bloga czy chociaż pseudo się znalazło. Inaczej jednak już sprawa wygląda, kiedy ktoś kopiuje wszystko. Trafiłam już na kilka blogów, gdzie było tak jak u Ciebie - albo całe moje notki, albo kolaż, albo drobne (psujące efekt zresztą) zmiany. I z czego tu się cieszyć? Że kradnie? Że plagiat? Jak się komuś podoba (bo jasne, miło, gdy się komuś podoba), to może to napisać w komentarzu albo zacytować, ale z odnośnikiem.


naprawdę. z tego się cieszyć, że komuś sie podoba, że się utożsamia, że może też chciałby pisać w ten sposób, że identyfikuje się ze mną, że czuje i myśli tak samo jak ja. a że kradnie? mnie tam nic nie ubędzie z tego powodu. jasne, że nie popieram kradzieży ani plagiatu. to duży problem w internecie i powinno się go jakoś rozwiązać, tylko nie bardzo wiadomo jak. ale nie umiem się złościć na takiego delikwenta co sobie moją twórczość przypisuje.
 
  podziel si� tym postem na:
Kredka 


Wiek: 35
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 384

Wysłany: 2010-12-21, 19:06   

Jak ukradnę znajomemu wiersz i wydam jako własny to będzie w porządku?
Jak ukradnę cudze myśli i wspomnienia to będzie ok?
A jak ukradnę coś ze sklepu, BO MI SIĘ PODOBA, to też będzie dobrze?

saxifraga napisał/a:

z tego się cieszyć, że komuś sie podoba, że się utożsamia, że może też chciałby pisać w ten sposób, że identyfikuje się ze mną

Jasne, że jak mu się podoba czy że się utożsamia - wszystko fajnie. Tylko widzisz, ja się mogę utożsamiać, dajmy na to, z Kafką czy Borgesem, mogę odnajdywać się w prozie Konwickiego, ale to nie znaczy, że mam rozpowszechniać ich teksty jako własne, bo może się nikt nie zorientuje. I tłumaczyć w razie czego, że takie ładne były, a co za różnica czyje, nic im przecież nie ubędzie.
______________________________________________________
Nic na siłę. Weź większy młotek.
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-12-21, 19:16   

ja nikogo nie chcę tłumaczyć ani usprawiedliwiać. tłumaczę tylko dlaczego mnie osobiście jakoś to nie rusza, że ktoś coś mi tam podkradnie. nie jestem Kafką ani Borgesem, więc dla mnie to zaszczyt, że się ktoś zainteresował. i tak wiem, że to ja jestem autorką i ta świadomość mi wystarczy. moje foteczki czy noteczki nie są niczym na tyle cennym, żebym się miała z tego powodu denerwować czy jakieś ataki na ludzi przeprowadzać.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-12-21, 19:38   

saxifraga napisał/a:

nie jestem Kafką ani Borgesem, więc dla mnie to zaszczyt

zaszczyt jest dla tych, co mają niskie poczucie wartości własnej - jak się ceni swoje prace to chyba jasne, że starasz się je chronić. a tak dajesz wyraźny znak, że twoje prace są bezwartościowe, bo każdy może sobie je wziąć, przeinaczyć i PODPISAĆ jako swoje.
i żeby ciekawiej było - cześć z takich kradzionych prac bierze udział (fanfary!) w popularnych konkursach - jakbyś się poczuła wiedząc, że TWOJA praca wygrała międzynarodowy konkurs w którym nagroda jest dość pokaźna?
tez byś stwierdziła, że ci to schlebia?
sorry, ale w tym momencie byś się wściekła i żądała procesu sądowego ^^

gadanie typu, że ci to schlebia kończy się wtedy, gdy odkryjesz, że (uznana przez ciebie) marna praca/tekst robi furorę i wielką kasę XD
i tu masz babo placek, bo najczęściej jest tak, że jak już raz sie zrzekniesz praw do swojej pracy to KAŻDY może nią w DOWOLNY sposób rozporządzać. i popadasz w pułapkę swojej głupoty ^^

więc albo uważasz, że nie robisz nic specjalnego i masz swoje prace gdzieś, albo je chronisz, choć mogą być kiepskie.
coś co sama tworzysz od podstaw ma wymiary autorskie i należy się takiej pracy szacunek ze strony autora - jeśli jednak uważasz inaczej, to po co tworzysz? po to by każdy mógł twoją pracą szastać na lewo i prawo i dać się wykorzystywać, bo inni mogą z tego nie tylko kasę mieć?

spoko, można przez cale życie być biednym wolontariuszem i nie zasłużyć na chociaż dobre słowo "dziękuję" ^^
 
  podziel si� tym postem na:
saxifraga 
Ownlog.Klub
sekciara


Dołączyła: 07 Gru 2010
Posty: 85
Miasto: Kraków

Wysłany: 2010-12-22, 09:25   

no mam niskie poczucie wartości. tworzę sobie takie głupotki EMOcjonalne noteczki i jeszcze bardziej EMOcjonelne foteczki. nie uważam swoich prac za nic cennego. gdyby tak było pewnie w ogóle bym ich nikomu nie udostępniała ze strachu. a tworzyć dla samego tworzenia i dla siebie kompletnie mnie nie kręci.

skąd możesz wiedzieć, co bym poczuła w jakiejś sytuacji? pewnie trochę żal do siebie, ale z drugiej strony to nadal byłaby moja praca i fakt, że ją ktoś docenił (nie ważne z czyim podpisem) dawałby mi satysfakcję. a że nagroda przeszłaby mi koło nosa? nie pierwszy i nie ostatni raz. bywa. nie o to przecież chodzi.

tworzę bo lubię i po to, żeby mi ktoś to ukradł i podniósł w ten sposób moją samoocenę. sama nigdy bym się chyba nie odważyła zgłosic do żadnego konkursu.

jestem biednym wolontariuszem, ale często slyszę słowo 'dziękuję' i dużo innych bardzo miłych słów, na które nawet nie zasłużyłam.
 
  podziel si� tym postem na:
Htsz 
Blogger Product Expert
Blogowicz.Team


Zaproszone osoby: 84
Imię: Arkadiusz Narowski
Wiek: 38
Dołączył/a: 01 Sty 2006
Posty: 8948
Miasto: Wrocław

Wysłany: 2010-12-22, 10:21   

Z podkradaniem zdjęć, któe robie sie jeszcze nie spotkałem.
Gorzej z szablonami, które udostępniamy. Sami staramy się precyzyjnie okreslac do kogo należą uzyte w szablonach grafiki. Regulamin szablonów jasno określa, że dozwolone są małe przeróbki jednak nie wolno kasować stopki szablonu - wiele osób nie robi sobie z tego nic i usuwa. Było kilku takich co miało zamiast tego wstawione informacje o zakazie kopiowania ich zdjęć i groźbach karnych jakie za to grożą ;D mają ludzie tupet. Jak widzę, że ktoś celowo skasował stopkę to jestem bezwzględny, ale najpierw grzecznie zostawiam komentarz - jeżeli to nie działa - przechodzę do czynów ;)
______________________________________________________
nie radzisz sobie? :arrow: pomoc indywidualna oraz blogi i strony na zamówienie
zapraszam do przewodnika po forum oraz grupy Blogger Polska! na fb

Think before you post™ | ^_^ na każdego posta znajdzie się riposta™

Jeżeli nasze posty pomogły rozwiązać Twoje problemy możesz odwdzięczyć się, udostępniając link do tego forum na swoim blogu, fanpejdżu lub stronie!
Nie zapomnij kliknąć
lubię to! na facebooku. :^^:
 
  podziel si� tym postem na:
Kredka 


Wiek: 35
Dołączyła: 05 Sie 2010
Posty: 384

Wysłany: 2010-12-22, 13:28   

saxifraga napisał/a:

nie jestem Kafką ani Borgesem

saxifraga napisał/a:

nie uważam swoich prac za nic cennego

Przecież zupełnie nie o to chodzi. Nieważne, czy to co piszesz jest dobre czy nie, ani nie ma znaczenia czy jesteś takim Dostojewskim czy tylko Frankiem z 2 B. Po prostu to jest TWOJE. Włożyłaś w to jakiś wysiłek, poświęciłaś czas - już przynajmniej dlatego, jeśli nawet nie masz sentymentu dla swojej twórczości, to co tworzysz powinno mieć dla Ciebie jakąś wartość. Jeśli Ty nie będziesz szanować swojej pracy, nikt nie będzie.

saxifraga napisał/a:

skąd możesz wiedzieć, co bym poczuła w jakiejś sytuacji? pewnie trochę żal do siebie, ale z drugiej strony to nadal byłaby moja praca i fakt, że ją ktoś docenił (nie ważne z czyim podpisem) dawałby mi satysfakcję. a że nagroda przeszłaby mi koło nosa? nie pierwszy i nie ostatni raz. bywa. nie o to przecież chodzi.

Z ciekawości zapytam - a gdybyś np. wybudowała sobie dom, poświęciła na to energie, czas, siłę, pieniądze? I potem nagle ktoś by Cię z Twojego własnego domu wyrzucił na zbity pysk, to też byś to przyjęła z taką pokorą i nawet byś się cieszyła, bo może ten kto przejął twój dom, ma jeszcze gorzej i w ogóle miło, że dom mu się spodobał?
______________________________________________________
Nic na siłę. Weź większy młotek.
 
  podziel si� tym postem na:
teneniel 
WordPress.Klub
Lineage II Gamer


Wiek: 41
Dołączyła: 01 Maj 2008
Posty: 875
Miasto: z DNA

Wysłany: 2010-12-22, 13:32   

saxifraga napisał/a:

tworzę bo lubię i po to, żeby mi ktoś to ukradł i podniósł w ten sposób moją samoocenę.

no rzeczywiście godne pochwalenia ^^

każdy ma swoje zdanie, ale ja nie lubię, gdy mnie dymają złodzieje - nawet jeśli uważam, że to dla "podwyższenia" samooceny.

w sumie masz rację - po co bać się, że zostanie się okradzionym jak można powiedzieć złodziejowi "bierz co chcesz" :cwaniak: generalnie unikasz stresu jako potencjalnego czynnika zawałowego? o.O

Htsz napisał/a:

Jak widzę, że ktoś celowo skasował stopkę to jestem bezwzględny, ale najpierw grzecznie zostawiam komentarz - jeżeli to nie działa - przechodzę do czynów ;)

już raz miałam okazję to widzieć w akcji, dobry i nawet dość skuteczny sposób i szczerze mówiąc mam ochotę nieco spapugować, jednak mam nadzieję, że nie będę musiała - ostatnio ludzie zwyczajnie się zrobili na tyle grzeczni (albo ja ślepa :P ), że biorą nic nie usuwając po drodze.

A wracając do tematu - na dA, jakieś 1,5 miesiąca temu przyłapałam jakąś gówniarę, co dodawała do swojego konta oficjalne zdjęcia z sesji dla polskiej edycji "Top Model".
Żeby tych zdjęć było kilka... konto od 2 dni, a fotek jakby przynajmniej siedziała pół roku na serwisie dodając jedno dziennie. Ręce mi opadły.
Albo to głupota, albo brak znajomości języka (angielskiego) i regulaminu, albo jedno i drugie + myślenie, że dA to taki serwis hostingujący obrazki.
normalnie facepalm -_-
 
  podziel si� tym postem na:
Wyświetl posty z ostatnich:   
::
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów. Zobacz szczegły.
Nie możesz odpowiadać w tematach. Zobacz szczegły.
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB & Weblove.pl © 2006-2024 Wrocław | modified by Przemo © 2003 phpBB Group.
skocz na górę   |  shoutbox
 
Dodaj na Facebooku:

Zobacz także:


Szablony blogów i stron na wordpress
ogromna baza motywów WP, podzielona na kategorie tematyczne. Proste, jednostronicowe wizytówki lub zaawansowane układy, także z funkcją sklepu internetowego (ecommerce).
Wyszukaj na Blogowiczu:
snapchat blogowicz instagram blogowicz